Holdet 2024 ps - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Hovedstadens Kristne Gymnasium
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e)
Hold 2024 ps (23 ps)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro til psykologi som videnskab & dannelsesfag
Titel 2 Udviklingspsykologi: Tilknytning og omsorg(ssvigt)
Titel 3 Ondskab og socialpsykologi
Titel 4 Ungdom, identitet og senmodernitet (pres?stress?)
Titel 5 Læring (og kognition)
Titel 6 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro til psykologi som videnskab & dannelsesfag

Omdrejningspunktet for dette forløb er at undersøge (og introducere for) psykologien som fagvidenskab og dannelsesfag.
Derudover undersøger vi de psykologiske grunddiscipliner, traditioner og
undersøgelsesmetoder, der eksisterer indenfor psykologien.

Formål/fokus:
• Introduktion til faget
• Forskelle på hverdagspsykologi (common sense) og videnskabelig psykologi
• Introduktion til forskellige psykologiske retninger (behaviorisme, eksistentiel og humanistisk psykologi, kognitiv psykologi samt social psykologi) og deres forskellige måder at anskue den samme problemstilling på
• At sikre at de opnår viden om psykologiske forskningsmetoder og
undersøgelser
• At give dem forståelse for psykologisk teoridannelse og kerneområder
inden for psykologien
• At give dem forståelse for, hvordan psykologisk viden kan anvendes i
praksis

Kernestof:
Ole Schultz Larsen: Psykologiens veje, ibog, Systime:

Kap 1: https://psykveje.systime.dk/?id=5769
"Hvad er psykologi?"
Kap 2: https://psykveje.systime.dk/?id=4760
"Den mangfoldige psykologi"
Kap 3: https://psykveje.systime.dk/?id=5753
"Videnskabsteori og metode"


Supplerende stof:
Klip med lille Albert: https://psykveje.systime.dk/?id=p5148
Klip med Pavlovs hunde, https://www.youtube.com/watch?v=asmXyJaXBC8
Klip med Banduras bobo doll: https://www.youtube.com/watch?v=dmBqwWlJg8U
mangfoldighedens psykologi: https://www.youtube.com/watch?v=g8TSJpr2z-c&fbclid=IwAR1zfE6n_vxHkJryFLNRi_xIpfSwrfzEUyyyN5EuHuxKwUvW2nHtjy0NaoM
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Udviklingspsykologi: Tilknytning og omsorg(ssvigt)

Formål:

Eleverne skal kunne:
- Demonstrere kendskab til fagets stofområder, primært ift. det "normalfungerende" menneske
- Redegøre for og kritisk forholde sig til centrale psykologiske teorier og begreber
- Udvælge og anvende psykologisk viden på konkrete psykologiske problemstillinger via cases
- Demonstrere kendskab til fagets forskningsmetoder samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig psykologi
- Formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde

Fokusområder:
Erikson, Stern, Bowlby og Ainsworth
Spitz, Killén, Teicher, Harlow, Rutter
De tidlige år, udforskning, tillid, selvets udvikling, social arv, sårbarhed, mønsterbrud, tilknytningstyper/mønstre og tilknytningsforstyrrelser, omsorg og omsorgssvigt, risiko og resiliens
Fremmedsituationstesten (Aintsworth)
Kauai-undersøgelsen (Werner og Smith)

Kernestof:
Ole Schultz Larsen, Psykologiens veje, ibog,
kap. 6:
https://psykveje.systime.dk/?id=4966 Intro til udviklingspsyk
https://psykveje.systime.dk/?id=5052 Erikson
https://psykveje.systime.dk/?id=5050 Kritik af faserne
https://psykveje.systime.dk/?id=5044 Stern
https://psykveje.systime.dk/?id=5043 Bowlby og Ainsworth

Og hele kap. 8:
https://psykveje.systime.dk/?id=5098 Om tilknytningsforstyrrelser og omsorgssvigt

Supplerende stof:
Harry Harlows eksperiment om abeunger: https://www.youtube.com/watch?v=OrNBEhzjg8I
Rene Spitz undersøgelse om børn i børnehjem: https://www.youtube.com/watch?v=VMWb8rfU-rg (se cirka 5.49 inde i videoen)
Dokumentar: Er du mors lille dreng? (1998)
Dokumentar Er du mors lille dreng? - 10 år senere (2008)
https://bupl.dk/paedagogik-og-profession/paedagogisk-forskning/boernepsykologer-slaar-alarm-pas-paa-den-tidligste
https://www.youtube.com/watch?v=aYCBdZLCDBQ (Erikson)
https://www.youtube.com/watch?v=FI4I6I-nyUI (Stern)
https://www.youtube.com/watch?v=wd2MpGZAkZM (Tilknytningsteori)
https://www.youtube.com/watch?v=QTsewNrHUHU (Ainsworth - fremmedsituationstest)
https://www.youtube.com/watch?v=VCeWr8OFuEs (Rumænsk børnehjem)
https://www.femina.dk/agenda/samfund/hun-er-blevet-kaldt-toender-pigen-og-har-hele-sit-liv-hoert-andre-tale-om-hende-nu
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ondskab og socialpsykologi

Forløb 3: Ondskab og socialpsykologi

Fokus(områder):
Lorenz (agression), Goldberg (fem faktorer om opvæksten), Cohen (fravær af empati), Bandura (moralsk frakobling)
Milgram (lydighedseksperimentet), Zimbardo (standford fængsels eksperimentet)
Svendsens forskellige former for ondskab
Sherifs gruppedefinition, Robbers Cave eksperiment, Asch
Turner, Cooley, Lebon, Hischi, Goffmann, Festinger
Ind- og udgrupper, formelle og uformelle grupper, primær og sekundær grupper, reference og medlemsgrupper
Bystandereffekt, filterbobler og ekkokamre
Mobning
Kategorisering, dehumanisering, deindividualisering,
Empati vs, sympati
Social sammenligning
Gruppetænkning
Holdninger
Selvkontrol
Kognitiv dissonans
Opvækstens betydning
Den sociale identitet
Roller
Magt

Formål (eleverne skal kunne):
- Demonstrere kendskab til fagets stofområde, primært i forhold til det "normaltfungerende" menneske
- Redegøre for og kritisk forholde sig til centrale psykologiske teorier og begreber
- Udvælge og anvende psykologisk viden på konkrete problemstillinger
Demonstrere kendskab til fagets forskningsmetoder samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig psykologi
Formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde

Kernestof:
Ole Schultz Larsen, Psykologiens veje, ibog, Systime:

Kap: 24: Ondskab
https://psykveje.systime.dk/?id=5617

Kap 12: Socialpsykologi
https://psykveje.systime.dk/?id=5500

Supplerende stof:
https://www.information.dk/debat/2012/12/forstaa-anders-behring-breiviks-had-samfundet-noedvendigt-soege-tilbage-tidligste-leveaar   
https://www.youtube.com/watch?v=8bbVFeTIIg8
https://www.youtube.com/watch?v=n8B8dnbdvr8
https://www.dr.dk/nyheder/udland/oejenvidner-husker-utoeya-en-ung-mand-sad-paa-knae-i-vandkanten-og-boenfaldt-norsk
https://www.google.com/search?
(Milgram)
q=zimbardo+eksperiment&rlz=1C1GCEB_enDK988DK988&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=2ahUKEwjm7qqV1dr6AhVQiYsKHUzZBOgQ_AUoAnoECAIQBA&biw=1280&bih=609&dpr=1.5 (Zimbardo)
Filmen "Ondskaben" af Jan Guillou
https://www.information.dk/kultur/2016/04/faerdig-slaa-ihjel-gik-braekke
https://videnskab.dk/kultur-samfund/unge-begaar-vold-for-spaendingens-skyld/
https://www.dr.dk/nyheder/viden/det-perfekte-mobbeoffer-findes-ikke-mobning-rammer-tilfaeldigt?fbclid=IwAR2B6HXyRrC23o7njmS1GFVXAw4Jlcp4BfYN8IvauEklfm1jasY4hKfFnDs
https://politiken.dk/debat/kroniken/art5706620/Mobning-er-psykisk-gruppevoldt%C3%A6gt?fbclid=IwAR3xvBsJW_RC65jHg5ddpH_Xrf_6La8Xcsk53fSI1DLklr32emDgqmzlgsU
https://www.bt.dk/samfund/anja-efter-puttefester-det-er-en-voldtaegtskultur?fbclid=IwAR3-kcrA4JhDPWMF-WqB0uHuftt8x-h-3bFpy-XFGTieEhhQ17-TQHnDr_c  


Forslag til andet litteratur og stof:
Novellen "Blot en drengestreg" af Villy Sørensen (ikke gennemgået i undervisningen)
https://www.dr.dk/lyd/p1/supertanker/supertanker-2023/supertanker-hvor-bor-ondskab-11032311241

Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ungdom, identitet og senmodernitet (pres?stress?)

Forløb 4: Ungdom, identitet og senmodernitet (pres? stress?)

Formål (eleverne skal kunne):
- Demonstrere kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det "normalt fungerende" menneske
- Redegøre for og kritisk forholde sig til centrale psykologiske teorier og begreber
- Udvælge og anvende psykologisk viden på konkrete problemstillinger
- Demonstrere kendskab til fagets forskningsmetoder samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig psykologi
- Formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde

Fokusområder:
Bourdieu, habitus og kapitaler
Giddens, senmodernitet, individualisering og det refleksive projekt
Ziehe, kulturel frisættelse
Beck, institutionaliseret individualisering
Erikson, identitetssøgen og identitetsforvirring, jegidentitet og social identitet
Gergen, det multiple selv
Butler, køn (og feministisk poststrukturalisme)
Lazarus, coping
Antonovsky
Akut vs. kronisk stress
Indre og ydre faktorer ift. stress, stressorer
Hartmut Rosa, fremmedgørelse og accelerationssamfund samt resonans
Ove K. Pedersen, konkurrencestaten
Goffman, sociale roller og masker
Freud og psykoanalysen samt forsvarsmekanismer

Frihed, muligheder og tvang
Selvrealisering, ansvarspres og mistrivsel
Den narcissistiske ungdom
Krop og kropsidealer
Seksualitet

Kernestof:
Ole Schultz Larsen, Psykologiens veje, ibog:

Kap. 19: Ungdom og senmodernitet
https://psykveje.systime.dk/?id=5392

Kap. 23: Stress og coping
https://psykveje.systime.dk/?id=5559

Kap. 16: Psykoanalyse
https://psykveje.systime.dk/?id=4854

Flemming André Phillip og Troels Wolf: Psykologi - fra celle til selfie:

Fra kapitel 4 (4.6: Hartmut Rosa: Acceleration og resonans
https://psykologi.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=286&loopRedirect=1


Supplerende stof:
Glenn Bechs nytårstale: https://www.dr.dk/drtv/se/deadline_-skal-vi-frygte-den-store-befolkningsudskiftning_361654  
Prinsesser fra blokken, episode 1: https://www.dr.dk/drtv/se/prinsesser-fra-blokken_47336  
De perfekte piger, episode 1: https://www.dr.dk/drtv/se/de-perfekte-piger_52514 (
https://www.dr.dk/interaktiv/webfeature/stresstegneserie
Zetland: https://www.zetland.dk/historie/s8RWQW7K-aoB3gpAP-13bd7
https://www.tv2ostjylland.dk/favrskov/unge-fortaeller-aerligt-om-deres-falske-liv-pa-sociale-medier  
https://videnskab.dk/kultur-samfund/derfor-bliver-flere-unge-stressede
https://www.berlingske.dk/aok/de-perfekte-unge
https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/lykken-er-blevet-et-belastende-krav-til-unge
https://www.berlingske.dk/samfund/det-er-min-egen-skyld-hvis-jeg-ikke-lykkes
https://www.dr.dk/interaktiv/webfeature/stresstegneserie
https://www.information.dk/debat/2023/11/unge-lider-ideal-deltage-lykkes-hele?lst_tag

NB: Vi har været på ekskursion og set filmen "Sauna" (Mathias Broe) i foråret

Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Læring (og kognition)

Fokus(områder):

Gestaltpsykologi
Kognitionspsykologi
Behaviorisme
Social læringsteori
Kognitive skemaer
Ebbinghaus, Bartletts, Brewer og Trenyes
Pavlov
Watson
Skinner
Thornidke
Bandura  
Tavs og sproglig viden
Lærings-, videns-, og undervisningsformer
Samspilsprocesser
Motivationsprocesser

Formål (eleverne skal kunne):

- Demonstrere kendskab til fagets stofområde, primært i forhold til det "normaltfungerende" menneske
- Redegøre for og kritisk forholde sig til centrale psykologiske teorier og begreber
- Udvælge og anvende psykologisk viden på konkrete problemstillinger
Demonstrere kendskab til fagets forskningsmetoder samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig psykologi
Formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde

Kernestof:

Psykologiens veje: Kap. 9 "Fra Behavioristisk til social-kognitiv indlæringsteori "(hele kapitlet undtagen afsnittet om adfærdsterapi)
https://psykveje.systime.dk/?id=5135

Psykologiens veje: Kap. 11 "Kognitiv psykologi"
https://psykveje.systime.dk/?id=5192
(NB: Kun afsnit "De første kognitive psykologer" samt "Studiet af menneskets informationsprocesser"

Psykologiens veje: Kap. 13 "Viden, læring og undervisning"
https://psykveje.systime.dk/?id=5276 (hele kapitlet)


Supplerende stof:

https://videnskab.dk/krop-sundhed/kan-man-stole-pa-hukommelsen

https://nyheder.tv2.dk/2017-03-06-test-dig-selv-kan-du-huske-disse-30-billeder

https://videnskab.dk/krop-sundhed/test-din-opmaerksomhed

ØVELSE: Kan du stole på din hukommelse? (20 ord placeres et velkendt mentalt sted)

Rubins vase

Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Repetition

Repetition af forløbene (undtagen "Læring (og kognition)")

"Udviklingspsykologi: De tidlige år, tilknytning og omsorgssvigt"

"Ondskab og socialpsykologi"

"Ungdom, identitet og senmodernitet (+ stress vs. pres)"

Udover repetition af ovenstående forløb gennemgik vi følgende:

Ole Schultz Larsen: Psykologiens veje, ibog, Systime:

Kap. 17: "Eksistentiel og humanistisk psykologi" (hele kapitlet - undtagen højdepunktsoplevelser og flow)
Kierkegaard, Sarte, Buber, Frankl - fra eksistentialisme til eksistentiel psykologi
Maslows behovsteori


Supplerende stof:

Case til forløbet om udviklingspsykologi og omsorgssvigt:
: https://mitcfu.dk/mm/player/?copydan=021004222035: ”Jeg vil ikke ende som min mor” om Hanne Louise

Case til forløbet om ondskab og socialpsykologi:
https://www.youtube.com/watch?v=lPLdrFCAZKM

https://videnskab.dk/kultur-samfund/et-kig-ind-i-incel-ekstremisternes-forskruede-verden/?fbclid=IwAR0ms1C3M3kOkM2xU3BRPI53y3nHg7AcQ8sTt0x8SrLbFtqwmFlDrjwhcFM

https://www.youtube.com/watch?v=KZBTYViDPlQ. (Om forskellen på empati og sympati - Brené Brown)
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer