Holdet 1n meh (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Frederikshavn Gymnasium
Fag og niveau Mediefag C
Lærer(e) Maria R.H. Andersen
Hold 2025 me/n (1n meh)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Pilotprojekt
Titel 3 Fincher
Titel 4 Dokumentar
Titel 5 Eksamensproduktion og repetition
Titel 6 Kampagnefilm: Maritim Camp

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Generel indføring i filmsproget.


Teori:
af "Levende billeder" (kompendium), s. 19-65

FEMO -  videoessay: https://vimeopro.com/169filmjournal/169/video/164808071

Marias powerpoint om lyd.

The Art of the Scene: https://www.youtube.com/watch?v=ecbmy50sl0M

Filmens grammatik: https://frhavn-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/rh_frhavn-gym_dk/IQAMtw1Vrcq0RqxjMS9w1_viAbtUhOXH1BN4pukbX14dHYY?e=YfbvC0

Lasse Schurmans videoessays: https://www.youtube.com/watch?v=Wlv_NHUolwU&list=PLhAcYUBstH4vcQZqUB23pBhZlmnadFh22

Kristoffer Abildgaards eksempler: https://www.youtube.com/watch?v=_opIOAHekM0


Værk:
Til træning af virkemidler og dramaturgi og som optakt til auteurforløb om Fincher, har vi set "Se7en", 1995.

Næranalyse af citat fra Breaking Bad og slutscenen i Se7en.

Praktiske øvelser i næsten hver time.

Forberedelse og optagelse af et kampagneprojekt, Maritim Camp, der fuldførtes i forårssemestret.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pilotprojekt

Praktisk forløb med at omsætte et ai-genereret manuskript til film.

Formål:
Lære filmprocessen at kende
Lære udstyr at kende
Arbejde i grupper i forskellige roller
Lære iMovie at kende: https://www.youtube.com/watch?v=ojRIPwRQvek&ab_channel=KristofferAbildgaard


Desuden har eleverne deltaget i et event i samarbejde med AARHUS SERIES om DRs tv-serie "Carmen Curlers". Eventet bestod  af en forpremiere på finaleafsnittet af Carmen Curlers indledt af en virtuel talk med manuskriptforfatter Mette Heeno samt producent Maja Dyekjær.

Værker:
Carmen Curlers, finaleafsnittet, DR, 2025

Teori/baggrund:
Marie Ravn Nielsen: "En sand historie...næsten: Instruktør og forfatter har ændret flere ting i DR's nye søndagsdrama", fra: dr.dk, 2. oktober, 2022
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fincher

Auteurforløb

Teori:
Auterteori- og analyse (powerpoint af Maria)
Titelsekvens (powerpoint af Maria)
Mise-en-scene: https://www.youtube.com/watch?v=3euNFd7-TCg
Finchers farver: https://www.reddit.com/r/Filmmakers/comments/u1jkla/color_in_david_finchers_films/
Auteurtræk hos Fincher: https://mediefagfincher.wordpress.com/2017/05/23/auteurtraek-hos-david-fincher/
Thrilleren (powerpoint af Maria)

Værk:
Fincher: Zodiac

Øvelse med efterfølgende fremlæggelser:
Analyse af selvvalgt Fincher-scene med særlig fokus på mise-en-scene og scenedramaturgi.  

Kontekster:
Auteurteori
Finchers auteurtræk
Titelsekvensen som format
Thrilleren som genre
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dokumentar

Dokumentarforløb med fokus på true crime og genrerne den deltagende, den autoritative og den observerende dokumentar. Herudover har vi arbejdet med iscenesættelse.

Værker:
Scandinavian Star, 1. afsnit, DR, 2020
The Imposter, Bart Layton, 2012

Teori:
Dorte Granild og Mette Wolfhagen: af "Dox. Forløb i medier" (kapitel 1, 2 og 3), Lindhardt og Ringhof, 2016

De tre klassiske dokumentargenrer-powerpoint (af Maria): Den autoritative, den observerende og den deltagende dokumentar og en masse eksempler


Kontekster i forløbet:
Dokumentargenrer (herunder den dramatiserede dokumentar)
True crime
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Eksamensproduktion og repetition

Eleverne har produceret film i tre faser: præproduktion, produktion og postproduktion.

Eleverne er introduceret til:
Richard Raskins 7 parametre: https://prezi.com/4fe8xotuul-r/raskins-7-parametre/

Malene Ludvigsens videoessay om målgrupper, medieplatforme og distribution: https://emu.dk/stx/mediefag/fra-fagkonsulenten/maalgrupper

Vi har set et væld af kortfilm.

Teknik: Eleverne har haft mulighed for at låne Panasonic HD-kameraer, stativer og nyindkøbte mikrofoner. Sidstnævnte har dog voldt relativt store problemer!

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kampagnefilm: Maritim Camp

Praktisk forløb med Frederikshavn Kommunes ungdomsskole som ekstern partner.

Forløbet faldt i tre dele:

1) Præproduktion og optagelser (august måned)
2) Redigering, screening og evaluering (forårsemestret)

Produkt pr gruppe:  
En kampagnefilm: ung til ung (primært til youtube og hjemmeside)
En reel (til sociale medier)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer