Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Brønderslev Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Fysik C
|
Lærer(e)
|
Ole Gaarn Lindgreen
|
Hold
|
2024 fy/b (1b fy)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Densitet og massefylde
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for densitet.
Indhold: Densitet og lineær regression.
Elevforsøg: Måling af densitet/massefylde af vand og ethanol.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Rapport: Densitet
|
06-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Bølger: Lyd og lys
Formål: Formålet med forløbet er en introduktion til begreberne for bølger. Med fokus på lyd og lys som bølger.
Indhold: Bølgelængde, periode, amplitude, frekvens, udbredelseshastighed, resonans, egenfrekvens, stående bølger, interferens, gitterligningen. additiv og subtraktiv farveblanding
Forsøg
○ Lydenshastighed
○ Stående bølger på en snor
○ Design af panfløjte
○ Lysets hastighed via mikrobølgeovn
○ Anvendelse af gitterligningen
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
FysikCBogen
Simulator af bølger på en snor, (Wave on a string) fra http://phet.colorado.edu/en/simulation/wave-on-a-string
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Fysik C - Densitet og massefylde.docx
-
Titalspotenser og SI-enheder.docx
-
Fysik C - Bølger - Frekvens, periode og bølgelængde - Opgave.docx
-
Fysik C - Bølger - Opgaver omkring lyd.docx
-
Fysik C - Bølger - Lydens hastighed - fysikøvelse.docx
-
I skal lave forsøg med lydens hastighed. Læs øvelsesvejledningen. Især de 2 metoder til, at bestemme lydens hastighed. Gruppe 1,2 og 5 møder op. Resten har skemafri.
-
1b - uge 47-48.docx
-
Husk jakke, da I skal lave forsøg udenfor.
-
I skal lave forsøg med lydens hastighed. Læs øvelsesvejledningen. Især de 2 metoder til, at bestemme lydens hastighed. Gruppe 3, 4 og 6 møder op. Resten har skemafri.
-
Husk jeres data fra forsøget.
-
FysikCBogen; sider: 93-96, 108-110, 117-122
2. Udgave
-
3 - Fysik C - bølger - interferens.pptx
-
Lav opgave 3.1.6 og 3.1.7 færdig.
-
Fysik C - Bølger - Stående bølger - opgave.docx
-
4 - Fysik C - Bølger - Stående bølger.pptx
-
5 - Fysik C - Bølger - Stående bølger Halvåbent rør - med indtale.pptx
-
Fysik C - Bølger - Panfløjte - opgave.docx
-
I må selvfølgelig også gerne skriv til mig her i Lectio eller kontakte mig på Teams, hvis I har spørgsmål til opgaven.
-
Fysik C - Bølger - Stående bølger på snor - fysikøvelse.docx
-
1b uge 2-3.pdf
-
Gruppe 1-3 skal lave forsøg. Resten har skemafri. Det er de nye grupper.
-
Gruppe 4-6 skal lave forsøg. Resten har skemafri.
-
Grupper - 1b uge 2-3.pdf
-
Fysik C - Bølger - Panfløjte v2 - opgave.docx
-
Vi samler op på forsøget med stående bølger. Husk alt jeres data fra forsøget med stående bølger på en snor.
-
Fysik C - Bølger - Måling af lysets hastighed - forsøg.docx
-
6 - Fysik C - Bølger - Lys.pptx
-
Vi starter op på forløb om lys.
-
Fysik C - Farveblandinger - Opgave.docx
-
Fysik C - Bølger - Farveblandinger - Opgave.docx
-
7 - Fysik C - Optisk gitter og interferens.pptx
-
Fysik C - Bølger - Opgave til gitterligningen.docx
-
Fysik C - Bølger - Anvendelse af gitterligningen.docx
-
I skal lave forsøg med gitterligningen. Gruppe 2, 4 og 6 møder op resten har skemafri.
-
1b uge 4-5.pdf
-
I skal lave forsøg med gitterligningen. Gruppe 1, 3 og 5 møder op. Resten har skemafri.
-
I skal have prøve. Så husk jeres bog og jeres computer med noter og et regneprogram, som virker.
-
I får tid til at arbejde på rapporten til forsøget med gitterligningen.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 3.1: Den nære astronomi
Formål: At få kendskab til Solsystemets opbygning og fænomener i tilknytning til Månen og Solen.
Indhold: Døgnets længde, årstiderne, måneformørkelse, solformørkelse.
Elevforsøg: Solens diameter og Jordens rotation.
Metode: Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer: FysikCBogen
Evaluering: Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflev 2: Gitterligningen
|
14-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Energi og varmelære
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for energi og varmelære.
Indhold: Energi, Energikæder, Effekt, Nyttevirkning, Varmelære: Varmefylde, fordampningsvarme og smeltevarme.
Elevforsøg: Nyttevirkning af Solcelle, Nyttevirkning af solfanger og Fordampningsvarme af vand. Nyttevirkning af køkkenudstyr.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aflev 3: Solen, Månen og Jorden
|
14-03-2025
|
Aflev 4: Solenergi
|
06-04-2025
|
Nyttevirkning af køkkenudstyr
|
28-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 3.2: Den nære astronomi
Formål: At få kendskab til Solsystemets opbygning og fænomener i tilknytning til Månen og Solen.
Indhold: Døgnets længde, årstiderne, måneformørkelse, solformørkelse.
Elevforsøg: Solens diameter og Jordens rotation.
Metode: Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer: FysikCBogen
Evaluering: Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb 5: Atomer og Bohrs atommodel
Formål: At få kendskab til atomets opbygning og størrelse, lyspartikler(fotoner) og vekselvirkningen mellem atomer og fotoner via Bohrs atommodel.
Indhold: Atomets opbygning af protoner, neutroner og elektroner; Lyspartikler(fotoner); Bohrs atommodel; Emissions- og absorptionsspektre.
Forsøg:
Demonstrations forsøg:
Spektrallinjer for forskellige lamper
Metode: Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer: FysikBogen
Evaluering: Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb 6: Kosmologi
Formål: At få kendskab til de førende teorier omkring universet og universets udvidelse.
Indhold: Hubbles lov, rødforskydning, hubbletiden og det kosmologiske princip.
Elevforsøg:
Elastik som model for universets udvidelse.
Metode: Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer: FysikCBogen
Evaluering: Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65054404397",
"T": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65054404397",
"H": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65054404397"
}