Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
Lærer(e)
|
Bent Egeløv Kristensen, xWinni Elisabeth Andersen
|
Hold
|
2022 HI/k (1k HI, 2k HI, 3k HI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Introduktion til historie
Introduktion til historie
Hvad er historie?
Formålet med forløbet er at introducere til historiefagets genstandsområde, metoder og periodiseringsprincipper.
Der fokuseres især på kildekritik og brug/misbrug af historie
Materiale:
Beck Danielsen, Kim m.fl. : "Fra antikken til reformation", Gyldendal 2007 s.8-28
Harding Sørensen, Carl: "Vikinger og togter", Gyldendal 1996 s.17-20
Anders Fogh Rasmussens tale om samarbejdspolitikken, 2003
Hans Kirchhoff: "Fogh dæmoniserer historien", Information 16. okt. 2003.
Antal sider i alt: ca. 30 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Skeletforløb om DKs politiske historie
Skeletforløb m fokus på DKs politiske historie
Forløbets overordnede formål er, i samspil med dansk, at præsentere eleverne for en række centrale nedslag i Danmarkshistorien, der markerer politiske brud. Statsmagtens udvikling er derfor historiefagets synsvinkel på nedslagene.
I forløbet skal eleverne præsenteres for forskellige kildetyper og derigennem lære at bruge historisk metode. De skal ligeledes arbejde med notatteknik.
Eleverne har tidligere på året fået en introduktion til historie og historisk metode.
Faglige mål:
• Dokumentere viden om centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie.
• Dokumentere viden om forskellige samfundsformer
• Forklare samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
• Forklare måder at forme og styre samfund på og se konsekvenserne heraf for individets vilkår
• Bearbejde forskelligartet historisk materiale og forholde sig metodisk-kritisk.
Materiale:
Larsen B. Henrik, Smitt Thorkil: DANMARKSHISTORISK OVERSIGT, Systime; sider: 7-51, 53-77
Harding Sørensen, Carl: "Vikinger og togter", Gyldendal 1996, s. 70-73
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/jyske-lovs-fortale-1241/
Thiedecke, Johnny: "Europa i opbrud", Pantheon s. 30 (Luthers teser)
Hansen, Bent m.fl.: "Danmark i tusind år", Systime, s. 119-120 (kongeloven)
Antal sider i alt: ca. 75 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Ibn Fadlan om vikingernes (ar-rus") skikke, ca. 922
-
Historie om Danmark 3 Vikingetiden.docx
-
Danmarks tilblivelse.pptx
-
De 10 vigtigste ord.docx
-
Larsen B. Henrik, Smitt Thorkil: DANMARKSHISTORISK OVERSIGT, Systime; sider: 7-51, 53-77
-
Opdater din browser | Facebook
-
Danmarks tilblivelse.docx
-
Middelalder.pptx
-
Jyske Lovs fortale, marts 1241
-
Jyske lov 1241 opgave.pdf
-
Det feudale samfund 1.pdf
-
Reformationen.pptx
-
Luthers teser.pdf
-
Luthers teser,opgaver.docx
-
Opgave lav et meme om reformationen.docx
-
Enevælde.pptx
-
Miniforedrag - Den danske enevælde
-
Miniforedrag - enevælde, sp.docx
-
Kongeloven.pdf
-
Enevælde og kongelov, opgave.docx
-
Landboreformer.pptx
-
Miniforedrag - Landboreformerne
-
Miniforedrag om landboreformerne, sp.docx
-
Miniforedrag - Demokrati og demokratisering
-
Projekt - skelet.docx
-
Øvelse til periodisering, dansk og historie.pdf
-
eNøgle 1k.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
De danske kvinders historie
Optakten til dansk/historie opgaven
Formål:
Forløbet skal give en indføring i de danske kvinders historie fra oplysningtiden og frem til idag. Vægten lægges på den tidlige kvindekamp, kampen for stemmeret og rødstrømperne. Der afsluttes med et eksamens materialesæt. Efterfølgende skrives der DHO i emnet.
Materiale:
Dorthe Chakravarty m.fl: De danske kvinders historie, Systime i-bog 2022
Kap. 1 1770-1850 Den tidlige kvindekamp
Kap 2 1850-1915 Fra grundlov til stemmeret
Kap 5 1960-2000 Velstandsboom og kvinder i protest
Du må få min kasserolle, for jeg går!
Amerikansk Rødstrømpe-Manifest, 1969
Miehe-Renard: Der er godt nok langt igen, 2020
Egon Nyruo Madsen m.fl.: Dansk historie og litteratur, Systime 2010 s. 40-42 (Rektor Taubers valg af ægtefælle, 1774)
Carl Ploug tale om kvinders kommunale valgret 1888, www. danmarkshistorien
Antal sider i alt ca. 60 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Knagerække.pptx
-
De danske kvinders historie.pptx
-
2022 Rammen for dansk-historie opgaven.docx
-
TIDSLINJE 7 vigtige begivenheder i kvindekampens historie du SKAL kende
-
De danske kvinders historie; sider: 121-122, 125, 129-141, 143-144, 156-165, 175-176, 203-204, 215, 234-235, 237, 276
-
Den tidlige kvindesag 1770.docx
-
Rektor Tauber.pdf
-
Carl Ploug i Landstinget om kommunal valgret til kvinder, 10. februar 1888
-
Første Behandling af Forslag til Lov om Kvinders kommunale Valgret.docx
-
Stemmeret til kvinder.pptx
-
Rødstrømperne.pptx
-
Hvordan får man Word til at lave en indholdsfortegnelse
-
DHO forberedelse.docx
-
Vi Går Med Røde Sokker
-
De danske kvindershistorie.pptx
-
Fejl og mangler.docx
-
Formalia, arbejdsproces og korrekturlæsning.pptx
-
Skabelon DHO.docx
-
Den gode indledning.docx
-
Den gode konklusion.pdf
-
Forslag til skabelon til eksamen.docx
-
Eksamensopgave 1k.docx
-
Forslag til kildegennemgang.docx
-
Talepapir.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Antikken
Formålet med forløbet er primært, at eleverne skal kunne redegøre for antikkens samfund, herunder specielt den poltiske kultur i antikken samt relatere denne til egen tid.
Materiale:
Grubb, Helles & Thomsen: OVERBLIK - Verdenshistorie i korte træk, Gyldendal; sider: 9-19, 21-31, 33-43
Helles, Knud: "Romerriget" s. 32-33 (Cato om slaver)
Carlsen; Jesper: Romerrigets historie - fremstillinger og kilder". (Augustus Bedrifter, Fronto om brød og skuespil)
Dokumentaren "Rom - det ultimative rige", Times Life´s Storhed og undergang
Antal sider i alt: ca. 42
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Kulturmøder
Kulturmøder fra korstog i øst til opdagelser og kolonisering i vest
Formålet med dette forløb er at give eleverne indsigt i kulturmøder i Europas og verdenshistorie.
Materiale:
Marianne Rostgaard & Lotte Schou:"Kulturmøder i dansk kolonihistorie", Gyldendal 2010, s.20-21
Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 1, Columbus 2019, s.142-150 (om korstog)
Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 2, Columbus 2020, s.14-52
"Den hvide mands byrde"
Uddrag af filmen "Apocalypto"
Uddrag af dokumentaren "Våben, hvede, Stål"
Antal sider i alt: ca. 65 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Israel - Palæstina
Med udgangspunkt i situationen i Gaza i efteråret 2023 undersøges baggrunden for staten Israels oprettelse samt konsekvenserne heraf.
Materiale:
Forstår konflikten mellem Israel og Palæstina https://www.youtube.com/watch?v=7BMmmNGyLjs
DRTV EXPLAINER: Hvem er Hamas?
DRTV Explainer: Hvordan er livet i Gaza?
Henrik Wiwe Mortensen: "Israel - en stat i Mellemøsten", Systime 2017, s.11-18, 21-29, 33-40,45-55, 59-65, 81-88, 90, 93-100, 105-114, 131-141, 147-158
DRTV Verdens brændpunkter Israel - Palæstina
I alt antal sider: ca 84
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Israel og Palæstina.pptx
-
Forstå konflikten mellem Israel og Palæstina
-
Mortensen Henrik W.: ISRAEL EN STAT I MELLEMØSTEN 2. UDGAVE, Systime; sider: 11-18, 21-29, 33-40, 45-55, 59-65, 81-88, 93-100, 105-114, 131-141, 147-156
-
1. Introduktion - religion og politik i Mellemøsten (ca. 2000 f.Kr. - 1900 e-Kr.)
-
DRTV - Explainer: Hvordan er livet i Gaza?
-
DRTV - Explainer: Hvorfor er USA Israels tætteste allierede?
-
Synspunkter.docx
-
Billedeopgave.docx
-
Kilder og arbejdsspørgsmål til kapitel 1
-
Staten Israel-tidslinje.docx
-
Arbejdsspørgsmål s.docx
-
Israel Palæstina 1967-1974.docx
-
Arabisk-israelske krige - Læs om baggrund og forløb - lex.dk
-
Israel Palæstina 1987-1993.pptx
-
Osloaftalen.pptx
-
Oversigt krige.pdf
-
Titel
-
Eksamensopgave Israel Palæstina.docx
-
DRTV - Verdens brændpunkter: Israel-Palæstina
-
Find de seneste nyheder om Israel og Palæstina
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Oplysningstiden
Intro til oplysningstid:
Hvad er oplysning? Hvad er oplysningstid? Dateringsprincipper
Temaer:
1. Menneske og samfund
2. Straf og børneopdragelse
3. Religion og oplysning
4. Videnskab og oplysning
Oplysningsfilosofi:
1. Immanuel Kant om oplysning
2. John Lock om Menneskets naturlige rettigheder
3. Montesquieu om magtens tredeling
4. Rosseau om børneopdragelse
5. Adam Smith om Nationernes velstand
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Internet
- Konferencesystem
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
8
|
Borgerlige revolutioner i 1700-tallet og 1800-tall
Intro:
Revolutioner og borgerlige revolutioner
Den amerikanske revolution:
1. Uafhængighedserklæringen
2. Uafhængighedskrigen
3. Den amerikanske forfatning
Den franske revolution:
1. Det gamle system-møde i Versailles
* Forventninger til Stænder-mødet
2. Reformperioden
* Menneskerettighedserklæringen
* Den franske forfatning
3.Den franske republik
4. Rædselsherredømme
5. Direktoriet
Den danske revolution
1. Den danske enevælde
2. Enevældets fald
3. Grundloven
Fokus på den franske revolution
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Om historiefaglig metode.pdf
-
Div.: FRA OPLYSNINGSTID TIL EUROPÆISK INTEGRATION, Gyldendal; sider: 67-82, 90-93
-
Den amerikanske Uafhængighedserklæring 1776, i Helge Paludan: Kilder og Metoder I (1970) side 325-331 (uddrag)
-
Peter Frederiksen: Ideologiernes kamp (2014) side 89-90
-
Enevældens Frankrig, i Niels Høffding: Den store revolution 1789-1799 (1987) side 13
-
På vej mod et nyt samfund, i Niels Høffding: Den store revolution 1789-1799 side 45-46
-
Menneskerettighedserklæringen 26. august 1789.docx
-
Niels Høffding: Den store franske revolution 1789-1799 (1987) side 46-48
-
Niels Høffding: Den store franske revolution 1789-1799 (1987) side 128-129
-
Den franske nationalsang
-
Rædselsherredømme 1793-1794.docx
-
Søndberg, Olaf: DEN DANSKE REVOLUTION 1830-1866., Systime; sider: 12, 14-15, 38-41, 47-54
-
Enevældens administrationsssystem. i Ebbe Kühle: Danmark Historie Samfund
-
Kongeloven 1660, i Bent Hansen (m.fl.): Danmark i tusind år (1986) side 119-120
-
Danmarks Riges Grundlov 5. juni 1849, i Bent Hansen (m.fl.): Danmark i tusind år (1986) side 170-171
-
Fakta om holocaust.pdf i folkedrab.dk
-
FN´s Folkedrabskonvention 1948
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Internet
- Konferencesystem
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
9
|
Holocaust og folkedrab
Intro til folkedrab:
Hvad er folkedrab, fakta om folkedrab
Holocaust:
1. Nationalsocialistisk ideologi
2. Jødepolitik og racepolitik 1933-1941
3. Den endelige løsning 1941-1945
4. KZ-systemet
Efter holocaust:
Skyld, ansvar, tilgivelse
Perspektivering:
1. Holocaust, folkedrab og/eller forbrydelse mod menneskeheden
2. Perspektivering til Israel-Palæstinaforløb
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kongeloven 1660, i Bent Hansen (m.fl.): Danmark i tusind år (1986) side 119-120
-
Danmarks Riges Grundlov 5. juni 1849, i Bent Hansen (m.fl.): Danmark i tusind år (1986) side 170-171
-
Fakta om holocaust.pdf i folkedrab.dk
-
FN´s Folkedrabskonvention 1948
-
Peter Frederiksen: Ideologiernes kamp (2015) side 76-79
-
Frederiksen, Peter: DET TREDIE RIGE., Systime; sider: 59-62, 75-79, 109-111, 140-141, 183-185, 215
-
Menneskesyn i oplysningstiden
-
Førerstaten
-
Hvem er jøde, i folkedrab.dk
-
Oprettelse af ghettoer, i folkedrab.dk
-
Deportation af Europas jøder, i folkedrab.dk
-
Chil Rajchman: Jeg er den sidste jøde (2010) side 24, 27-30
-
Wannsee-konferencen. Beslutningen om folkedrab.docx
-
Wannsee-protokollen, i folkedrab.dk
-
Wannsee-konferencens deltagere, i Gedenkstätte der Haus der Wannseekonferenz.de
-
Allan Bullock: Tyrannen og tyranniet. Krigsherskeren 1939-1945 (166) side 262-26W
-
Haus_der_Wannsee-Konferenz_02-2014.jpg
-
Rudolf Höss´vidnesbyrd i Nürnberg 1946.docx
-
Vidneudsagn af Rudolf Höss i Nürnberg, i Richard Overy: Forhør. Det tredje Riges elite taler ud (2007) side 387-393
-
Kz-systemet.docx
-
Grundplan over Auschwitz I-III, i Rudolf Höss: Kommandant i Auschwitz side 329-333
-
Hedi Fried: Spørgsmål jeg er blevet stillet om Holocaust (2018) side 41-48
-
Grundplan over Auschwitz, i Rudolf Höss: Kommandant i Auschwitz (2004) side 329-333
-
Hedi Fried: Spørgsmål jeg er blevet stillet om holocaust (2018) side 41-48
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Internet
- Konferencesystem
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
10
|
Fra fattighjælp til velfærdssamfund
Natvægterstaten, den sociologiske model
Velfærdsstatens rødder, Grundloven 1849, Lov om alderdomsunderstøttelse 1891
* Velfærdssøjler og velfærdsprincipper.
Mellemkrigstiden, den lille og den store socialreform
Den sociale velfærdsstat:
1. Velfærdsstatens guldalder, folkepension og offentlig sygesikring
2. Legitimitetskrise, kontanthjælpsreform, efterløn
Fra velfærdsstat til velfærdssamfund:
1. Legitimitetskrisen, kontanthjælpsreform, efterløn
2. Nyorientering i velfærdspolitikken, udlicitering og privatisering
3. De nødvendige reformer
4. Konkurrencestaten
Fremtidens velfærd?
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Internet
- Konferencesystem
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
11
|
Ideologiernes kamp
Ideologier:
Ideologi og politiske ideologi
Klassiske ideologier:
Økonomisk liberalisme, politiske liberalisme, socialliberalisme, konservatisme
Marxisme, revisionisme
Ideologiernes kamp:
1. Ideologiernes kamp under 1. verdenskrig 1914-1918
2. Ideologiernes kamp under 2. verdenskrig 1939-1945
3. Den kolde krig 1947-1987/1989/1991
Hvad er en kold krig?
1. Efterkrigstiden 1945-1947
2 .Den første kolde krig
3. Samarbejde og dialog 1962-1979
4. Den anden kolde krig 1979-1987/1989/1991
Den kolde krigs afslutning
1.Forår i Østeuropa 1989
2.Sovjetunionenses opløsning 1991
Nationalisme
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Internet
- Konferencesystem
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
12
|
Kronologiforløb
Kronologiforløb:
Kronologi, datering, dateringsprincipper, i relation til de gennemgåede områder.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Forløb#13
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52636579059",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52636579059",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52636579059"
}