Holdet 2022 id/mz1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Hjørring Gymnasium / STX og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Johnny Søndergaard Lundberg, Line Jakobsen, Martin Schirmer Lindner, Thomas Kaptain
Hold 2022 id/mz1 (1mz id/1, 2mz id/1, 3m id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 OPVARMNING
Titel 2 Kropsbeherskelse, parkour og Springgymnastik
Titel 3 Floorball
Titel 4 orienteringsløb
Titel 5 Grundtræning/cirkeltræning
Titel 6 Danseforløb
Titel 7 Volleyball
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Floorball
Titel 10 Springgymnastik
Titel 11 Rytmisk opvarmning
Titel 12 Dans - Les lanciers og Cha Cha Cha
Titel 13 Grundtræning
Titel 14 Ultimate
Titel 15 Ultimate

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 OPVARMNING

Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen

Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.

Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse (side 22-27 i C - det er idræt
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.

Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kropsbeherskelse, parkour og Springgymnastik

Der sættes fokus på kropsforståelse og det at beherske spænding og præcision. Forløbet er tænkt som en pamflet, hvor eleverne får en bredere forståelse af kropsbeherskelse.

Forløbet arbejder med en generel introduktion til fire hovedtemaer (akrobatik, springgymnastik, parkour og yoga) og gør brug af musik og rytmisk forståelse til at underbygge og udfordre kropsbeherskelsen.
Det forventes at eleverne tilegner sig kompetencer indenfor akrobatik, hvor de både i par og større grupper kan benytte hinanden til balancer, ligevægte og opstillinger.
Springgymnastikken holder fokus på basisbevægelserne forlæns og baglæns rulle, hovedstand, håndstand, springbræt og overslag. Det vigtigste er at eleverne får flyttet grænserne og opnår bedre kropsbeherskelse.
I parkour arbejdes der med precisionjump, cat leap, underbar, forskellige vault's og balance. Eleverne får undervejs mulighed for at øve med fokus på flowoplevelsen.
Indenfor yoga introduceres eleverne til power yoga og akroyoga.

Der arbejdes generelt stationsbaseret og med masser af redskaber for at oparbejde en tryghed med disse. Ligeledes stilles der krav om at eleverne tilegner sig evne til at fungere som modtagere/støtte personer i de simpleste spring og balanceaktiviteter.

Eleverne evalueres løbende og får feedforward til forbedringsmuligheder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Floorball

Floorball introduktion.
Forløbet fokuserer på de helt basale færdigheder, hvor boldkontrol vægtes højt.
Der arbejdes med forhånds og baghåndsdriblinger, pasninger, modtagning, trækskud og slagskud.
Hertil kommer arbejdet med spilbarhed.
Eleverne introduceres til de grundlæggende regler.

Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen både med og uden bolden.
Eleverne skal kunne håndtere bolde sikkert både med og uden modspillere, kunne udføre træk og slagpasninger, kunne modtage stillestående, såvel som i løb, samt være i stand til at skyde på mål.
Eleverne skal have forståelse for fordele og ulemper ved henholdsvis trækskud overfor slagskud.

I læringsforløbet er timerne er opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har været parøvelser med mange berøringer, samt individuelle boldhåndteringsøvelser. Den sidste 1/3 af dobbeltmodulet har været anvendt til kamp.

Teori: Yubio side 615 - 623 (Floorballs historie, regler, ide & organisering Yubio 2022)

Faglige mål:
Beherske forhånds og baghåndsdriblinger, pivoteringer, pasninger, modtage og udføre trækskud.
Have forståelse for, samt prøvet slagskud.
Forstå at gøre sig spilbar.
Indgå som en del af et hold.
Forstå og efterleve grundregler for floorball.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 orienteringsløb


Formål
Forløbets overordnede formål er at give eleverne en indføring i grundlæggende færdigheder indenfor orienteringsløb. Videre at bevidstgøre og skabe refleksion over fysisk aktivitet i nærmiljøet og naturen med afsæt i orienteringsløb.
Efter forløbet forventes eleverne at:
• Kunne læse et orienteringskort og kende til de vigtigste signaturer. Herunder målestoksforhold, ækvidistance og kunne forholde sig til afstand på kort og i terræn.
• Kunne bruge kompas, retvende kortet og finde løbsretning.
• Kunne anvende simple strategier til hensigtsmæssigt vejvalg.
• Kunne gennemføre forskellige former for løb og finde opsatte eller faste poster.
• Kunne opsætte egne poster og indtegne præcist på kort.
• At have et konditionsniveau, der tillader at kunne LØBE et orienteringsløb

Indhold

Metode

Materialer

• Orientering – Lær at finde vej, DOF

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Grundtræning/cirkeltræning

Overordnede formål:
At eleverne er i stand til at udarbejde et grundtræningsprogram ud fra de grundtræningselementer der er blevet undervist i og at de er tilpasset deres egen og gruppens kapacitet/ niveau.I grundtræningsforløbet opnår eleverne teoretisk viden om træningsmetoderne og de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen ved både aerob træning og forskellige former for styrketræning (muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og eksplosiv styrke). Inden for muskeltræning får eleverne praksiserfaring med at afprøve cirkeltræningsprogram som ligeledes har til formål at påvirke elevernes kondition. Ved styrketræning får eleverne praksiserfaring med træningsprincipper inden for muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og/eller eksplosiv styrke.
Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder et grundtræningsprogram inden for muskeltræning (udholdenhedstræning), hvor de er i stand til begrunde og forklare deres valg af grundtræningselementer ud fra det teoretiske grundlag. Disse grundtræningsprogrammer afprøves på holdet, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren. Den formative feedback inkorporeres efterfølgende i drejebogen.

Materiale:
"idræt c" - teori i praksis - s. 96-113
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Danseforløb

Eleverne repeterer les lanciers


I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture er gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.

Faglige mål:
Rytmisk forståelse
Beherske grundrytmer og grundtrin
Bevægelse i takt til 4/4.
Kvalitet i bevægelser
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Volleyball

Volleyballforløbet arbejder med udvikling af elevernes basale færdigheder. Der anvendes indledningsvist spil i 3 med 3 på halvbane, derefter modificerede kidsvolleyregler fra teen I og teen II, således spillet langsomt opbygges og til sidst muliggør at have et flydende færdigt spil på helbane.

Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen efter bolden og kunne positionere sig korrekt i forhold til bolden (herunder forudse boldens bane). Kunne udføre og anvende baggerslag, fingerslag, en serv (overhånd eller underhånd), smashtilløbsrytmen og blokade.
De skal have forståelse for overhåndsserv og det færdige smash, men ikke kunne udføres fejlfrit, da de ligger sent i undervisningens progression.

I læringsforløbet er anvendt videoer som lektie for at opnå indsigt i de centrale færdigheder. Ligesom timerne er opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har i 2/3 af tiden været parøvelser med mange berøringer. Den sidste 1/3 har været i opstillinger, hvor eleverne indgår som en del af et team.
Overordnet er der arbejdet med attitude (ingen bolde går på gulvet), kommunikation (jeg har) og roller på banen.

Faglige mål:
Beherske en serv, fingerslag, baggerslag, blokade og i et vist omfang smash.
Forstå bevægemønstre på banen.
Indgå som en del af et hold og udfylde rollen på banen.
Være i stand til at omsætte videoinstruktioner til egne bevægelser.
Kunne indgå i et holdspil og tilpasse sig ift. medspillerne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Træningsprojekt

Fokus: Kredsløbskondition.

Som start på forløbet har eleverne fået inspiration til, hvordan man kan arbejde med kredsløbskondition gennem intervaltræning - ved sammen at gennemføre et intervaltræningspas ((3 min. arbejde, 1,5 min. pause) x 7).

Eleverne har i dette forløb udarbejdet, gennemført og evalueret et personligt træningsprogram inden for kredsløbskondition. Eleverne har udarbejdet deres personlige træningsprogrammer på baggrund af teoretisk viden om fysiologi og træningsformer, og de har endvidere forud for træningsperioden udarbejdet delmål og slutmål. Før, under og efter træningsperioden har eleverne foretaget tests inden for kredsløbskondition med henblik på at kunne evaluere deres træningsprogrammer på baggrund heraf. Træningsprojektet har skullet opfattes som en naturlig og praksisorienteret forlængelse af den viden, som eleverne har tilegnet sig om træning og testning i løbet af 1. og 2.g. Eleverne har med andre ord igennem træningsprojektet gerne skullet opleve, at de selv var i stand til at planlægge, gennemføre og evaluere et træningsprogram - en erfaring som eleverne også kan bruge uden for gymnasieskolen. Eleverne har løbende under træningsprojektforløbet afleveret deres træningsprogrammer og fået formativ feedback herpå. Endvidere har eleverne gennem forløbet ført træningsdagbog, hvori de har angivet træningsform(er), varighed, intensitet og eventuelle bemærkninger.

Som afslutning på træningsprojektforløbet har eleverne udarbejdet en individuel rapport, hvori de har præsenteret, hvilken form for fysisk træning de har udført, hvilke muskelgrupper de har fokuseret på og hvordan i deres træningsplaner. De har desuden på baggrund af teori begrundet, hvorfor de har valgt de træningsformer, som de har, og hvad der sker i kroppen, når de gennemfører træningen. Endvidere har de præsenteret, hvordan de har planlagt deres træning - med inddragelse af superkompensationsprincippet. Eleverne har ydermere præsenteret deres resultater fra start-, midtvejs- og sluttest, hvor de har forholdt deres resultater til en konditaltabel. Afslutningsvis har eleverne diskuteret deres resultater; hvorfor de hver især har fået de resultater, de har fået - med inddragelse af træningsplaner og træningsdagbøger.

Materiale:
- C-det er idræt s. 32-37.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Floorball

Faglige mål:
- Driblinger (forhånds-/baghåndsdribling, forhåndsspin, baghåndsspin)
- Pasninger (trækpasning, flippasning, håndledspasning, baghåndspasning)
- Modtagning af pasning ("The kill", "The cushioning")
- Skud (trækskud, håndledsskud, slagskud)
- Placering og bevægelse på banen og at kunne gøre sig spilbar
- Floorballreglerne


Materialer:
- Floorballkompendium: https://docplayer.dk/7153097-Undervisningsmateriale.html
(S.10-11 (Regler), s. 12-14 (øverst) (Basalteknik), s. 17-20 (Pasninger), s. 21-29 (Håndledsskud, trækskud, slagskud) - Sideangivelserne er sidetallene i kompendiet og ikke i pdf-filen.
- https://www.youtube.com/watch?v=fX0gYzKHjZU (Tid: 00:00-02:20) (Forhånds-/baghåndsdriblinger, forhåndsspin, baghåndsspin)
- https://www.youtube.com/watch?v=GHmPOG-VAyc (Tid: 00:00-01:42) (Modtagninger ”The kill” og ”The cusioning”)
- https://www.dr.dk/sporten/landskampen/er-det-tilladt-score-med-foden-bliv-klogere-paa-reglerne-i-floorball-her (Videoen med tæmninger)
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11693
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11692
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11626
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11814
- Videoer med håndledsskud, trækskud og slagskud (Bevæg dig for livet, Floorball Danmark)
- https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/boldspil/floorball/ (Videoen nederst på siden; håndledspasning (1:30-1:54), håndledsskud (1:54-2:00), slagskud (2:25-2:28), trækpasning (2:28-2:49), trækskud (2:50-2:54)
- Oversigt: Boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.


Evaluering:
Turnering.
Løbende formativ evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Springgymnastik

Faglige mål:
- Redegøre for den tekniske udførsel af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Redegøre for modtagning af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Beherske centrale færdigheder inden for springgymnastik; forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Beherske centrale færdigheder inden for modtagning i springgymnastik; modtagning af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.

Materialer:
- Bogen "Redskabsgymnastik" af Henrik Taarsted Jørgensen, 2015, 2. udgave, Hans Reitzels Forlag:
S. 115-117 (Forlæns rulle + modtagning heraf)
S. 129-130 (Hovedstand + modtagning heraf)
S. 131-137 (Håndstand + modtagning heraf)
S. 146-151 (Kraftspring + modtagning heraf)
S. 157-161 (Lavt overslag + modtagning heraf)

Indhold:
Eleverne har i forløbet arbejdet teoretisk og praktisk med springene; forlæns rulle, hovedstand (+ evt. rulle), håndstand (+ evt. rulle), lavt overslag og kraftspring - både som udøver og som modtager. Der har til hvert spring været forskellige forøvelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Rytmisk opvarmning

Eleverne har i 1.g arbejdet med rytmisk opvarmning som et helt forløb, og vi har i 3.g foretaget repetition heraf.

Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Rytmisk opvarmning':

Faglige mål:
- at vide hvad formålet med opvarmning er.
- at vide hvad der fysiologisk sker i kroppen under opvarmning.
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram.
- at kunne opbygge et opvarmningsprogram med en hensigtsmæssig rækkefølge på aktiviteterne.  
- at kunne opbygge et opvarmningsprogram med progression inden for de forskellige aktiviteter.
- at kunne udvælge musik der understøtter bevægelserne.
- at kunne følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
- at kunne anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af aktiviteterne og bevægelsesudtrykkene herindenfor.

Materiale:
- Wolf, T. et al., 2005, 'C- det er idræt', 1. udgave, s. 22-29, Gyldendal.
- Illustration af planer (det sagittale, frontale og transversale).
- Illustration af LABAN (krop, dynamik, form og rum).

Indhold:
Eleverne er i 1.g og 3.g blevet introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til egne opvarmningsprogrammer. Desuden er der i både 1.g og 3.g gennemgået teori om formålet med opvarmning, de fysiologiske effekter af opvarmning, opbygning af et opvarmningsprogram (herunder rækkefølge på aktiviteter og progression), LABAN samt valg og tælling af musik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Dans - Les lanciers og Cha Cha Cha

forløbet har der været fokus på dansene Les Lanciers og Cha cha cha.

Les Lanciers:
Fokus på at eleverne har bebæge sig i takt til musikken, samt elevernes bevægelseskvalitet. Der har været fokus på læring af de 5 ture i dansen.

Cha cha cha:
Fokus på dansens udtryk, samt læring af grundtrin og variationer. Eleverne har efterfølgende konstrueret deres egne koreografier.

Trin i cha cha cha:
Grundtrin, lockstep

Variationer:
- Spotdrejning, New York, Hand to hand, Shoulder to shoulder, tripple locksted, alemanda.
- En variation til herren, hvor eleverne selv skal finde til damen
- Tilegne sig sin egen variation i par - og lære to andre pars variationer.

I forløbet har der været et teoretisk fokus på dansens dansenes oprindelse og labans bevægelses kvaliteter.

Teori:
Dans 22, Sportsdas - Cha cha cha s. 239-240
Dans 22, Les Lanciers s. 79-82
Labans bevægelseskvaliteter af John Friis
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Grundtræning

Eleverne har i 2.g arbejdet med grundtræning som et helt forløb, og vi har i 3.g foretaget repetition heraf.

Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Grundtræning':

Faglige mål:
- at kunne redegøre for aerob træning i form af kredsløbskondition og hvordan kredsløbskondition kan trænes.
- at kunne redegøre for styrketræning  i form af muskeludholdenhed, muskelvækst, muskelstyrke, eksplosiv styrke og spændstighed - hvordan de forskellige styrketræningsformer trænes, og hvilke fysiologiske effekter træningen har.
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et grundtræningsprogram inden for muskeludholdenhed eller kredsløbskondition (enten intervaltræning eller kontinuerlig træning).
- at kunne opbygge et grundtræningsprogram med en hensigtsmæssig rækkefølge på aktiviteterne.
- god fysisk kapacitet.

Materiale:
- Wolf, T. et al., 2005, 'C- det er idræt', 1. udgave, s. 33-37 og s. 48-57, Gyldendal.

Indhold:
Gennem grundtræningsforløbet har eleverne opnået viden om, hvad der sker i kroppen ved træning af kredsløbskondition og muskeludholdenhed. Endvidere har eleverne fået indsigt i, hvordan kredsløbskondition og muskeludholdenhed kan trænes. Desuden har eleverne opnået teoretisk indsigt i andre styrketræningsformer; muskelvækst, muskelstyrke, eksplosiv styrke og spændstighed.

Eleverne har i grupper udarbejdet et grundtræningsprogram inden for kredsløbskondition (kontinuerlig træning eller intervaltræning) eller muskeludholdenhed (gennem cirkeltræning). Disse grundtræningsprogrammer er blevet afprøvet på holdet og efterfølgende evalueret på holdet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Ultimate

Eleverne har i 1.g arbejdet med ultimate som et helt forløb, og vi har i 3.g foretaget repetition heraf.

Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Ultimate':

Faglige mål:
- sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
- at kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
- at have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil - både ved isolerede øvelser og i spil.
- at have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet - herunder bevægelse uden disc (cut).
- at kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
- eleverne skal opnå kendskab til og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
- at kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/vægspil, slagspil og træfspil).

Materialer:
- Dansk Frisbee Sport Union, 'ULTIMATE – en introduktion til undervisning', s.  6-9 (Regler og "spirit of the game"), s. 12-14 (kaste- og gribeteknik), s. 19-20 (løb og cuts).
- Oversigt: Boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.

Indhold:
I forløbet har eleverne arbejdet med grundlæggende kaste- og gribeteknikker samt benstilling i forbindelse med kasteteknik. Eleverne er blevet introduceret til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og løbemønstre som cuts, modløb samt temposkift. Der er arbejdet med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Ultimate

Eleverne har i 1.g arbejdet med ultimate som et helt forløb, og vi har i 3.g foretaget repetition heraf.

Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Ultimate':

Faglige mål:
- sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
- at kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
- at have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil - både ved isolerede øvelser og i spil.
- at have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet - herunder bevægelse uden disc (cut).
- at kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
- eleverne skal opnå kendskab til og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
- at kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/vægspil, slagspil og træfspil).

Materialer:
- Dansk Frisbee Sport Union, 'ULTIMATE – en introduktion til undervisning', s.  6-9 (Regler og "spirit of the game"), s. 12-14 (kaste- og gribeteknik), s. 19-20 (løb og cuts).
- Oversigt: Boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.

Indhold:
I forløbet har eleverne arbejdet med grundlæggende kaste- og gribeteknikker samt benstilling i forbindelse med kasteteknik. Eleverne er blevet introduceret til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og løbemønstre som cuts, modløb samt temposkift. Der er arbejdet med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer