Holdet 1n id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Hjørring Gymnasium / STX og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Emil Birkmose Sørensen
Hold 2025 id/n (1n id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til ultimate med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer. Videre introduceres til boldspilsfamilierne med ultimate som eksempel på kaosspil.

Eleverne skal efter forløbet:
• Sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
• Kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
• Have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil. Både ved isolerede øvelser og i spil.
• Have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet. Herunder bevægelse uden disc, og evne til at anvende denne forståelse gennem et antal løbemønstre.
• Kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
• Have en forståelse for kommunikation på banen og kunne benytte denne i forskellige småspil/ kampsituationer.
• Eleverne skal opnå kendskab og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
• Kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/ vægspil, slagspil og træfspil) samt spilfaserne i kaosspil.

Indhold og metode
I forløbet arbejdes der med grundlæggende kaste- og gribeteknikker jævnfør forløbets formål. Eleverne introduceres til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og videre løbemønstre som cuts, mod- og medløb samt temposkift (gennembrudsspil). Der arbejdes med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.

Undervisningsmetoderne spænder fra lærerstyrede undervisning og instruktion til rammesatte opgaver i par og grupper. Herunder løbende refleksion over praksis og kobling til teori

Som en del af forløbet har klassen også spillet turnering med en anden klasse, hvor eleverne i hver klasse deles i 2-3 hold. Kampene afvikles selvstændig af eleverne, og eventuelt skadede elever varetager tidtagning og pointregnskab mm.

Eleverne introduceres til drejebogens format og formål. Da dette er elevernes første drejebog, gives der ekstra støtte og vejledning. Drejebogen afleveres gruppevis via Lectio.

Materialer:
- Kompendiet – Ultimate på grundforløbet:
- Ultimate – En introduktion til undervisning, Dansk Frisbee Union, side 6-9, 12-14, 19 og 22.
- Bolden i spil – teambold i teori og praksis, Syddansk Universitetsforlag 2005, side 71-75.
- Oversigt boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.
- Øvelsesbank - Dansk Frisbee Sport Union: https://ultimate.dfsu.dk/oevelsesbank/
- Video – intro til ultimate: https://www.youtube.com/watch?v=BvDw5kFMdGM (5:48-11:30)
- Skabelon – drejebog.

Evaluering:
Turnering. Løbende formativ evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer