Holdet 2023 Ty/1a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Hjørring Gymnasium / STX og HF
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Benita Vangsted Frandsen, xMalou Jacobsen
Hold 2023 Ty/1a (1g Ty/1a, 2g Ty/1a)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Reisen
Titel 2 Generation Selfie
Titel 3 Integration EKSAMEN
Titel 4 Der Krimi
Titel 5 Erziehung im Dritten Reich EKSAMEN
Titel 6 Überwachung in der DDR EKSAMEN
Titel 7 Stürmer und Dränger EKSAMEN
Titel 8 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Reisen

I dette forløb arbejder vi med temaet ”Reisen” fra forskellige perspektiver. Formålet er præsentere Tyskland som et stort og mangfoldigt land, som man kan rejse til, samt at give eleverne en introduktion til tyskfagets tekster og arbejdsmetoder. Eleverne arbejder med forskellige motivationer til at rejse ud i verden gennem begreberne ”Sehnsucht”, ”Fernweh” og ”Heldenreise”. Vi arbejder desuden med forskellige teksttyper, herunder en sang, et digt, en film og en novelle. Eleverne opbygger et ordforråd til at tale om emnet, og de lærer at lave resumé og personkarakteristik samt at udtrykke egen holdning på tysk. Som en integreret del af forløbet arbejdes med basisgrammatik, herunder sætningsanalyse, verbers bøjning, ordstilling og udtale.

Materiale: (opdateres)

Die deutschen Bundesländer: https://www.bpb.de/kurz-knapp/lexika/lexikon-in-einfacher-sprache/249824/bundesland/

Revolverheld: ”Lass uns gehen” (2014), link til YouTube-video: https://www.youtube.com/watch?v=VNttGAaek2U

Joseph von Eichendorff: ”Sehnsucht” (1834)

Fatih Akin: „Tschick“ (2016), film på mitcfu

Ferdinand von Schirach: ”Bergkur” (2013), i: Lebenswege, Tyskforlaget


Quizlet:
https://quizlet.com/844798889/reisen-1g-flash-cards/?i=yfvs1&x=1jqt

IT-værktøjer:
www.ordbogen.com
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Generation Selfie

Formål:
I forløbet har vi læst forskellige tekster, som handler om unge mennesker og deres forhold til sociale medier. I forlængelse heraf får eleverne indsigt i deres eget forbrug af sociale medier. I undervisningen skabes et refleksivt rum for overvejelser omkring, hvilke fordele og ulemper der er forbundet med brugen af sociale medier.

Indhold:
I forløbet har vi læst følgende tekster:
- Tim Bendzko: ”Programmiert” (I: ”Auf Uns. Grundbog til tysk i gymnasiet” af Kate Fuchs og Mathilde Sinding, Gyldendal, 2018)
- O.K. Kid: „Mehr Mehr“ (I: ”Auf Uns. Grundbog til tysk i gymnasiet” af Kate Fuchs og Mathilde Sinding, Gyldendal, 2018)
- Cornelia Cohn Christensen: "Gefangen im Netz" , i: "Cooles Deutsch", 2023
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Integration EKSAMEN

Formål:
Forløbet skal give eleverne kendskab til tysk kultur og tyske samfundsforhold med fokus på integrationsproblematikken (mere specifikt: tysk-tyrkere i Tyskland) gennem et udvalg af tysksprogede tekster (både fakta og fiktion). Der anvendes desuden visuelle udtryksformer, herunder film. Materialet kan give eleverne en varieret og nuanceret indsigt i levevilkår for tysk-tyrkere i Tyskland og i problematikken omkring indvandrere i Tyskland. Samtidig har formålet fokus på, at eleverne skal arbejde med fordomme og definition af ord som ’hjem’ og ´identitet´. I forbindelse med tekstarbejdet anvendes samfundsvidenskabelige begreber om identitet (bindestregsidentitet, ren identitet og kreolsk identitet) og integration (assimilation, segregation og pluralistisk integration).  

Indhold:
- Integrations- og identitetsteori (iBogen Dein Deutschland af Rikke Taber og Martin Graverholt, Systime)
- Almanya – Willkommen in Deutschland (Yasemin Samdereli, 2011)
- Annik Rubens: „Gastarbeiter in Deutschland“ (podcast, Slow German, 5. November 2019) https://slowgerman.com/2019/11/05/sg-193-gastarbeiter-in-deutschland/
- Erdal Sezer: „Es wird immer etwas Fremdes bleiben“, s. 16-18 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine   Heimat, Tyskforlaget, 2010.
- Nevfel Cumart: „über die Heimat I“ und „über die Heimat II“, s. 44 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine   Heimat, Tyskforlaget, 2010.
- Nevfel Cumart: „zwei Welten“, s. 58 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Der Krimi

Vi arbejder i dette forløb med krimigenren. Med udgangspunkt i teoriafsnittet fra bogen ”Gattungen” lærer eleverne at sætte ord på, hvad der kendetegner en krimi, og de opnår ligeledes kendskab til forskellige typer af krimier. I arbejdet med de nedenstående tekster anvendes de analytiske begreber og færdigheder, som eleverne har opnået gennem arbejdet med det teoretiske fundament. Eleverne producerer også i grupper en kort krimifilm, som indeholder typiske genretræk.

Materiale:
”Begriffskarte Krimi”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 78.
”Merkmale des Krimis”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 79-81
”Einsam”, ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 87-89
SPD feat Sido: „Ne Leiche“ (https://www.youtube.com/watch?v=VP5B1UmgHfc)
Filmatiseringen af Ferdinand von Schirachs novelle „Anatomie“, ZDF, 2017
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Erziehung im Dritten Reich EKSAMEN

Forløbsbeskrivelse:
Vi arbejder i dette forløb med tekster omhandlende Det Tredje Rige. Med særligt fokus på ungdommen forsøger vi i forskellige tekster, sange og film at sætte ord på hvilken ungdom, Hitler ønskede, og ligeledes hvilke konsekvenser det kunne have for et ungt menneske at skulle føre den nazistiske ideologi ud i livet.


Indhold:
- Herman Rauschning: „Adolf Hitler über Jugenderziehung 1939“ (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)

- Baldur von Schirach: Uns're Fahne flattert uns voran 1933 (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)

- „Napola“, (fra www.zeitklicks.de)

- “Was war die Hitlerjugend?” (fra www.zeitklicks.de)

- Dennis Gansel: „Napola -Elite für den Führer“, 2004

- Ernst Hiemer: Der Giftpilz, Stürmer-Verlag, 1938
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Überwachung in der DDR EKSAMEN

Forløbet skal give eleverne kendskab til samfundsforhold og levevilkår i DDR med fokus på overvågningssamfundet og Stasis arbejdsmetoder. Der gives først en kort introduktion til de historiske begivenheder, som førte til dannelsen af DDR, men forløbets fokus er udelukkende på overvågningen. Gennem forskellige tekster præsenteres eleverne for forskellige aspekter ved overvågningen og de menneskelige konsekvenser heraf.

Indhold:
- ”Das Leben der Anderen” (2006)
- „Es ist 15 Uhr“, Christa Moog (Aus Kurzgeschichten – einmal anders, Systime, 2003)
- „Udleveret til Stasi af Danmark” (2022) (Udleveret til Stasi af Danmark | Se online her | DRTV)
- ”Zwei Menschen, zwei Schicksale”, Till R. Stoldt, (2001), www.berlinonline.de
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Stürmer und Dränger EKSAMEN

Formål:
Eleverne får i forløbet kendskab til ungdomsbevægelsen og litteraturperioden Sturm und Drang på et introducerende niveau, men særlig vægt lægges på Stürmer und Dränger-figuren i både ældre og nyere tekster. En Stürmer und Dränger defineres i forløbet som det unge og ofte moderne menneske, der sætter følelse over fornuft, og som gør oprør inden for eksempelvis kærligheden, der ofte viser sig som stormfuld, ekspressiv og måske endda også ulykkelig. En Stürmer og Dränger er desuden en person, der ofte er utilfreds med sin nuværende tilværelse og føler sig fanget og derfor søger friheden ved at forsøge at flygte fra hverdagen.

Når forløbet er slut, skal eleverne bl.a. kunne karakterisere en "Stürmer und Dränger", som ofte er kendetegnet ved følgende egenskaber:
• Ung
• Modstander af et givent system
• Modstander af regler
• Lidenskabelig
• Oprørsk
• Modig
• Selvdestruktiv

Indhold:
Johann Wolfgang von Goethe: ”Heidenröslein” (1771) (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
Johann Wolfgang von Goethe: ”Neue Liebe, neues Leben” (1775) (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
Christina Stürmer: Lebe lauter (2006)
Peter Stamm: ”Am Eisweiher” (1999) (i ”Blitzeis”, Tyskforlaget, 2002)
Filmen ”Goethe!” (2010) (instrueret af Philipp Stölzl)

Supplerende stof:
Kate Fuchs & Mathilde Sinding: ”Introduktion til Sturm und Drang” (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
"Sturm und Drang", kort introduktionsvideo på YouTube (de første 4 min), https://www.youtube.com/watch?v=BZPpVMx6OD4  
"Nora hat Hunger" (Fra: “Ein paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot”, von Sibylle Berg, Reclam, 1997). Teksten brugt i en grammatiktest. Vi har ikke arbejdet med indholdet.



Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Eksamensforberedelse

Eleverne har brugt disse moduler på at forberede korte præsentationer af de fire eksamensemner. De har parvis haft en kort samtale med læreren om et selvvalgt emne.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer