Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
|
Fag og niveau
|
Kemi B
|
|
Lærer(e)
|
Henrik Bach Andersen, Lars Ringsted Kristiansen
|
|
Hold
|
2024 Ke/u (1u Ke, 2u Ke)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundstoffer
Grundstoffer
Atomteorien
Atomets opbygning
Atommasse
Grundstoffernes periodesystem
Atomernes elektronsystem
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Ioner og ionforbindelser
Ioner og ionforbindelser
Natriumchlorid
Ionforbindelser med simple ioner
Eksempler på ionforbindelser (simple og sammensatte)
Mærkning af farlige kemikalier
Ionforbindelsernes egenskaber
Fældningsreaktioner
Laboratoriesikkerhed
Laboratorieøvelse
-Fældningsreaktioner - saltes opløselighed i vand
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Saltes opløselighed i vand - fældningsreaktioner
|
13-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kovalent binding
Kovalent binding
Navngivning
Atomernes elektronsky
Eksempler på kovalente bindinger
Molekyler
Grundstoffet carbon
Elektronegativitet
Polære bindinger og polære molekyler
Hydrofile og hydrofobe grupper
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opløsningsmidler
|
12-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Mængdeberegninger
Mængdeberegninger
Densitet
Formelmasse og molekylmasse
Stofmængde
Kemiske mængdeberegninger
Gasser
Idealgasligningen
Laboratorieøvelser:
- Krystalvand i Natriumarbonat
- Molarmasse af et metal
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Krystalvand i natriumcarbonat
|
05-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Organisk kemi
Organisk kemi
Carbonatomets bindingsforhold
Alkaner
Alkanernes egenskaber
Fremstilling af alkaner
Alkener
Alkenernes egenskaber
Fremstilling af alkener
Alkyner
Cycloalkaner og cycloalkener
Aromatiske carbonhydrider
Grænseværdier og sikkerhed
Laboratorieøvelser uden rapport men med fremlæggelse:
Afbrænding af carbonhydrider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Molarmasse af metal
|
27-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Redoxreaktioner og spændingsrækken
Redoxreaktioner og spændingsrækken
Oxidation og reduktion
Spændingsrækken
Oxidationstal
Afstemning af redoxreaktioner
Laboratorieøvelser:
- Afstemning af redoxreaktioner
- Spændingsrækken
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Spændingsrækken
|
07-04-2025
|
|
Rapport- Afstemning af redoxreaktioner
|
01-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Reaktionshastighed – faktorer, teorier og eksperim
Formål
At introducere eleverne til begrebet reaktionshastighed og de faktorer, der påvirker hastigheden af kemiske reaktioner. Forløbet kobler teoretisk forståelse med praktiske eksperimenter, herunder reaktionen mellem natriumthiosulfat og syre, for at belyse de grundlæggende principper for reaktionskinetik.
Centrale emner
Reaktionshastighedens grundprincipper
Definition af reaktionshastighed.
Faktorer, der påvirker reaktionshastighed: koncentration, temperatur, overfladeareal og katalysatorer.
Kollisionsteori og aktiveringsenergi
Kollisionsteori: hvordan molekylers energi og orientering påvirker reaktioner.
Aktiveringsenergiens rolle i kemiske reaktioner.
Brug af energiprofiler til at forklare reaktioner med og uden katalysator.
Metoder til måling af reaktionshastighed
Observation og registrering af synlige ændringer (fx farve, bundfald eller gasudvikling).
Grafisk fremstilling af eksperimentelle data for at beregne og analysere hastigheder.
Læringsmål
Forklare, hvordan faktorer som koncentration og temperatur påvirker reaktionshastighed.
Forstå og anvende kollisionsteorien til at forklare eksperimentelle observationer.
Gennemføre eksperimenter og analysere data om reaktionshastighed.
Introduktion til teori: Reaktionshastighed, kollisionsteori og energiprofiler (side 7-27 i Basiskemi B).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Ligevægte
Centrale emner
Hvad er en ligevægt?
Dynamisk ligevægt: En tilstand, hvor reaktionshastighederne for reaktanter og produkter er ens.
Ligevægtsloven og udtrykket for ligevægtskonstanten
Forskellen mellem homogene og heterogene ligevægte.
Faktorer, der påvirker ligevægte (Le Châteliers princip)
Ændringer i koncentration, tryk og temperatur.
Katalysatorers rolle i ligevægte.
Matematisk behandling af ligevægte
Eksempler på kemiske ligevægte
Opløselighedsligevægte (fx salt i vand).
Læringsmål
Forklare, hvordan ligevægte opstår, og hvordan de påvirkes af ændringer i ydre forhold.
Beregne ligevægtskonstanter og tolke deres betydning for reaktionernes forløb.
Anvende Le Châteliers princip til at forudsige ændringer i ligevægtssystemer.
Teoretisk gennemgang: Dynamisk ligevægt, ligevægtsloven,
, og Le Châteliers princip (side 29-66 i Basiskemi B).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Syrer, baser og puffersystemer
Syre–base-kemi (Basiskemi B s. 73–114)
Dette forløb omhandler syre–base-kemiens centrale begreber, beregninger og praktiske anvendelser. Eleverne skal opnå en helhedsforståelse af, hvad syrer og baser er, hvordan de reagerer, hvordan pH bestemmes, og hvordan titrering og pufferopløsninger fungerer både teoretisk og eksperimentelt.
Forløbet begynder med definitionen af syrer og baser som protondonorer og protonacceptorer og introducerer korresponderende syre–basepar. Herefter kobles det teoretiske grundlag til vands autoprotolyse, sammenhængen mellem pH og pOH, og hvordan pH kan måles i praksis med indikatorer og pH-metre. Eleverne arbejder med syrestyrke, syrekonstanten Ka og pKs, og lærer forskellen på stærke, svage og middelstærke syrer.
Der lægges vægt på pH-beregninger i forskellige typer opløsninger, herunder stærke, svage og middelstærke syrer samt baseopløsninger. Eleverne lærer at opstille og løse ligevægtsberegninger i forbindelse med syre–base-reaktioner og at anvende Ka/Kb-værdier til at beskrive systemer.
Forløbet omfatter pufferopløsninger, deres opbygning og funktion, og hvordan Henderson–Hasselbalch-ligningen bruges til at beregne pH og vurdere bufferkapacitet. Eleverne arbejder med pufferens praktiske betydning og opnår forståelse for systemers modstand mod pH-ændringer.
Derudover indgår titreringer som et centralt analyseværktøj: titrering af stærk syre med stærk base, svag syre med stærk base og polyprotoniske syrer som fosforsyre. Eleverne lærer at tolke titrerkurver og anvender halvækvivalenspunktet og pufferområdet til at bestemme syrers pKs-værdier. Bjerrumdiagrammer introduceres som et visuelt værktøj til at vise, hvordan forskellige syrearter dominerer ved forskellige pH-værdier.
Forløbet afsluttes med laboratoriearbejde, hvor eleverne arbejder eksperimentelt med bestemmelse af syrekonstanter, opbygning og test af puffersystemer samt analyse af fosforsyreindholdet i Coca-Cola. Der arbejdes med databehandling, usikkerheder og kobling mellem teori og praksis.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Separations teknikker
Dette forløb omhandler destillation som separationsmetode og de kemiske principper, der ligger til grund for processen. Eleverne skal opnå forståelse for, hvordan væsker kan adskilles på baggrund af forskelle i kogepunkt og fordampningsevne, samt hvordan destillation anvendes i laboratoriet.
Forløbet begynder med en introduktion til stoffers fysiske egenskaber, herunder kogepunkt, fordampning og intermolekylære bindinger. Eleverne arbejder med sammenhængen mellem temperatur og faseovergange og lærer, hvordan væske–damp-ligevægte danner grundlaget for destillation. Herefter introduceres simpel destillation som centrale separationsmetoder.
Der lægges vægt på destillationsapparaturets opbygning og funktion. Eleverne lærer at anvende laboratorieudstyr korrekt og sikkert og arbejder med opstilling af destillationsudstyr, temperaturmålinger og opsamling af destillat.
Forløbet omfatter analyse af destillationsforløb og bestemmelse af stoffers renhed . Eleverne arbejder med beregning af koncentration samt vurdering af separationens effektivitet. Der introduceres også simple forklaringer på, hvorfor nogle væskeblandinger er vanskelige at adskille fuldstændigt.
Forløbet afsluttes med laboratoriearbejde, hvor eleverne eksperimentelt undersøger separation af væskeblandinger ved hjælp af destillation. Eleverne behandler forsøgsdata, vurderer fejlkilder og kobler eksperimentelle observationer til den teoretiske forståelse af destillation.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Kemisk syntese of oprensning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Lægemidler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Fødevare analyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65289296312",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65289296312",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65289296312"
}