Holdet 2023 Id/x - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Hjørring Gymnasium / STX og HF
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Trine Mellemkjær Hylle
Hold 2023 Id/x (2x Id, 3x Id/3)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Beachvolley, bevægelsesanalyse og arbejdskrav
Titel 2 Anatomi, muskeltræning og muskelfysiologi
Titel 3 Lindyhop og Labans BESS koncept
Titel 4 Atletik og idrætshistorie
Titel 5 Fodbold og træning
Titel 6 Basketball og team
Titel 7 Træningslære og sundhed koblet på fodbold
Titel 8 Pickleball og sundhed
Titel 9 Hiphop
Titel 10 Redskabsgymnastik og gymnastikkens historie
Titel 11 Repetition og cases
Titel 12 Pensum 3x B-niveau
Titel 13 muskeltræning og muskelfysiologi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Beachvolley, bevægelsesanalyse og arbejdskrav

Formål:

I den teoretisk/praktiske del af forløbet arbejdes der med funktionel anatomi og muskelfysiologi med særligt fokus på bevægelsesanalyse af  volleybevægelser samt arbejdskravene til en volleyspiller.

I den praktiske del har forløbet til formål at give eleverne en introduktion til beachvolley med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer.

Eleverne skal efter forløbet:
• Kunne udføre et baggerslag med højde og præcision, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
• Kunne udføre en hævning vha baggerslag
• Kunne udføre et stående smash med korrekt armbevægelse, og have kendskab til tilløbsrytme og smash med afsæt
• Udføre en underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
• Have evne til at placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold bold og medspillere
• Opnå forståelse for kommunikation i forsvar- og angrebsspil

Forevise ovenstående læringsmål under isolerede øvelser og i spilsekvenser.

Indhold og metode
I forløbet er der spilet på sand og arbejdet med tekniske og taktiske færdigheder som afspejler ovenstående læringsmål. Indlæring af de tekniske færdigheder er sket ved både isolerede øvelser og små spilsekvenser. Der er primært spillet 3:3, 4:4 og afslutningsvis med mulighed for at spille 2:2.

Materialer:
Beachvolleybanerne ved UCN, beachvolley bolde og relevant udstyr.

I dette forløb er Yubio udgave 2024 benyttet
Teori: Yubio 2024
Læringtrinsmodellen side 459-460
Volleyballs historie side 588-591
Regler beachvolley samt øvelser side 596-611

Evaluering:
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve med udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag og evne samspil på et hold.

Formål:
Musklernes bevægelse af kroppen, knoglelære, ledlære, kontraktionsformer, bevægelsesanalyser
Muskelopbygning og muskelkontraktioner, muskelfibertyper, træningsadaptationer til styrkepræget træning,

Praksis i samarbejde med idræt C: forskellige styrketræningsformer (herunder afprøvning af enkelte øvelser fra boksning, crosstræning, pilatesøvelser) og forskellige praktiske muligheder ved stationstræning,
tests og "målinger" af muskelfibertypefordelinger (frit efter forsvarets adgangstests), andre småtests(1-3 RM-test i udvalgte øvelser)
Planlægning og gennemførelse af eget styrkeprogram med elev og lærer-feedback

Teori: Yubio 2024
Muskler, knogler og led side 53-57
Anatomi, skelettet, led, musklerne 253-265
Musklens opbygning, muskel kontraktion side 268-274



Styrketræning grundbegreber, de fire fokusområder, vægte eller maskiner, bilateral, unilateral træning side 1099-1106

Idræt B- idrætsteori, systime, fysisk bog: side 195-198, 201-207
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog Beachvolley 25-09-2023
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Anatomi, muskeltræning og muskelfysiologi

Formål:
Musklernes bevægelse af kroppen, knoglelære, ledlære, kontraktionsformer, bevægelsesanalyser
Muskelopbygning og muskelkontraktioner, muskelfibertyper, træningsadaptationer til styrkepræget træning,

Praksis i samarbejde med idræt C: forskellige styrketræningsformer (herunder afprøvning af enkelte øvelser fra boksning, crosstræning, pilatesøvelser) og forskellige praktiske muligheder ved stationstræning,
tests og "målinger" af muskelfibertypefordelinger (frit efter forsvarets adgangstests), andre småtests(1-3 RM-test i udvalgte øvelser)
Planlægning og gennemførelse af eget styrkeprogram med elev og lærer-feedback

I dette forløb er Yubio udgave 2022 benyttet
Teori: Yubio
Muskler, knogler og led side 53-57
Anatomi, skelettet, led, musklerne 250-253, 256-262
Musklens opbygning, muskel kontraktion side 265-271
IKKE LÆST ENDNU: 271-283
279-281,
Styrketræning grundbegreber, de fire fokusområder, vægte eller maskiner, bilateral, unilateral træning side 1072-1079

Idræt B bog: 195-198, 201-207
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Lindyhop og Labans BESS koncept

Viden:
At eleverne opnår basalt kendskab til swingdansens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved swingdans; mulighed for improvisation og kreativitet i modsætning til fx sportsdans
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af lindyhop og dansens bevægelsesudtryk.
Færdigheder:
At eleverne kan udføre grundtrin i lindyhop 6-count
Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for al swingdans.
At eleverne kender til og kan vise de forskellige dansefatninger i lindyhop:
’open position’
’closed position’
At eleverne evner ’at føre og blive ført’ og vigtige fokuspunkter i forbindelse hermed:
At lead fører med hele kroppen (og ikke kun hænder/arme)
At follow afventer og mærker efter, så han/hun mest effektivt følger lead.
At eleverne kan udføre udvalgte figurer:
Follower under armen
Byt plads/Pass by
Over åen/Cross the bridge
At eleverne kan udføre et antal jazztrin:
Skating, Mess around, Tackie Annie, Step-touch, Suzy Q.
At eleverne kan udføre et antal aerials:
A-frame, rabit
Musikalitet
At eleverne kan følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.

Kompetencer:
At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan danse sammen og både improvisere samt lave koreograferede sekvenser.
Herunder at eleverne kan lave deres egen showcase (koreograferet dans).
At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan føre og lade sig føre af forskellige partnere.

I dette forløb er Yubio udgave 2022 benyttet
Materialer: Yubio Lindyhop: 1418-1428, Dans og kultur:1442-1444, Labans BESS koncept: 1262-1284
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Atletik og idrætshistorie

Atletik, dansk idrætshistorie og OL

I dette forløb er Yubio udgave 2022 benyttet
Teori:
Dansk idrætshistorie: Opnår viden om den moderne idræt i Danmark, den svenske gymnastik sportens indtog, idrættens organisering i DK (DIF og DGI). Idræt og medier.
Yubio side 353-371)

Atletik og OL
Opnå viden om De antikke og de moderne olympiske lege både gennem Yubio og gennem et selvstændigt projekt der omhandler OL og politik.
I projektet tages udgangspunkt i en af podcastserierne fra idrætshistorie.dk og der arbejdes med podcasten og de dertilhørende spørgsmål. Derudover inddrages andre kilder til behandling af emnet. Hver gruppe fremlægger for klassen samt laver et skriftligt produkt.

Miniserie: De olympiske leges politiske dimension < (idraetshistorie.dk)
1) OL i Berlin -forførelsens triumf
Theodor, Maria, Ellen
2) OL under den kolde krig -doping, boykot og atletaktivisme
Jonas, Kristoffer
3) OL i Beijing – Et partistatens propaganda
Jonathan, Law, Bea
4) Vinter OL i Sotji -Putins lege
David, Anne, Mille
5) OL I Tokyo -politik for tomme tribuner
Andreas, Anton, Mikkel

De antikke og de moderne olympiske lege Yubio side 875-884
Derudover arbejdes der med bevægelsesanalyse.

Praksis
Atletik: Her tages udgangspunkt i Yubios discipliner 100 m. sprint, 4x 100 m, stafet, højdespring, kuglestød, længdespring og spydkast

- Have en vis forståelse for teknikken i disciplinerne:
100 m. sprint, 4x 100 m, stafet, højdespring, kuglestød, længdespring og spydkast.
- Være i stand til at lave de tekniske forøvelser i discipliner
- Kunne udføre et spring, et kast/stød og et løb, der bygger på den rigtige teknik
- Have en god fysisk kapacitet og øget teknisk fokus i OL-disciplinerne

Yubio Afsnit 23.3 øvelser side 884-915, dog ikke mellemdistanceløb dvs. afsnit 23.3.2 læses ikke.
Yubio side 353-371
Yubio side 875-884
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Fodbold og træning

Idræt C forløb der er hævet til B-niveau
Fodbold og træning

Faglige mål for fodboldforløbet:
Teori: Spillets regler, taktisk forståelse og organisering.
Derudover teori om primært konditionstræning fra træningsprojektet.

Praksis: At bruge sin viden om stofskifte og kredsløbskonditionstræning fra træningsprojektet til selvstændigt at planlægge og udføre bestemte fodboldøvelser med fokus på konditionstræning.

Både kønsintegreret og kønsdifferentieret undervisning.

- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Vristspark over 20-30 meter til makker. Retningsbestemt tæmning.
- Udføre 2-4 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:2)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Skabelonøvelser med fokus på afleveringer, tæmninger, indlæg og løb i feltet
- Evne til at bruge de tekniske elementer i kampsituationer, hvor du gør dig spilbar og kan spille bolden videre til medspiller. Placere dig korrekt på banen.
- Indgå i kampsituationer, og spille efter reglerne (dog ikke offside reglen)

Yubio 2024 kapitel 11 Fodbold.
Fodboldens historie, regler, idé og organisering, øvelser: side 492-521
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Basketball og team

Indhold:

Praksis, basket

Tekniske færdigheder:
Standsninger (jumpstop, en-to standsning), pivoteringer.
Afleveringer(stød, studs), driblinger, cuts (V-cut+ backdoor-cut), skudformer (stående, lay-up), finter (kænguru, crossover), give and go, screeninger.
Kunne forstå og udføre forskellige øvelser, f.eks. Realmadrid.

Taktiske færdigheder:
Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp. Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb - Indgå i kampsituationer, hvor du modtager og afleverer bolden.
"Løb i det tomme rum"/gøre sig spilbar samt forsvar.

Forløbet afvikles med faste teams, hvis opgave det er at udvikle teamet bedst muligt med udgangspunkt i såvel de enkelte spilleres potentiale som social- og opgavekohæsion.
I den sidste del af forløbet arbejder 2 eksamensgrupper sammen med henblik på at træne det færdige spil og udarbejde hver deres drejebog til en evt. eksamen.

I dette forløb er Yubio udgave 2024 benyttet
Yubio: Kapitel 12 "Basket", Basketballs historie, regler, idé og organisering, øvelser, kan du score: side 548-583.

Yubio kapitel 5 "Idrætspsykologi". Individuel toppræstation, motivation og målsætning spændingsregulering, holdets toppræstation, det velfungerende team, sammenhold og kohæsion, roller og kommunikation.
Side 131--146

Artikel: "Hvordan gør jeg mit hold bedre?"
"Belbins teamroller"

Yubio kapitel 5.5. Ekstrem sport 149-157
kapitel 5.7  Trænerroller og ledelse s. 160-166




Energiforsyningen:
Idræt B- idrætsteori: Jesper Franch m.fl., Systime 1. udgave, 2. oplag.
Fysisk aktivitet -udførelse, kontrol, support: side 175-178
Energiomsætningen: side 208-213
Ilttransportkæden: side 214-218
Kredsløbets opbygning side 218-224:



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Træningslære og sundhed koblet på fodbold

Det teoretiske forløb nedenfor er koblet på idræt C fodboldforløbet.

Yubio 2024:
Menneskets fysiologi indledning, åndedræt og blodkredsløb, blodkredsløb og puls, mere om blod, reguleringsmekanismer:
side 45-52
Dannelse af ATP i kroppen side 63-64
Konditionstræning, kontinuerlig træning, intervaltræning, træningsplanlægning, effekter af konditionstræning:
side 292-306

Anaerob træning, effekter af anaerob træning:
side 340-348

Arbejdskravsanalyse side 527-529 og 1230-1232

Eller brug B- det er idræt den lilla bog.

Yubio 2024:
side 67-78

kropsidealer -Strong is the new skinny afsnit side 991-993
sundhed inklusiv KRAM faktorer side 12-40

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Pickleball og sundhed

Forløbsbeskrivelse til pickleball, danskernes idrætsdeltagelse og sundhed

Indhold:
I den praktiske del af dette forløb arbejder eleverne med pickleball

Der arbejdes med både teknisk og taktisk fokus, og eleverne evalueres med udgangspunkt i følgende:

Teknisk:
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash

Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)-
Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget

Taktisk:
Eleverne skal i rimelig grad kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. Søg fremad mod køkkenet.
Eleverne skal kende reglerne i double og være i stand til at tælle point.

I den praktiske del af forløbet arbejder eleverne - foruden de tekniske og taktiske elementer - også med koblingen af teori og praktik via pickleballspecifik træning og arbejdskravsanalyse

Herudover arbejdes der i den teoretiske del med indlæring af nye bevægelser samt modulerne om Idræt og træning fra DIF's træner 1 uddannelse. Der vil være fokus på formidling og træningspas i hhv. pickleball og fodbold (C-niveau)


Litteratur/materiale:
Yubio 2024:
Kapitel 210 "Pickleball", pickleballs historie, regler, idé og organisering, øvelser. side 1267-1293
Kapitel 22: Komplekse bevægelser side 888-891


Yubio 2024: Side 13-39 om Idrætsdeltagelse og sundhed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Hiphop

HipHop.

Fokuspunkter:
• Historisk baggrund (teori)
• Genrekendskab
• Musikforståelse
• Indøvning af autentisk bevægeudtryk
• Udførsel
• Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)

FAGLIGE MÅL EFTER 6 MODULERS UNDERVISNING I HIPHOP

VIDEN:
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.

FÆRDIGHEDER:
At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser.
o Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
At eleverne stifter bekendskab med freezes og breakdance elementer
At eleverne kan fremvise den indøvede fælles koreografi med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
At eleverne i Crews selvstændigt kan sammensætte og fremvise en hip hop koreografi hvor Laban er indtænkt.
Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.

Der er taget udganspunkt i kap. 33, Hiphop i ”Yubio idræt c+b” og eleverne har været præsenteret for og arbejdet med praktiske færdigheder i form af forskellige grundtrin, poses, bodyrolls ,freezes og breakdance elementer. Vi har desuden arbejdet med hiphoppen som en legeplads, hvor kreativiteten frit har kunne udfolde sig, og hvor eleverne bl.a. har lavet deres egen koreografi i grupper til en selvvalgt sang. Derudover har vi arbejdet med flere færdige koreografier, som eleverne har skulle tillære sig.

Yubio:
Hiphoppens historie: side 1331-1333 øverst.
Øvelser: side 1335-1352
Idrættens organisering: side 1353-1355
Subkultur: side 1022-1024
Labans bevægelseslære: side 1262-1264
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Redskabsgymnastik og gymnastikkens historie

Formål
Forløbet er fra C-niveau og har til formål at give eleverne en grundlæggende forståelse for redskabsgymnastik og kropsbeherskelse. Dette med fokus på individuel mestring, fælles ansvar og den gode idrætsoplevelse.
Der er fokus på grundspring og grundpositioner: forlæns rulle, baglæns rulle, vejrmølle, overslag (kipbevægelse), hovedstand og håndstand samt forøvelser til kraftspring

Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til alle spring og positioner
• Have kendskab forøvelser og progression til færdige spring.
• Udføre god og sikker modtagning på alle spring
• Udføre hovedparten af grundspring på bane
• Beherske korrekt udførsel af grundpositioner hovedstand, 7-tal samt kipbevægelsen.
• Udvise god fysisk kapacitet.


Materialer
Yubio udgave 2024
Springgymnastikkens historie samt øvelser:
side 1056-1082


Metode
Små praksisrettede læreroplæg.
Arbejde i par og i eksamensgrupper med modtageteknik.


Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.


Materialer
Yubio udgave 2024
Springgymnastikkens historie samt øvelser:
side 1056-1082
• PDF af s. 115-121 fra Redskabsgymnastik af Henrik Taarsted Jørgensen. med fokus på modtagningen

Metode
Små praksisrettede læreroplæg.
Arbejde i par og i eksamensgrupper med modtageteknik.


Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Repetition og cases

Praksis:
Repetition af praksisforløb der opgives til eksamen.

Teori:
Opsamling af den sidste teori samt arbejde med cases
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Pensum 3x B-niveau

3x Id B   PENSUM TEORI OG PRAKSIS
FYSIOLOGI
Kapitel 4 Energiomsætningen side 208-213 i lilla bog
Kapitel 4 Ilttransportkæden: side 214-216, 218-224 i lilla bog
Kapitel 3 Knogler og led side 195 nederst-206 i lilla bog
Kapitel 2 Muskler knogler og led side 53-57 i Yubio 2024
Kapitel 6 Skelettet og muskler side 253-256, 259-265 i Yubio 2024
Kapitel 28 Styrketræning – Vægte eller maskiner og Bilateral/unilateral træning side 1104 sidste spalte-1106 2. spalte.
OBS 3x Id B har IKKE om nervesystemet.

Træningslære
Kapitel 6 Arbejdskrav og kapacitetsanalyser i lilla bog: side 229-234 samt side 1257-1260 i Yubio 2024
Kapitel 7 Styrketræning side 235-238 i lilla bog
Kapitel 8 Anaerob træning i lilla bog: side 246-252 i lilla bog
Kapitel 9 Aerob træning i lilla bog: side 256-268 i lilla bog
Kapitel 3 træningslære: Superkompensation side 67-69 i Yubio 2024
Aerob træning, kontinuerlig, interval, anaerob: side 72-78 i Yubio 2024


Idrætspsykologi og teambuildning:
Kapitel 5: Idrætspsykologi side 133-146 i Yubio 2024
Kapitel 5:   Trænerroller og ledelse side 160-166 i Yubio 2024
Artikler: ”Belbins teamroller”, ”Teambuilding -hvordan gør jeg mit hold bedre”


Den moderne Idrætshistorie og OL
Kapitel 9 Den moderne idrætshistorie i Danmark side 354-374 midt i Yubio 2024
Kapitel 23 De antikke og de moderne olympiske lege side 896-905 i Yubio 2024

Side 13-39 om Idrætsdeltagelse og sundhed i yubio 2024


Labans bevægelseslære
Labans bevægelseslære: side 1354-1356 og
Lanciers historie: side 1361-1365 begge i Yubio 2024

Basketball
Kapitel 12 Regler, organisering samt øvelser i basketballe side 551 nederst-576, 580-583 i Yubio 2024
Basketkompendium side 19-20

Hiphop
Kapitel 33 Hiphop historie og øvelser side 1423-1438 i Yubio 2024

Pickleball
Kapitel 210 "Pickleball", pickleballs historie, regler, idé og organisering, øvelser. side 1267-1293 i Yubio 2024

Beachvolley
Kapitel 13 Volleyballs historie, beachvolleys regler samt teknik og øvelser side 588-600 i Yubio 2024
Kapitel 10 Boldbasis  med netvægspil, læringtrinsmodel side 456 2. spalte-460 i Yubio 2024

Lindyhop
Kapitel 36 Lindyhop -historie, grundtrin og figurer side 1510-1530, 1534-1536 i Yubio 2024

Springgymnastik
Kapitel 27 Springgymnastikkens historie samt øvelser side 1056-1082 i Yubio 2024

Fodbold
Kapitel 11 Fodbold.
Fodboldens historie, regler, idé og organisering, øvelser: side 492-521 i Yubio 2024


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 muskeltræning og muskelfysiologi

Muskelopbygning og muskelkontraktioner, muskelfibertyper, træningsadaptationer til styrkepræget træning, laktatmålinger ved udvalgte styrkebelastninger

Praksis: forskellige styrketræningsformer (herunder afprøvning af enkelte øvelser fra boksning, crosstræning, pilatesøvelser) og forskellige praktiske muligheder ved stationstræning,
tests og "målinger" af muskelfibertypefordelinger (frit efter forsvarets adgangstests), andre småtests(1-3 RM-test i udvalgte øvelser)
Planlægning og gennemførelse af eget styrkeprogram med elev og lærer-feedback
Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer