Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Frederikshavn Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Jakob Holm Evensen, Martina Borup Sindalsen Christensen
|
|
Hold
|
2024 En/q (1q Enh, 2q Enh)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Growing up
Forløbet handler om overgangsritualer i en engelskfaglig kontekst.
Tekser:
Just Like That
Poem about being a teenager
The Love and Lies of Rukshana Ali
Grammatik:
Ordklasser
Substantiver og hvad der kendetegner dem
Intro verber og kongruens.
Propier
Færdigheder:
analyse og fortolkning af fiktionstekster (særligt noveller og digtanalyse)
Karakteranalyse
ordforråd
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Holidays and Traditions
I dette forløb er der fokus på forskellige højtider og hvordan de fejres i den engelsktalende verden. Nærmere bestemt: Halloween og Thanksgiving.
Endvidere er der projektarbejde i form af research og elevoplæg med emnet 'other traditions':
• Valentine’s Day (USA)
• St. Patrick’s Day (Ireland)
• Australia Day (Australia)
• Guy Fawkes Nights (UK)
• Remembrance Day (UK)
• Independence Day (4th of July) (USA)
• Diwali: Festival of Lights (India)
Kernestof:
- Michael Jackson "Thriller" (song)
- History Channel: "History of the Holidays: History of Thanksgiving" (YouTube-video)
- Judy Solomon: "Mrs. Turner's Pumpkin Pie" (short story)
- Tim Burton: "The Nightmare Before Christmas" (movie)
Grammatik:
ordklasser
kongruens
artikler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Crime fiction
Eleverne har arbejdet med krimi (crime fiction), og afsluttet med en kobling til true crime.
Tekster:
Natasha cooper crime through a crime writers eyes.
Murder has always fascinated people
Rules for writing Crime Fiction
A Guy Walks Into a Bar - Lee Child
Tell me - Zoe Sharp
Darkly Dreaming Dexter - Jeff Lindsay
The Man who Loved Flowers - King
Essay: Why Do Women Love True Crime
Dexter episode 1.
Grammatik:
Flertalsdannelse og tællelighed
Adjektiver
adverbier
Færdigheder:
Filmiske virkemidler
Fiktionsanalyse
Teksopbygning (PEA-model)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Australia (exam)
Forløbet handler om Australien. Der har været fokus på opdagelsen og den historiske, britiske kolonisering af landet, det samtidshistoriske Australien, og forholdet til naturen; race, identitet og natur/klima. Endvidere kortvarig fokus på: The Stolen Generations', Bringing Them Home Report (1997) og Kevin Rudd's Apology Speech (2008)
Tekster:
Advance Australia Fair (1 ns)
Robyn Davidson: Tracks (NS 5,5)
On Bushfire Warning Day (2022) (Les Murray)
Ned Kelly: The outlaw who divides a nation
Archie Roach: Took the Children Away (1990)
Film: Rabbit Proof Fence (1 time og 34 min)
Dokumentar: Full History of Australia (43 min) https://www.youtube.com/watch?v=PsERYZFY87A - gruppearbejde
Færdigheder:
Standardsprog og variation
Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Latinos in the USA (exam)
Formål:
- Afdækning af emne omkring USA og amerikansk kultur og samfund
- Analyse og fortolkning af fiktion og non-fiktion
Indhold:
Forløbet indeholder arbejde med en række tekster som omhandler vilkår for den store latinamerikanske minoritet i USA, og livet som immigrant i et fremmed land.
Materiale:
Intro to Latinos in USA – pptx
Immigration History in the United States – pptx
The American Dream and Immigrants - pptx
- ”Immigrants” – Pat Mora (I Youth Cultures in the US, Rikke Siersbæk (2007) – digt
- “America” fra West Side Story (2021) – sang
- "Names/Nombres", Julia Alvarez – novelle
- Build a Wall” Donald Trump (2019) – tale
- In the Heights, 2021, drama/musical film
Supplerende stof:
- "A.C.L.U Says Immigration Detention Facility Should Be Shut Down", Eileen Sullivan, New York Times
- The American Dream James Truslow Adams fra The Epic of America
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Fantasy and Harry Potter (Værklæsning) (exam)
This theme focused on fantasy fiction introducing the students to the popular genre in literature. We looked the traditional literary traits of fantasy and read excerpts from C.S. Lewis: The Chronicles of Narnia: Lucy Looks into the Wardrobe as well as the first Harry Potter novel.
Kernestof:
- Anne Mette Finderup og Agnete Fog: Entering Worlds of Fantasy in World of Fantasy (2005-2006), Systime.
- C.S. Lewis: The Chronicles of Narnia: Lucy Looks into the Wardrobe (1950) (excerpt)
- Rowling, J.K. "Harry Potter and the Philosopher's Stone" (1997) Bloomsbury
Film: Harry Potter and the Philosopher's Stone (2001)
Antal sider: ca. 250 + 2 time og 32 min. film
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Short films
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Aspects of Britain (exam)
Forløbet har fokuseret på forskellige aspekter af Storbritannien.
Der har været fokus på klassebegrebet, både det traditionelle 3-delte (upper class, middle class og working class) samt den nyere opdeling i 7 kategorier der bedre afspejler det morderne britiske samfund.
Endvidere har der været fokus på fattigdom og ulighed og slutteligt har vi fokuseret kort på Storbritannien som kolonimagt og hvordan det har influeret UK som en multikulturelt samfund. Vi har altså i forløbet arbejdet med disse overordnede tematikker:
Class,
Poverty and Inequality
Race and Multiculturalism.
Gennem forløbet har eleverne fået en større forståelse for britisk kultur og historie.
Nøgleord fra forløbet
- The empire
- Multiculturalism
- Class
- Race and racism
- Class system
- Commonwealth
- integration, assimilation and segregation
- capital (social, cultural and economical)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/282/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66413152754",
"T": "/lectio/282/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66413152754",
"H": "/lectio/282/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66413152754"
}