Holdet 3b id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederikshavn Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Kristian Rosborg Larsen, Mia Engedal
Hold 2023 id/b (1b id, 2b id, 3b id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmningsprogrammer
Titel 2 Pickleball
Titel 3 Softball
Titel 4 Crossfit - Opgives til eksamen
Titel 5 Basket 3-3 - Opgives til eksamen
Titel 6 Aerobic og stepaerobic - Opgives til eksamen
Titel 7 Fodbold - Opgives til eksamen
Titel 8 Badminton - Opgives til eksamen
Titel 9 Træningsprojekt
Titel 10 Kulturdans - Opgives til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmningsprogrammer

Formålet med forløbet er at eleverne kunne planlægge, udføre og evaluere et rytmisk opvarmningsprogram. Opvarmningsprogrammet skal bygges op efter en hensigtsmæssig progression og med passende musik til alle elementer i programmet.

Der har i forløbet været fokus på musiktælling og start af bevægelse på første taktslag. Det er desuden et mål at eleverne kan tælle BMP og tage tid på taktslagene i musikken.

Alle grupper har fremført eget opvarmningsprogram samt givet feedback på en anden gruppes fremførelse af opvarmningsprogram.

Teori:
1) side 30-35 om formel og funktionel opvarmning (kompendie)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickleball

Forløbet er en introduktion til Pickleball med særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.

Eleverne skal efter forløbet med rimelig grad og med korrekt greb og batføring kunne beherske diverse slag som serv, drop, flugtning, dink og lob. Der er lagt særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktisk skal eleverne kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. Herunder at opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, når chancen byder sig.
Der er i forløbet også arbejdet med beherskelse af simple slagserier.

Teori:
1) Introduktion til pickleball (PDF-fil)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Softball

Teknik:
Eleverne skal tilegne sig følgende
• God kasteteknik (rotation, høje albuer, open kinetik chain)
• Batting (greb på bat, udgangsposition, rotation i overkroppen og forspænding, vægtoverførsel til forreste ben)
• Gribe hensigtsmæssigt med handsken i alle positioner og både stående og i løb
• Kaste hensigtsmæssigt til en medspiller i løb
• Pitche til batteren.
• Evnen til at varetage alle positioner på banen

Taktik:
Eleverne skal have en grundlæggende forståelse for
• spillets regler og forløb
• positionerne på banen
• Blik for taktiske elementer i typiske kampsituationer
• kendskab til vigtige kastemønstre ved tvunget løb og hot-box
• sportens nomenklatur

Teori:
1) Kompendie om softball
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Crossfit - Opgives til eksamen

Formål: Formålet med Crossfitforløbet er en grundlæggende indføring i Crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på.

Forløbets faglige mål
• Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde  
• Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde  
• Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
• Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
• Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
• Vise indblik i og formidle viden om kropsidealer og dopingtyper

Teori:
1) Side 77-82 om kropsidealer og dopingtyper. (kompendie)
2) Side 82-85 om de fire typer af brugere. (kompendie)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Basket 3-3 - Opgives til eksamen

Primære faglige mål:
- Beherskelse af skudafviklingen med specielt fokus på håndleddets betydning, samt beherskelse af korrekt teknik ved lay-up, afleveringer, pump fake og crossover.
- Beherskelse af taktisk forståelse: Spilbarhed, v-cut, backdoor samt anvendelse af korrekt teknik i spilnære situationer, f.eks. afleveringer.
- Rimelig beherskelse af teknisk korrekt personligt forsvar, samt hvornår der laves fejl (cylinder-princippet).
Sekundær faglige mål:
- Opnå god fysisk kapacitet, kendskab til centrale begreber indenfor 3-mod-3 basketball og teori om organiseringen af idræt i Danmark og streetbasketball.
- Opnå kropsbevidsthed

Teori:
1) Side 4 nederst til side 9 - Teksten handler om organiseringen af idrætten i Danmark.
2) Side 9  - Livsstilen) til s. 11 nederst.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Aerobic og stepaerobic - Opgives til eksamen

I dette forløb arbejdes med aerobic (2 moduler) og stepaerobic (4 moduler)

Forløbets faglige mål:
- Udføre forskellige trin i både aerobic og stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning, puls og Borgs skala.

Teori:
1) Hvad er aerobic (PDF fil)
2) Teori om konditionstræning (PDF fil)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fodbold - Opgives til eksamen

Formål:  
Fokus er at tillære eleverne enkelte tekniske elementer fra fodboldspillet, som gør spil muligt. Taktisk er formålet at bringe eleverne til en forståelse af hvad der bibringer vedvarende boldbesiddelse og gør scoringer mulige. Der arbejdes med variationer af småspil og tekniske øvelser i arbejdet hen mod et 5 mod 5 spil, som det færdige spil.

Faglige mål:
Tekniske færdigheder:
• Tæmning af bold langs jorden og i luften (inderside eller fodsål)
• Aflevering af bold (indersideafleveringer). Afleveringer er en relationel færdighed og
eleverne skal opnå evne til at vurdere medspillerens evner ift. fart og retning i aflevering.
• Retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering.
• Driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben).
• Dækning af egen bold.
• Skud med inderside.
  
Taktiske færdigheder:
• Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest
effektivt.  
• Formationer og positioner på banen.
• Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.
• Forståelse for og udførelse af:
. Bandespil, overlap, boldovertagelse og modløb.
• Defensivt arbejde med højt og lavt pres.

Teori:
1) Fysiologi - kroppen under arbejde side 102-110. Herunder musklerne, enerigisystemet og ilttransportkæden med hjerte, lunger og blod.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Badminton - Opgives til eksamen

I dette forløb skal eleverne arbejde med:

- Tekniske slag herunder serv, clear, drop, netdrop, løft og smash.
- Forståelse for bevægelsesmønstre på banen
- Forståelse for regler i både single og double
- Forståelse for forskelle i bevægelsesmønstre i single og double.
- Forståelse for relevante træningsøvelser, som specifikt henvender sig til at træne den fysiske kapacitet for en badmintonspiller.

Teori:
1) Komplekse bevægelser (kap. 22.6), forspænding og spændstighed (kap. 3) - Yubio
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprojekt 24-10-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Træningsprojekt

Træningsprojekt:

Eleverne skal arbejde med træningsprojekt, herunder forskellige træningsformer.

Eleverne skal arbejde med:

- Testning - udholdenhed, løbetræning og maksimal styrketest

- Udarbejdelse af målsætninger, med forståelse for at de skal være målbare, attraktive, realistiske og ambitiøse.

- Udarbejdelse og gennemførelse at et træningsprogram, som er specifikt i forhold til den udarbejdede målsætning.

Teori:
1) Aerob træning [kap. 3, s. 72-77] (PDF fil)

- Forståelse for udvikling i fysisk kapacitet, herunder relevant teori afhængig af målsætning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Kulturdans - Opgives til eksamen

I dette forløb har eleverne arbejdet med to forskellige danse:

2) Rock n' Roll og Riverdance (fælles koreografi)

I Rock n' Roll har eleverne arbejdet med:

- At kunne beherske forskellige grundtrin.
- At kunne beherske forskellige variationer, herunder: 'Under armen', 'American Spin' og '3/4 omgang'.
- At kunne udarbejde og gennemføre koreografier
- Arbejde med flow
- Arbejde med forståelse for egen og partners rolle.

I riverdance har eleverne arbejdet med:

- En fælles koreografi, som jeg har præsenteret dem for.
- Fokus på lige rækker.
- Fokus på at arbejde med hurtige bevægelser, særligt i benene.
- Fokus på holdning og æstetik.

Teori:
1) Side 14-28 om sundhed, motion og livsstil i teorikompendie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer