Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Hasseris Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
|
Lærer(e)
|
Katrine Bork
|
|
Hold
|
2025 2g ps/1 (2g ps/1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Det sociale menneske
Forløbet blev indledt med en introduktion til, hvordan psykologisk viden produceres og vurderes. Her arbejdede vi med psykologiens undersøgelsesmetoder og metodekritiske begreber. Efterfølgende blev der arbejdet med forløbets tema ”det sociale menneske”, som havde særligt fokus på mobning. Der forekommer stadig mobning i dag, men den foregår på nye terræner. Her har vi talt om den skjulte og tavse mobning, som både i den fysiske og den digitale verden kan handle om, hvem der liker og ikke den, man er. I forløbet er der desuden blevet arbejdet med evolutionspsykologiens perspektiver på menneskets behov for at indgå i grupper, herunder hvordan det historisk har haft betydning for overlevelse og reproduktion. Dette kobles til Baumeister og Learys teori om menneskets grundlæggende behov for at høre til. Ydermere er der arbejdet med centrale begreber som fordomme og stereotyper, grupper, konformitet til at forklare gruppeadfærd. Vi vil stifte bekendtskab med klassiske socialpsykologiske eksperimenter af Solomon Asch, Jane Elliot, Tajfel og Turner og forholde os kritisk til deres undersøgelser. Afslutningsvis har forløbet inddraget et fokus på, hvordan mobning kan udvikle sig til mere ondskabsfulde handlinger. Og hertil er der blevet arbejdet med Banduras teori om moralsk frakobling.
Supplerende film:
DR: Stanley Milgram’s eksperiment dansk udgave - "Lydighedens dilemma", (1978)
YouTube: Phillip Zimbardo: ”Stanford Prison Experiment” (1971)
DR: Mød dit urmenneske - i flok og alene (2018)
TV2: Herlufsholms hemmeligheder (2022)
YouTube: Jane Elliot: A divided class (1985)
Skye Borgman: "Unknown Number - The High School Catfish" (2025)
Antal sider ca. 62
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
De vigtige relationer
Forløbet tager afsæt i udviklingspsykologien, evolutionspsykologien og socialpsykologien. I første del af forløbet vil vi tale om vigtigheden af den gode omsorg i de første leveår og vi ser nærmere på, hvem der kan være omsorgspersoner. Hertil får eleverne mulighed for at blive klogere på deres egen udviklingsproces ved at finde billeder frem fra barndommen, hvor de kan reflektere over deres egne omsorgspersoner og den indflydelse, de har haft. Efterfølgende dykker vi ned i konkret udviklingspsykologi med fokus på hvordan barnet udvikler sig frem til småbarnsalderen. Her tages der udgangspunkt i den psykoanalytiske teori, idet der vil være fokus på teoretikerne; D. Stern, J. Bowlby og M. Ainsworth. Forløbet inddrager den empiriske udviklingspsykologi, da bl.a. Stern blander denne med den psykoanalytiske teori. Igennem forløbet arbejder vi med forskellige faktorer, der har indflydelse på vores udvikling. Herunder indflydelsen af opdragelsen (D. Baumrind), institutioner og gruppetilhørsforhold (Tajfel og Turner). I forløbet ser vi også nærmere på konsekvenser, der kan opstå, hvis forældrene ikke er i stand til at tage ansvar for barnet og give det den nødvendige omsorg. Endelig vil vi diskutere, hvorfor nogle børn er mere modstandsdygtige/resiliente over for omsorgssvigt end andre vha. Werner og Smiths Kauai-undersøgelse.
Supplerende film:
Dokumentar: Mød dit urmenneske: forældre og børn (2018)
Dokumentar: Er du mors lille dreng? (1998)
DR: Min barndom helvede (2012)
Antal sider ca. 72
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Ungdom og senmodernitet
Forløbet fremhæver temaer vedrørende det senmoderne samfund samt ungdomsperioden med udgangspunkt i følgende teoretikere: E. Erikson, A. Giddens, D. Riesman, K. Gergen og P. Bourdieu. Forløbet har fokus på emnerne: Individuelle forskelle i livsstil og håndtering af det senmoderne samfunds udfordringer, herunder stress og coping. Derudover emnet identitetsfremstilling via digitale medier. Ydermere emnet krop, køn og identitet med fokus på kønsforskellen i samtidens stigende mistrivsel hos unge. Desuden emnet om den senmoderne identitetsdannelse og dets muligheder, hvor vi diskuterer: kan vi reflektere over og vælge vores identitet og omdanne den til forskellige arenaer eller er vores liv forudbestemt ud fra de kapitaler vi har til rådighed?
Supplerende film:
DR-dokumentar: Født til succes (2017)
DR-dokumentar: ”Prinsesser fra blokken”, episode 4 (2016)
DR-dokumentar: ”Prinsesser fra blokken – otte år senere”, episode 3 (2024)
DR-Dokumentar: "De dyre piger" (2023)
TV2-dokumentar: "Presset ungdom", episode 1 (2023)
Antal sider ca. 55
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Det lærende menneske
Forløbet handler om, hvordan vi lærer - opnår viden og færdigheder - og i den sammenhæng vil vi rette fokus mod forskellige læringsteorier og vidensformer. Forløbet afdækker grundlæggende kognitive elementer, som opmærksomhed og hukommelse, der også er bærende kognitive elementer i læreprocesser. Herefter anskues tænkningens udvikling fra vi bliver født ift. Piagets fire faser, hertil kritik af Piaget. Begreberne kvalifikation, kompetence og kreativitet er centrale, når vi diskuterer forskellige vidensformer. Vi vil forsøge at koble disse begreber på den behavioristiske læringsteori (Pavlov, Skinner, Bandura), den kognitive læringsteori (Piaget) og den socialkulturelle læringsteori (Vygotsky). Vi vil tale om undervisningsformer (Qvortrup) og motivation (Ryan og Deci: ydre/indre motivation, relationernes betydning, Bandura: self-efficacy), og i den sammenhæng vil vi rette opmærksomheden mod, at det enkelte individ har forskellige forudsætninger for at lære, og vi vil diskutere hvordan man håndterer behovet for individuel læring. Undervejs i forløbet trækkes hele tiden tråde til den moderne digitaliserede verden, og hvilke faktorer herfra der kan have indflydelse på læring.
Supplerende film:
TV2-dokumentar: "Pisk eller gulerod" (2017)
YouTube: "Piaget's Stages of Development": https://youtu.be/TRF27F2bn-A
YouTube: Simons og Chabris, 1999: "Selective attention test":https://youtu.be/vJG698U2Mvo?si=s4i3bCS5F-5Nufu-
YouTube: Pavlovs hunde-eksperiment: "Classical Conditioning - Ivan Pav-lov":https://youtu.be/hhqumfpxuzI
Antal sider ca. 37
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/283/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72587849651",
"T": "/lectio/283/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72587849651",
"H": "/lectio/283/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72587849651"
}