Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Hjørring Gymnasium / STX og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Johnny Søndergaard Lundberg, Nicole Julia Jacqueline Cordes
|
|
Hold
|
2025 id/pq (1pq id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ultimate
Ultimate - Undervisningsbeskrivelse
Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til ultimate med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer. Videre introduceres til boldspilsfamilierne med ultimate som eksempel på kaosspil.
Eleverne skal efter forløbet:
Sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
Kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
Have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil. Både ved isolerede øvelser og i spil.
Have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet. Herunder bevægelse uden disc, og evne til at anvende denne forståelse gennem et antal løbemønstre.
Kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
Have en forståelse for kommunikation på banen og kunne benytte denne i forskellige småspil/ kampsituationer.
Eleverne skal opnå kendskab og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
Kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/ vægspil, slagspil og træfspil) samt spilfaserne i kaosspil.
Indhold og metode
I forløbet arbejdes der med grundlæggende kaste- og gribeteknikker jævnfør forløbets formål. Eleverne introduceres til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og videre løbemønstre som cuts, mod- og medløb samt temposkift (gennembrudsspil). Der arbejdes med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
Undervisningsmetoderne spænder fra lærerstyrede undervisning og instruktion til rammesatte opgaver i par og grupper. Herunder løbende refleksion over praksis og kobling til teori
(Hvis muligt) Afsluttende turnering med to klasser, hvor eleverne i hver klasse deles i 2-3 hold. Kampene afvikles selvstændig af eleverne, og eventuelt skadede elever varetager tidtagning og pointregnskab mm.
Eleverne introduceres til drejebogens format og formål. Da dette er elevernes første drejebog, gives der ekstra støtte og vejledning. Drejebogen afleveres gruppevis via Lectio.
Materialer:
Kompendiet – Ultimate på grundforløbet:
Ultimate – En introduktion til undervisning, Dansk Frisbee Union, side 6-9, 12-14, 19 og 22.
Bolden i spil – teambold i teori og praksis, Syddansk Universitetsforlag 2005, side 71-75.
Oversigt boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.
Øvelsesbank - Dansk Frisbee Sport Union: https://ultimate.dfsu.dk/oevelsesbank/
Video – intro til ultimate: https://www.youtube.com/watch?v=BvDw5kFMdGM (5:48-11:30)
Skabelon – drejebog.
Evaluering:
Løbende formativ evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Grundtræning/cirkeltræning
Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende forståelse af begrebet grundtræning samt redskaber til at planlægge, afvikle og justere et grundtræningsprogram med afsæt i egen/ gruppens fysiske kapacitet.
Efter forløbet forventes eleven at:
Kunne redegøre for formålet med aerob træning, og have kendskab til kredsløbs- og stofskiftekondition, kondital og simple effekter af aerob træning.
Redegøre for begrebet træningsintensitet og have forståelse for sammenhængen mellem træningsintensitet, arbejdstid, pauselængde og antal gentagelser i forbindelse med intervaltræning.
Have overordnet kendskab til styrketræning og hvilke kvaliteter træningen kan fokusere på – herunder sammenhængen mellem belastning (% 1RM), gentagelser og sæt.
Specifikt kunne redegøre for træning af muskeludholdenhed i praksis.
Kunne planlægge, afvikle og justere et cirkeltræningsprogram med fokus på kredsløbstræning, muskeludholdehed eller en kombination.
Kunne reflektere over cirkeltræningsprogrammets opbygning og valg af principper (gentagelse- og tidsprincip).
Have en god fysisk kapacitet.
Den overordnede tanke med forløbet er at ruste eleverne med nogle grundlæggende redskaber frem mod træningsprojektet i 3g.
Indhold
Med fokus på teori-praksis koblinger er der arbejdet med kredsløbstræning og træningsintensitet. Herunder undersøgelse og vurdering af pulsforløb under opvarmning, cirkeltræning og floorball som eksempel på boldspil. Både med digital opsamling af pulsmålinger og brug af Borg skala.
Eleverne er introduceret til cirkeltræning som træningsmetode med afsæt i afprøvning af eksemplariske programmer. Herunder refleksion over valg af fokus, organisering (tid- eller gentagelsesprincip, aktiv eller passiv pause), øvelsesvalg og rækkefølge, differentieringsmuligheder, redskaber og brug af musik.
Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder et cirkeltræningsprogram med fokus på kredsløbstræning, muskeludholdehed eller en kombination. Eleverne skal kunne begrunde og forklare programmets sammensætning ud fra det teoretiske grundlag. Cirkeltræningsprogrammerne afprøves på holdet, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren. Den formative feedback inkorporeres efterfølgende i produktet, som uploades til mappe på Teams.
Materialer
Litteratur:
C-det er idræt, 1. udgave, Gyldendal, side 31-41, 48-54
Øvrige materialer:
Power Point
Borg Skala
Eksemplariske cirkeltræningsprogrammer
Gruppeopgave – Cirkeltræningsprogram
App og online timere til cirkeltræning
Metode
Læreroplæg og løbende teori-praksiskoblinger. Gruppearbejde med cirkeltræningsprogram og elevstyret undervisning.
Evaluering
Formativ feedback på ved klassekammerater og lærer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Dans - Jive og Les Lanciers mødes
Der tages udgangspunkt i Jive og Les Lanciers.
I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.
I Jive arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. Der introduceres link (grundtrinnet), samt variationerne: damedrejning, hipbump, fall away (åben, lukket), kick, windmill, sideways og switch.
Som en del af forløbet har eleverne selv udvalgt nogle variationer, som de har fremvist og undervist de andre elever i.
Der er sideløbende blevet talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.
Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til musikken.
Eleverne er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori og perspektivere til de to danse
Der er anvendt læsemateriale om dansens historie.
Der er ligeledes blevet introduceret til LABAN's BESS princip.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Opvarmning
Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
• Eleverne skal være i stand til at starte på 1. taktslag.
Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.
Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse.
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.
Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Basketball
Der sættes fokus på 4 mod 4 spillet, men introduceres til 5 mod 5.
Eleverne forventes at tilegne sig følgende kompetencer:
God fysisk kapacitet og kropsbevidsthed.
Beherske driblinger i bevægelse - også crossover driblinger.
Beherske bryst- og studspasninger.
Beherske standsning - både jump-stop og 1-2-stop.
Beherske teknik ved skudafvikling - både i stående, jump-shot og lay-up.
Have kendskab til dribling mellem benene, roll dribling, jab-step.
Forstå og kunne vise slide bevægelsen i forsvarssammenhænge.
Kunne gøre brug af spacing og udfyldning gennem forståelse af zonerne A, B og C i high og low.
Vise taktisk forståelse gennem spilbarhed, spacing, give and go, samt v-cut.
Kunne anvende personligt forsvar og være bevidst om forsvarsfejl (cylinderprincippet)
Have forståelse for zoneforsvar - styrker og svagheder.
Have indsigt i screeninger, som kan udføres/øves i isolerede træningssituationer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Parkour og kropsbeherskelse
Der sættes fokus på kropsforståelse og det at beherske spænding og præcision.
Forløbet arbejder med en generel introduktion til parkour.
Det forventes at eleverne tilegner sig et udpluk af bevægelseskompetencer, således de har prøvet og har kendskab til alle øvelser, men mestrer og kan vise et udpluk og sammensætte disse i et flow.
Der arbejdes med precisionjump, roll, cat leap, underbar, forskellige vault's, spin og balancer. Eleverne får undervejs mulighed for at øve med fokus på flowoplevelsen.
Det vigtigste er at eleverne får flyttet grænserne og opnår bedre kropsbeherskelse.
Der arbejdes generelt stationsbaseret og med masser af redskaber for at oparbejde en tryghed med disse.
Eleverne evalueres løbende og får feedforward til forbedringsmuligheder.
Der er anvendt litteratur om parkourens historie og træningskatalog med parkourøvelser, samt videoklip fra filmen "Citysurfers"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70726897660",
"T": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70726897660",
"H": "/lectio/284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70726897660"
}