Hjælp 
 
December 2018 Gå til forrige månedGå til næste måned Februar 2019
Januar 2019
DagDatoBemærkningUge
Ti11
On2 
To3
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, KBH, CKN, JEN, CSJ, KIT, RUD. LIC, THJ, KCN, TJP, KIG, ILI
 
Fr4
2g/t: 1/1 SRO skrive-vejledningsdag
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, CKN, JEN, CSJ. KIT, RUD. LIC, THJ, TJP, ILI
Nytårskur på lærerværelset fra kl. 14.30
 
5 
6 
Ma7
1pq id mdt. eksamen (DLN)
3b opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
3g: AT6-intro (2 moduler)
Fraværende: MBL, KIT, MWJ, FSH, SLJ, TIF, EAH, CSJ, JKS, KBH(indtil kl. 11.50). KKE, skj
2
Ti8
1pq mu mdt. eksamen (PVI)
1pq bk mdt. eksamen (EMA)
1pq id mdt. eksamen (DLN)
2p ks HI mdt. eksamen (KPA)
3g: AT6 (4 moduler)
Fraværende: KCN, MBL, MWJ, FSH, SLJ, TIF, EAH, CSJ, JKS, KIT, bch
 
On9
1pq mu mdt. eksamen (PVI)
1pq bk mdt. eksamen (EMA)
2p ks HI mdt. eksamen (KPA)
3g: AT6 (4 moduler)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, KCN, SLJ, TIF, EAH, CSJ, JSP, KIT
 
To10
2p ps mdt. eksamen (NHL)
3c opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
3g: AT6 (4 moduler)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, CSJ, ASO, HUH
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr11
2p ps mdt. eksamen (NHL)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, BMT, RUD, SRW
 
12
Orienteringsmøde kl. 10.30-13.00
 
13 
Ma14
3d opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
3g: AT6-fremlæggelsesdag (4 moduler)
Fraværende: MBL,MWJ, FSH, DLN, SOEJ, PBJ
3
Ti15
1g/hf/2g/hf/vhf: Valgfagsmarked i grønnegården i 4. modul.
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, KCN, DLN, bch, SOEJ, SRW, AGC, KPA, mbp,
Musical musik-øvedag: 1.-4. modul
 
On16
2g/t: 1/1 SRO skrive-vejledningsdag
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, TKR, SOEJ, SRW, AGC, nbp, SLJ, HHW, MLS, MBT, DLN
SSO opstart for 2p
 
To17
2g/t: 1/1 SRO skrive-vejledningsdag
3e opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Alle lærere: 1/2 pæd dag (11.50-15.15)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, TKR,SOEJ, ALB, AGC, SRW, PBJ, HSF, MLS, AVR
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr18
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, TKR, HLU, SOEJ,  jol, SRW, MLS, hha, KIG
Musical store øvedag, 1-4. modul
 
19 
20 
Ma21
1p og 1q POP-Falckredderdag (1. og 2. modul)
3i opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, TKR, SOEJ, DLN, KIG, KPA, hha, AYM, SDD, KKE(fra 11.50)
MGV: Generalforsamling kl. 17.15
Musical: Generalprøve fra kl 12:00
4
Ti22
1/2 Faggruppedag - Dansk
Fraværende: MWJ, FSH, TKR, ASP, SOEJ, DLN, KIG, hha, MBT
Musical offentlig forestilling (Premiere) kl. 19:00
 
On23
2g MaB/1v2hf3gv MaB og 2g/t/hf/vhf EnB: orientering om skr. prøveeksamen (9.45-10.05). Foregår i Salen.
Fraværende: MWJ, FSH, CML, TKR, EMA, hha, SOEJ, BMT, KIG
Musical offentlig forestilling kl. 19
 
To24
3x opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: MWJ, FSH, CML, HSF, AVR, SOEJ, KIG, SHA
Musical forestilling for skoler kl 11.
Musical offentlig forestilling kl 19
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr25
1g/hf/2g/t/vhf: Frist for valg af valgfag kl. 10.00
ATX-startvejledermøde i 4. modul
Fraværende: MWJ, FSH, SOEJ, JEN, KIG, SHA
Musical sidste offentlige forestilling kl. 19.
 
26 
27 
Ma28
3g: ATX offentliggøres, Workshop v. startvejlederne i 4. modul
3y opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: BJE, MHJ, HHH, MWJ, FSH, ILI, JLB, SHA, KIG
5
Ti29
Ekskursion: 2s DA + RUD Aarhus Teater (aften)
Fraværende: BJE, MWJ, FSH, ILI, JLB, HHH, MHJ, JKS, SMK, SHA, KIG
Regionaldag for talentadademiet Humaniora (KBH)
 
On30
2.-4. modul: TIFs 2. pædagogikumbesøg
Fraværende: BJE, MWJ, FSH, ILI, JLB, MLS(fra 11.20), kmh, KCN(fra 11.50), SHA, KIG
 
To31
3u opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: dkj, MWJ, FSH, ILI, HHH, JLB, MHJ (fra kl. 12.00), SOEU, MLS SHA, KIG
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Februar 2019
DagDatoBemærkningUge
Fr1
3g: ATX-startvejledning. 2. modul: 3a, 3b, 3d, 3y. 3. modul: 3c, 3e, 3i, 3x
Fraværende: dkj. MWJ, FSH, ILI, NHL, JLB, SOEU, SHA, KIG
Fredagscafé
Tøjbyttedag, 4. modul
5
2 
3
2g/t: Aflevering af SRO kl. 23.30
 
Ma4
1p opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, SOEU, AGC, PBJ SHA, KIG
Revisorer på besøg
Studievalg Nord oplæg til alle 3.gt, 2hf og 3vhf
6
Ti5
2g/2vhf/1vhf Ma B: Skr. prøveeksamen
2p SSO valg af fag og emne kl. 11.30
Fraværende: MWJ, FSH, SOEU, KIG, SHA, KIG
SLJ, 2. pæd.besøg, 1.-3. modul
EAH, 2. pæd. besøg, 1-3 modul
 
On6
2g/t/hf/vhf En B: skr. prøveeksamen
ATX: valg af fag og sag i Lectio senest kl. 23.30
Fraværende: MWJ, FSH, KCN, MLS, SHA, KIG
PBJ: Futsal med 16 elever
TAN - talentakademi
 
To7
1p og 1q ekskursion til UCN Aalborg
2p opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: HSF, MWJ, FSH, KNI, EAH, SHA, JSP. KIG
Fællesarr.: Religionernes Dag 2e,2c, 2lm,3a,3b,3c,3d,3e,3i,3y,3x,2vhf/ks, religion B
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr8
Fraværende: HSF, MWJ, FSH, LIC, KNI, EAH, jol, HKV, SHA, KIG
 
9 
10 
Ma117
Ti12 
On13 
To14 
Fr15 
16 
17 
Ma18
2c opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, SRW, HLU, SMK, SDD, lfd, JEN SHA, KCN
8
Ti19
3g: ATX, 1. vejledningsdag. Foregår i Salen (1.-4. modul)
Fraværende: MWJ, FSH, SRW, HLU, SMK, SDD, CSJ, JEN SHA
 
On20
3g/t SRP: karaktererne off.gøres i Lectio kl. 15.15
8.30-11.20: Kollegial supervision, midtvejsmøde
Fraværende: MWJ, FSH, SRW, HLU, SMK, SDD, JEN
 
To21
1p og 1q underviser på folkeskoler (formiddag)
2d opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: MWJ, FSH, HLU, SMK, SDD. lfd, LEH, JEN
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr22
Fraværende: MWJ, FSH, HLU, SMK, SDD, JEN, HHH, KPA
 
23 
24 
Ma25
2e opstolings- og oprydningsklasse til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, SLJ, TIF, EAH
9
Ti26
Fraværende: MWJ, FSH
 
On27
2g/t: SRO-prøvedag
2p/3vhf SSO 1. Skrive/vejledningsdag (3 moduler)
Ekskursion 3a DA - Aarhus Teater kl. 17.00-22.00
Fraværende: MWJ, FSH,
 
To28
1q opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
2g/t: SRO-prøvedag
Alle afgangselever: Generalprøve Lanciers kl. 12.30-13.35 i hal 2
Fraværende: MWJ, FSH
MLS og SRW med 1e og 1r DA  Aarhus Teater kl. 19-21
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Marts 2019
DagDatoBemærkningUge
Fr1
2g/t: SRO-prøvedag
Fraværende: MWJ, FSH, LIC, AVR
9
2
Alle skolens elever: Skolefest
 
3 
Ma4
2lm opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
3g: ATX, 2. vejledningsdag. Foregår i Salen (1.-4. modul)
Fraværende: MWJ, FSH, NHL
10
Ti5
Fraværende: MWJ, FSH, HSF
 
On6
Fraværende: MWJ, FSH, KCN, HSF
 
To7
2s opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: MWJ, FSH
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr8
Fraværende: MWJ, FSH, lfd
 
9 
10
2gt/3gt: Indtastning af 2. standpunktskarakter kl. 23.30
 
Ma11
2xz opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Bestyrelsesmøde
Ekskursion aften - Arhus Teater 3b + AVR
Ekskursion aften - Aarhus Teater 3d + CKN
Fraværende: MWJ, FSH,
11
Ti12
Fraværende: MWJ, FSH, HUH
 
On13
Ekskursion aften Aalborg Teater 3yDA + RUD
2c DA + EMA
Fraværende: MWJ, FSH, HUH
 
To14
2y opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Ekskursion aften Aalborg Teater 3eDA + LIC
Fraværende: MWJ, FSH. MAB, KBH, HUH, TIF, JPH fra kl. 09.30
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr15
2gt/3gt: Offentliggørelse af 2. standpunktskarakter i Lectio kl. 11.20
Fraværende: MWJ, FSH, KBH, HUH
Støttecafé G4I/fredagscafé
 
16 
17
1g: Indtastning af 2. standpunktskarakter kl. 23.30
 
Ma18
2p/3vhf SSO 2. Skrive/vejledingsdag i salen
2u opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH
12
Ti19
3g: ATX, skrive-vejledningsdag (1.-4. modul). Vejledningen foregår i Salen.
Fraværende: MWJ, FSH, NHL
 
On20
2p/3vhf SSO 2. Skrive/vejledingsdag
3g: ATX, skrive-vejledningsdag.  (1.-4. modul). Vejledningen foregår i Salen.
Fraværende: MWJ, FSH, EMA
 
To21
1abc opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
3g/t/hf EN A: skr. prøveeksamen (Netprøver generalprøve)
Fraværende: MWJ, CNN, LGK, HSF, PBJ
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr22
1g: 2. standpunktskarakter kan ses i Lectio kl. 11.20.
Fraværende: MWJ, HSF, THJ, PBJ
Parentesfest
 
23 
24 
Ma25
1d opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH
HF/VHF: SSO-lærerne uploader opgaveformuleringer senest kl. 11.50 i Netprøver.dk
13
Ti26
Fraværende: MWJ, FSH
 
On27
Fraværende: MWJ, SLJ, TIF, EAH, FSH
 
To28
1e opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: MWJ, SLJ, TIF, EAH, NHL
MLS og AVR ekskursion med 3c, 3x og 3b¨på Aalborg teater kl. 19-21
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr29
2s: Studietur til Brasilien (LGK, CML)
2d: Studietur til USA (TKR, BRE)
3vhf: SSO Skriveperiode fra kl. 11.20
Fraværende: MWJ, SLJ, TIF, EAH, NHL
 
30
2s: Studietur til Brasilien (LGK, CML)
2d: Studietur til USA (TKR, BRE)
 
31
2s: Studietur til Brasilien (LGK, CML)
2d: Studietur til USA (TKR, BRE)
2c: Studietur til USA (KBH, MAB)