Hjælp 
 
November 2018 Gå til forrige månedGå til næste måned Januar 2019
December 2018
DagDatoBemærkningUge
148
2 
Ma3
1. og 2. årgang: Fællesarrangement med Anahita Malakians (3. modul)
1e opstolings- og oprydningsklasse til og med onsdag!
Faggrupperejse - Projekt Athen(BJE, ILE, MEC)
Fraværende: ,-AVR, PTT, MBL, skj, lfd, ALB, KCN, KAE, AYM, HLU, cbp, ILI, HSF, BJE, ILE, MEC, SLJ, TIF, EAH. mbp
STX: SRP-lærerne uploader opgaveformuleringer senest kl. 10.00 i Netprøver
49
Ti4
1g: Introaften for nye SR-klasser, kl. 19.00-21.00
2gt, 2hf: Studievalg Nord orientering
Faggrupperejse - Projekt Athen(BJE, ILE, MEC)
Fraværende: LIC, JLB, AVR, PTT, SHA, ILI, CSJ, HSF, BJE, ILE, MEC, EAH, MBL
Lærermøde 1lmx og 1e kl. 15.20-16.20
Plenum for alle: 9.15-10.00
Talentakedemiet - lokaldag: TAN, AKM og KBH
 
On5
2g og 1vhf: Studievalg Nord orientering (AFLYST pga. sygdom)
2gt/3gt: Indtastning af 1. standpunktskarakter kl. 23.30
Faggrupperejse - Projekt Athen(BJE, ILE, MEC)
Fraværende: MBL, JSE, EAH, AVR, PTT, ASO, ILI, CSJ (fra kl. 11.50), KCN, BJE, ILE, MEC, Fysikfaggruppen
Fysikfaggruppen i Aarhus
Lærermøde 1r og 1yz kl. 15.20-16.20
Seniorklubben afholder julefrokost
 
To6
1 lmx opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
3g: Off.gørelse af SRP-opgaveformuleringerne i Netprøver (kl. 9.45)
Ekskursion - Aros og Vikingemuseet: 1p og 1q med AYM, BHS, MSM, CKN
Faggrupperejse - Projekt Athen(BJE, ILE, MEC)
Fraværende: EAH, TKR, MBL, AVR, ILI, HHH, CSJ, BJE, ILE, MEC, JPH(fra kl. 11), jhl
Lærermøde 1s kl. 15.20-16.20
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr7
2gt/3gt: Offentliggørelse af 1. standpunktskarakter i Lectio kl. 11.20
3g: SRP-skriveperiode
3u SO prøveeksamen i C55
Faggrupperejse - Projekt Athen(BJE, ILE, MEC)
Fraværende: KHL, EAH, TKR, MBL, AVR, ALB, ILI, BJE, ILE, MEC, bch fra 12.00, HLU fra kl. 13.40
Offentliggørelse af prøveplaner for vintereksamen efter jul
 
8
3g: SRP-skriveperiode
 
9
3g: SRP-skriveperiode
 
Ma10
1r opstolings- og oprydningsklasse til og med onsdag!
3g: SRP-skriveperiode
Faggrupperejse - Projekt Athen(BJE, ILE, MEC)
Fraværende: EAJ, MBL, MWJ, BJE, ILE, MEC, ILI, PBJ, MBL(fra 11.50)
HTX: SRP-lærerne uploader opgaveformuleringer senest kl. 10.00 i Netprøver
Lærermøde 1d kl. 15.20-16.20
50
Ti11
1. og 2. årgang, 2hf og 3vhf + alle lærere: Mindsetdag (9.45-13.25)
3g: SRP-skriveperiode
Faggrupperejse - Projekt Athen(BJE, ILE, MEC)
Fraværende: KIT, AGC, EAJ, SHO, RUD, MLS, MBL, MWJ, BJE, ILE, MEC, BRE, CNN, MAB, LIC, CML, HLU, KPAfra13.40)
Lærermøde 1abc kl. 15.20-16.20
 
On12
1pq id: Blokdag 1-3 modul (DLN)
1pq2p3v bk: Blokdag 2-3 modul (EMA)
3g: SRP-skriveperiode
Fraværende: KPA, MBL, CML,MWJ, KHL, SRW, MLS, RUD, KKE, KBH(fra 3. modul),
Lærermøde 1p kl. 15.20-16.20
 
To13
1s opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
3g: SRP-skriveperiode
3t: Off.gørelse af SRP-opgaveformuleringerne i Netprøver (kl. 9.45, lokale B30)
Ekskursion til Musikkens Hus kl. 1515.-22.00 med 1pq2p3v mu
Fraværende: MBL, CML, MWJ, EAH, KHL, BHS, CKN, RUD, KKE,jhl
Lærermøde 1q kl. 15.20-16.20
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr14
1pq, 2p og 3vhf: Eksamensorientering i salen kl. 9.45-10.00
3g/t: SRP-skriveperiode
Fraværende: MBL, CML, cbp, MWJ, EAH, KHL, RUD. KKE, jhl, ASP, JEN, KIG, LIC, dkj
 
15 
16 
Ma17
1yz opstolings- og oprydningsklasse hele ugen
3g/t: SRP-skriveperiode
Blokdag for 1g, 1hf, 2g og 2t.
Ekskursion med 1s og 1r: Aarhus
Fag.efterudd. Fysikfaggruppen
Fraværende: MBT, MBL, MLS, ASP, MAB, TAN, MWJ, FSH, PBJ, HUH. KKE
Lærermøde 2p kl. 15.20-16.20
51
Ti18
2p KS intern prøve
3g/t: SRP-skriveperiode
Fraværende: mbp, lfd, JSP, MBL,  MWJ, FSH, PBJ, HUH, EMA, ASP
 
On19
2p KS intern prøve
3g/t: SRP-skriveperiode
Fraværende: MBL, MWJ,  FSH, EMA, TKR, SRW, ASP
 
To20
3g/t: SRP afleveres i Netprøver senest 9.45.
Fraværende: MBL, MWJ,  FSH, SLJ, TIF
Juleafslutning for alle: 9.45-11.20
Personale: Reception for jubilarer og afgående personale i Skovkantinen kl. 12.00-13.15
 
Fr21 
22 
23 
Ma2452
Ti25 
On26 
To27 
Fr28 
29 
30 
Ma311
Januar 2019
DagDatoBemærkningUge
Ti11
On2 
To3
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, KBH, CKN, JEN, CSJ, KIT, RUD. LIC, THJ, KCN, TJP, KIG, ILI
 
Fr4
2g/t: 1/1 SRO skrive-vejledningsdag
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, CKN, JEN, CSJ. KIT, RUD. LIC, THJ, TJP, ILI
Nytårskur på lærerværelset fra kl. 14.30
 
5 
6 
Ma7
1pq id mdt. eksamen (DLN)
3b opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
3g: AT6-intro (2 moduler)
Fraværende: MBL, KIT, MWJ, FSH, SLJ, TIF, EAH, CSJ, JKS, KBH(indtil kl. 11.50). KKE, skj
2
Ti8
1pq mu mdt. eksamen (PVI)
1pq bk mdt. eksamen (EMA)
1pq id mdt. eksamen (DLN)
2p ks HI mdt. eksamen (KPA)
3g: AT6 (4 moduler)
Fraværende: KCN, MBL, MWJ, FSH, SLJ, TIF, EAH, CSJ, JKS, KIT, bch
 
On9
1pq mu mdt. eksamen (PVI)
1pq bk mdt. eksamen (EMA)
2p ks HI mdt. eksamen (KPA)
3g: AT6 (4 moduler)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, KCN, SLJ, TIF, EAH, CSJ, JSP, KIT
 
To10
2p ps mdt. eksamen (NHL)
3c opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
3g: AT6 (4 moduler)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, CSJ, ASO, HUH
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr11
2p ps mdt. eksamen (NHL)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, BMT, RUD, SRW
 
12
Orienteringsmøde kl. 10.30-13.00
 
13 
Ma14
3d opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
3g: AT6-fremlæggelsesdag (4 moduler)
Fraværende: MBL,MWJ, FSH, DLN, SOEJ, PBJ
3
Ti15
1g/hf/2g/hf/vhf: Valgfagsmarked i grønnegården i 4. modul.
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, KCN, DLN, bch, SOEJ, SRW, AGC, KPA, mbp,
Musical musik-øvedag: 1.-4. modul
 
On16
2g/t: 1/1 SRO skrive-vejledningsdag
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, TKR, SOEJ, SRW, AGC, nbp, SLJ, HHW, MLS, MBT, DLN
SSO opstart for 2p
 
To17
2g/t: 1/1 SRO skrive-vejledningsdag
3e opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Alle lærere: 1/2 pæd dag (11.50-15.15)
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, TKR,SOEJ, ALB, AGC, SRW, PBJ, HSF, MLS, AVR
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr18
Fraværende: MBL, MWJ, FSH, TKR, HLU, SOEJ,  jol, SRW, MLS, hha, KIG
Musical store øvedag, 1-4. modul
 
19 
20 
Ma21
1p og 1q POP-Falckredderdag (1. og 2. modul)
3i opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, TKR, SOEJ, DLN, KIG, KPA, hha, AYM, SDD, KKE(fra 11.50)
MGV: Generalforsamling kl. 17.15
Musical: Generalprøve fra kl 12:00
4
Ti22
1/2 Faggruppedag - Dansk
Fraværende: MWJ, FSH, TKR, ASP, SOEJ, DLN, KIG, hha, MBT
Musical offentlig forestilling (Premiere) kl. 19:00
 
On23
2g MaB/1v2hf3gv MaB og 2g/t/hf/vhf EnB: orientering om skr. prøveeksamen (9.45-10.05). Foregår i Salen.
Fraværende: MWJ, FSH, CML, TKR, EMA, hha, SOEJ, BMT, KIG
Musical offentlig forestilling kl. 19
 
To24
3x opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: MWJ, FSH, CML, HSF, AVR, SOEJ, KIG, SHA
Musical forestilling for skoler kl 11.
Musical offentlig forestilling kl 19
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr25
1g/hf/2g/t/vhf: Frist for valg af valgfag kl. 10.00
ATX-startvejledermøde i 4. modul
Fraværende: MWJ, FSH, SOEJ, JEN, KIG, SHA
Musical sidste offentlige forestilling kl. 19.
 
26 
27 
Ma28
3g: ATX offentliggøres, Workshop v. startvejlederne i 4. modul
3y opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: BJE, MHJ, HHH, MWJ, FSH, ILI, JLB, SHA, KIG
5
Ti29
Ekskursion: 2s DA + RUD Aarhus Teater (aften)
Fraværende: BJE, MWJ, FSH, ILI, JLB, HHH, MHJ, JKS, SMK, SHA, KIG
Regionaldag for talentadademiet Humaniora (KBH)
 
On30
2.-4. modul: TIFs 2. pædagogikumbesøg
Fraværende: BJE, MWJ, FSH, ILI, JLB, MLS(fra 11.20), kmh, KCN(fra 11.50), SHA, KIG
 
To31
3u opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: dkj, MWJ, FSH, ILI, HHH, JLB, MHJ (fra kl. 12.00), SOEU, MLS SHA, KIG
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Februar 2019
DagDatoBemærkningUge
Fr1
3g: ATX-startvejledning. 2. modul: 3a, 3b, 3d, 3y. 3. modul: 3c, 3e, 3i, 3x
Fraværende: dkj. MWJ, FSH, ILI, NHL, JLB, SOEU, SHA, KIG
Fredagscafé
Tøjbyttedag, 4. modul
5
2 
3
2g/t: Aflevering af SRO kl. 23.30
 
Ma4
1p opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, SOEU, AGC, PBJ SHA, KIG
Revisorer på besøg
Studievalg Nord oplæg til alle 3.gt, 2hf og 3vhf
6
Ti5
2g/2vhf/1vhf Ma B: Skr. prøveeksamen
2p SSO valg af fag og emne kl. 11.30
Fraværende: MWJ, FSH, SOEU, KIG, SHA, KIG
SLJ, 2. pæd.besøg, 1.-3. modul
EAH, 2. pæd. besøg, 1-3 modul
 
On6
2g/t/hf/vhf En B: skr. prøveeksamen
ATX: valg af fag og sag i Lectio senest kl. 23.30
Fraværende: MWJ, FSH, KCN, MLS, SHA, KIG
PBJ: Futsal med 16 elever
TAN - talentakademi
 
To7
1p og 1q ekskursion til UCN Aalborg
2p opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: HSF, MWJ, FSH, KNI, EAH, SHA, JSP. KIG
Fællesarr.: Religionernes Dag 2e,2c, 2lm,3a,3b,3c,3d,3e,3i,3y,3x,2vhf/ks, religion B
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr8
Fraværende: HSF, MWJ, FSH, LIC, KNI, EAH, jol, HKV, SHA, KIG
 
9 
10 
Ma117
Ti12 
On13 
To14 
Fr15 
16 
17 
Ma18
2c opstolings- og oprydningsklasse mandag til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, SRW, HLU, SMK, SDD, lfd, JEN SHA, KCN
8
Ti19
3g: ATX, 1. vejledningsdag. Foregår i Salen (1.-4. modul)
Fraværende: MWJ, FSH, SRW, HLU, SMK, SDD, CSJ, JEN SHA
 
On20
3g/t SRP: karaktererne off.gøres i Lectio kl. 15.15
8.30-11.20: Kollegial supervision, midtvejsmøde
Fraværende: MWJ, FSH, SRW, HLU, SMK, SDD, JEN
 
To21
1p og 1q underviser på folkeskoler (formiddag)
2d opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
Fraværende: MWJ, FSH, HLU, SMK, SDD. lfd, LEH, JEN
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50
 
Fr22
Fraværende: MWJ, FSH, HLU, SMK, SDD, JEN, HHH, KPA
 
23 
24 
Ma25
2e opstolings- og oprydningsklasse til og med onsdag!
Fraværende: MWJ, FSH, SLJ, TIF, EAH
9
Ti26
Fraværende: MWJ, FSH
 
On27
2g/t: SRO-prøvedag
2p/3vhf SSO 1. Skrive/vejledningsdag (3 moduler)
Ekskursion 3a DA - Aarhus Teater kl. 17.00-22.00
Fraværende: MWJ, FSH,
 
To28
1q opstolings- og oprydningsklasse torsdag-fredag
2g/t: SRO-prøvedag
Alle afgangselever: Generalprøve Lanciers kl. 12.30-13.35 i hal 2
Fraværende: MWJ, FSH
MLS og SRW med 1e og 1r DA  Aarhus Teater kl. 19-21
Torsdagsklubben - tegne og brætspilscafé kl. 15.20-16.50