Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Johnny Søndergaard Lundberg, xAnne-Sofie Gerner Bugtrup Madsen
|
Hold
|
2022 id/ky1 (1ky id/1, 2ky id/1, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kropsbeherskelse
Formål:
- At træne grundlæggende fysiske bevægelser, der danner grundlag for udførsel af/ deltagelse i forskellige idrætsgrene samt videre fysisk aktivitet med god bevægelseskvalitet.
- At gøre eleverne bevidste om egen krop fx krop og lemmer i rummet, spænding/afspænding, kraftpåvirkning, kropskontrol, motorisk indlæring.
- At lære at modtage og blive modtaget i gymnastiske øvelser, herunder håndstand, håndstand-rulle og hovedstand.
- At skabe tryghed og en følelse af ansvar i modtagninger
- At arbejde selvstændigt
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Opvarmningsprogrammer
Eleverne er indledningsvist blevet introduceret til forskellige opvarmningssekvenser, der har taget udgangspunkt i et musikstykkes takt, tempo og stemning sat op imod opvarmningsprogrammernes formål. Kreativitet har været omdrejningspunktet i undervisningen med afsæt i LABANs teori om bevægelsesprincipper. Herefter er eleverne blevet inddelt i grupper og arbejdet selvstændigt med programmet. Eleverne har efter kort tid skullet vise 1. udkast af opvarmningsprogrammet, og de har efterfølgende fået feedback fra medstuderende og lærer. Efterfølgende har de varmet holdet op til starten af et nyt forløb, hvori de har rettet programmet til ud fra den fælles feedback fra 1. udkast.
Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet (LABAN ”let udgaven” med fokus på krop, dynamik og rum).
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion.
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen (mindstekrav BPM/taktslag).
• Bevidsthed om musikkens påvirkning af kropsbevægelse (på følelsesplan), hvor kreativitet prioriteres højt.
• Indholdskrav til opvarmningsprogrammet:
minimumskrav: puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus (muskelspænding), udstræk.
- inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led),
- velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet pga. af skaderisikoen.
Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng (herunder at fange holdets faglige niveau samt være bevidst om kommunikationsmuligheder herunder verbal og nonverbal.)
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe. OBS på præsentations-dimensionen (ansvarsfordeling, organisering mv.)
• At være kritisk overfor gruppens, holdets og egen indsats.
Produkt: Drejebog
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
(Kick)boksning
Faglige mål:
- udgangsstilling; hænder, arme og ben.
- power; hofterotation ved slag, opspænd i torso
- bevægelse over gulv
- angrebsteknikker; jab, hook, uppercut, evt. kick
- forsvar
- kombinationer af teknikker
|
Indhold
|
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Grundtræning
Materiale:
- Wolf, T. et al. 2009, 'C-det er idræt', Gyldendal, s. 33-37 + 48-57
Gennem dette grundtræningsforløb opnår eleverne viden om, hvad der sker i kroppen ved træning af kredsløbskondition og muskeludholdenhed. Endvidere opnår eleverne indsigt i, hvordan kredsløbskondition og muskeludholdenhed kan trænes. Herunder får de viden om max-puls, pulszoner, og praktisk afprøvning i træning indenfor disse belastninger i forskellige discipliner. Her lærer de manuel tælling af puls. De opnår endvidere kendskab til begreberne, sæt, repetitioner, og repetition max (RM) indenfor muskeltræning.
Eleverne skal i grupper udarbejde et motiverende grundtræningsprogram inden for muskeludholdenhed (enten sæt eller cirkeltræning). Der stilles krav til brug af forskellige redskaber, som skal indgå i programmet. Disse grundtræningsprogrammer afprøves på holdet og evalueres efterfølgende på holdet.
Som inspiration til elevernes udarbejdelse af grundtræningsprogrammerne indenfor muskeludholdenhed afprøves et cirkeltræningsprogram som start på forløbet.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Lindyhop
Teori:
• Hvad kendetegner lindyhop? Herunder dansens historie og opståen.
• Hvad er henholdsvis ’open’ og ’closed’ position?
• Hvordan er lindyhop anderledes end andre pardanse? (fx bounce, mulighed for improvisation, samspil med musikken)
Praktisk:
• Kunne danse lindyhop 6-count med en partner i takt til musikken og med bounce
• Kunne udføre forskellige figurer; ’over åen’ (’cross the bridge’), ’follower under armen’, ’byt plads’ (’pass by’)
• Kunne udføre forskellige autentiske jazztrin (’Skating’, ’Mess Around’, ’Tackie Annie’, ’Step-Touch’, ’Suzy Q’)
• Kunne føre/blive ført
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Basketball
Faglige mål:
- boldbeherskelse, herunder driblinger (stående, i løb, sidelæns, baglæns), afleveringer (korte, lange, studs, i bevægelse)
- skud (balance, støttehånd, kunne se kurv gennem armene, follow-through) og lay-up
- forfinte
- sammenspil: bevægelse med og uden bold, rykke sig fri, kommunikere
- regler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Atletik
Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende introduktion til atletikdiscipliner indenfor kast, hop og løb. Dette med fokus på individuel mestring og den gode idrætsoplevelse.
Der er udvalgt disciplinerne længdespring, højdespring, 100m, 1500m, 4x100m stafet, samt spydkast.
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til de udvalgte discipliner.
• Have kendskab til faktorer, der fremmer muligheden for at præstere indenfor atletik.
• Have forståelse for 123 – 45 rytmen og betydningen af arbejdet med tyngdepunktet.
• Indstille og udføre en start fra startblok.
• Udføre et tilløb med korrekt betoning på skridt før afsæt/kast.
• Beherske korrekt udførsel af mindst to discipliner fra forskellige kategorier i konkurrence tempo.
• Udvise god fysisk kapacitet.
Indhold
Der arbejdes på Hjørring atletik stadion, hvor ovenstående læringsmål er i fokus.
Materialer
Der er anvendt følgende tekster:
• Atletik koordination.pdf (siderne 84-88 + 93-95 fra Idræt Teori og Træning 2.udgave – Lars H. Nielsen og Troels Wolf)
• Fra kokain til EPO og steroider (https://nyheder.ku.dk/alle_nyheder/2021/07/fra-kokain-til-epo-og-steroider-saa-forskellige-stoffer-bruger-dopingsynderne/)
• 4 x 100 meter stafet – video (https://youtu.be/sAfhf_u_QBI)
Metode
Små praksisrettede læreroplæg.
Arbejde i to grupper, som skifter halvvejs i timen.
Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
Der afsluttes med internt mini OL.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
eleverne har arbejdet med deres egne træningsprojekter, som har fokus på konditionstræning (både kredsløbs og stofskiftekondition). Som opstart har eleverne haft introduktion til forløbet ift. teori og en fælles, men subjektiv løbeoplevelse.
Elevtiden på 5 timer anvendes dels til fremstilling af individuelle træningsplaner, tilpasning af disse efter en aftalt træningsperiode, samt afsluttende refleksioner over egen sundhed, samt værdien af træningsplanlægning.
Undervejs anvendes formativ evaluering for at sikre eleverne bedst mulig træning og tilpasning af programmet. Der anvendes midtvejs test, som ligeledes har til formål at sikre den fremadrettede indsats og tilpasning af træningsplanen. Eleverne har gennemført en fysiologisk start og en sluttest for at dokumentere fremgang efter træningsforløbet. Eleverne har selv udformet deres træningsprogrammer som de har gennemført i timerne.
Enkelte elever har i forløbet arbejdet med genoptræningsprojekt i stedet for, da de er i en skadessituation, hvor et træningsprojekt ikke er fordelagtigt.
Forløbet afsluttes med en mindre afleveing af en reflekteret træningsrapport.
For at tilgodese elever, som har vanskeligt ved at flytte deres kondital mærkbart, er der anvendt to forskellige tests, hvor den ene er Andersen test (kondital), mens den anden er en subjektiv trail løbe test, hvor eleverne holder fokus på den kropslige oplevelse af at løbe på en kuperet rundbane i skoven. Her kan præstationsforbedringen findes i form af mærkbart overskud undervejs eller bedre sluttid.
faglige mål:
at kunne redegøre for og gennemføre simple fysiologiske test
at kunne udvikle, gennemføre og evaluere eget træningsforløb og herigennem forbedre egen træningstilstand.
at kunne koble teoretisk funderet viden nedover eget praktisk træningsforløb samt anvende denne viden i det skriftlige produkt
Primær litteratur:
træningsprojekt.pdf
træningsdagbog.xlsx
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Ny opgave
|
09-09-2024
|
træningsplan 2
|
04-10-2024
|
træningsprojekt
|
20-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Volleyball
Volleyballforløbet arbejder med udvikling af elevernes basale færdigheder. Der anvendes indledningsvist spil i 3 med 3 på halvbane, derefter modificerede kidsvolleyregler fra teen I og teen II, således spillet langsomt opbygges og til sidst muliggør at have et flydende færdigt spil på helbane.
Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen efter bolden og kunne positionere sig korrekt i forhold til bolden (herunder forudse boldens bane). Kunne udføre og anvende baggerslag, fingerslag, en serv (overhånd eller underhånd), smashtilløbsrytmen og blokade.
De skal have forståelse for overhåndsserv og det færdige smash, men ikke kunne udføres fejlfrit, da de ligger sent i undervisningens progression.
I læringsforløbet er anvendt videoer som lektie for at opnå indsigt i de centrale færdigheder. Ligesom timerne er opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har i 2/3 af tiden været parøvelser med mange berøringer. Den sidste 1/3 har været i opstillinger, hvor eleverne indgår som en del af et team.
Overordnet er der arbejdet med attitude (ingen bolde går på gulvet), kommunikation (jeg har) og roller på banen.
Faglige mål:
Beherske en serv, fingerslag, baggerslag, blokade og i et vist omfang smash.
Forstå bevægemønstre på banen.
Indgå som en del af et hold og udfylde rollen på banen.
Være i stand til at omsætte videoinstruktioner til egne bevægelser.
Kunne indgå i et holdspil og tilpasse sig ift. medspillerne.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Dans - Jive og Les Lanciers mødes
Der tages udgangspunkt i Jive og Les Lanciers.
I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.
I Jive arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. Der introduceres link (grundtrinnet), samt variationerne: damedrejning, hipbump, fall away (åben, lukket), kick, windmill, sideways og switch.
Som en del af forløbet har eleverne selv udvalgt nogle variationer, som de har fremvist og undervist de andre elever i.
Der er sideløbende blevet talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.
Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til musikken.
Eleverne er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori og perspektivere til de to danse
Der er anvendt læsemateriale om dansens historie.
Der er ligeledes blevet introduceret til LABAN's BESS princip.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Ultimate (fællesforløb)
Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til ultimate med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer. Videre introduceres til boldspilsfamilierne med ultimate som eksempel på kaosspil.
Eleverne skal efter forløbet:
Sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
Kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
Have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil. Både ved isolerede øvelser og i spil.
Have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet. Herunder bevægelse uden disc, og evne til at anvende denne forståelse gennem et antal løbemønstre.
Kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
Have en forståelse for kommunikation på banen og kunne benytte denne i forskellige småspil/ kampsituationer.
Eleverne skal opnå kendskab og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
Kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/ vægspil, slagspil og træfspil) samt spilfaserne i kaosspil.
Indhold og metode:
I forløbet arbejdes der med grundlæggende kaste- og gribeteknikker jævnfør forløbets formål. Eleverne introduceres til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og videre løbemønstre som cuts, mod- og medløb samt temposkift (gennembrudsspil). Der arbejdes med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
Undervisningsmetoderne spænder fra lærerstyrede undervisning og instruktion til rammesatte opgaver i par og grupper. Herunder løbende refleksion over praksis og kobling til teori
Afsluttende turnering med to klasser, hvor eleverne i hver klasse deles i 2-3 hold. Kampene afvikles selvstændig af eleverne, og eventuelt skadede elever varetager tidtagning og pointregnskab mm.
Eleverne introduceres til drejebogens format og formål. Da dette er elevernes første drejebog, gives der ekstra støtte og vejledning. Drejebogen afleveres gruppevis via Lectio.
Materialer:
Kompendiet – Ultimate på grundforløbet:
Ultimate – En introduktion til undervisning, Dansk Frisbee Union, side 6-9, 12-14, 19 og 22.
Bolden i spil – teambold i teori og praksis, Syddansk Universitetsforlag 2005, side 71-75.
Oversigt boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.
Øvelsesbank - Dansk Frisbee Sport Union: https://dfsu.dk/oevelsesbank/
Video – intro til ultimate: https://www.youtube.com/watch?v=BvDw5kFMdGM (5:48-11:30)
Skabelon – drejebog.
Evaluering:
Turnering. Løbende formativ evaluering.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699268099",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699268099",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52699268099"
}