Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Brønderslev Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Fysik B
|
|
Lærer(e)
|
Ole Gaarn Lindgreen
|
|
Hold
|
2024 Fy/b (2b Fy)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Kosmologi
Formål: At få kendskab til de førende teorier omkring universet og universets udvidelse.
Indhold: Hubbles lov, rødforskydning, hubbletiden og det kosmologiske princip.
Elevforsøg:
Elastik som model for universets udvidelse.
Afstandskvadratloven.
Metode: Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer: FysikCBogen
Evaluering: Evaluering af aflevering over forsøg, samt løbende evaluering i undervisningen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2. Kræfter
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for kræfter.
Indhold: Kræfter, Newtons love, måling af kræfter, sammenlægning af kræfter og kræftrenes parallelogram.
Forsøg; Måling af tyngdekraften.
Forsøg med gnidningskraft.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Tryk og temperatur
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for tryk og temperatur.
Indhold: Tryk, Tryk i væsker, Archimedes lov og opdrift, temperaturskalaer.
Elevforsøg: Tryk i en væskesølje, Archimedes lov
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Gasser
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for gasser.
Indhold: Gasser, Ideal gasser, Idealgasligningen og gaslovene.
Elevforsøg: Eftervisning af Boyle-Mariottes lov og Gay-Lussacs 1. lov.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 5. Arbejde og mekanisk energi
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for mekanisk energi og arbejde.
Indhold: Det fysiske begreb arbejde, potentiel og kinetisk energi, samt mekanisk energi
.
Elevforsøg: Mini projekt om Legobil på skråplan.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: Elektricitet (El-lærer)
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for el-lærer og elektricitet.
Indhold: Elektrisk ladning, elektrisk strøm, spændingsforskel, elektriske komponenter (resistor, pære og diode), serie- og parallelkobling.
Forsøg; Karakteristikker af elektriske komponenter.
Måling af temperaturkoefficienten af metaller.
Forsøg med NTC-sensor (Temperatursensor)
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb 7: Atomkerner og atomfysik
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for atomkerner og atomfysik.
Indhold: Radioaktivitet, Henfaldstyper, henfaldsloven, Måling af radioaktivitet, masseenergi, fission og fusion.
Forsøg; Simuleret henfald via tegninger.
Absorption af gammastråling.
Radioaktivt henfald af Ba-137.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde med opgaver og forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
FysikBogen - Finn Elvekjær; sider: 264-266, 296-302, 305-307, 310-313, 319-320, 322-328, 330-333, 352-354
-
Bestem Z, N og A for isotopen: (formel)
-
Fysik B - Atomer - Repetitions opgaver.docx
-
Kernekort
-
Build a Nucleus
-
FysikBogen - Radioaktivitet - Typer af henfald - s 296-302.pdf
-
Lav jeres præsentation af radioaktivt henfald færdigt.
-
Læs også om de andre henfald, end den I selv skal fremlægge i bogen.
-
Vi samle op på opgaverne med radioaktivt henfald. Lav øv 2.1 og 2.2, samt opg. 11.2.1 færdig
-
Visit - Deutsches Museum
-
Fysik B - Atomkerner - Simulation af radioaktivt henfald - terningekast 2.docx
-
Husk alt jeres data fra forsøget med terningkast. HUSK at få delt alt data, så alle har det.
-
12 - Fysik B Atomkerner - Henfaldsloven.pptx
-
Lav øv 3.1, 3.3 og 3.2 færdig.
-
Jeg er blevet syg. Så I skal arbejdselv med følgende opgaver. Fysik B - Atomkerner - GM-rør og henfaldslov - Arbejdselv opgave - 14-04-2026.docx
-
Fysik B - Atomkerner - Halveringstid og radioaktivt henfald - forsøg.docx
-
Fysik B - Atomkerne - Masseenergi og kernemasse - Forklaringsopgave.docx
-
Fysik B - Atomkerner - Absorption af gammastråling-vejledning.docx
-
Lav opgave 11.5.3 på side 439. Start med den kerne, som er angivet i tabellen i dokumentet nedenfor. Husk at bruge de nøjagtige atommasser fra Databogen:
-
Opgave 11-5-3 - tabel.docx
-
Fysik B - Atomkerner - Fission og Fusion - Forklaringsopgave.docx
-
Fysik B - Atomkerner - Q-værdi og atomkraft.docx
-
Halveringstykkelse - Databogen side 218.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb 8: Kinematik og bevægelse i 1. dimension.
Formål:
Gennem forsøg og regneopgaver at få kendskab til og kunne bruge fysiske begreber, symboler og sprog inden for kinematik og bevægelse i 1. dimension (Lineær bevægelse).
Indhold: Lineær bevægelse, stedfunktion, hastighedsfunktion og accelerationsfunktion og bevægelse med konstant acceleration.
Forsøg; ???
Metode:
Projektarbejde i grupper. Gruppearbejde med forsøg.
Tavleundervisningen, hvor fysiske begreber, symboler og regnemetoder gennemgås.
Materialer:
Udleveret noter og øvelsesvejledninger.
FysikBogen
Evaluering:
Løbende evaluering i klassen, samt evaluering af skriftligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70763226914",
"T": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70763226914",
"H": "/lectio/281/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70763226914"
}