Holdet 2022 id/ky2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Hjørring Gymnasium / STX og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Johnny Søndergaard Lundberg, Kristian Hjort Normann Pedersen, xEmil Bjerg Kobberup
Hold 2022 id/ky2 (1ky id/2, 2ky id/2, 3y id)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 OPVARMNING
Titel 2 Kropsbeherskelse, akro yoga
Titel 3 Floorball
Titel 4 O-løb
Titel 5 Hurling
Titel 6 Grundtræning/cirkeltræning
Titel 7 Danseforløb
Titel 8 1. Træningsprojekt og adventure
Titel 9 2. Folke- og fællesdanse
Titel 10 3. Volleyball
Titel 11 4. Repetition
Titel 12 Forløb#5
Titel 13 Forløb#9

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 OPVARMNING

Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen

Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.

Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse (side 22-27 i C - det er idræt
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.

Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Kropsbeherskelse, akro yoga

Der sættes fokus på kropsforståelse og det at beherske spænding og præcision. Forløbet er tænkt som en pamflet, hvor eleverne får en bredere forståelse af kropsbeherskelse.

Forløbet arbejder med en generel introduktion til fire hovedtemaer (akrobatik, springgymnastik, parkour og yoga) og gør brug af musik og rytmisk forståelse til at underbygge og udfordre kropsbeherskelsen.
Det forventes at eleverne tilegner sig kompetencer indenfor akrobatik, hvor de både i par og større grupper kan benytte hinanden til balancer, ligevægte og opstillinger.
Springgymnastikken holder fokus på basisbevægelserne forlæns og baglæns rulle, hovedstand, håndstand, springbræt og overslag. Det vigtigste er at eleverne får flyttet grænserne og opnår bedre kropsbeherskelse.
I parkour arbejdes der med precisionjump, cat leap, underbar, forskellige vault's og balance. Eleverne får undervejs mulighed for at øve med fokus på flowoplevelsen.
Indenfor yoga introduceres eleverne til power yoga og akroyoga.

Der arbejdes generelt stationsbaseret og med masser af redskaber for at oparbejde en tryghed med disse. Ligeledes stilles der krav om at eleverne tilegner sig evne til at fungere som modtagere/støtte personer i de simpleste spring og balanceaktiviteter.

Eleverne evalueres løbende og får feedforward til forbedringsmuligheder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Floorball

Floorball introduktion.
Forløbet fokuserer på de helt basale færdigheder, hvor boldkontrol vægtes højt.
Der arbejdes med forhånds og baghåndsdriblinger, pasninger, modtagning, trækskud og slagskud.
Hertil kommer arbejdet med spilbarhed.
Eleverne introduceres til de grundlæggende regler.

Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen både med og uden bolden.
Eleverne skal kunne håndtere bolde sikkert både med og uden modspillere, kunne udføre træk og slagpasninger, kunne modtage stillestående, såvel som i løb, samt være i stand til at placere skud på mål højt, lavt og i siderne.
Eleverne skal have forståelse for fordele og ulemper ved henholdsvis trækskud overfor slagskud.

I læringsforløbet er timerne er opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har været parøvelser med mange berøringer, samt individuelle boldhåndteringsøvelser. Den sidste 1/3 af dobbeltmodulet har været anvendt til kamp.

Faglige mål:
Beherske forhånds og baghåndsdriblinger, pivoteringer, pasninger, modtage og udføre trækskud.
Have forståelse for, samt prøvet slagskud.
Forstå at gøre sig spilbar.
Indgå som en del af et hold.
Forstå og efterleve grundregler for floorball.
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 O-løb

Læringsmål

- Der arbejdes med fokus på at udvikle elevernes kompetencer til at læse kort og færdes sikkert i naturen.

- Teori omkring kortlæsning og anvendelse af kompas. Herunder inddragelse af værktøjer til vurdering af skridtlængde, orienteringssans og naturlige markører.

Der arbejdes i praksis fra gruppe til individ for at sikre en tryg undervisning, hvor eleverne udfordres på et tilpasset niveau. Dette sikres gennem Pointløb i Ulvegravene parvis, Øveløb i ulvegravene, samt Individuelt o-løb i Sct. Knudskilde/ Vandsted.

Der vil undervejs blive mulgihed fir at give eleverne formativ feedback på den gennemførte o-løbs aktivitet, således at eleverne bliver bevidst om egne kompetencer og mangler.

Eleverne evalueres ud fra deres løbstider, hvor mange fejlklip der er, samt deres evne til at tilegne sig og reflektere over løbspraksis.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Hurling

Formål:
Eleverne oparbejder grundlæggende bevægelseskompetencer og spilforståelse indenfor Hurling, hvor de ingen forkundskaber har.
Eleverne skal på grundlæggende niveau have stiftet bekendskab med følgende tekniske færdigheder på slag, håndtering og forsvar: Roll lift, Jab lift, Hooking, Striking, Hand delivery, Catching, Blocking.

Der introduceres et tilpasset regelsæt, som i grundskitse har de generelle hurlingregler, men hvor scoringer opnås på samme måde som i Ultimate.

Der trænes med fokus på korrekt og forsvarlig håndtering af elevernes Hurley.
Der spilles både kønsadskilt og kønsintegreret.

Læringsmål:
At kunne tilegne sig viden og færdigheder om et nyt spil.
At kunne arbejde fokuseret med mange gentagelser
At være i stand til at anvende hinandens styrker og svagheder på banen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Grundtræning/cirkeltræning

Overordnede formål:
At eleverne er i stand til at udarbejde et grundtræningsprogram ud fra de grundtræningselementer der er blevet undervist i og at de er tilpasset deres egen og gruppens kapacitet/ niveau.I grundtræningsforløbet opnår eleverne teoretisk viden om træningsmetoderne og de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen ved både aerob træning og forskellige former for styrketræning (muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og eksplosiv styrke). Inden for muskeltræning får eleverne praksiserfaring med at afprøve cirkeltræningsprogram som ligeledes har til formål at påvirke elevernes kondition. Ved styrketræning får eleverne praksiserfaring med træningsprincipper inden for muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og/eller eksplosiv styrke.
Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder et grundtræningsprogram inden for muskeltræning (udholdenhedstræning), hvor de er i stand til begrunde og forklare deres valg af grundtræningselementer ud fra det teoretiske grundlag. Disse grundtræningsprogrammer afprøves på holdet, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren. Den formative feedback inkorporeres efterfølgende i drejebogen.

Materiale:
"idræt c" - teori i praksis - s. 96-113
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Danseforløb

Eleverne repeterer les lanciers


I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture er gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.

Faglige mål:
Rytmisk forståelse
Beherske grundrytmer og grundtrin
Bevægelse i takt til 4/4.
Kvalitet i bevægelser
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 2. Folke- og fællesdanse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 3. Volleyball

Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til volleyball med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer. Indledningsvist er fokus lagt på indlæring af grundslagene, og senere sammenspil og taktik. Videre har forløbet til formål at give eleverne viden om teamet og udvikling heraf.

Eleverne skal efter forløbet:
• Kunne udføre et baggerslag med højde og præcision, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
• Kunne udføre et fingerslag
• Kunne udføre et smash med korrekt tilløbsrytme og afsæt på to ben.
• Kunne udføre en underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
• Have forståelse for regler og rotationssystem
• Have evne til at placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold bold og medspillere.
Forevise ovenstående læringsmål under isolerede øvelser og i spilsekvenser.
• Redegøre for definitionen af et team og teamets udviklingsfaser.
• Forklare og anvende begrebet kohæsion (herunder opgave- og socialkohæsion).

Indhold og metode
I forløbet er der arbejdet med tekniske og taktiske færdigheder som afspejler ovenstående læringsmål. Indlæring af de tekniske færdigheder er sket ved både isolerede øvelser og små spilsekvenser. Der er spillet kamp på hel- og halvbane. Ved kamp- og spilsekvenser er der arbejdet med tilpassede regler – fx serv med underhåndskast samt gribning af anden bold og hævning med underhåndskast.

Fra et teoretisk perspektiv er der arbejdet med en overordnet forståelse for teamudviklingsprocessen og udvalgte begreber inden for emnet. I tråd hermed har eleverne været inddelt i faste hold gennem forløbet, hvor der er arbejdet teori, planlægning og afvikling af opvarmning, teknik- og spiløvelser samt kamp. I kombination hermed små læreroplæg med fokus på teori og praksis.

Praksis: Finger- og baggerslag
• Underhåndsserv
• Smash, tilløbsrytme og armtræk
• Rotationssystem og regler
• Sammenspil med fokus på placering ift. bold og medspillere.
Temudvikling: Team vs. gruppe, Ringelmanneffekt, teamudviklingsproces, simple målsætninger og kohæsion.

Materialer:
• B-for bedre IDRÆT, 2. udgave, Gyldendal 2020, side 159-166.
• Videoklip – teknikøvelser
• PowerPoint
• Regeloversigt

Evaluering:
Løbende formativ evaluering ved dialog, spiløvelser, sammenspil og små opgaver. Forløbet afsluttes med en forløbsprøve med udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag og evne til samspil på et hold.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 4. Repetition

Forløb med fokus på orientering om mulig eksamen og repetition stof fra udvalgte forløb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Forløb#5

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Forløb#9

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer