Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Line Jakobsen, Thomas Kaptain, xEmil Bjerg Kobberup
|
Hold
|
2022 id/al2 (1al id/2, 2al id/2, 3l id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opvarmning
Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion.
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.
Indhold og opbygning af et opvarmningsprogram:
• Rytme og takt – kunne starte på 1… og tælle til 4 og 8.
• Viden om måling af tempoet i et musiknummer
• Sammenhæng mellem tempo og øvelsestype
Opvarmningens effekt (praksis):
• Rytme og takt – kunne starte og skifte øvelse på 1-slag
• Udvælge musik og sammensætte øvelser til en udvalgt øvelsesform
Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse (side 22-27 i C - det er idræt
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
• Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.
• Aktivering af kroppens store muskelgrupper (arme, ben, bryst og ryg) og bevægelse af kroppen på alle mulige måder.
• Vælg øvelser så I arbejder både hoppende, stående og liggende (forskellige niveauer)
• Begynd roligt og øg langsomt intensiteten til undervejs i programmet.
• Musik og øvelser skal passe sammen.
Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Ketchersport - Pickleball og Bordtennis.
Bordtennis og Pickleball
Pickleball: Double
Faglige mål for forløbet:
- Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
- Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål:
- I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, forhånd, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
- Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål:
- I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
- At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Bordtennis: Single
Faglige mål for forløbet:
- Introduktion til bordtennis med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
- Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål:
- I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som Forhånd, serv, baghånd, forhåndsloop og baghåndsstik.
Taktiske delmål:
- I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt ved bordet og i forhold til bolden.
- I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Teori:
- Boldspilsfamilier Yubio side 438-444. Sammenligning mellem pickleball og bordtennis
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Kropskontrol og akrobatik
Læringsmål:
- Eleverne skal arbejde med kropsbevidsthed gennem diverse gymnastiske grundøvelser.
De faglige mål inkluderer:
- Kropsspændingsøvelser, hovedstand, håndstand, rulle (forlæns og baglæns), vejrmøller på airtrack med niveauforskel.
- Desuden er der fokus på, at eleverne skal indgå i samarbejdsrelationer, hvor kropskontakt og forståelse for forskelligheder udvikles.
- Forståelse for hvad balance er.
- Gymnastikken og springgymnastikkens organisering og historie.
Materiale:
- Yubio: Kapitel 27: Springgymnastik og akrobatik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
O-løb
Læringmål:
- Der arbejdes med fokus på at udvikle elevernes kompetencer til at læse kort og færdes sikkert i naturen.
- Teori omkring kortlæsning og anvendelse af kompas. Herunder inddragelse af værktøjer til vurdering af skridtlængde, orienteringssans og naturlige markører.
Der arbejdes i praksis fra gruppe til individ for at sikre en tryg undervisning, hvor eleverne udfordres på et tilpasset niveau. Dette sikres gennem Pointløb i Ulvegravene parvis, Øveløb i ulvegravene, samt Individuelt o-løb i Sct. Knudskilde/ Vandsted.
Der vil undervejs blive mulgihed fir at give eleverne formativ feedback på den gennemførte o-løbs aktivitet, således at eleverne bliver bevidst om egne kompetencer og mangler.
Eleverne evalueres ud fra deres løbstider, hvor mange fejlklip der er, samt deres evne til at tilegne sig og reflektere over løbspraksis.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Grundtræning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Pardans
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Flagfootball
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Boldspil: Fodbold - sport og politik
Teori:
Fodbold VM i Qatar.
VM som et politisk redskab
Blød magt
Fodbold praktisk:
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre 1-2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 3:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Klassiske og nye idrætter: Slagbold og sundhed
Sundhed:
Fokus på hvad sundhed er samt KRAM faktorernes betydning for sundheden.
Pickleball: Double
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink. Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på
banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier. Eleverne har ikke lært at tælle korrekt i pickleball. Der spilles til 15 med runningscore og to serv pr. elev.
Bordtennis: Single
Faglige mål for forløbet: Introduktion til bordtennis med dets særlige regler og karakteristika. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som Forhånd, serv, skru, baghånd, forhåndsloop, baghåndsstik. Særlig fokus på placering og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt ved bordet og i forhold til bolden. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Tælle korrekt.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Musik og bevægelse: Pardans og dansenes historie
Formålet med forløbet i les lanciers, vals og jive er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af de udvalgte danse.
I de 5 Les Lanciers-ture er det vigtigt, at eleverne får forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken for at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves.
I vals og jive er fokus på dansens trin, teknikker og 3-4 variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder.
Ligeledes et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne 3-4 forskellige dansevariationer i jive og vals samt kunne alle 5 ture i Les Lanceris.
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved dansenes historie
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Musik og bevægelse: Opvarmningsprogram
Eleverne har i 1.g arbejdet med rytmisk opvarmning som et helt forløb, og vi har i 3.g foretaget repetition heraf.
Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Rytmisk opvarmning':
Faglige mål:
- at vide hvad formålet med opvarmning er.
- at vide hvad der fysiologisk sker i kroppen under opvarmning.
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram.
- at kunne opbygge et opvarmningsprogram med en hensigtsmæssig rækkefølge på aktiviteterne.
- at kunne opbygge et opvarmningsprogram med progression inden for de forskellige aktiviteter.
- at kunne udvælge musik der understøtter bevægelserne.
- at kunne følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
Materiale:
- Wolf, T. et al., 2005, 'C- det er idræt', 1. udgave, s. 22-29, Gyldendal.
- Yubio 2024 side 1333 - 1335 + 1338-1339
Indhold:
Eleverne er i 1.g og 3.g blevet introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til egne opvarmningsprogrammer. Desuden er der gennemgået teori om formålet med opvarmning, de fysiologiske effekter af opvarmning, opbygning af et opvarmningsprogram (herunder rækkefølge på aktiviteter og progression)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Klassiske idrætter: Grundtræning
Eleverne har i 2.g arbejdet med grundtræning som et helt forløb, og vi har i 3.g foretaget repetition heraf.
Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Grundtræning':
Faglige mål:
- at kunne redegøre for aerob træning i form af kredsløbskondition og hvordan kredsløbskondition kan trænes.
- at kunne redegøre for styrketræning i form af muskeludholdenhed, muskelvækst, muskelstyrke, eksplosiv styrke og spændstighed - hvordan de forskellige styrketræningsformer trænes, og hvilke fysiologiske effekter træningen har.
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et grundtræningsprogram inden for muskeludholdenhed eller kredsløbskondition (enten intervaltræning eller kontinuerlig træning).
- at kunne opbygge et grundtræningsprogram med en hensigtsmæssig rækkefølge på aktiviteterne.
- god fysisk kapacitet.
Materiale:
- Wolf, T. et al., 2005, 'C- det er idræt', 1. udgave, s. 33-37 og s. 48-57, Gyldendal.
Indhold:
Gennem grundtræningsforløbet har eleverne opnået viden om, hvad der sker i kroppen ved træning af kredsløbskondition og muskeludholdenhed. Endvidere har eleverne fået indsigt i, hvordan kredsløbskondition og muskeludholdenhed kan trænes. Desuden har eleverne opnået teoretisk indsigt i andre styrketræningsformer; muskelvækst, muskelstyrke, eksplosiv styrke og spændstighed.
Eleverne har i grupper udarbejdet et grundtræningsprogram inden for kredsløbskondition (kontinuerlig træning eller intervaltræning) eller muskeludholdenhed (gennem cirkeltræning). Disse grundtræningsprogrammer er blevet afprøvet på holdet og efterfølgende evalueret på holdet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Boldspil: Ultimate
Eleverne har i 1.g arbejdet med ultimate som et helt forløb, og vi har i 3. g foretaget en times repetition
Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Ultimate':
Faglige mål:
- sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
- at kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
- at have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil - både ved isolerede øvelser og i spil.
- at have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet - herunder bevægelse uden disc (cut).
- at kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
- eleverne skal opnå kendskab til og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
Materialer fra 1.g:
- Dansk Frisbee Sport Union, 'ULTIMATE – en introduktion til undervisning', s. 6-9 (Regler og "spirit of the game"), s. 12-14 (kaste- og gribeteknik), s. 19-20 (løb og cuts)
Indhold:
I forløbet har eleverne arbejdet med grundlæggende kaste- og gribeteknikker samt benstilling i forbindelse med kasteteknik. Eleverne er blevet introduceret til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og løbemønstre som cuts, modløb samt temposkift. Der er arbejdet med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699240533",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699240533",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699240533"
}