Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Mariagerfjord Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Ditte Loldrup Nielsen, Mathias Mondrup Pedersen, Mette Kirstine Birk Lunen, Mikkel Ahrenfeldt, Morten Winther Jensen, Nicolai Kleist Duus, Silas Bornstein Larsen
|
Hold
|
2022 id/ex (1ex id, 2ex id, 3ex id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundtræning 1e
Formålet med grundtræningsforløbet er, at du skal få en teoretisk og praktisk indsigt i,
hvordan man bygger et grundtræningsprogram op.
I de første lektioner afprøves forskellige typer programmer, mens du selv (sammen med din gruppe) skal konstruere et program, som afleveres til bedømmelse (og evt. afprøves til sidst).
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udvælge et fokus for programmet
- Argumentere for varigheden af arbejdsintervaller og pauser
- Udvælge øvelser og argumentere for deres relevans ift. programmets fokus
- Argumentere for opbygning af eget program
- Argumentere for musikvalget
- Gennemføre eget program både teknisk og fysisk
- Evt. følge musikkens rytme/udtryk
- Reflektere over andre programmers opbygning og formål
Yubio:
Kap. 21.1: "Formål og valg"
Kap. 21.3.1: "Allround, generelt (A)"
Kap. 21.3.5: "Grundtræningstest (E)"
Dokument: "Litteratur om grundtræning"
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Grundtræningsprogram
|
23-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Musik og bevægelse 1x
Musik og bevægelse: Hip hop
Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave hiphop-koreografi.
Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans.
Læringsmål:
Bounce:
- Bounce og børst skulder
- Gå frem og tilbage med bounce (4 skridt frem, 4 skridt tilbage)
- Funky grapewine med bounce (skridt til siden, kryds bagved, skridt til siden, samle til)
- Turn med klap (3 skridt og samle til)
Slides:
- Slide med forflytninger (kan laves i mange forskellige retninger)
- Slide med træk knæ op
Hip hop moves 1:
- Funky salsa (kryds foran eller bagved på taktslag 1 og 2)
- Kick ball change (spark H, støt på H forfod, skift så V fod støtter ud til siden. Herefter modsat)
- Running man/shuffle.
- Gruppevis sammensætte en serie til musik med basismoves og evt. ekstra moves.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Grundtræning 1x
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Musik og bevægelse 1e
Musik og bevægelse: Hip hop
Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave hiphop-koreografi.
Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans.
Læringsmål:
Bounce:
- Bounce og børst skulder
- Gå frem og tilbage med bounce (4 skridt frem, 4 skridt tilbage)
- Funky grapewine med bounce (skridt til siden, kryds bagved, skridt til siden, samle til)
- Turn med klap (3 skridt og samle til)
Slides:
- Slide med forflytninger (kan laves i mange forskellige retninger)
- Slide med træk knæ op
Hip hop moves 1:
- Funky salsa (kryds foran eller bagved på taktslag 1 og 2)
- Kick ball change (spark H, støt på H forfod, skift så V fod støtter ud til siden. Herefter modsat)
- Running man/shuffle.
- Gruppevis sammensætte en serie til musik med basismoves og evt. ekstra moves.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Fodbold
Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet.
I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i femte lektion, hvor sammenspil og taktik er i fokus.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gennemgåede øvelser.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den vider
Yubio;
11.1 Fodboldens historie
11.2 Regler, idé og organisering
11.6 om hooliganisme
11.7 om træning og sundhed
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog fodbold
|
23-05-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Ultimate
Praksis:
Fokuspunkter/Bedømmelseskriterier: (fra Yubio)
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision.
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk.
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk.
- Gribe disken med pandekagegrebet.
- Gribe disken med pincetgreb.
- Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler”.
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker.
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering.
- Pivotere og aflevere discen under pres
Taktisk:
- Placering og bevægelse på banen og taktisk forståelse til at kunne gøre sig spilbar i de tomme rum.
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”.
- Forståelse for og brug af taktikken stak samt mand-mand forsvar.
- Refleksion over roller og fairplays betydning for spillet.
- Evne til at indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer i spillet.
Teori:
- Kap. 15.1 Ultimates historie (s. 651-656)
- Kap. 15.2 Regler, idé og organisering
- Kap. 15.6 Spirit of the Game (s. 678-680).
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog ultimate
|
10-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
2x: Rytmisk opvarmning
I dette forløb har eleverne arbejdet med følgende:
- Musikforståelse (takter, taktslag, udtryk, tempo)
- Opvarmningens effekter (fysisk og mentalt)
- Bevægelseskvalitet (især ift. sving)
- Opbygning af opvarmningsprogram
Eleverne har arbejdet i grupper af 3-4, hvor de skulle stå for et rytmisk opvarmningsprogram for resten af klassen. De har efterfølgende evalueret hinanden og deres eget program.
Video ift. bevægelseskvalitet: https://www.youtube.com/watch?v=Us6VXWoYhBw
Øvelse: effekt af opvarmning. Eleverne måler deres hoppelænge før og efter et opvarmningsprogram.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
2e: Skumtennis
Skumtennis:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring skumtennis på en halv bane samt de grundlæggende regler i skumtennis.
Der har været fokus på de basale greb (forhånd og baghånd), samt svingsløjfer i forbindelse med udførelse af grundslag, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige
slag: serv, topspin, flugtning og slice..
Der har været arbejde arbejdet med forskellige sammensætninger af slag samt mange forskellige kamplignende spil på en halv bane.
Grunden til, at der ikke spilles på fuld bane er, at det sjælden kan lade sig gøre pladsmæssigt på idræt C-niveau.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne
bliver bedst mulig klædt på til denne.
Faglige mål:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for
træning og idrættens discipliner
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: Klassiske og nye idrætter
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
̶ kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
̶ demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
Materiale:
- Teori:
Greb, grundslag og serv - 'Skoletennis - Manual', udgivet af Dansk tennis forbund (s. 18 - 22)
'Tennis - Historie og organisation' - Uddrag fra https://denstoredanske.lex.dk/tennis
Regler - https://www.dgi.dk/tennis/tennis/arrangementer/staevner-og-turneringer/regler-for-skumtennisturneringer
Grundlæggende tennistaktik - http://tenniskurser.dk/?p=1428
- Figurer:
Topspin og slice: https://tennis-uni.com/en/topspin-technique/
Flugtninger: http://tenniskurser.dk/?p=1432
- Video:
Forhånd: https://www.youtube.com/watch?v=730Sg341SRs
Baghånd: https://www.youtube.com/watch?v=77bn0zPwdps
Fokuspunkter:
- Kende slagene grundslag, serv, returnering og flugtning, samt topspin og slice
- Være bekendt med de grundlæggende regler samt pointtælling i skumtennis
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Rimelig beherskelse af grundslag fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af returnering, flugtninger samt overhåndsserv
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen samt forskellige spillestile.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
2e: Rytmisk opvarmning
Formål:
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter.
Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken.
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken.
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min.
- Finde egnet musik til de fundne øvelser.
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det.
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget.
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg.
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt.
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer.
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op.
Praktisk øvelse/teori-kobling: Yubio øvelse 7.5 "Opvarmningens effekt", figur 7.15 s. 208-209
Effekten af opvarmning. Eleverne måler deres hoppehøjde, hoppelængde, udstrækning og et kast før og efter et opvarmningsprogram.
TEORI:
Yubio kap. 30 "Rytmisk opvarmning", s. 1241-1261
Yubio Kap. 7.5 "Opvarmningens effekt", figur 7.15 s. 206-207
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
2x: Pickleball
I dette forløb har eleverne haft fokus på følgende:
Teoretisk:
- Spillets oprindelse
- Spillets regler
- Idræts betydning for sundhed
Praktisk:
- Tekniske færdigheder ift. forskellige typer slag (serv, grundslag, dinks, lobs, dropshot, flugtninger og smash)
- Taktiske færdigheder (placering på banen i forskellige situationer og forståelse for, hvornår forskellige typer af slag skal bruges)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Atletik
2 x sprint/løbeteknik
2 x højde-/længdespring
2 x spydkast
Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i teknikken i nogle af de mest kendte discipliner indenfor atletikken. Forløbet indeholder 3 discipliner, der arbejdes med i et modul hver. Efter de tre moduler skal eleverne træne yderligere i de tre discipliner og i grupper af 3 eller 4 personer skrive drejebog til eksamen. Forløbsprøven afholdes som et mini-OL i det sidste modul.
HVAD SKAL ELEVEN KUNNE?
- Have en forståelse for teknikken i alle tre discipliner
- Være i stand til at lave tekniske forøvelser i de tre discipliner
- Kunne udføre højdespring, spydkast og 100m, der bygger på den rigtige teknik
- Have en god fysisk kapacitet
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Atletik drejebog
|
03-06-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt 3g - fokus på aerob kondition.
Træningsprojekt: Træningsprojektet er en obligatorisk del af 3g, hvor eleverne har haft et individuelt træningsforløb på 7-8 uger. Træningsplanen har eleverne selv udarbejdet. Afslutningsvis har eleverne afleveret en videoaflevering inkluderet teoridel, træningsplan, målsætning samt diskussion og logbog.
Testen: Bib-test a to omgang (starttest og sluttest).
Fokuspointer i teori:
Bip-test
Kondital
Træningsprogrammer m. målsætning og logbog.
Aerob træning: kredsløbskondition og stofskiftekondition
ATP
Superkompensation
Faglige mål:
– gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: klassiske og nye idrætter og boldspil
– udforme og udføre opvarmnings- og grundtræningsprogrammer samt gennemføre enkle fysiologiske test og i forbindelse hermed kunne redegøre for relevant fysiologisk viden
̶ udarbejde, gennemføre og evaluere opvarmnings- og træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
̶ kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
̶ demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
Kernestof:
̶ aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
̶ grundlæggende principper for træning
̶ basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt humanistiske og samfundsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
̶ de for undervisningen relevante digitale redskaber
̶ de for undervisningen relevante videnskabelige metoder
Materiale:
Yubio-bogen (2021) s. 45-52 (Menneskets fysiologi), s. 67-78 (superkompensation, Arbejdets tre faser og Op- og nedvarmning, Aerob træning og Anaerob træning), 194-196 (bip-testen) samt 731-738 (Formål, målsætning og sundhedsmålinger)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Pardans
Pardans:
Formålet med forløbet i pardans er at opnå en forståelse af de centrale elementer i jive, engelsk vals og cha-cha-cha. Der har først været fokus på musikforståelse, rytme og tælling og herefter på trin, teknikker og enkelte variationer i de tre pardanse. Senere har fokus været på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansenes trin, teknik og udtryk, hvor eleverne selv har arbejdet med en rutine i en udvalgt dans. Forløbet er afsluttet med drejebogsskrivning og fremvisning af eksempler på denne.
HVAD SKAL ELEVEN KUNNE?
- Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. trin, kropsholdning og dansefatninger
- Flere forskellige dansevariationer i hver dans
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en rutine i en af de tre danse
- Bevæge sig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse
- Kunne føre en partner eller blive ført af en partner
Yubio:
Kap. 32.1: "Standard og latin"
Kap. 32.2: "Cha-cha-cha"
Kap. 32.3: "Jive"
Kap. 32.4: "Engelsk vals"
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog cha-cha-cha
|
05-11-2024
|
Drejebog Jive
|
03-12-2024
|
Drejebog engelsk vals
|
07-01-2025
|
Drejebog pardans_samlet version
|
14-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Floorball
Floorball
Faglige mål:
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Materiale:
Yubio (2022) af Thomas Skadhede m.fl:
Kapitel 14.1: Historie (615-616)
Kapitel 14.2: Regler ide og organisering (616-623)
Kapitel 5.3: Holdets toppræstation (139-144), i versionen fra 2024
Video (Driblinger og finter)
https://www.youtube.com/watch?v=8cJ_PQvONSU
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball.
Der har været fokus på greb på staven, udgangsstilling, slagskud, trækskud, pasninger/afleveringer, driblinger, tæmninger, taktik ift. bevægelse på banen samt spillets regler.
HVAD SKAL ELEVEN KUNNE?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
3e: Volleyball
Formålet:
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball.
I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.
HVAD SKAL JEG KUNNE? (forløbskrav):
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb.
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
- Forståelse for regler og rotationssystem.
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere.
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen.
Yubio:
Kap. 13.1: "Volleyballs historie"
Kap. 13.2: "Regler, idé og organisering"
Kap. 13.6: "Teamudvikling"
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
3e: Drejebog volleyball
|
04-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Opsamling
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50918044225",
"T": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50918044225",
"H": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50918044225"
}