Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Brønderslev Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Fysik A
|
Lærer(e)
|
Ole Gaarn Lindgreen
|
Hold
|
2024 FY/3g (3g FY)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Kræfter og bevægelse
Formål: Repetition af Newtons love, samt bevægelse i tyngdefelt, det skrå kast og harmoniske svingninger.
Indhold. Newtons love, Fri bevægelse i tyngdefeltet, det skrå kast, harmonisk svingning, energi ved harmonisk svingning.
Elevforsøg:
Mini projekt om det skrå kast - Nerf Gun udfordringen.
Fjederkraft og harmonisk bevægelse I-IV
Metode:
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Materialer:
FysikABBogen - 2 af Torben Benoni og Finn Elvekjær
Samt udleveret noter og øvelsesvejledninger
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflev 1: Opgavetræning 1
|
01-09-2024
|
Rapport: Harmonisk svingning
|
12-09-2024
|
Aflev 2: Det skrå kast
|
12-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Cirkelbevægelse og centralbevægelse
Formål: At få en forståelse for fysikken bag jævn cirkelbevægelse, Newtons gravitationslov og centralbevægelser.
Indhold: Jævn cirkelbevægelse, Newtons gravitationloven, energi i centralbevægelser, banekurver i centralfelt og Keplers love.
Elevforsøg:
Jævn cirkelbevægelse.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
FysikABBogen - 2 af Torben Benoni og Finn Elvekjær
Samt udleveret noter og øvelsesvejledninger
Evaluering:
Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflev 3: Opgavetræning 2
|
29-09-2024
|
Rapport: Konisk pendul
|
02-10-2024
|
Aflev 4: Opgavetræning 3
|
13-10-2024
|
Prøve 3g FY 30-10-2024
|
30-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Stød og impuls
Formål: At få en forståelse af fysikken bag sammenstød.
Indhold: Bevægelsesmængde, kraftens impuls, bevarelse af bevægelsesmængden i både en og to dimensioner, samt elastiske og uelastiske stød.
Elevforsøg:
Mini-projekt impulsbevarelse
Stød i to dimensioner
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materiale: FysikABbogen 2 af Finn Elvekjær og Torben Benoni
Evaluering:
Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Elektriske og magnetiske felter
Formål: At få en forståelse af fysikken bag elektriske og magnetiske felter.
Indhold: Elektriske felter(E-felter) og E-felter fra punkt ladninger, Homogene elektriske og magnetiske felter (B-felter), Ladede partiklers bevægelse i homogene E- og B-felter, induktion og elektromagnetisme, samt Faradays induktionslov.
Elevforsøg:
Forsøg med magnetfelter
Elektronens specifikke ladning
Forsøg med La Place lov
Forsøg med Tangensbousolen.
Forsøg med magnetfelter omkring lang lige leder.
Forsøg med induktion og transformator.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
FysikABBogen - Elektriske og magnetiske felter af Torben Benoni
Evaluering:
Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
3g FY skr. prøve
|
20-01-2025
|
Aflev 8: Opgave træning 6
|
14-02-2025
|
Forsøg med magnetfelter
|
10-03-2025
|
Aflev 9: e/m for elektroner
|
10-03-2025
|
Ny opgave
|
18-03-2025
|
Aflev 10: Opgave træning 7
|
25-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Elbilens fysik
Formål: Formålet med forløbet er at forstå de fysiske modeller for batterier og jævnstrømsmotor.
Indhold:
Model for en spændingskilde(Batteri), Effekt af et element/batteri, Nyttevirkning af et element/batteri, Serie- og parallelforbindelse af elementer/batterier, samt op- og afladning af elementer/batterier.
Motorkraften, Kraftmoment, Motorkonstanten, induceret spændingsfald i DC-motor, mekanisk effekt for en motor, model af en elektrisk motor og nyttevirkningen af en DC-motor.
Elevforsøg:
Fysisk model af batteri
Forsøg med Jævnstrømsmotor.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materiale: Elbilens fysik af Morten Stoklund Larsen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64646546994",
"T": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64646546994",
"H": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64646546994"
}