Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Johnny Søndergaard Lundberg
|
|
Hold
|
2023 id/a (1a id, 2a id, 3a id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning
Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
• Eleverne skal være i stand til at starte på 1. taktslag.
Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.
Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse.
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.
Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basis volleyball
Volleyballforløbet arbejder med udvikling af elevernes basale færdigheder. Der anvendes indledningsvist spil i 3 med 3 på halvbane, derefter modificerede kidsvolleyregler fra teen I og teen II, således spillet langsomt opbygges og til sidst muliggør at have et flydende færdigt spil på helbane.
Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen efter bolden og kunne positionere sig korrekt i forhold til bolden (herunder forudse boldens bane). Kunne udføre og anvende baggerslag, fingerslag, en serv (overhånd eller underhånd), smashtilløbsrytmen og blokade.
De skal have forståelse for overhåndsserv og det færdige smash, men ikke kunne udføres fejlfrit, da de ligger sent i undervisningens progression.
I læringsforløbet er anvendt videoer som lektie for at opnå indsigt i de centrale færdigheder. Ligesom timerne er opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har i 2/3 af tiden været parøvelser med mange berøringer. Den sidste 1/3 har været i opstillinger, hvor eleverne indgår som en del af et team.
Overordnet er der arbejdet med attitude (ingen bolde går på gulvet), kommunikation (jeg har) og roller på banen.
Faglige mål:
Beherske en serv, fingerslag, baggerslag, blokade og i et vist omfang smash.
Forstå bevægemønstre på banen.
Indgå som en del af et hold og udfylde rollen på banen.
Være i stand til at omsætte videoinstruktioner til egne bevægelser.
Kunne indgå i et holdspil og tilpasse sig ift. medspillerne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Basis kropsbeherskelse
Der sættes fokus på kropsforståelse og det at beherske spænding og præcision.
Forløbet arbejder med en generel introduktion til at forståelse og udfordre kropsbeherskelsen.
Det forventes at eleverne tilegner sig kompetencer indenfor akrobatik, hvor de både i par og større grupper kan benytte hinanden til balancer, ligevægte og opstillinger.
Indenfor yoga introduceres eleverne til power yoga og flow yoga.
Springgymnastikken holder fokus på basisbevægelserne forlæns og baglæns rulle, hovedstand og overslag, herunder kip-bevægelsen. Det vigtigste er at eleverne får flyttet grænserne og opnår bedre kropsbeherskelse.
Der arbejdes generelt stationsbaseret og med masser af redskaber for at oparbejde en tryghed med disse. Ligeledes stilles der krav om at eleverne tilegner sig evne til at fungere som modtagere/støtte personer i de simpleste spring og balanceaktiviteter.
Eleverne evalueres løbende og får feedforward til forbedringsmuligheder.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Mountainbike
Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende introduktion til mountainbike med kørsel på både sti og singletrack i skoven. Dette med fokus på individuel mestring og den gode idrætsoplevelse.
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til opbygning, funktion og indstilling af MTB (fx gear og saddel).
• Have kendskab til og kunne begå sig efter grundlæggende sikkerhedsregler ved kørsel på MTB.
• Have god grundposition og balance på MTB’en.
• Beherske opkørsel (uphill), nedkørsel (downhill), sving og gearskifte på et grundlæggende niveau.
• Udvise god fysisk kapacitet.
Indhold
Skolens boldbane og Bagterp plantage (skovstier og singletrack) har dannet rammen for den første del af undervisningen, hvor der er arbejdet med ovenstående læringsmål i undervisningen.
Materialer
Der er anvendt følgende videoklip fra DGI:
• Grundposition – MTB-tips fra DGI: https://www.youtube.com/watch?v=bNdKQhrkCyM
• 3 tips til en bedre køreteknik – MTB-tips fra DGI: https://www.youtube.com/watch?v=wptb6fHK4kY
• Sådan bremser du – MTB-tips fra DGI: https://www.youtube.com/watch?v=pzGGE1G4EW0
Metode
Små praksisrettede læreoplæg, kørsel i storgruppe og parvis.
Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Grundtræning/cirkeltræning
Overordnede formål:
At eleverne er i stand til at udarbejde et grundtræningsprogram ud fra de grundtræningselementer der er blevet undervist i og at de er tilpasset deres egen og gruppens kapacitet/ niveau. I grundtræningsforløbet opnår eleverne teoretisk viden om træningsmetoderne og de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen ved både aerob træning og forskellige former for styrketræning (muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og eksplosiv styrke).
Inden for muskeltræning får eleverne praksiserfaring med at afprøve cirkeltræningsprogram, som viser gentagelsesprincippet og tidsprincippet. Desuden har det til formål at påvirke elevernes kondition.
Ved styrketræning får eleverne praksiserfaring med træningsprincipper inden for muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og/eller eksplosiv styrke.
Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder et cirkeltræningsprogram inden for muskeltræning (udholdenhedstræning), hvor de er i stand til begrunde og forklare deres valg af grundtræningselementer ud fra det teoretiske grundlag. Disse cirkeltræningsprogrammer afprøves på holdet, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren. Den formative feedback inkorporeres efterfølgende i drejebogen.
Materiale:
"idræt c" - teori i praksis - s. 96-113
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Floorball
Floorball introduceres med dertilhørende tekniske og taktiske øvelser.
Forløbet fokuserer på basale færdigheder, hvor boldkontrol vægtes højt.
Der arbejdes med forhånds og baghåndsdriblinger, pasninger, modtagning, trækskud, håndledsskud og slagskud.
Hertil kommer arbejdet med spilbarhed, placeringsevne og anvendelse af løbemønstre.
Eleverne introduceres til de grundlæggende regler.
Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen både med og uden bolden.
Eleverne skal:
kunne håndtere bolde sikkert både med og uden modspillere både i forhånd og baghånd.
kunne udføre træk- og slagpasninger.
kunne modtage pasninger stående, såvel som i løb.
kunne udføre et trækskud.
kunne placere skud på mål højt, lavt og i siderne.
have forståelse for, samt prøvet både håndledsskud og slagskud.
kunne Indgå som en del af et hold og udfylde rollen på banen , samt gøre sig spilbar
have indsigt i værdifulde bevægemønstre på banen.
Forstå og efterleve regler for floorball.
I læringsforløbet er timerne opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har været parøvelser med mange berøringer, samt individuelle boldhåndteringsøvelser. Den sidste 1/3 af dobbeltmodulet har været anvendt til kamp.
Der er anvendt videomateriale som lektier, hvor tekniske øvelser er udført af professionelle spillere.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Dans - Jive og Les Lanciers mødes
Der tages udgangspunkt i Jive og Les Lanciers.
I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.
I Jive arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. Der introduceres link (grundtrinnet), samt variationerne: damedrejning, hipbump, fall away (åben, lukket), kick, windmill, sideways og switch.
Som en del af forløbet har eleverne selv udvalgt nogle variationer, som de har fremvist og undervist de andre elever i.
Der er sideløbende blevet talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.
Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til musikken.
Eleverne er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori og perspektivere til de to danse
Der er anvendt læsemateriale om dansens historie.
Der er ligeledes blevet introduceret til LABAN's BESS princip.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
eleverne har arbejdet med deres egne træningsprojekter, som har fokus på konditionstræning (både kredsløbs og stofskiftekondition). Som opstart har eleverne haft introduktion til forløbet ift. teori og en fælles, men subjektiv løbeoplevelse.
Elevtiden på 5 timer anvendes dels til fremstilling af individuelle træningsplaner, tilpasning af disse efter en aftalt træningsperiode, samt afsluttende refleksioner over egen sundhed, samt værdien af træningsplanlægning.
Undervejs anvendes formativ evaluering for at sikre eleverne bedst mulig træning og tilpasning af programmet. Der anvendes midtvejs test, som ligeledes har til formål at sikre den fremadrettede indsats og tilpasning af træningsplanen. Eleverne har gennemført en fysiologisk start og en sluttest for at dokumentere fremgang efter træningsforløbet. Eleverne har selv udformet deres træningsprogrammer som de har gennemført i timerne.
Enkelte elever har i forløbet arbejdet med genoptræningsprojekt i stedet for, da de er i en skadessituation, hvor et træningsprojekt ikke er fordelagtigt.
Forløbet afsluttes med en mindre afleveing af en reflekteret træningsrapport.
For at tilgodese elever, som har vanskeligt ved at flytte deres kondital mærkbart, er der anvendt to forskellige tests, hvor den ene er Andersen test (kondital), mens den anden er en subjektiv trail løbe test, hvor eleverne holder fokus på den kropslige oplevelse af at løbe på en kuperet rundbane i skoven. Her kan præstationsforbedringen findes i form af mærkbart overskud undervejs eller bedre sluttid.
faglige mål:
at kunne redegøre for og gennemføre simple fysiologiske test
at kunne udvikle, gennemføre og evaluere eget træningsforløb og herigennem forbedre egen træningstilstand.
at kunne koble teoretisk funderet viden nedover eget praktisk træningsforløb samt anvende denne viden i det skriftlige produkt
Primær litteratur:
træningsprojekt.pdf
træningsdagbog.xlsx
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsprojekt
|
11-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Basketball
Der sættes fokus på 3 mod 3 spillet på halvbane, men introduceres til 5 mod 5 på helbane.
Eleverne forventes at tilegne sig følgende kompetencer:
God fysisk kapacitet og kropsbevidsthed.
Beherske driblinger i bevægelse - også crossover driblinger.
Beherske bryst- og studspasninger.
Beherske standsning - både jump-stop og 1-2-stop.
Beherske teknik ved skudafvikling - både i stående, jump-shot og lay-up.
Vise taktisk forståelse gennem spilbarhed, spacing, give and go, samt v-cut.
Kunne anvende personligt forsvar og være bevidst om forsvarsfejl (cylinderprincippet)
Have forståelse for zoneforsvar - styrker og svagheder.
Have indsigt i screeninger, som kan udføres/øves i isolerede træningssituationer.
Basketballforløbet er bundet op på team og hold. Der er arbejdet med kohæsion, holdets faser og formelle samt uformelle roller.
Gennem forløbet har eleverne selvstændigt indøvet og undervist i forskellige cut øvelser, som har til formål at øge elevernes bevidsthed om kaosspillets faser og det at gøre sig spilbar.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Folkedans og Les Lanciers
Der tages udgangspunkt i henholdsvis Les Lanciers og folkedans.
I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.
I folkedans er der introduceret til totur fra vejle, Den lille Englænder, Den lille Vendelbo, Den Toppede Høne, Hamborg Sekstur, Mallebrok, Berliner Fra Vorbasse og åh Susanne.
Efterfølgende har eleverne arbejdet med indøvning af en selvvalgt folkedans, for herefter at formidle denne til de øvrige elever. Disse folkedanse har været af såvel international som national karakter.
Der er sideløbende blevet læst og talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.
Der er ligeledes blevet introduceret til den grundlæggende del af LABAN's bevægelsesteori BESS, samt dansehjulet.
Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til 4/4 takt i musikken.
Eleven er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige danse.
Eleverne behersker Les Lanciers.
Eleven har en grundlæggende forståelse for folkedans og har prøvet flere danse af, samt selv udvalgt og indøvet en folkedans i eksamensgruppen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Yoga variationer og dans
Faglige mål i forløbet er:
- Opnå kropsbevidsthed
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, her: yoga
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet
Kernestoffet i dette forløb er:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning – her grundlæggende filosofi og teori bag yoga
- Forskellige rytmer i Yoga
Beskrivelse af forløbet
I forløbet skal eleverne få erfaring med og dygtiggøre sig i yoga, og de skal kunne tilpasse forskellige yogaøvelser deres eget niveau. De skal have en oplevelse af rolig træning, spænding og afspænding og at mærke hele kroppen på en gang, samt forstå muligheden for at bruge forskellige rytmer i flow - vejrtrækning, musik, følelsen.
Yogaformen er primært flow/hatha-yoga, hvor bevægelserne er mere flydende. Dette sker for at få trænet bevægelighed i skuldre, nakke og hofter, samt understøtte den rytmiske oplevelse.
Undervejs i lektionerne fortælles fokus for de forskellige øvelser, muligheder for differentiering samt af og til teoretisk basis bag øvelsen.
supplerende færdigheder:
- Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i "takt" til musikken.
- Beherske bevægelser og have god kropskontrol.
- Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
- Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
- Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Ultimate (fællesforløb)
Ultimate - Undervisningsbeskrivelse
Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til ultimate med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer. Videre introduceres til boldspilsfamilierne med ultimate som eksempel på kaosspil.
Eleverne skal efter forløbet:
Sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
Kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
Have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil. Både ved isolerede øvelser og i spil.
Have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet. Herunder bevægelse uden disc, og evne til at anvende denne forståelse gennem et antal løbemønstre.
Kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
Have en forståelse for kommunikation på banen og kunne benytte denne i forskellige småspil/ kampsituationer.
Eleverne skal opnå kendskab og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
Kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/ vægspil, slagspil og træfspil) samt spilfaserne i kaosspil.
Indhold og metode
I forløbet arbejdes der med grundlæggende kaste- og gribeteknikker jævnfør forløbets formål. Eleverne introduceres til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og videre løbemønstre som cuts, mod- og medløb samt temposkift (gennembrudsspil). Der arbejdes med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
Undervisningsmetoderne spænder fra lærerstyrede undervisning og instruktion til rammesatte opgaver i par og grupper. Herunder løbende refleksion over praksis og kobling til teori
(Hvis muligt) Afsluttende turnering med to klasser, hvor eleverne i hver klasse deles i 2-3 hold. Kampene afvikles selvstændig af eleverne, og eventuelt skadede elever varetager tidtagning og pointregnskab mm.
Eleverne introduceres til drejebogens format og formål. Da dette er elevernes første drejebog, gives der ekstra støtte og vejledning. Drejebogen afleveres gruppevis via Lectio.
Materialer:
Kompendiet – Ultimate på grundforløbet:
Ultimate – En introduktion til undervisning, Dansk Frisbee Union, side 6-9, 12-14, 19 og 22.
Bolden i spil – teambold i teori og praksis, Syddansk Universitetsforlag 2005, side 71-75.
Oversigt boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.
Øvelsesbank - Dansk Frisbee Sport Union: https://ultimate.dfsu.dk/oevelsesbank/
Video – intro til ultimate: https://www.youtube.com/watch?v=BvDw5kFMdGM (5:48-11:30)
Skabelon – drejebog.
Evaluering:
Turnering. Løbende formativ evaluering.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59126483805",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59126483805",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59126483805"
}