Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
Benita Vangsted Frandsen
|
Hold
|
2023 Ty/2a (1g Ty/2a, 2g Ty/2a)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Generation Selfie
Formål:
I forløbet har vi læst forskellige tekster, som handler om unge mennesker og deres forhold til sociale medier. I forlængelse heraf får eleverne indsigt i deres eget forbrug af sociale medier. I undervisningen skabes et refleksivt rum for overvejelser omkring, hvilke fordele og ulemper der er forbundet med brugen af sociale medier.
Indhold:
I forløbet har vi læst følgende tekster:
- Tim Bendzko: ”Programmiert” (I: ”Auf Uns. Grundbog til tysk i gymnasiet” af Kate Fuchs og Mathilde Sinding, Gyldendal, 2018)
- O.K. Kid: „Mehr Mehr“ (I: ”Auf Uns. Grundbog til tysk i gymnasiet” af Kate Fuchs og Mathilde Sinding, Gyldendal, 2018)
- ”Auf Entzug” (forfatter ukendt; har været tilgængelig her: http://www.schekker.de/content/auf‐entzug)
- ApeCrime: "Zombie" (2017) (både sang og musikvideo: https://www.youtube.com/watch?v=Dy8ydWWqsVk)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Integration (EKSAMEN)
Forløbet skal give eleverne kendskab til tysk kultur og tyske samfundsforhold med fokus på integrationsproblematikken (mere specifikt: tysk-tyrkere i Tyskland) gennem et udvalg af tysksprogede tekster (både fakta og fiktion). Der anvendes desuden visuelle udtryksformer, herunder film. Materialet kan give eleverne en varieret og nuanceret indsigt i levevilkår for tysk-tyrkere i Tyskland og i problematikken omkring indvandrere i Tyskland. Samtidig har formålet fokus på, at eleverne skal arbejde med fordomme og definition af ord som ’hjem’ og ´identitet´. I forbindelse med tekstarbejdet anvendes samfundsvidenskabelige begreber om identitet (bindestregsidentitet, ren identitet og kreolsk identitet) og integration (assimilation, segregation og pluralistisk integration).
Indhold:
• Integrations- og identitetsteori (iBogen Dein Deutschland af Rikke Taber og Martin Graverholt, Systime)
• Almanya – Willkommen in Deutschland (Yasemin Samdereli, 2011)
• Erdal Sezer: „Es wird immer etwas Fremdes bleiben“, s. 16-18 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
• Nevfel Cumart: „über die Heimat I“ und „über die Heimat II“, s. 44 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
• Nevfel Cumart: „zwei Welten“, s. 58 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Der Krimi
Vi arbejder i dette forløb med krimigenren. Med udgangspunkt i teoriafsnittet fra bogen ”Gattungen” lærer eleverne at sætte ord på, hvad der kendetegner en krimi, og de opnår ligeledes kendskab til forskellige typer af krimier. I arbejdet med de nedenstående tekster anvendes de analytiske begreber og færdigheder, som eleverne har opnået gennem arbejdet med det teoretiske fundament. Eleverne producerer også i grupper en kort krimifilm, som indeholder typiske genretræk.
Materiale:
”Begriffskarte Krimi”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 78.
”Merkmale des Krimis”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 79-81
”Einsam”, ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 87-89
SPD feat Sido: „Ne Leiche“ (https://www.youtube.com/watch?v=VP5B1UmgHfc)
Filmatiseringen af Ferdinand von Schirachs novelle „Anatomie“, ZDF, 2017
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Erziehung im Dritten Reich (EKSAMEN)
Forløbsbeskrivelse:
Vi arbejder i dette forløb med tekster omhandlende Det Tredje Rige. Med særligt fokus på ungdommen forsøger vi i forskellige tekster, sange og film at sætte ord på hvilken ungdom, Hitler ønskede, og ligeledes hvilke konsekvenser det kunne have for et ungt menneske at skulle føre den nazistiske ideologi ud i livet.
Indhold:
- Herman Rauschning: „Adolf Hitler über Jugenderziehung 1939“ (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)
- Baldur von Schirach: Uns're Fahne flattert uns voran 1933 (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)
- „Napola“, (fra www.zeitklicks.de)
- “Was war die Hitlerjugend?” (fra www.zeitklicks.de)
- Dennis Gansel: „Napola -Elite für den Führer“, 2004
- Ernst Hiemer: Der Giftpilz, Stürmer-Verlag, 1938
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Überwachung in der DDR (EKSAMEN)
Forløbet skal give eleverne kendskab til samfundsforhold og levevilkår i DDR med fokus på overvågningssamfundet og Stasis arbejdsmetoder. Der gives først en kort introduktion til de historiske begivenheder, som førte til dannelsen af DDR, men forløbets fokus er udelukkende på overvågningen. Gennem forskellige tekster præsenteres eleverne for forskellige aspekter ved overvågningen og de menneskelige konsekvenser heraf.
Indhold:
- ”Das Leben der Anderen” (2006)
- „Es ist 15 Uhr“, Christa Moog (Aus Kurzgeschichten – einmal anders, Systime, 2003)
- „Udleveret til Stasi af Danmark” (2022) (Udleveret til Stasi af Danmark | Se online her | DRTV)
- ”Zwei Menschen, zwei Schicksale”, Till R. Stoldt, (2001), www.berlinonline.de
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Stürmer und Dränger (EKSAMEN)
Formål:
Eleverne får i forløbet kendskab til ungdomsbevægelsen og litteraturperioden Sturm und Drang på et introducerende niveau, men særlig vægt lægges på Stürmer und Dränger-figuren i både ældre og nyere tekster. En Stürmer und Dränger defineres i forløbet som det unge og ofte moderne menneske, der sætter følelse over fornuft, og som gør oprør inden for eksempelvis kærligheden, der ofte viser sig som stormfuld, ekspressiv og måske endda også ulykkelig. En Stürmer og Dränger er desuden en person, der ofte er utilfreds med sin nuværende tilværelse og føler sig fanget og derfor søger friheden ved at forsøge at flygte fra hverdagen.
Når forløbet er slut, skal eleverne bl.a. kunne karakterisere en "Stürmer und Dränger", som ofte er kendetegnet ved følgende egenskaber:
• Ung
• Modstander af et givent system
• Modstander af regler
• Lidenskabelig
• Oprørsk
• Modig
• Selvdestruktiv
Indhold:
Johann Wolfgang von Goethe: ”Heidenröslein” (1771) (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
Johann Wolfgang von Goethe: ”Neue Liebe, neues Leben” (1775) (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
Christina Stürmer: Lebe lauter (2006)
Peter Stamm: ”Am Eisweiher” (1999) (i ”Blitzeis”, Tyskforlaget, 2002)
Filmen ”Goethe!” (2010) (instrueret af Philipp Stölzl)
Supplerende stof:
Kate Fuchs & Mathilde Sinding: ”Introduktion til Sturm und Drang” (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
"Sturm und Drang", kort introduktionsvideo på YouTube (de første 4 min), https://www.youtube.com/watch?v=BZPpVMx6OD4
"Nora hat Hunger" (Fra: “Ein paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot”, von Sibylle Berg, Reclam, 1997). Teksten brugt i en grammatiktest. Vi har ikke arbejdet med indholdet.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Eksamensforberedelse
Eleverne har brugt disse moduler på at forberede korte præsentationer af de fire eksamensemner. De har parvis haft en kort samtale med læreren om et selvvalgt emne.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59082265099",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59082265099",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59082265099"
}