Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
Fag og niveau
|
Filosofi C
|
Lærer(e)
|
Kristian Bank Møller
|
Hold
|
2024 fi/3 valgfag (2g3g fi/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Hverdagens klimaetik
Temaforløb om klimaetik
Intro
Da den 14-årige klimaaktivist Greta Thunberg skulle forklare, hvad der fik hende til at mobilisere skolebørn til klimastrejker og skælde ud på politikerne i FN, forklarede hun: ”Det er mit moralske ansvar at gøre, hvad jeg kan”. Hvad vil det sige, og hvad betyder det for vores livsstil og forbrug?
I dette forløb beskæftiger vi os med, hvad man bør gøre for at bremse den globale opvarmning og andre negative påvirkninger af klimaet. Der er mange forslag til, hvad man kan gøre, fx undgå flyrejser, blive vegetar, sortere affald, handle økologisk eller gå i genbrugstøj. Men er det noget, man er moralsk forpligtet til? Det undersøger vi ved at læse tekster om klimaetik og diskutere valgmuligheder i hverdagen som elev på en ungdomsuddannelse.
Emner
Principper, der kan lægges til grund for etiske handlinger i forhold til klimaet.
Den klassiske etiks natursyn (Kant og Bentham)
Dybdeøkologi (Arne Næss)
Biocentrisme (Mickey Gjerris)
Præferenceutilitarisme (Peter Singer)
Liberalisme (Luc Ferry)
Læringsmål
Kunne vurdere princippers holdbarhed?
Kunne vurdere hvilke handlemuligheder, der følger af forskellige principper?
Aktiviteter
Workshop om konstruktiv klimadebat
Deltagelse i Klimafolkemødet 2024
Besøg af Jens Christian Mølbjerg, adm. direktør i Trefadder Danmark. Virksomheden planter klimaskove til CO2-fangst. Mølbjerg holdt et oplæg om virksomheden, som gav praktisk indblik i, hvordan man arbejder med klimaindsatser på meget stor skala. Der blev drøftet spørgsmål som: Hvordan undgår man, at handel med klimakvoter bliver en form for aflad? Hvilke etiske argumenter taler for at bruge metoden? Hvordan dokumenterer man, at det rent faktisk virker?
Materiale
Forløbet er baseret på kapitel 2: Miljøetik og dyrevelfærd i Guldhammer og Sparsø: Teknologi og filosofi 2 s. 43-55.
Primærtekster (alle i Teknologi og filosofi 2)
Immanuel Kant: "pligter overfor dyr" (1792), s. 46
Jeremy Bentham: En indføring i principperne for moral og lovgivning (1780), s. 47
Arne Næss, af "Den overfladiske og den dybe, langtrækkende økologibevægelse" (1973), s. 52-54
Mickey Gjerris: "Af sårbarhedens pris" (2001), s. 58-60
Peter Singer: "Praktisk etik" (1993), s. 65-67
Luc Ferry: "Dyrs rettigheder - tre positioner, af Den nye økologiske orden (1992), s. 69-70
Luc Ferry: "Frihedens kriterium, af Den nye økologiske orden (1992), s. 71-73
Supplerende materiale:
Olivia Kubasiak Kløvedal Reichs tale ved Klimapåmindelsen 2019
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Diskutere
- Projektarbejde - Naturfolkemødet
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
2
|
Politisk filosofi
Forløbet er baseret på Refleksion kap. 4: Politisk filosofi. Hvor intet andet er anført henviser sidetal til Refleksion
Heri er læst s. 90-109, herunder følgende afsnit:
Platon: Den retfærdige stat - en utopi 90
Det gode og retfærdige samfund 91
Arven fra Platon 96
Locke: Den klassiske liberalismes fader 97
Naturtilstanden 97
Frugten af arbejde 98
Arven fra Locke 99
Kritik af Locke 99
John Rawls: En teori om retfærdighed 100
Utilitarismen som retfærdighedsteori 100
Rawls opgør med utilitarismen 101
Den oprindelige position 101
Fordeling af goder 103
Robert Nozick: Frihed og minimalstat 105
Selvejerskabstesen 2.0 105
Berettigelsesteorien 106
Nozicks kritik af Rawls 107
Kritik af Nozick 109
Primærtekster:
Platon: Staten 111
John Locke: Anden afhandling om styreform (ca. 1662) 113
John Rawls: En teori om retfærdighed (1971) 117
Robert Nozick: Anarki, stat og utopi (1974) 120
Supplerende materiale:
- Klassenoter om John Locke_Opg 2 og 3
- Kritik af Rawls, Mennesket i verden s. 134-135
- Liberal Alliance: Alex' besked til dig: Du kan godt, kampagnevideo for Liberal Alliance, 2022
Lærerproducerede præsentationer:
- Platons idealstat
- Hobbes og Locke 2022
- Rawls
- Robert Nozick
- Opsamling på politisk filosofi
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Sokratisk klimadialog
Forløb om filosofiens værkstøjskasse med fokus på undren og argumentation.
I forløbet lærer eleverne at deltage i og facilitere filosofisk dialog. De forbereder en filosofisk café om bæredygtighed på skolens julemarked, Jul på det gamle gymnasium ved at udvælge stimulus og ankerspørgsmål til samtaler. Eleverne fungerer som facilitatorer ved den filosofiske café.
Emner
- den filosofiske værktøjskasse
- den filosofiske undren
- grundlæggende logik, herunder syllogismer, gyldighed og holdbarhed
- sokratisk dialog
Primærtekster:
- Poul Martin Møller: Kunsten for en stund at smelte sammen med det, som er fremmed, i Filosofiske essays og strøtanker. Udvalg og indledning ved Børge Madsen, Gyldendal 1965, s. 145-146
• ”Logik og argumentationsteori”, i Larsen Thomas, Rasmussen Michael: REFLEKSION, Gyldendal, 2020
• Schaffalitzky, Caroline: Bæredygtighed i fokus gennem filosofisk dialog, EMU, https://emu.dk/verdensmaal-i-undervisningen/aktiviteter-og-cases/grundskolen/baeredygtighed-i-fokus-gennem (Heri øvelserne Genbrugsflæsk og Naturlige fødevarer.
• Øvelserne: Begrebsundersøgelse, filosofisk skak og filosofisk trio samt De sokratiske spilleregler i Hansen, F.T. (2010). At stå i det åbne. Dannelse gennem filosofisk undren og nærvær. Hans Reitzel.
• Filosofipatruljens undervisningsmaterialer. https://www.filosofipatruljen.dk/kategori/undervisningsmaterialer/ (Se her under)
Anvendte øvelser:
- Genbrugsflæsk
- Naturlige fødevarer.
- Begrebsundersøgelse om:
a) Hvad er vigtigst at tage hensyn til, når man skal vælge uddannelse?
b) Hvad er vigtigst at tage hensyn til, når man skal være klimavenlig?
- Filosofisk skak om begrebet ”Bæredygtighed”
- Filosofisk trio
- Børnevenlige filosofiøvelser fra Filosofipatruljen:
a) Skal grisepjok dø?
b) Hvem skal med på arken?
c) Er gøgeungen ond?
d) Hvordan behandle dyr?
Facilitering og formidling:
Eleverne vælger og forbereder i par spørgeguides til dialoger, som de skal facilitere ved skolens julemarked. Spørgeguiden afprøves i dialoger med andre elever fra holdet.
Eleverne faciliterer sokratiske klimadialoger med besøgende på skolens julemarked.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Eksistentialisme
Forløbet er baseret på Refleksion kap. 6. Heri læses
Eksistentialisme 160
Søren Kierkegaard: Stadier på livets vej 162
Friedrich Nietzsche: Viljen til magt 168
Jean-Paul Sartre: Eksistens forud for essens 173
Supplerende materiale
- Always: Like a girl (2014) - reklamefilm
- Øvelse med ordforklaringer_de Beauvoir 2022.docx
- Folkeklubben: Sort tulipan
- The meaning of life according to Simone de Beauvoir - Video https://www.youtube.com/watch?v=Ws2Y2cWme8c
Lærerproducerede præsentationer
- Søren Kierkegaard 2022 opdateret.pptx
- Intro til Nietzsche.pptx
- Intro til Sartre.pptx
- Opsamling pa_ eksistentialismen.pptx
Primærtekster:
6.1 Søren Kierkegaard: Forførerens dagbog (1843), 182-183
6.2 Friedrich Nietzsche: Antikrist (1888), 184-185
6.3 Jean-Paul Sartre: Kvalme (1938) 185-187
- Søren Kierkegaard: af Enten-Eller (1843) - Ligevægten mellem det æstetiske og etiske i personlighedens udarbejdelse
- Friedrich Nietzsche: "De tre forvandlinger", uddrag af Således talte Zarathustra, her efter Svendsen og Auring: Realismer - modernismer, Systime 2010
- Sartre: Mennesket er frihed, uddrag af Eksistentialisme er en humanisme.
- Simone de Beauvoir: "Det andet køn" (1949), her efter Pahuus og Nielsen: "Filosofien om mennesket", 1989
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Bevidsthedsfilosofi
I Refleksion er læst fra kapitlet Bevidsthedsfilosofi
Introduktionsafsnittene s. 192-203 om hvordan vi oplever og om Descartes dualistiske opfattelse af sjæl-legem-problemet.
I Teknologi og filosofi 2 er læst
D'Holbach og spøgelset i maskinen, inklusiv skema over forskellen på Dualisme og materialisme, s. 107-113
Nagel og hjernens dobbelte aspekt, s. 122-125
Supplerende materiale:
Mordene på Katarina (2015) - kortfilm om mand, der mishandler en hubot-kopi af sin ekskone
Chatbot-eksperiment: Afprøvning af Turingtest på chatbotten https://www.humanornot.ai/
Flagermus jager natsværmer, sekvens i Havens hemmeligheder : 4, 26:05-31:40, TV2 2021 - naturdokumentar. Programmet kan ses på CFU Brug Unilog for at få adgang til materialet.
Primærtekster:
René Descartes: 6. meditation (1641), i Refleksion s. 210-211
Hilary Putnam: Hjerner i et kar (1981), i Refleksion s. 211-212
Paul Henri Thierry d'Holbach, af Naturens system (1770), i Teknologi og filosofi 2 - om materialisme, afvisning af dualisme og fri vilje
Turings test, i Teknologi og filosofi 2
Thomas Nagel: Hvordan er det at være en flagermus? (1974), i Teknologi og filosofi 2 - om oplevelse som forudsætning for bevidsthed.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Kunne redegøre for de bevidsthedsfilosofisk positioner dualisme, matrialisme og dobbeltaspektteori på baggrund af primærtekster af Descartes, Putnam,, d'Holbach, og Nagel
- Formidling - Præsentationer i matrixgrupper
- IT
- Præsentationsgrafik - Fremstille ppt.
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Erkendelsesteori: Rationalisme og empirisme
Forløbet er baseret på Refleksion kap. 8: Erkendelsesteori, heri afsnittene:
Hvad er viden? 220-224
Rationalisme 224-230
Empirisme 230-235
Primærtekster:
Edmund Gettier: Er begrundet sand formodning viden? 245-247
René Descartes: 1. og 2. meditation (1641) 247-250
Platon: Phaidon 250-255
Francis Bacon: Novum organum (1620) 256-257
Lærerproducerede præsentationer:
Erkendelsesteori_Rationalisme 2024.pptx
Eksamen filosofi 2025.pptx
Dokumentar: Hvad er videnskab, DR 2000
https://mitcfu.dk/Search?s=titel%3A%20Hvad%20er%20videnskab%3F&mode=-1
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64784243270",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64784243270",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64784243270"
}