Holdet 3s da (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederikshavn Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Ester Frank, Karina Bieler Veldt
Hold 2023 da/s (1s da, 2s da, 3s da)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Retorik og argumentation
Titel 2 Værklæsning: Nike
Titel 3 DHO: Besættelsen
Titel 4 Køn
Titel 5 Romantik og romantisme
Titel 6 Skriftlighed: Madanmeldelse og mediedebat
Titel 7 Steder: Det lokale, turisme, by og provins
Titel 8 Humor
Titel 9 Æt og ære
Titel 10 Formidling og stilistik
Titel 11 Realisme og modernisme
Titel 12 Eksamen
Titel 13 Forløb#4
Titel 14 Forløb#5
Titel 15 Forløb#7

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Retorik og argumentation

Dette forløb har med sit sproglige perspektiv haft til formål at introducere eleverne til retorik og argumentation. Forløbet har haft fokus på en sproglig analyse og fortolkning af diverse taler og argumenter. Herunder er eleverne også blevet introduceret til den nonverbale kommunikation, samt andre sproglige virkemidler. Eleverne har under forløbet både arbejdet med at skrive deres egen politiske tale og stiftet bekendtskab med den analyserende artikel.

Formål:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, analysere, diskutere, fortolke og perspektivere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster

Kerneord: retorik, Ciceros pentagram, afsender, modtager, emne, situation, sprog, talegenre; den informative tale, den politiske tale & lejlighedstalen, appelformer; etos, patos & logos, nonverbalkommunikation, argumentation, Toulmins argumentationsmodel, belæg, hjemmel, påstand, rygdækning, styrkemarkør, gendrivelse, årsagsargument, tegnargument, klassifikationsargument, generaliseringsargument, sammenligningsargument, autoritetsargument, det moderne/nye argument, motivationsargument, fejltyper og argumentationskneb.

Tekster:
Haya Termaninis tale til demonstrationen "Stå sammen mod racisme".(2021)
Greta Thunbergs tale foran Christiansborg (2019). Fundet på: https://www.youtube.com/watch?v=0A-jP5wsjGk
Christian Borrisholt Steen (2016): "Juridisk kønsskifte er det rene nonsens" fra Kristeligt dagblad.
Tessas nytårstale (2020/2021)
Jens Stoltenbergs tale ved mindehøjtideligheden (2011) (norsk)
H.M. Dronningens nytårstale 2023
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale den 1. januar 2024

Baggrundsmateriale:
Larsen, Ole Schultz (2015-2017): Håndbog til Dansk, systime, s. 150-167 (3/4 udgave)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Øverum 08-12-2023
Hjemmeøvelse 17-12-2023
Analyserende artikel 14-01-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Værklæsning: Nike

Vi tager udgangspunkt i langdigtet Nike (2014) af Caspar Eric og anvender både autofiktion og cripteori til at analysere værket. Derudover inddrager vi andre paratekster til at undersøge, hvordan Caspar Eric oplever en krop med handicap.

Kerneord: Paratekst, epitekst, peritekst, autofiktion, lyrisk jeg, cripteori, impairment, disability og stigmatisering.

Tekster:
Nike (2014) af Caspar Eric

Baggrundstekster:
DR (2021): "6:12 - Med Mads Holm på Lørups i Odense" i podcasten Det vi går rundt med. Findes på: https://www.dr.dk/lyd/p1/det-vi-gaar-rundt-med/det-vi-gaar-rundt-med-1/det-vi-gaar-rundt-med-6-12-med-mads-holm-paa-loerups-i-odense-16122111546
The Cure (1979): "Boys don't cry". Fundet på: https://www.youtube.com/watch?v=9GkVhgIeG
Lassen, Helle Juhl (2016): "Crip": i Fuck Normen. Dansklærerforeningens forlag, s.85-88.
Eric, Caspar (2015): "Caspar Eric: Den handicappede krop er fremtiden": i Information.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Øverum 2 - Analyserende artikel 06-03-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO: Besættelsen

Et litteraturhistorisk og tværfagligt forløb om besættelsestiden i Danmark. Forløbet vil tage udgangspunkt i tekster, der omhandler besættelsestiden. Forløbet er den del af DHO, hvorfor fokus også vil lægge på, hvad litteraturen kan ift. historiske kilder. Derudover berøres danskfagets metoder overfladisk. Undervejs vil eleverne arbejde med deres kommatering, hvor vi kun har fokus på startkomma.

Formål:
Eleverne skal arbejde med at:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel multimodalt
– anvende centrale mundtlige, såvel kreative, fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
– arbejde med samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.

Kerneord: besættelse, jødeforfølgelse, antisemitisme, sabotage, stikkerdrab, clearingsmord, tyskerpiger, befrielsen, fortællertyper, synsvinkel, medsyn/bagudsyn, tekstens tone, stemning, den dybdeborende dokumentar, den observerende dokumentar, den deltagende dokumentar, den refleksive dokumentar, den poetiske dokumentar, den dramatiserede dokumentar, autenticitetsmarkører i dokumentarfilm og filmiske virkemidler (overfladisk).

Tekster:
Scherfig, Hans (1962): af Frydenholm (uddrag).
Rifbjerg, Klaus (1982): "Hvad hjælper I dem for?" af Kesses Krig (uddrag). (Kanonforfatter)
Skou-Hansen, Tage (1957): "Ved svinget" af De nøgne træer (uddrag).
Seeberg, Peter (1990): "Drengen på forsædet". (Kanonforfatter)
Brinkmann, Svend (2021): Vi er det liv vi lever (uddrag). Politikens forlag, s. 17-21, 63-67 & s. 70-74.
Ditlevsen, Tove (1945): "Tyske soldater".
Pede B (2014): "De tyske soldater".
Sundstrøm, Martin (2020): "Min fars krig". DR1, Afsnit 1. Fundet på: https://www.dr.dk/studie/historie/min-fars-krig-hele-serien
Madsen, Ole Christian (2008): Flammen & Citronen. Nimbus Film. Fundet på: https://www.dr.dk/drtv/program/flammen-and-citronen_421112

Baggrundslitteratur:
Larsen, Ole Schultz (2015): Håndbog til dansk. 3/4.udgave. s. 54-60, 87-99, 149, 228-235 og 235-241.
Segal, Grethe og Mikael Pedersen (1995): "9. april 1940"; "Tyskerpiger"; "Sabotage" "Jødeforfølgelsen - Oktober 43"; "Stikkerdrab og clearingsmord" og "Danmarks befrielse" i: Fem fortættede år. Gyldendal, s. 9-11, 19-20, 65-66, 82-83, 101-104, 109-110, 112-115, 129-136, 180-181 & 196.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Køn

Dette forløb har haft til formål at undersøge, hvordan køn iscenesættes og diskuteres i litteratur, medier og populærkultur. Eleverne har arbejdet med både ældre og nyere tekster, hvor køn fremtræder i sproget, i karakterfremstillinger og i samfundets normer og strukturer. Der er arbejdet analytisk med semantiske felter, queer-læsninger og med anvendelse af centrale kønsteoretiske begreber.
I den nyere litteratur (Ravn og Rahim) har eleverne undersøgt, hvordan køn og identitet afspejles og udfordres gennem sproglige og tematiske greb. I ældre litteratur (Bang) har de anlagt et queerblik, mens de i Niels Rosendahls digt har arbejdet med normer og maskulinitet. Desuden har eleverne undersøgt kønsroller i reklamer, musik, mode og sociale medier – herunder Harry Styles’ Vogue-cover og Roccamores kampagnemateriale.
Køn i reality-tv har været et særligt fokus, hvor eleverne har arbejdet med autenticitet, fakta- og fiktionskoder samt genreudvikling med udgangspunkt i Bachelorette og Landmand søger kærlighed. De har herudover analyseret selvvalgte programmer og perspektiveret til genrens betydning for kønsforståelser i samtiden.
Teoretisk har eleverne arbejdet med Judith Butlers skelnen mellem biologisk og kulturelt køn samt Iris Marion Youngs begreb om dobbeltblik. De har endvidere anvendt begreber som heteronormativitet, performativt køn og stereotyper i både litterære og mediemæssige analyser.
Undervisningen har vekslet mellem læreroplæg, gruppeopgaver, fremlæggelser og klassediskussioner.

Formål:
– analysere, fortolke og perspektivere litterære og ikke-litterære tekster med fokus på køn, kultur og identitet

– udtrykke sig præcist og formidlingsbevidst skriftligt og mundtligt

– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder kønnede og normative betydninger

– anvende danskfaglige begreber og kønsteoretiske tilgange i analyse og diskussion

Kernebegreber:
Heteronormativitet, binær kønsforståelse, Judith Butlers kønsteori (sex/gender), queer, queering, queer-læsning, performativt køn, det seksualiserende blik, dobbeltblik (Iris Marion Young), stereotyper, maskuline og feminine karaktertræk, semantisk felt, patriarkalsk struktur, reality-tv, game-show, autenticitet, fakta- og fiktionskoder.

Materialer:
Litteratur og lyrik:
Olga Ravn: “Reklamepigebarnet”
Herman Bang: “Franz Pander”
Sylvia Plath: Glasklokken (uddrag)
Niels Rosendahl: “Du kom med alt det, der var dig”
Tobias Rahim: “Når mænd græder”
Vita Andersen: “Hun ser godt ud”
Walt Disney: “Rigtige mænd” (1998)
Visuelle tekster:
Vogue: Forside med Harry Styles (2020)
Roccamore-reklamer (kampdag)
Brian Mikkelsen: Respect high heels (2022)
Reality-tv:
Landmand søger kærlighed (TV2)
Bachelorette (TV2)
Selvvalgte: Love is Blind (Netflix) , Matchet på mælkevejen (DR3), Paradise Hotel (TV3), Kærlighed på spektret (Netflix), Dagens mand (TV2), Gift ved første blik (DR1)
Sagprosa plus teori:
Judith Butler (introduktion til kønsteori)
Anna Libak: “Bachelorette: Bløddyret” (Weekendavisen, 2023)
Rikke Dal Støttrup: “Bachelor: Har du set det?” (Alt.dk, 2021)
Flemming Ravn: “Hvad er heteronormativitet” (2022)
Håndbog til dansk: Reality-tv og digtanalyse
Fuck Normen – Et tema i dansk litteratur, s. 31–33 + 53–55
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Romantik og romantisme

Dette forløb har haft til formål at introducere eleverne til en vigtig litteraturhistorisk periode i dansk, og præsentere dem for vigtig litteratur og forfattere, som har været med til at forme dansk kultur. Vi har dykket ned i romantikken: Universalromantik, nationalroman, biedermeier, poetisk realisme og romantisme. Dette har vi undersøgt i både skønlitteratur, kunst, valgvideoer og sociale medier.

Værkslæsning: Grundtvig
I forløbet har vi gennem tre lektioner zoomet ind på N.F.S. Grundtvig. Vi læst baggrundsstof om ham, og vi har set DR’s dramadokumentar “Grundtvig”, hvortil vi specfikt har undersøgt, hvilke dokumentargenrer som findes for dernæst at indplacere “Grundtvig”. Derudover har vi læst originaltekst af Grundtvig: Nyaars-morgen, og perspektiveret ham til moderne kontekst ved at kigge på Simon Kvamm og Nephews fortolkning i sangen New years morning, og set på hvorledes Grundtvigs tanker er relevante i nutiden.

Adam Oehlenschlæger: "Guldhornene", 1803
Adam Oehlenschlæger: "Der er et yndigt land", 1819
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850
St. St. Blicher: Landsbydoktoren. 1830
St. St. Blicher: Hosekræmmeren. 1829
Thomasine Gyllembourg: Den Lille Karen. 1830
N.F.S. Grundtvig: Nyaars-morgen. 1824
Simon Kvamm og Nephew: New Years morning. 2009
Tom Kristensen: Det er Knud som er død. 1933
+ Minds of 99 version (2013)
Emil Aarestrup: "Paa sneen", 1838
Biedermeier kunst:

"Håndbog til dansk" Ole Schultz Larsen (2015) s. 223-225
Grundtvig - introduktion og tekster. Systime, online version, tre normalsider
“Poetisk realisme” i Litteraturhistorien - På langs og på tværs. Systime, online version, tre normalsider
“1800-1870: Romantikken” i Litteraturhistorien - På langs og på tværs. Systime, online version, to normalsider

Podcast: “Third ear: 001 Guldhornene” 2009,
Podcast: “True Story: Episode 147” af Martin Hylander
Dansk Folkeparti, Valgvideo (2007), YT
Isam B: “I Danmark er jeg født” (2007)

Derudover har vi haft fokus på den skriftlighed, hvor vi har arbejdet med den debatterende artikel, hvor vi har anvendt følgende materiale:

Det vidner om intellektuel dovenskab, når DR vil lave reality-tv og sende danskere på overlevelsestur på en øde ø (tekst 4a)
Meget reality-tv tilbyder mere indsigt end diverse æggehovedprogrammer (tekst 4b).
DR’s public service-kontrakt for 2019-2023
Andrea Dragsdahl (2019): “Drop true crime – lysten til morbid underholdning skal ikke stilles med andre menneskers tragedie” i Information
Sara Rested Suri (2022): “True Crime. Hvorfor er vi så vilde med mord?” Videnskab.dk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Steder: Det lokale, turisme, by og provins

I dette forløb har vi arbejdet med temaet ”Steder”, med udgangspunkt i Dan Ringgaards og Anne-Marie Mais udlægninger af stedsbegrebet i danskfaget. Eleverne har undersøgt, hvordan “sted” har betydning i litteratur, film, TV-serier og samfund. Her har vi haft fokus på tourisme, på det nationale og det lokale.
I forbindelse med studierejsen til Barcelona arbejdede vi med både H.C. Andersens rejseberetning “Barcelona” og med stedets betydning for turister og lokale. Her inddrog vi Lorinda Sopotis teori om autenticitet i turisme samt Erving Goffmans og Joshua Meyrowitz' teorier om frontstage, backstage og middlestage.
På baggrund af dette udviklede eleverne i selvvalgte grupper produkter med fokus på deres oplevelse af stedet Barcelona. Produkterne kunne være madanmeldelser, vlogs, reklamer eller scrapbooks. Opgaven bestod af fire faser: 1) planlægning, 2) indsamling af materiale i Barcelona, 3) produktion og 4) fremlæggelse.
Derudover har vi arbejdet med det nationale sted gennem analysen af DR’s dramaserie Broen, hvor Danmark og Sverige mødes i et nordisk noir-univers. Vi undersøgte her både genretræk og nationale identiteter, og analyserede også den britisk-franske version The Tunnel som eksempel på genrens eksport og tilpasning til nye kulturer.
Afslutningsvis har vi haft fokus på det lokale sted med udgangspunkt i TV-serien Norskov, hvor vi læste Kim Toft Hansens artikel, hvor en central pointe er, at alle scener er optaget i Frederikshavn (on location). Her arbejdede vi med stedets rolle i fortællingen og det visuelle udtryk i locationshots. Forløbet blev suppleret med læsning af Allan Olsens Frederikshavn-sang“Bette Liverpool”, som vi analyserede med fokus på de lokale markøre.
Værkslægning: Meter i sekundet
Vi har læst et tekstuddrag af Stine Pilgaards roman og set filmen Meter i Sekundet. Vi har kigget på, hvordan steder spiller en rolle og forholdet ml. Land og by. Vi har undersøgt, hvordan adaption sker ved overgang fra tekst til film, og set på hvilke virkemidler, som er til forskel.

I dette forløb har vi været på studierejse til Barcelona i danskfaget og på tur rundt i det lokale Frederikshavn til arrangementet: Sprogmaskinen. Her var der var fokus på besættelsen, hvorfor vi forinden arbejdede med Kaj Munk og hans død og hans digt: “Den blå Anemone”.

Begreber: Nordic Noir, adaption, autenticitet, frontstage, middlestage, backstage, locationshot, ‘tre tilgange til autenticitet i turisme: Objektiv tilgang, konstrueret tilgang og eksistentiel tilgang’ (Sopoti)

Materiale:
Alan Olsen: Bette Liverpool
Stine Pilgaard: Meter i sekundet
HC Andersen: “Barcalona” i Spanien.
Kaj Munk: Den Blaa Anemone

Broen
The Tunnel
Norskov
Dr1: Mord i DK, Kaj Munk

Begreber:
Nordic Noir som genre
Adaption: Fra et medie til et andet (Fra roman til film)
Mediehistorie: Fra radio til Tik-Tok

Teori:
Eving Goffman: Frontstage og backstage
Meyrowitsh: Middlestage
Lorinda Sopoti’s PhD afhandling uddrag: Authenticity in Tourism (2021), AAU (s. 4-10)
Kim Toft Hansen: Steder i Norskov
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Humor

Et tematisk forløb om "humor". Vi har set på humoren i komedien Jeppe på bjerget og stiftet bekendtskab med kanonforfatteren Ludvig Holberg. Herfra har eleverne arbejdet med forskelligartet, nyere tekster. Derudover har eleverne stiftet bekendtskab til humorens "genre", humorteorier, humor i sproget og fiktionalitet.

Formål:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer  
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,kultur og samfund
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Kerneord: Komedie/tragedie, ordspil, Verbal ironi, selvironi, situationsironi, ironi, sarkasme, satire, overlegenhed og afstand, meme, fonetik, Homonymer og synonymer, Modsætninger (oxymoroner og paradokser), Gentagelser (tautologier og pleonasmer), Overdrivelser og underdrivelser (Hyperbel og litote), Billedsprog (metafor, billeddannelse og katakreser), overlegenhedsteorien, forløsningsteorien, uoverensstemmelsesteorien og fiktionalitet

Tekster:
Roman: Jeppe på Bjerget af Ludvig Holberg (værklæsning) + (kanonforfatter)
DR2(2004): Drengene fra Angora, afsnit 4, sæson 1. Fundet på: https://www.dr.dk/drtv/se/drengene-fra-angora_150390
Selvvalgte memes/ hjemmelavet memes på https://makeitmeme.com/da/.
Moestrup, Mette (2006): "En stor sten af en lille sten at være" Fundet i Humor i dansk, s. 52-53
Dencik, Daniel (2007): "noget stort", Fundet i Humor i dansk s. 50-51
Klagebrev til Nordjyske (fra bekendt)
Blæsbjerg, Kim (2002): "Fælder". Fundet i Humor i dansk, s.14.
Hvam, Frank & Casper Christensen (2008): "White House Potential" i Klovn. Fundet på mitCFU.dk
Jensen, Anders Thomas (2003): "De grønne slagtere".

Materialer:
DR (2017): ”Enevælde og oplysningstid”(s1e7) (klip: 18:10- 22:42), Historien om Danmark. Fundet på: https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-enevaelde-og-oplysningstid_145571
Kanon14: "Ludvig Holberg". Fundet på: https://www.kanon14.dk/ludvig-holberg
Barbara Illum, Rune Kastberg Søndergaard og Systime A/S (2020):
"Humorens hensigt og væsen", "Ordspil", "Verbal ironi", "selvironi", "situationsironi", "Sarkasme og satire" og "Overlegenhed og afstand" under "7:Humor og ironi" i Textur – Tekstarbejde i dansk (ibog)(samlet ca. 4,5 sider)
Jensen, Michael Balle (2007-2013): Humor i dansk, s. 7-13 og 42-53.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Æt og ære

Litteraturhistorisk forløb om oldtid og middelalder i norden med et særligt fokus på temaet "Æt og ære". Forløbet introduceres med sagagenren, hvor Ravnkels saga vil blive læst som værk. Derudover vil vi læse folkeviserne Ebbe Skammelsøn & Germand Gladesvend, hvormed eleverne bliver introduceret til ridderviser og trylleviser. Forløbets fokus på "æt og ære" vil afslutningsvis perspektiveres til et nutidigt værk, nemlig filmen Brødre.

Arbejdsformer: gruppearbejde, læsegrupper, m.m.

Kerneord: Viking, vikingetiden, edda, saga, æt, ære, skam, folkeviser, tryllevise, riddervise, mundtlig overlevering, ekspansionsteknik, syrebadsteknik, symboler, rim, rytme og gentagelse.

Tekster:
Ravnkels saga (1200-tallet) (Værk)
"Ebbe Skammelsøn" (1200-tallet)
"Germand Gladesvend"
Brødre (2004)(Film) af Susanne Bier

Materiale:
Kampen om historien (podcast): "Farvel til vikingetiden?", DR, 2023, [00:00-28:43]. Fundet på: https://www.dr.dk/lyd/p1/kampen-om-historien-3/kampen-om-historien-73
Fibiger, Johannes & Lüttken, Gerd: ”Den norrøne digtning”. Litteraturens veje. 2004-2009. 2.udgave, 10. oplag. s.32-45.
Olsen, Mimi et al. (2025): "Folkeviser - adelens litteratur", i: Det til dansk - Litteraturhistorier '800 til i dag. Praxis, s. 98-105.
Lauridsen,Palle Schantz (2004): ”Så mangen sti vild”, I: Kristeligt Dagblad, 27.08.04. Fundet på:  https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/s%C3%A5-mangen-sti-vild
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Formidling og stilistik

Forløbet sætter fokus på sprog og formidling i forskellige tekster. På den baggrund anvender vi vores sproglige viden og sætter den ind i en mediemæssig kontekst, nemlig avisgenren. Forløbet sluttes af med elevfremlæggelser af deres analysearbejde med selvfundne og selvvalgte artikler.

Faglige mål:
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
-demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag

Kerneord: sproglige virkemidler - sproglige billeder og sproglige figurer, sætningsopbygning, sætning, periode, helsætning, helsætnigsstamme, ledsætning, ikke-prøven, bagvægt, forvægt, sideordnede og underordnede sætninger, parataske, aktiv-, passiv- og ufuldstændig sætning, sætningskløvning, polysemer, homonymer, denotation, konnotation, metafor, personifikation og besjæling, sammenligning, symbol, allegori, metonymi, hyperbel, litote og eufemisme, ordsprog, avisjournalistisk og de tilhørende begreber, fake news, clickbait og satire.

Tekster:
”Hvor smiler fager den danske kyst” (1925) af Johannes V. Jensen
"Ny klimaaftale fra verdens lande får kritik" (2025) af Børneavisen
"GHETTOGUIDE" (2013) af Yayha Hassan
”§4” (1993) af Solvej Balle (Uddrag fra Ifølge loven)
"Reprise på Krogs Fisserestaurant" (2000) af Jan Sonnergaard:  (Uddrag)
"3. øvelsestekst: af Turen går til Berlin" fundet i: "Stilistisk analyse" af Jan Sørensen, 2010.
Selvfundne og selvvalgt artikler fra medbragte fysiske aviser.

Baggrundsmateriale:
Larsen, Ole Schultz (2015-2023): "4.2. Sproglige billeder", "4.3. Sproglige figurer", "4.4. Sætningsopbygning", ”Polysemer og homonymer”, ” Denotation og konnotation”, "5.1 Avisjournalistik", "Fake nes, clickbait og satire"  i: Håndbog til dansk.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
ØVERUM 6 12-01-2026
Terminsprøve 05-02-2026
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Realisme og modernisme

Forløbet har fokuseret på realisme over for modernisme som genre og træk. Eleverne er blevet introduceret til de forskellige former for modernismer, som både har belyst menneskets reaktioner på krig, teknologi og nye muligheder, der giver mennesket et valg. Derudover har de også mødt realismer, som et udtryk for kritik og modstand mod samfundets top og/eller struktur, men også i rå realisme, som et udtryk for interesse for mennesket i mere "beskidte" miljøer, hvor vi har læst Jan Sonnergaards Radiator som værk.

Kerneord: modernisme, realisme, kritik, klasser, klassesamfund, arbejderklasse, ekspressionisme, surrealisme, futurisme, efterkrigstidsmodernisme, efterkrigstiden, værditab, tomhed, eksistentiel krise, eksistentialisme, frihed, valg, handling, ansvar, angst, valg, skæbne, det moderne menneske, Martin A. Hansen, syndefaldsmotiv, symboler, eksistentialer, noveller, digte, rå realisme/dirty realism.


Tekster:
"Lønningsdag" (1900) af Martin Andersen Nexø (kanonforfatter)
"Naadsensbrød" (1887) af Henrik Pontoppidan (kanonforfatter)
"Paa Memphis Station" (1906) af Johannes V. Jensen (kanonforfatter)
”Århundrede” af Emil Bønnelycke (1918)
En andalusisk hund" (film) af S. Dali & L. Bunuel (1929)
”Ångest” af Pär Lagerkvist (1916) (1 side) (Svensk)
”Paradisæblerne” af Martin A. Hansen (1953) (kanonforfatter)
”Det ubeskrevne blad” af Karen Blixen (1957) (kanonforfatter)
Radiator (1997) af Jan Sonnergaard (værk)

Baggrundslitteratur
Gerd Lütken og Johannes Fibiger (2010): ”Granatchokket i den vestlige kultur” under ”Det store sammenbrud” i Litteraturens veje (ibog). Systime. Fundet på: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=642
Kanon14: "Johannes V. Jensen" [05:00-22:00]. Fundet på: https://www.kanon14.dk/johannes-v-jensen
PP om modernismer og realismer (KV)
”Futurisme” under ”1915-1945: Avantgarde og ideologisk realisme” i iBogen Krydsfelt. Fundet på: https://krydsfelt.systime.dk/?id=547#c2873
"Opgøret med rationalismen" fundet på https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2583
Kanon14: "Martin Andersen Nexø". Fundet på: https://www.kanon14.dk/martin-andersen-nexo
PP om "Rå realisme"/"Dirty realisme" (KV)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Eksamen

Forløbet er et afsluttende forløb, hvor vi har fokus på den mundtlige og den skriftlige eksamen.

Tekster:
Tom Kristensen: Glædernes apostel, fra digtsamlingen Fribytterdrømme, 1920 (ukendt)
"Harpens kraft" (ukendt)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#4

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#5

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb#7

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer