Holdet 1z nfh (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Frederikshavn Gymnasium
Fag og niveau Nat. faggruppe -
Lærer(e) Michael Rytter, Mikkel Røjle Bruun, Nils Galsøe
Hold 2025 nf/z (1z nfh, 1z nfh bi, 1z nfh ge, 1z nfh ke)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Atomer og molekyler
Titel 2 Opdag naturen (økologi)
Titel 3 Bæredygtighed (Geografi)
Titel 4 Vandets kredsløb (geografi)
Titel 5 Energi (Alkaner og alkener)
Titel 6 Celler, DNA og genetik
Titel 7 Vejr og Klima (Geografi)
Titel 8 Fødevarer (alkoholer og fedtstoffer)
Titel 9 Energi (Geografi)
Titel 10 Evolution og bioteknologiske metoder
Titel 11 Kemiske mængdeberegninger
Titel 12 Celler og mikrobiologi
Titel 13 Geologi (Geografi)
Titel 14 Ioner og ionforbindelser
Titel 15 Mad og fødevarer
Titel 16 Demografi (Geografi)
Titel 17 Organsystemer
Titel 18 Syrer og baser
Titel 19 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Atomer og molekyler

Litteratur:
Lokale noter: Kemi i Hf, udgave 2: 5-8

Eksperimentelt:
Er det narko?




Fokus:
Stoffers opbygning
Den videnskabelige arbejdsmetode i kemi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 2 Opdag naturen (økologi)

Læringsmål:

- Kunne forklare forskellen mellem biotiske og abiotiske faktorer
- Kunne forklare C-kredsløbet og vandets kredsløb
- Kunne forklare økosystemets opbygning (primærproducenter og konsumenternes rolle)
- Kunne forklare energistrømme og deres betydning for økosystemet
- Kunne forklare processerne fotosyntese og respiration
- Kunne forklare planternes opbygning og deres betydning for økosystemer
- Opnå forståelse for faktorer der påvirker søens vandkvalitet (fx forurening)
- Opnå forståelse for biodiversitet

Forsøg:
Fotosyntese og respiration hos vandpest
Plantevækst og begrænsende faktorer
Undersøgelse af vandkvaliteten i en sø
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Undersøgelse af en sø 28-09-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Bæredygtighed (Geografi)

Forløbet afdækker, hvad bæredygtighed er, hvad økologisk fodaftryk er samt, hvordan disse størrelser påvirker vores verden og finder til sidst elevernes eget økologiske fodaftryk.

E-bogen der er brugt er https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=1

Dette er relevant både mht læsning til eleverne samt de gis filer, der er anvendt i undervisningen i kombination med google earth.

Under forløbet er benyttet filmen ”Affaldssortering” om den amerikanske affaldssortering i New York, og hvordan det amerikanske samfund producere affald og håndterer samme.

Filmen kan findes på cfu: https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=031511031920

Elevernes eget økologiske fodaftryk vil findes gennem indsamling af deres egne data og indtastning på følgende hjemmeside:
https://www.footprintcalculator.org/

Yderligere skal eleverne lave et spil, der skal virke som repetition for dem selv til eksamen.

Dette forløbs formål er at give eleverne viden om og indblik i bæredygtighed og økologisk fodaftryk. Ud over dette skal eleverne finde deres eget økologiske fodaftryk og gennemskue sammenhængen mellem indkomst og forbrug.

Lektion 1:  introduktion til begrebet bæredygtighed og økologisk fodaftryk samt google earth og at se tilbage i tiden med dette program.
Lektion 2:  er film, spørgsmål til film samt opstart af undersøgelse om elevers eget forbrug.
Lektion 3:  er gennemgang af erhverv, forbrug, i-lande, u-lande og n-lande samt opstart af spilproduktion.
Lektion 4:  er afslutning af undersøgelse af elevernes eget forbrug og økologisk fodaftryk samt afrunding.
Lektion 5: er produktion af spil om bæredygtighed.
Lektion 6 er afslutning og spil af spillet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Afleveringsmappe til opgave om økologisk fodaftryk 28-08-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Vandets kredsløb (geografi)

Dette forløb er tænkt til at gennemgå vandets kredsløb og klima materiale til nf pakken.

Der gennemgås hvordan varme og kulde påvirker vand, vands tilstandsformer, klimazoner, golfstrømmen og grønlandspumpen.

Den e-bog der er brugt er https://naturgeografiportalen.systime.dk/

Filmen der er brugt er om vandets kredsløb og kan findes her:

https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=331610142010


Dette er relevant både mht links til læsning og de gis filer, der bruges til opgaverne, hvor google earth bruges som kortmateriale.

Forløbet skulle gerne give eleverne den viden, de skal bruge for at kunne forklare og forstå de relevante begreber mht vandets kredsløb og klima i polaregnene.

Forløbet er på 8 lektioner:
1 lektion er gennemgang af centrale elementer i vandets kredsløb og hvorfor dette er vigtigt for livet på jorden.
2 lektion er film om vandets kredsløb og noter til film.
3 lektion er forsøg om grøndlandspumpen.
4 lektion er opstart af arbejde med fremlæggelser om områder der er præget af problemer med relation til vandets kredsløb.
5- 6 er arbejde med og fremlæggelse af fremlæggelser.
7- 8 er flere fremlæggelser og forsøg om stigende vandstand samat arbejde med kort materiale.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Energi (Alkaner og alkener)

Litteratur:
Lokale noter: Kemi i Hf, udgave 2: 9-31

Eksperimentelt:
Forsøg med forbrænding af alkaner under forskellige iltforhold
Alkaner og alkeners reaktioner


Arbejdsark:
Navngivning af alkaner og alkener


Andet:
Alkaner og alkener.Tipskupon


Fokus:
Alkaner og alkeners navngivning, opbygning og egenskaber
Intermolekylære bindinger
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 6 Celler, DNA og genetik

Biologi: I dette forløb har vi arbejdet med:
- Opnå forståelse for forskellen mellem RNA og DNAs opbygning
- Kunne forklare det centrale dogme
- Opnå forståelse for gener, DNA og kromosomer
- Kendskab til to typer af celledeling (mitose/meiose)
- Opnå forståelse for gen- og kromosommutationer
- Opnå forståelse og anvendelse af begreberne genotype, fænotype, homologe- og heterologe kromosomer
- Kunne bestemme nedarvningsmønstre (krydsningsskemaer og stamtræer)
- Evolutionsmekanismer (naturlig og seksuel selektion)

Forsøg:
DNA byggesæt
DNA i jordbær
Blodtypebestemmelse
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Forbrændingsreaktioner 29-09-2025
Blodtype 01-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Vejr og Klima (Geografi)

Forløb der gennemgår klimaforandringer, klima, vejrzoner, hvordan det globale vejr virker samt ser på udfrodringer verden står over for i fremtiden med tiltagende grader af ekstremt vejr som følge af klimaforandringerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fødevarer (alkoholer og fedtstoffer)

Litteratur:
Lokale noter: Kemi i Hf, udgave 2: 32-42

Eksperimentelt:
Vandopløselighed
Fedt i chaips


Arbejdsark:
Navngivning af alkoholer
Alkoholer navne og formler.klip ud og sortér
Polære eller upolær
Rod i flaskerne
Krydsord om alkoholer og polære og upolære stoffer



Fokus:
Alkoholers egenskaber, molekylers polaritet,  intermolekylære bindinger, opløselighed
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Energi (Geografi)

Forløbets formål er at opfylde de krav, der er til elevernes viden om energi, dannelse af energi og hvordan vi mennesker forbruger energi i bekendtgørelsen. Dette dækker fossile brændstoffer, hvordan disse dannes, hvordan vi forbruger dem og hvad konsekvenserne er samt alternativerne.

E-bogen, der bliver brugt, er https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=1 og et af de forsøg, der bliver brugt er hentet direkte fra denne hjemmeside.

Det er også denne e-bog, der bliver refereret til som læsning til eleverne.
Filmen, der bliver brugt i lektion 3, er ”Energiforsyning” og kan findes på cfu igennem linket:

https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=331803012000&fbclid=IwAR0GfUhyrS7Sr1flxz1_Dt4CgZPmK8c-v0PyuT7in26RnyAeFt9S2HXutDk

Lektion 1 er indledning til energi og energibegrebet
Lektion 2 er fossile brændstoffer og udnyttelse af samme.
Lektion 3 er en film om forskningen efter nye alternative energikilder
Lektion 4 er en figur og begrebs opgave, hvor eleverne skal finde relevante figurer, de selv kan forklare og beskrive dem.
Lektion 5 er et forsøg om oliens migration i sand.
Lektion 6 drejer sig om kulstofkredsløbet og hvilke problematikker, der er med vores nuværende energiforbrug.
Lektion 7 er et længere projekt, hvor eleverne skal kombinere deres viden om energi og bæredygtighed.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Olies migration i sand 18-12-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Evolution og bioteknologiske metoder

I dette forløb korte forløb har vi arbejdet med:
- Forståelse for livets oprindelse
- Opnå forståelse for Darwins evolutionsteori
- Opnå Forståelse for naturlig- og seksuel selektion
- Opnå forståelse for evolutionsmekanismer
- Kunne forklare forskellige bioteknologiske metoder (gelelektroforese, DNA sekventering og antigentest)

Forsøg:
Forsøg med origamifugle
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fedt i chips 12-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Kemiske mængdeberegninger

Litteratur:
Lokale noter: Kemi i Hf, udgave 2: 43-47, 51-53
Mængdeberegninger er købmandsregning


Eksperimentelt:
Hævemidlet natron


Arbejdsark:
Opgaver om atommasser og formelmasser
Mængdeberegninger er købmandsregning.opgaver
Opgaver om stofmængde, masse og molarmasse
Opgaver om kemiske mængdeberegninger på reaktioner
Købmandsregning.kemiske mængdeberegninger.repetition
Stationsundervisning 090126



Fokus:
Stofmængde, molarmasse, kemiske mængdeberegninger
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Celler og mikrobiologi

I dette forløb kommer vi til at arbejde med:
- Opnå forståelse for forskellige celletyper og deres opbygning
- Opnå forståelse for celleorganernes funktioner
- Kunne forklare cellemembranens opbygning og funktion
- Opnå forståelse for mikroorganismernes tilpasning til livet
- Forståelse for den mikrobielle vækstkurve
- Cellulære processer (respiration og gæring)
- Enzymerne og deres betydning for kroppen og industrien

Forsøg:
Gær og osmose
Osmose i kartofler
Konservering af fødevarer
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Osmose 13-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Geologi (Geografi)

Forløbet skulle gerne give eleverne den viden, de skal bruge for at kunne forklare og forstå de relevante begreber mht landskabsdannelse (geologi) i bekendtgørelsen.

Dette er fx jordens opbygning, pladetektonik, oceanbundsplader og kontinentalplader, bevarende, destruktive og konstruktive pladegrænser samt hvordan disse påvirker mennesker og vores samfund.

Den e-bog, der er brugt, er https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=1

Dette er relevant både mht links til læsning og de gis filer, der bruges til opgaverne, hvor google earth bruges som kortmateriale.

Forløbet rummer en række slides med centrale figurer og forklaringer, film til supplering, spørgsmål til filmene samt forsøg og afsluttende projekt.

Filmen, der benyttes i projektet, er fundet på CFU og er afsnit 2  af serien ”Europas skabelse”.

Ild - https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=031402251840
Filmen er på 48 minutter og bidrager fint med beskrivelse af, hvad der er relevant mht vulkaner og dannelse af det vulkanske landskab.

Lektion 1 er grundlæggende pladetektonik og jordskælv samt arbejde med noter til emnet.
Lektion 2 er vulkaner og arbejde med noter til emnet..
Lektion 3 er film om vulkaner og afslutning af spørgsmål fra begge de to tidligere lektioner..
Lektion 4 er forsøg om højdeprofiler ved forskellige pladegrænser og afslutning af evt mangler fra tidligere.
Lektion 6 er oplæg til detektiv projekt.
Lektion 7 er afslutning af og fremlæggelse af oplæg om geodetektiv.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Højdekurver ved pladegrænser 25-02-2026
Massefyldeforsøg 06-03-2026
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Ioner og ionforbindelser

Litteratur:
Lokale noter: Kemi i Hf, udgave 2: ss. 54-64, 71-76


Eksperimentelt:
Iondannelse
Fældningsreaktioner på et rensningsanlæg (rapport)
Den druknede (bestemmelse af chlorid-indhold v. titrering)
Fremstilling og fortynding af opløsning


Fokus:
Ioner og iondannelse, ioners opbygning
Navngivning af ionforbindelser
Redoxreaktioner
Fældningsreaktioner
Formel og aktuel stofmængdekoncentration
Titrering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 15 Mad og fødevarer

Biologi:
I dette forløb har vi arbejdet med forståelse for:
- Danskernes generelle sundhed
- De officielle kostråd og deres betydning for kroppen
- Opbygningen af fordøjelsesystemet
- Forståelse for fordøjelsesenzymer og deres virkning
- Opbygningen af kulhydrater, proteiner og fedtstoffer
- Funktionen af kulhydrater, proteiner og fedtstoffer i kroppen
- Blodsukkerregulering og diabetes

Forsøg:
Spytamylase og fordøjelse
Blodsukkerforsøg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Demografi (Geografi)

Hele formålet starter med en intro til, hvad demografi er og en intro til de relevante begreber og størrelser for faget.

Der vil blive dækket begreber som befolkningsudvikling, den demografiske transitionsmodel, u-, n- og ilande, produktion, primære, sekundære og tertiære erhverv, barn pr kvinde og eksogene og endogene sygdomme.

Efter dette skal eleverne samle data for deres egen familie, og hvordan denne har udviklet sig igennem de sidste fire generationer. Tallene der skal findes er barn pr kvinde, levealder og erhverv. Dette giver eleverne mulighed for at se på den forandring Danmark, og deres egen familie har gennemgået. Disse tal sammenlignes med tallene for Danmark som hele og Equador som uland.

Den e-bog, der er brugt, er https://naturgeografiportalen.systime.dk/?id=1

Derefter inddrages filmen: ”Ingen panik – befolkningseksplosionen er aflyst” af Hans Rösling. Denne film kan findes på cfu og lånes til hele klassen, hvis dette er relevant.

https://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=031510012300

Lektion 1: Befolkningsudvikling og pyramider og noter til samme.
Lektion 2: Erhvervsfordeling og urbanisering samt afslutning af noter fra lektion 1.
Lektion 3: Film om demografisk udvikling. Og spørgsmål til film
Lektion 4: Arbejde med eget projekt samt projektbeskrivelse i word dokument og 3 vejledende excel ark.
Lektion 5: videre med demografiprojekt.
Lektion 6, 7 og 8 var nf tværfagligt projekt hvor der arbejdes med en relevant problemstilling og demografiprojektet afsluttes.
Lektion 9 og 10: Mad til milliarder binder demografien sammen med sult situationen, og hvilke problemer fx Angola står over for i fremtiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Organsystemer

Biologi:
I dette korte forløb har vi arbejdet med at;
- Opnå en overordnet forståelse for forskelige organsystemer
- Eleverne har udvalgt to organsystemer, som er blevet undersøgt en smule nærmere

Under forløbet kost og sundhed har vi arbejdet med opbygningen af fordøjelsessystemet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Syrer og baser

Litteratur:
Lokale noter: Kemi i Hf, udgave 2: 79-88


Eksperimentelt:
Måling af pH
Bestemmelse af mængden af eddikesyre i eddike


Fokus:
Definition af syre og base
Syrer og basers styrke
Sur, neutral og basisk opløsning - pH-begrebet
Beregning af pH i vandig opløsning af stærk syre og stærk base
Syre-base titrering

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Eksamensforberedelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer