Holdet 2022 id/mz2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Hjørring Gymnasium / STX og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Johnny Søndergaard Lundberg, Line Jakobsen, xEmil Bjerg Kobberup
Hold 2022 id/mz2 (1mz id/2, 3z id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning
Titel 2 Basketball
Titel 3 O-løb
Titel 4 Træningsprojekt
Titel 5 Fodbold
Titel 6 Yoga og dans
Titel 7 Atletik
Titel 8 Grundtræning/cirkeltræning
Titel 9 Opvarmning
Titel 10 Ultimate (fællesforløb)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning

Faglige mål:

• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion.
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen

Læringsmål:

• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.

Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift. det fysiologiske aspekt (side 22-27 i C - det er idræt), bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse (LABAN oversigt og danse/bevægelsesanalyse).

Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:

• Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led).
• Velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet.
• Overvejelser ift. valg af musik.
• Overvejelser ift. organisering (sig selv som formidler og resten af holdet).

Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Basketball

Læringsmål

Eleven skal efter forløbet have en:

- Forståelse for spillets regler og dynamikker

- Kunne udføre forskellige skudtyper, herunder lay-up.

- Kunne udvise kontrol over bolden i forbindelse med driblinger.

Læringsmålene er blevet faciliteret via formelle øvelser, parøvelser og kampe.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 O-løb

Læringsmål:

- Der arbejdes med fokus på at udvikle elevernes kompetencer til at læse kort og færdes sikkert i naturen.

- Teori omkring kortlæsning og anvendelse af kompas. Herunder inddragelse af værktøjer til vurdering af skridtlængde, orienteringssans og naturlige markører.


Der arbejdes i praksis fra gruppe til individ for at sikre en tryg undervisning, hvor eleverne udfordres på et tilpasset niveau. Dette sikres gennem Pointløb i Ulvegravene parvis, Øveløb i ulvegravene, samt Individuelt o-løb i Sct. Knudskilde/ Vandsted.

Der vil undervejs blive mulgihed fir at give eleverne formativ feedback på den gennemførte o-løbs aktivitet, således at eleverne bliver bevidst om egne kompetencer og mangler.

Eleverne evalueres ud fra deres løbstider, hvor mange fejlklip der er, samt deres evne til at tilegne sig og reflektere over løbspraksis.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Træningsprojekt

eleverne har arbejdet med deres egne træningsprojekter, som har fokus på konditionstræning (både kredsløbs og stofskiftekondition). Som opstart har eleverne haft introduktion til forløbet ift. teori og en fælles, men subjektiv løbeoplevelse.
Elevtiden på 5 timer anvendes dels til fremstilling af individuelle træningsplaner, tilpasning af disse efter en aftalt træningsperiode, samt afsluttende refleksioner over egen sundhed, samt værdien af træningsplanlægning.
Undervejs anvendes formativ evaluering for at sikre eleverne bedst mulig træning og tilpasning af programmet. Der anvendes midtvejs test, som ligeledes har til formål at sikre den fremadrettede indsats og tilpasning af træningsplanen. Eleverne har gennemført en fysiologisk start og en sluttest for at dokumentere fremgang efter træningsforløbet. Eleverne har selv udformet deres træningsprogrammer som de har gennemført i timerne.
Enkelte elever har i forløbet arbejdet med genoptræningsprojekt i stedet for, da de er i en skadessituation, hvor et træningsprojekt ikke er fordelagtigt.

Forløbet afsluttes med en mindre afleveing af en reflekteret træningsrapport.
For at tilgodese elever, som har vanskeligt ved at flytte deres kondital mærkbart, er der anvendt to forskellige tests, hvor den ene er Andersen test (kondital), mens den anden er en subjektiv trail løbe test, hvor eleverne holder fokus på den kropslige oplevelse af at løbe på en kuperet rundbane i skoven. Her kan præstationsforbedringen findes i form af mærkbart overskud undervejs eller bedre sluttid.

faglige mål:
at kunne redegøre for og gennemføre simple fysiologiske test
at kunne udvikle, gennemføre og evaluere eget træningsforløb og herigennem forbedre egen træningstilstand.
at kunne koble teoretisk funderet viden nedover eget praktisk træningsforløb samt anvende denne viden i det skriftlige produkt

Primær litteratur:
træningsprojekt.pdf
træningsdagbog.xlsx
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ny opgave 06-09-2024
træningsplan 2 04-10-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Fodbold

Faglige mål:
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre driblinger samt en finte med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 3:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Yoga og dans

Faglige mål i forløbet er:
- Opnå kropsbevidsthed
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, her: yoga
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet

Kernestoffet i dette forløb er:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning – her grundlæggende filosofi og teori bag yoga
- Forskellige rytmer i Yoga

Beskrivelse af forløbet
I forløbet skal eleverne få erfaring med og dygtiggøre sig i yoga, og de skal kunne tilpasse forskellige yogaøvelser deres eget niveau. De skal have en oplevelse af rolig træning, spænding og afspænding og at mærke hele kroppen på en gang, samt forstå muligheden for at bruge forskellige rytmer i flow - vejrtrækning, musik, følelsen.

Yogaformen er primært flow/yin-yoga, hvor bevægelserne er mere flydende. Dette sker for at få trænet bevægelighed i skuldre, nakke og hofter,  samt understøtte den rytmiske oplevelse
Undervejs i lektionerne fortælles fokus for de forskellige øvelser, muligheder for differentiering samt af og til teoretisk basis bag øvelsen

I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.

Der er sideløbende blevet talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.

Faglige mål:
- Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til musikken.
- Eleverne er i stand til at starte på 1. taktslag.
- Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
- Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
- Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
- Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Atletik

Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende introduktion til atletikdiscipliner indenfor kast, hop og løb. Dette med fokus på individuel mestring og den gode idrætsoplevelse.
Der er udvalgt disciplinerne længdespring, højdespring, 100m, 1500m, 4x100m stafet, samt spydkast.

Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til de udvalgte discipliner.
• Have kendskab til faktorer, der fremmer muligheden for at præstere indenfor atletik.
• Have forståelse for 123 – 45 rytmen og betydningen af arbejdet med tyngdepunktet.
• Indstille og udføre en start fra startblok.
• Udføre et tilløb med korrekt betoning på skridt før afsæt/kast.
• Beherske korrekt udførsel af mindst to discipliner fra forskellige kategorier i konkurrence tempo.
• Udvise god fysisk kapacitet.

Indhold
Der arbejdes på Hjørring atletik stadion, hvor ovenstående læringsmål er i fokus.

Materialer
Der er anvendt følgende tekster:
• Atletik koordination.pdf (siderne 84-88 + 93-95 fra Idræt Teori og Træning 2.udgave – Lars H. Nielsen og Troels Wolf)
• Fra kokain til EPO og steroider (https://nyheder.ku.dk/alle_nyheder/2021/07/fra-kokain-til-epo-og-steroider-saa-forskellige-stoffer-bruger-dopingsynderne/)
• 4 x 100 meter stafet – video (https://youtu.be/sAfhf_u_QBI)

Metode
Små praksisrettede læreroplæg.
Arbejde i to grupper, som skifter halvvejs i timen.

Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
Der afsluttes med internt mini OL.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Grundtræning/cirkeltræning

Overordnede formål:
At eleverne er i stand til at udarbejde et grundtræningsprogram ud fra de grundtræningselementer der er blevet undervist i og at de er tilpasset deres egen og gruppens kapacitet/ niveau. I grundtræningsforløbet opnår eleverne teoretisk viden om træningsmetoderne og de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen ved både aerob træning og forskellige former for styrketræning (muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og eksplosiv styrke).

Inden for muskeltræning får eleverne praksiserfaring med at afprøve cirkeltræningsprogram, som viser gentagelsesprincippet og tidsprincippet. Desuden har det til formål at påvirke elevernes kondition.
Ved styrketræning får eleverne praksiserfaring med træningsprincipper inden for muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og/eller eksplosiv styrke.

Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder et cirkeltræningsprogram inden for muskeltræning (udholdenhedstræning), hvor de er i stand til begrunde og forklare deres valg af grundtræningselementer ud fra det teoretiske grundlag. Disse cirkeltræningsprogrammer afprøves på holdet, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren. Den formative feedback inkorporeres efterfølgende i drejebogen.

Materiale:
"idræt c" - teori i praksis - s. 96-113
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Opvarmning

Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
• Eleverne skal være i stand til at starte på 1. taktslag.

Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.

Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse.
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.

Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Ultimate (fællesforløb)

Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til ultimate med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer. Videre introduceres til boldspilsfamilierne med ultimate som eksempel på kaosspil.

Eleverne skal efter forløbet:

Sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.

Kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.

Have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil. Både ved isolerede øvelser og i spil.

Have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet. Herunder bevægelse uden disc, og evne til at anvende denne forståelse gennem et antal løbemønstre.

Kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.

Have en forståelse for kommunikation på banen og kunne benytte denne i forskellige småspil/ kampsituationer.

Eleverne skal opnå kendskab og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.

Kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/ vægspil, slagspil og træfspil) samt spilfaserne i kaosspil.

Indhold og metode:

I forløbet arbejdes der med grundlæggende kaste- og gribeteknikker jævnfør forløbets formål. Eleverne introduceres til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og videre løbemønstre som cuts, mod- og medløb samt temposkift (gennembrudsspil). Der arbejdes med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.  

Undervisningsmetoderne spænder fra lærerstyrede undervisning og instruktion til rammesatte opgaver i par og grupper. Herunder løbende refleksion over praksis og kobling til teori

Afsluttende turnering med to klasser, hvor eleverne i hver klasse deles i 2-3 hold. Kampene afvikles selvstændig af eleverne, og eventuelt skadede elever varetager tidtagning og pointregnskab mm.

Eleverne introduceres til drejebogens format og formål. Da dette er elevernes første drejebog, gives der ekstra støtte og vejledning. Drejebogen afleveres gruppevis via Lectio.  

Materialer:

Kompendiet – Ultimate på grundforløbet:

Ultimate – En introduktion til undervisning, Dansk Frisbee Union, side 6-9, 12-14, 19 og 22.

Bolden i spil – teambold i teori og praksis, Syddansk Universitetsforlag 2005, side 71-75.

Oversigt boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.

Øvelsesbank - Dansk Frisbee Sport Union: https://dfsu.dk/oevelsesbank/  

Video – intro til ultimate: https://www.youtube.com/watch?v=BvDw5kFMdGM (5:48-11:30)

Skabelon – drejebog.



Evaluering:

Turnering. Løbende formativ evaluering.
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer