Holdet 2022 HI/l - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Hjørring Gymnasium / STX og HF
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Jens Karlskov Skyggebjerg, xWinni Elisabeth Andersen
Hold 2022 HI/l (1l HI, 2l HI, 3l HI)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til historie
Titel 2 Skeletforløb om DKs politiske historie
Titel 3 De danske kvinders historie
Titel 4 Antikken
Titel 5 Kulturmøder
Titel 6 Aztekerne og den spanske erobring
Titel 7 USA - E pluribus unum!
Titel 8 USA - E pluribus unum! - fortsat
Titel 9 Ideologiernes kamp
Titel 10 Den kolde krig og den nye verdensorden?
Titel 11 Kronologiforløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til historie

Introduktion til historie

Hvad er historie?

Formålet med forløbet er at introducere til historiefagets genstandsområde, metoder og periodiseringsprincipper.
Der fokuseres især på kildekritik og brug/misbrug af historie

Materiale:
Beck Danielsen, Kim m.fl. : "Fra antikken til reformation", Gyldendal 2007 s.8-28
Harding Sørensen, Carl: "Vikinger og togter", Gyldendal 1996 s.17-20
Anders Fogh Rasmussens tale om samarbejdspolitikken, 2003
Hans Kirchhoff: "Fogh dæmoniserer historien", Information 16. okt. 2003.

Antal sider i alt:  ca. 30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Skeletforløb om DKs politiske historie

Skeletforløb m fokus på DKs politiske historie

Forløbets overordnede formål er, i samspil med dansk, at præsentere eleverne for en række centrale nedslag i Danmarkshistorien, der markerer politiske brud.  Statsmagtens udvikling er derfor historiefagets synsvinkel på nedslagene.
I forløbet skal eleverne præsenteres for forskellige kildetyper og derigennem lære at bruge historisk metode. De skal ligeledes arbejde med notatteknik.
Eleverne har tidligere på året fået en introduktion til historie og historisk metode.
Faglige mål:
• Dokumentere viden om centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie.
• Dokumentere viden om forskellige samfundsformer
• Forklare samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
• Forklare måder at forme og styre samfund på og se konsekvenserne heraf for individets vilkår
• Bearbejde forskelligartet historisk materiale og forholde sig metodisk-kritisk.

Materiale:
Larsen B. Henrik, Smitt Thorkil: DANMARKSHISTORISK OVERSIGT, Systime; sider: 7-51, 53-77
Harding Sørensen, Carl: "Vikinger og togter", Gyldendal 1996, s. 70-73
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/jyske-lovs-fortale-1241/
Thiedecke, Johnny: "Europa i opbrud", Pantheon s. 30 (Luthers teser)
Hansen, Bent m.fl.: "Danmark i tusind år", Systime, s. 119-120 (kongeloven)

Antal sider i alt: ca. 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 De danske kvinders historie

Optakten til dansk/historie opgaven

Formål:
Forløbet skal give en indføring i de danske kvinders historie fra oplysningtiden og frem til idag. Vægten lægges på den tidlige kvindekamp, kampen for stemmeret og rødstrømperne. Der afsluttes med et eksamens materialesæt. Efterfølgende skrives der DHO i emnet.

Materiale:
Dorthe Chakravarty m.fl: De danske kvinders historie, Systime i-bog 2022
Kap. 1 1770-1850 Den tidlige kvindekamp
Kap 2 1850-1915 Fra grundlov til stemmeret
Kap 5 1960-2000 Velstandsboom og kvinder i protest
Du må få min kasserolle, for jeg går!
Amerikansk Rødstrømpe-Manifest, 1969
Miehe-Renard: Der er godt nok langt igen, 2020

Egon Nyruo Madsen m.fl.: Dansk historie og litteratur, Systime 2010 s. 40-42 (Rektor Taubers valg af ægtefælle, 1774)

Carl Ploug tale om kvinders kommunale valgret 1888,  www. danmarkshistorien


Antal sider i alt ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Antikken

Formålet med forløbet er primært, at eleverne skal kunne redegøre for antikkens samfund, herunder specielt den poltiske kultur i antikken samt relatere denne til egen tid.

Materiale:
Grubb, Helles & Thomsen: OVERBLIK  -  Verdenshistorie i korte træk, Gyldendal; sider: 9-19, 21-31, 33-43
Helles, Knud: "Romerriget" s. 32-33 (Cato om slaver)
Carlsen; Jesper: Romerrigets historie - fremstillinger og kilder". (Augustus Bedrifter, Fronto om brød og skuespil)
Dokumentaren "Rom - det ultimative rige", Times Life´s Storhed og undergang


Antat sider i alt: ca. 42
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Kulturmøder

Kulturmøder fra korstog i øst til opdagelser og kolonisering i vest
Formålet med dette forløb er at give eleverne indsigt i kulturmøder i Europas og verdenshistorie.


Materiale:

Marianne Rostgaard & Lotte Schou:"Kulturmøder i dansk kolonihistorie", Gyldendal 2010, s.20-21
Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 1, Columbus 2019, s.142-150 (om korstog)
Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 2, Columbus 2020, s.14-52
Uddrag af filmen "Apocalypto"

Antal sider i alt: ca. 65 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Aztekerne og den spanske erobring

Forløbet handler om aztekerne.

Fokus er på kilder til aztekerne, aztekernes samfundsopbygning, religion og verdensbillede samt mødet med de spanske erobrere.

Afslutningsvist perspektiveres til debatten i Valladolid om synet på de indfødte i Amerika.
Derudover behandles det moderne Mexicos brug af den aztekiske fortid.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 USA - E pluribus unum!

Forløbet handler om dannelsen af det moderne USA og om, hvad en "amerikaner" er.
Fokus er på Oplysningstiden som baggrund for Den amerikanske Revolution i 1776 og derefter dannelsen af amerikansk identitet.
I forlængelse heraf er fokus på immigration og USA's rolle i verden.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 USA - E pluribus unum! - fortsat

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Ideologiernes kamp

Forløbet er en gennemgang af de klassiske ideologier: Konservatisme, liberalisme, socialisme, socialliberalisme og fascisme.

Gennemgangen af ideologier er med udgangspunkt i Yuval Hararis tanker om ideologier som humanistiske religioner i bogen "Sapiens". Hararis begreb om "fiktive ordner" er udgangspunktet.

Dernæst et rids over ideologiernes realisering i det politiske liv i henholdsvis Rusland (Sovjetunionen), Tyskland og USA med udgangspunkt i situationen i og efter 1. verdenskrig.

Slutteligt perspektiveres til Hannah Arendts tanker om den banale ondskab og det personlige ansvar i forbindelse med Holocaust.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Den kolde krig og den nye verdensorden?

Forløbet handler om den kolde krig og hvordan en ny verdensorden opstår efter Den kolde krigs afslutning.

Udgangspunktet er årsagerne til, udviklingen i og afslutningen af konfrontationen mellem USA og Sovjetunionen.

Til sidst arbejdes der med den nye verdensorden efter Den kolde krigs afslutning med udgangspunkt i Huntingtons teori om civilisationer.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer