Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Hasseris Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Mette Qvist Brøndum, Sidsle Lundgaard Hansen
|
|
Hold
|
2023 EN/b (1b EN, 2b EN, 3b EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
The Perks of Being a Wallflower
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Gender
Gender
Formål
I dette forløb beskæftiger eleverne sig med konceptet og definitioner af køn (på engelsk både ”sex” og ”gender”): Herunder vil følgende begreber og ideer blive belyst:
• Gender stereotypes
• Gender roles
• Queer Theory
• Equality/feminism
• Sexuality
• And overall: how do we address and relate to different gender-identities and the human body in literature and the media.
Desuden: at få eleverne til at reflektere over og udtrykke problemstillingerne indenfor ovenstående emner, på en veludstyret baggrund bestående af forskellige genrer, perspektiver, begreber og fremstillinger. At få dem til at identificere og analysere aktuelle problemstillinger, og at pin pointe hvordan de kan være historisk funderet, og at perspektivere til/reflektere over en mulig fremtidig placering af disse.
Indhold
I forløbet får eleverne lov til at arbejde med ordforråd/begrebsapparat, integreret grammatik med fokus på adjektiver, adverbier, og verballed. Grammatikken tager både udgangspunkt i grundbogsmaterialet i Getting Started, men flere af de læste kernetekster tekster er også bearbejdet med grammatik for øje. Eleverne kommer igennem forskellige typer og genrer af tekster, heriblandt en tale, et digt, et brev, flere noveller og grundbogsmateriale. I materialet møder eleverne forskellige perspektiver og problemstillinger knyttet til gender med ugangspunkt Amerikanske og Britiske tekster, og amerikansk og britisk kultur og medier.
Metode
Der vil blive arbejdet med og foretaget analyse af følgende genrer: taleanalyse, nykritisk læsning af uddrag af roman, blog-analyse, billedanalyse, lyrik-analyse og medie-analyse.
Materiale
• Uddrag fra grundbogen Unsex Me - Mette Brynaa Hansen & Anne Louise Haugaard Christiansen. Lindhardt of Ringhof, 2016
• Film Trailer: Fight Club - (1999)
• Uddrag af roman: Fight Club exerpt of novel, chapter 6 - David Fincher, 1999
• Tale: Gender Equality is your Issue too - by Emma Watson (2014)
• Queer Theory definition (Unsex me)
• Novelle: Story of an Hour - Kate Chopin (
• Blog entry: Conceal, Don't feel: A queer reading of Disney's Frozen - Angel Daniel Matos, 2014
• Billedanalyse
• Sang: You Are my Sister - Anthony and the Johnsons
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
American values and beliefs (exam)
Fokus:
I forløbet fokuseres der på de værdier og ideer som det amerikanske samfund bygger på og som amerikanerne hylder: den personlige frihed, friheden til at søge lykken, statens begrænsede indblanding i den enkelte borgers liv mv. Endvidere fokuseres der på afroamerikanernes historie og kamp for lige civilrettigheder. Endelig arbejdes der med den amerikanske præsidentvalgkamp 2024.
Materiale:
The US and Me - US History Quiz (Worlds of English, Systime 2010)
The Declaration of Independence (excerpt, Follow That Dream, Systime 1998)
Emma Lazarus: The New Colossus (Worlds of English)
Edward N. Kearney: The Frontier Heritage (Worlds of English)
Kamala Harris: Nomination speech (excerpt) at the Democratic Convention, August 2024.
Walt Whitman: I Hear America Singing (Worlds of English)
Langston Hughes: I Too Sing America (The Sky is the Limit)
Angie Thomas: The Hate U Give (chapters 1-3) (novel, 2017)
John Blake: There's one epidemic we may never find a vaccine for: fear of black men in public spaces (article, CNN, 27 May, 2020)
Hillbilly Elegy (2020 Netflix film based on JD Vance's memoir)
Introductions for the different chapters in Black Voices (Erlich-Møller et al, Gyldendal 2016, pp. 8-14, 60-63, 96-98, 140-144) used for student presentations on African American history.
Grammatik:
Pronominer (generelt + specifikt personlige, possessive, refleksive, relative) + tegnsætning (kommatering).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Crime fiction
Fokus:
I forløbet fokuseres der på kriminoveller fra forskellige perioder, fra klassiske historier til moderne versioner, og på krimigenrens særlige kendetegn og karakterer. Centralt i forløbet har været tekstanalyse af kriminoveller, fx the role of setting og the unreliable narrator. I forløbet har eleverne desuden lavet oplæg om selvvalgte crime films/series.
Materiale:
Crime in Fiction (red. af Olaf Baun Grarup og Ole Ravn, Systime 1994):
Arthur Conan Doyle: The Adventure of the Sussex Vampire (pp. 6-24)
Crime in Fiction (red.Gitte Vest Barkholt og Jørgen Døssing Jepsen, Systime 2008):
Zoë Sharp: Tell Me (pp.39-43)
Case Reopened (red. Tine Rønløv Eriksen, Lindhardt og Ringhof, 2017):
Introduction to crime fiction (pp. 10-16)
Sherlock Holmes: A Study in Pink (tasks)
Lee Child: Guy Walks into a Bar (pp. 23-27)
Edgar Allen Poe: The Tell-Tale Heart (1843)
Polly Nelson: Impersonating Elvis (2006) (http://www.eastoftheweb.com/short-stories/)
Sherlock Holmes: Study in Pink (BBC-series, season 1, episode 1, 2010)
Ronald Knox: Ten Commandments of Detective Fiction
Student presentations on crime films or series of their own choice.
Grammatik: præpositioner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Big City Life
Fokus:
Forløbet er et tværfagligt forløb med andet fremmedsprog. Fokus i forløbet er tematisk på fremstillingen af individet i den moderne storby og på storbyens positive og negative aspekter for det enkelte menneske. Der læses forskellige tekstgenrer - spoken word poetry, essay og novelle - og der arbejdes i den forbindelse med genre- og metodebevidsthed. Der er ikke fokus på en bestemt storby, men på generelle karakteristika ved de fleste storbyer, og teksterne har dermed både New York og London som setting.
Materiale:
René Bühlman: New York City - The Making of the Urban Individual, 2001 (preface of anthology)
George the Poet: My City, 2015 (spoken word poetry)
Siri Hustvedt: Living with Strangers, 2002 (essay)
Charles Higson: The Red Line, 1993 (short story)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Divided Kingdom/Being British (exam)
Fokus:
Forløbet er ramme om holdets SRO-forløb i engelsk og samfundsfag, der har Brexit som omdrejningspunkt.
I forløbet fokuseres der bredt på Storbritannien som multinationalt og klasseinddelt samfund, herunder på de forhold i det britiske samfund som påvirker den britiske identitet og som fører til splittelse frem for enhed. Udover Brexit har der været særlig fokus på sociale forskelle og det britiske klassesystem. Forløbet har desuden fokuseret på sproglig variation (standard vs non-standard English) og på sproget som klassemarkør.
Materiale:
Divided Kingdom - Brexit and Beyond (red. Thaysen et Christensen), 2023:
What is Brexit? (introduction, pp. 13-18)
What is Brexlit? (introduction, pp. 23-29, excerpts)
Nikesh Shukla: We Who, 2017 (short story)
Zadie Smith: Fences: A Brexit Diary, 2016 (essay)
Kate Fox: Watching the English (extract in Eriksen, Language and Power, Columbus 2013, pp.124-132)
Alex Proud, “Pity me – I’m part of Britain’s middle class and it’s rubbish”, The Telegraph, 22 February 2016
John Agard: Listen Mr Oxford Don (digt i Worlds of English)
Ideer til fortsat arbejde:
Om Brexit
Charlene James, "Go Home", 2017 (drama, monologue)
The Old Oak (film by Ken Loach, 2023)
Om klassesamfund/skolesystem
Penelope Lively: The Happiest Days of Your Life (short story i Worlds of English)
Privately educated elite continues to take top jobs, finds survey (artikel fra The Guardian, 2016)
Grammatik: sammensatte verber (phrasal verbs)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
The British Empire and India (exam)
I dette forløb har eleverne arbejdet med det britiske imperium og dets historiske, politiske og kulturelle betydning med særligt fokus på Indien og postkoloniale perspektiver. Forløbet introducerede eleverne til centrale begreber som imperialisme, kolonialisme, national identitet og kulturelle magtforhold.
Undervisningen begyndte med en introduktion til det britiske imperiums rolle i Indien, herunder historiske og politiske udviklinger samt Indiens vej mod selvstændighed. Eleverne arbejdede med tekster af bl.a. Jawaharlal Nehru, hvor fokus var på kolonial kritik og konsekvenserne af britisk styre.
Der blev desuden arbejdet med Rudyard Kiplings “The White Man’s Burden”, hvor eleverne analyserede kolonial ideologi gennem både tekst- og billedanalyse. Forløbet inkluderede induktive analysemetoder, hvor eleverne arbejdede med fortolkning, mønstre i sprog og samarbejdsbaserede læsestrategier.
Senere i forløbet arbejdede eleverne med postkoloniale noveller og essays, herunder Karma af Kushwant Singh samt Good Advice is Rarer than Rubies. Her blev der fokuseret på karakteranalyse, fortællerposition, temaer som identitet, social kontrol og kulturelle forventninger samt mundtlige og kreative arbejdsformer.
Der blev desuden arbejdet med Chicken Tikka og relaterede tekster med fokus på kulturmøder, stereotyper og postkolonial identitet. Undervisningen omfattede både nærlæsning, gruppearbejde, kreative øvelser, rollespil, grammatik og klassediskussioner.
Forløbet kombinerede historisk kontekst, litterær analyse og sproglig træning med særligt fokus på udviklingen af elevernes analytiske og mundtlige kompetencer i engelsk.
Litteraturliste
Primære tekster
Jawaharlal Nehru: How Britain Ruled India (uddrag)
Rudyard Kipling: The White Man’s Burden (1899)
Kushwant Singh: Karma
Kushwant Singh: Good Advice is Rarer than Rubies
Chicken Tikka (tekst/materiale fra undervisningen)
Audiovisuelle og supplerende materialer
The Proms: britiske nationalhymner (YouTube-klip)
Billedmateriale til kolonial propaganda (cartoons/analyse)
Grammatik- og analyseark udleveret i undervisningen
Postkoloniale teori- og refleksionsspørgsmål
Historical overview: The British Empire and the Commonwealth of Nations (PDF) retrieved from www2.klett.de (Ernst Klett Verlag)
Jawarhalal Nehru: How Britain Ruled India (1932) (scribd.com)
Robin Cook: Chicken Tikka Masala(2001) (speech)
Rudyard Kipling: The White Man’s Burden (1899) (poem)
Salman Rushdie: Good Advice is Rarer than Rubies (1975) (short story)
Kushwant Singh: Karma (1989) (short story)
Readings (Post-Colonial Reading)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Dystopia (exam)
I dette forløb har eleverne arbejdet med dystopien som litterær genre og samfundskritisk perspektiv. Forløbet introducerede centrale dystopiske temaer som overvågning, social kontrol, identitet, magtstrukturer samt individets forhold til samfund og natur. Der blev indledningsvist arbejdet med genretræk og mundtlig aktivering af elevernes forhåndsviden gennem diskussioner om kendte dystopiske værker fra litteratur og populærkultur.
Forløbet omfattede analyse af både litterære og audiovisuelle tekster, herunder afsnittet “Nosedive” fra Black Mirror, hvor fokus var på sociale medier, identitet og social rangering. Dernæst arbejdede eleverne med novellen “2br02b” af Kurt Vonnegut med særlig vægt på satire, befolkningskontrol og samfundskritik. Senere indgik The Hunger Games som både roman- og filmmateriale med fokus på magt, klasseskel, propaganda og overlevelse i et kontrolleret samfund. Derudover arbejdede eleverne med The Handmaid’s Tale af Margaret Atwood gennem reading circles og gruppepræsentationer med fokus på køn, religion og magt. Afslutningsvis blev der arbejdet med en kort dystopisk tekst, “Diary of an Interesting Year”, som blev perspektiveret til aktuelle samfundsproblemer som klima og politisk ustabilitet.
Undervisningen vekslede mellem pararbejde, gruppearbejde, klassediskussioner, reading circles og skriftlige analyseopgaver. Der blev desuden arbejdet systematisk med grammatik, eksamensopgaver (delprøve 1) samt workshopbaseret træning i analytisk skriftlig fremstilling (Style of Writing).
Forløbet kombinerede således litterær analyse, kultur- og samfundsforståelse samt sproglig træning med henblik på at styrke elevernes mundtlige og skriftlige kompetencer i Engelsk A.
Devin Ryan: THEORY ABOUT THE GENRE “DYSTOPIA”
Kurt Vonnegut Jr. "2Br02B"
Suzanne Collins: "The Hunger Games", Chapter 1 (uddrag af roman)
Gary Ross: "The Hunger Games (film)
The Handmaid'S Tale (uddrag)
Black Mirror Episode: Nosedive (Netflix)
Diary of an Interesting Year
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
The Lost Generation (Exam)
Forløbsbeskrivelse – The Lost Generation (Engelsk A)
I dette forløb har eleverne arbejdet med “The Lost Generation” som historisk og litterær strømning med fokus på perioden efter 1. verdenskrig og de kulturelle og eksistentielle konsekvenser i 1920’ernes USA. Der blev arbejdet med det historiske bagtæppe i form af “The Roaring Twenties” samt centrale temaer som fremmedgørelse, identitetstab og modernitet.
Forløbet omfattede både film og litterære tekster, herunder Midnight in Paris samt noveller og uddrag af Ernest Hemingway. Særligt Soldier’s Home og Hills Like White Elephants blev analyseret med fokus på modernistisk skrivestil og “the iceberg technique”. Der blev arbejdet med Hemingways minimalistiske sprog, dialoger og den underliggende følelsesmæssige distance hos karaktererne.
Undervisningen bestod af tekstlæsning, par- og gruppearbejde, klassediskussioner, dramatisering af dialoger samt skriftlige analyseopgaver. Forløbet havde fokus på litterær analyse, historisk kontekst og sproglig stilanalyse.
Ernest Hemingway: Soldier’s Home (1925)
Ernest Hemingway: Hills Like White Elephants (1927)
Uddrag om “The Lost Generation” (kompendiemateriale)
Film
Midnight in Paris (2011, instr. Woody Allen)
Supplerende materiale
Tekster og noter om The Roaring Twenties
Analysemateriale om modernisme og “the iceberg technique”
Klassen skal desuden læse værket The Great Gatsby af F. Scott Fitzgerald, samt se Baz Luhrman's filmatisering af samme navn, i forlængelse af forløbet.
Samlet omfang: Ca. 35 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Værklæsning: The Great Gatsby
Værklæsning i forlængelse af- og kontekst til forløbet The Lost Generation.
I dette forløb har eleverne arbejdet med F. Scott Fitzgeralds roman The Great Gatsby med fokus på litterær analyse, sproglig opmærksomhed og kulturel forståelse. Forløbet har kombineret læsning af romanen med analyseøvelser, gruppearbejde, debatter, skriftlighed og filmarbejde.
Eleverne har undervejs arbejdet med centrale temaer som The American Dream, identitet, moral, klasseskel, kærlighed, illusioner og den såkaldte Lost Generation. Der er lagt vægt på analyse af karakterer, symbolik, fortællerforhold og narrative teknikker samt perspektivering til 1920’ernes amerikanske samfund og mellemkrigstiden.
Undervisningen har vekslet mellem læreroplæg, comprehension-opgaver, klassediskussioner, kreative aktiviteter, workshops og elevfremlæggelser. Eleverne har blandt andet arbejdet med characterization sheets, setting-analyser, plotstruktur, citatarbejde og analytiske debatter om Jay Gatsby som henholdsvis “gentleman” eller “crook”.
Afslutningsvis har klassen set filmatiseringen af romanen og arbejdet med filmanalyse af udvalgte nøglescener med fokus på virkemidler, fortolkning og adaptation fra roman til film.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Shakespeare (exam)
I dette forløb har eleverne arbejdet med William Shakespeare og den elizabethanske renæssance med fokus på historisk kontekst, sproglige virkemidler og tragediegenren. Forløbet introducerede eleverne til det elizabethanske verdensbillede, herunder samfundsforhold, religion, humanisme, “the Great Chain of Being” samt kulturelle og sociale rammer for teater i Shakespeare’s London.
Eleverne arbejdede en del med sonetter, herunder analyse af forskellen mellem Petrarchan og Shakespearean sonetter. Der blev lagt vægt på deres form, kendetegn, sproglige virkemidler, billedsprog og temaer som kærlighed, tid og skønhed. Særligt blev Sonnet 130 og Sonnet 18 anvendt til at belyse renæssancehumanisme og idéen om kunstens evne til at skabe udødelighed.
Forløbet omfattede desuden en introduktion til tragediegenren gennem arbejdet med Romeo and Juliet. Eleverne læste og analyserede hele første akt, med fokus på karaktertegning, konflikter, kærlighed, sociale normer og sproglige kontraster mellem verse og prose. Der blev arbejdet med både nærlæsning, oplæsning, dramatisering og analyse af centrale scener samt perspektivering til moderne fortolkninger af Shakespeare.
Undervisningen vekslede mellem tekstlæsning, gruppearbejde, parøvelser, klassediskussioner, sproglig analyse og fremlæggelser. Der blev desuden arbejdet med forståelse af Shakespeare’s sprog gennem close reading og analyse af stilistiske virkemidler som rim, rytme og iambisk pentameter.
Forløbet afsluttedes med arbejde med tragediegenrens kendetegn samt en samlet perspektivering af Shakespeare som dramatiker i både historisk og moderne kontekst.
William Shakespeare: Sonnet 18 (1609)
William Shakespeare: Sonnet 130 (1609)
William Shakespeare: Sonnet 116 (1609)
William Shakespeare: Romeo and Juliet ( 1590's, Act 1)
Baz Lurhman: Romeo + Juliet (1992), film
Undervisningsklip om iambisk pentameter og Shakespeare’s sprog
Historisk og teoretisk materiale
Tekster om Elizabethan Age og Shakespeare’s London
Materiale om renæssancehumanisme og “The Great Chain of Being”
Teori om sonetter (Petrarch vs. Shakespearean sonnet)
Hjemmeside om tragediegenrens kendetegn: herunder Conflict and fate, the tragic hero, catharsis, themes and motifs.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/283/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61284462105",
"T": "/lectio/283/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61284462105",
"H": "/lectio/283/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61284462105"
}