Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
Fag og niveau
|
Tysk A
|
Lærer(e)
|
Maria Louise Hamborg
|
Hold
|
2024 TY/1 valgfag (3g TY/1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Vergangenheitsbewältigung EKSAMEN
Formål:
Vi har i dette forløb beskæftiget os med begrebet Vergangenheitsbewältigung. Vi har bl.a. arbejdet med en begrebsafklaring af vores tema og ordet skyld. Vi har desuden arbejdet med forskellige måder at omgås fortiden på (Humoriscticher Umgang der Vergangenheit, Legaliesierung der Vergangenheit, Nostalgischer Umgang mit der Vergangenheit, Verdrängung og Nüchterne darstellung der Vergangenheit). Vi har arbejdet med både fiktive og ikke-fiktive tekster, ligesom både en film, et tv-program og en musikvideo har indgået i forløbet.
Forløbet har udnyttet elevernes forforståelse og viden fra B-niveau-holdene, hvor de har beskæftiget sig med det tredje rige.
Indhold:
Diverse fra bogen Niemals vergessen. Vergangenheitsbewältigung 1945 bis heute, Systime, 2016 med fokus på nationalsocialisme:
- Einstieg: Vergangenheitsbewältigung, s. 8-15 (begrebsafklaring og fokus på skyld)
- Fra kapitlet Erinnerungskultur har vi læst s. 20-21 (indledning) og s. 26-27 om strategier for, hvordan man omgås fortiden.
Fra kaptilet om Nationalsozialismus har vi læst følgende:
- Indledning, s. 57-59
- Kurt Kister: Trotzdem mein Großvater (1989) (s. 72-75)
- Walter Moers: „Adolf“ (2006) (s. 99-100)
- Timur Vermes: „Er ist wieder da“ (s. 85-94)
Derudover har vi anvendt følgende materiale:
- Filmen ”Im Labyrinth des Schweigens” (2014) http://www.filmstriben.dk/fjernleje/film/search.aspx?searchmode=simple&searchstring=tavshedens. Vi har også arbejdet med traileren (https://www.youtube.com/watch?v=I4sYpRbeTAM)
- Kronikken Helle Birk: ”Er Tyskland stadig styret af skyld og skam over fortiden?”, Kristeligt Dagblad, 07.082016.
- Dokumentaren: Min morfar, Hitlers ven | Se online her | DRTV (DR2, 2020)
- Medieklippet Holocaust + Selfie Culture = 'Yolocaust' - YouTube
- Traileren til filmen “Er ist wieder da“: ER IST WIEDER DA - offizieller Teaser 1 (youtube.com)
- Traileren til filmen JOJO Rabbit: JOJO RABBIT | Official Trailer | In cinemas now (youtube.com)
- Første afsnit af tv-serien ”Unsere Mütter, unsere Väter”: ”Eine andere Zeit” (2013)
FORLØBET UDGØR 40 % AF DET SAMLEDE PENSUM.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Die moderne Familie EKSAMEN
I dette forløb har vi arbejdet med begrebet familie. Vi har i starten af forløbet kigget på familien i et historisk perspektiv og forsøgt at definere familiens rolle for individet – både før og nu. Derefter undersøgte vi, hvad der kendetegner tyske familieformer i dag. I forbindelse med vores fokus på familien i dag har vi arbejdet med forskellige begreber, bl.a., ’die Patchworkfamilie’ og ’die Regenbogenfamilie’. Parallelt hermed har vi arbejdet med forskellige børnetyper, fx ’das Scheidungskind’ og ’das Spenderkind’. Vi har anvendt begreberne i vores analyse og fortolkning af de tekster, vi har arbejdet med. Vi har især haft fokus på børnenes rolle i familien og de udfordringer, de står over for. I forlængelse heraf har vi drøftet forskellige moralske og følelsesmæssige dilemmaer.
Indhold
Vi har i forløbet brugt iBogen ”Dein Deutschland” (Rikke Taber og Martin Graverholt, Systime), hvori vi har læst følgende tekster:
- ”Einführung - Die moderne Familie”
- Julia Frank: ”Streuselschnecke”
- Henning Sußebach: “Ich will wissen, wer er ist“
- Malin Schwerdtfeger: Mein erster Achttausender
Derudover har vi brugt følgende materialer:
- Voxpop om definitioner af familie: https://www.youtube.com/watch?v=qTah_xBBdUs
- Artiklen ”Wie Familien in Deutschland leben“: https://www.deutschland.de/de/topic/leben/wie-familien-in-deutschland-leben
- Easy German-videoen “Family Life in Germany”: https://www.youtube.com/watch?v=B3LagCVBKKc&t=17s
FORLØBET UDGØR 25 % AF DET SAMLEDE PENSUM.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Abgründiges EKSAMEN
Formål
Forløbets tematiske fokus er abgründiges, dvs. at vi har læst tekster som kredser om en afgrund i bogstavelig og overført betydning. Vi har talt om ordet abgründig som noget hemmelighedsfuldt, gådefuldt, farligt, ekstremt og grænseløst. Til at analysere teksterne har vi brugt Freuds personlighedsmodel og isbjergsmodellen. Vi har læst tekster inden for forskellige genrer, fx eine Ballade og ein Märchen, og vi har i den forbindelse fokuseret på genrekarakteristika.
Indhold
- Diverse teori (bl.a. Freuds psykoanalyse og isbjergsmodellen) fra bogen Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet (Gyldendal, 2016) af Kate Fuchs og Mathilde Sinding (s. 204-207)
- Ferdinand von Schirach: ”Anatomie”. I: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet (Gyldendal, 2016) (s. 212-213)’
- Tv-serien Schuld, sæson 2, afsnit 6: ”Anatomie” (2017) (CFU)
- Johan Wolfgang von Goethe: ”Der Fischer”. I: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet (Gyldendal, 2016) (s. 218)
- Diverse teori (Begriffskarte Märchen, Merkmale des Märchens und Volksmärchen und Kunstmärchen im Vergleich) fra bogen Gattungen af Helle Egendal, Gyldendal, 2017.
- Brüder Grimm: „Die Nixe im Teich“. I: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet (Gyldendal, 2016) (s. 223-226)
- Marie Luise Kaschnitz: ”Das dicke Kind“. I: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet (Gyldendal, 2016) (s. 232-237)
- Gottfried Keller: „Winternacht“. I: Kate Fuchs og Mathilde Sinding: Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet (Gyldendal, 2016) (s. 242)
FORLØBET UDGØR 35 % AF DET SAMLEDE PENSUM.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Repetition og eksamenstræning
I dette forløb har vi repeteret de tekster, vi har læst i år. Vi har desunden lavet forskellige skriftlige og mundtlige øvelser som forberedeelse til hhv. den skriftlige og mundtlige eksamen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64782252713",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64782252713",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64782252713"
}