Holdet 3g SP2b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Mariagerfjord Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Anna-Kathrine Schou Dybtved, Kari Haugbjerg Larsson, Solveig Lauritsen
Hold 3g SP2b (1g SP6b, 2g SP6b, 3g SP2b)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 DÍA DE LOS MUERTOS
Titel 2 ¡VAMOS A VIAJAR!
Titel 3 Jóvenes en España - kort forløb
Titel 4 MOCHILEROS EN AMÉRICA LATINA
Titel 5 AMISTAD
Titel 6 FIESTAS EN ESPAÑA (EKSAMENSEMNE)
Titel 7 FIESTAS EN ESPAÑA (fortsættelse fra 2.g) (EKSAMEN)
Titel 8 LOS NIÑOS DE LA CALLE (EKSAMENSEMNE)
Titel 9 COLOMBIA Y LOS ESTEREOTIPOS (EKSAMENSEMNE)
Titel 10 GÉNERO E IDENTIDAD (EKSAMENSEMNE)
Titel 11 REPETITION + EKSAMENSTRÆNING

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 DÍA DE LOS MUERTOS

Hold: 1g SP6b

Emne: El día de los muertos
Estimat: 5 moduler

Note:
I dette korte forløb vil vi beskæftige os med emnet "De dødes dag", som fejres i Latinamerika.
Vi vil have særligt fokus på forståelse og beskrivelse af gentandene på alteret og deres symbolik.
Forløbet vil afsluttes med filmen "Coco".
Undervisningen foregår ud fra dette kompendium: kortlink.dk/2hd4r

Læringsmål:
I løbet af forløbet vil vi særligt have fokus på gennemgang og arbejde med de grammatiske emner:
Adjektivernes køn og tal
Genitiv
Anvendelse af "hay"

Ordforråd:
Ugedage, måneder, årstider
Humør (estar)
Farverne
Familiemedlemmer

Vi vil fortsat arbejde med grammatik og ordforråd,
som blev gennemgået i grundforløbet.

Arbejdsformer:
Lytteforståelse
Tekstlæsning
Skriftlighed
Mundtlig kommunikation
Beskrivelse af en film
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 ¡VAMOS A VIAJAR!


Hold: 1gSP6b

Emne: ¡VAMOS A VIAJAR!
Estimat: Estimat: 12 moduler + 5 moduler til projekt

Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med emnet "Vi skal ud af rejse!", mens eleverne lærer det basale ordforråd og relevant grammatik. Der vil være et stort fokus på tilegnelse af interkulturelle kommunikative kompetencer.
Emnet vil afsluttes med en projektopgave, som eleverne skal arbejde sammen om i grupper. Her vil  fokus særligt være på udvikling af samarbejdsevner, innovative kompetencer og elevernes evne til at lære i en kreativ proces.

Læringsmål: Læringsmål: I løbet af forløbet vil vi særligt have fokus på gennemgang og arbejde med de grammatiske emner og ordforråd:
Præsens
Possessive pronominer i ental
Genitiv
Bøje og anvende verbet "ir"
Anvendelse af verbet "gustar"
Brug af "muy" og "mucho"
Bruge præpositioner til at fortælle, hvor noget befinder sig.

Ordforråd:
Interesser
Familie
Beskrivelse af mennesker
Spørge og fortælle om, hvor noget ligger
Købe mad og spørge om priser
Ugedage, måneder og årstider

Arbejdsformer:
Vi arbejder med emnet ved varierende arbejdsformer, herunder både den deduktive og induktive metode:
Lytte-, læse- og samtalestrategier (tekster, videoklip. sange)
Skriftlig kommunikation
Spil, lege og konkurrencer

Skriftligt arbejde:
I løbet af forløbet får eleverne følgende skriftlige/mundtlige afleveringer for:
Una carta a Manuel (genre: brev)
Videohilsen fra Spanien (skriftlig og mundtlig aflevering)
"Cosas que me gustan" (skriftlig aflevering)
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Jóvenes en España - kort forløb

Arbejdet med kort tekst: "¡Hola!, me llamo Elisa" om Elisa og hendes familie, studier, hendes forældres job og øvrige familieforhold med fokus på verbers bøjning, possessive pronominer ordforråd, mundtlighed; dels referatteknik samt talepapir, så eleverne kunne fortælle om sig selv og sin familie, forældres job, studier, mv. (med brug af ordforråd fra Elisa-teksten).

Desuden har vi læst og arbejdet med  teksten "Estrella de Sevilla" fra bogen: "La buena vida", hvor vi har arbejdet med nogle af de tilhørende øvelser, samt oplæsning med fokus på udtale/tryk.
Jeg havde lavet en delprøve 1 med inddragelse af dele af Estrella-teksten med opgaver om genre, tekstens formål, sandt/falsk, forbind højre og venstre spalte, så sætningerne er korrekte, forbind ord fra teksten med forklaring, forbind ord fra teksten med et antonym, understreg det rigtige af de fremhævede ord, hvad forestiller billedet, og skriv sætninger af ordene i klynge. Og sidst var der en kort oversættelsesopgave.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 MOCHILEROS EN AMÉRICA LATINA

Hold:2g SP6b

Kompendium: kortlink.dk/2mat3
På linket findes det kompendium, som eleverne har fået udleveret til forløbet. Alle kernetekster og tilknyttede opgaver er at finde i kompendiet.

Note:
I dette forløb vil eleverne blive præsenteret for en række latinamerikanske lande og deres kultur, når vi forestiller os, at vi tager på en backpackertur til Latinamerika.
Undervejs i forløbet (på rejsen) vil eleverne møde mennesker fra de lande, som vi 'besøger'.
Vi arbejder ud fra og vender hele tiden tilbage til "nøgleord" til temaet:
Cultura = kultur
Encontrar = at finde/at møde
Conocer = at kende/at lære at kende
Viajar = at rejse
Explorar = at udforske
Experimentar= at opleve
Llegar = at ankomme

Kernestof:
Mikkelsen, O & Riismøller, P., La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica, Mariángeles - una chica diferente, 2013 (s. 8-10) (1,1 normalside)
Mikkelsen, O & Riismøller, P., La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica, Mario de Colombia, quiero una vida sin drogas, 2013 (s. 21-25) (1,6 normalside)
Mikkelsen, O & Riismøller, P., La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica, Héctor de Nicaragua, 2013 (s. 35-39) (forkortet) (1,1 normalside)
- Spillefilm: Diarios de motocicleta, 2004, https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2880304400/motorcykel-dagbog

Supplerende stof:
The Weather Song in Spanish / La Canción del Tiempo y del Clima - YouTube
- (5) 5 UNIQUE FEATURES of ARGENTINIAN SPANISH 🇦🇷 - YouTube
Globetrotter v/ Emil & Martin: Episode 7: Chile on Apple Podcasts
Kampen om historien | Che Guevara - helt eller skurk? | DR LYD

Læringsmål i forløbet:
Repetition fra 1.g:
Udtale
Vejret
Bøjning af verber i præsens (regelmæssige og diftongerende)
Genitiv
“Ser” og “estar”
“Hay”
Nær fremtid
Billedbeskrivelse

Derudover:
Gerundium
Gerundium + refleksivt verbum
Perfektum
Adjektiver
Antonymer

Delprøve 2-genre:
Blog/dagbog
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 AMISTAD

Kompendium:
Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med venskab på tværs af forskellighed samt social og økonomisk klasse.
Vi vil arbejde med og vende tilbage til nøgleord til temaet:
Amigable (adj.) = venskabelig
Amistad (sb.) = venskab
Ayudar (vb.) = at hjælpe
Apoyar (vb.) = at støtte
Amor (sb.) = kærlighed
Respeto (sb.) = respekt
Mostrar (vb.) = at vise
Tiempo libre (sb.) = fritid

Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
Genitiv
Ser/estar/hay
Opinión (pensar que + creer que, (no) estar de acuerdo)
Indirekte objekt
Gustar
Gerundium
Perfektum
Nær fremtid
Simpel fremtid

Kernestof:
- La amistad en los niños (¿Qué es la amistad? + Componentes de la amistad) (ca. 1 normalside)
- "Cuerdas", Pedro Solís García, 2014 (kortfilm)
-"El valor de la amistad", 2016 (reklame)
- "El Bola", Achero Mañas, 2001 (spillefilm)
-Andrés Wood, Machuca, 2005 (spillefilm)

Supplerende stof:
- ¿Conoces a tu amigo de verdad? (test)
- "Amigas", Pastora Soler, 2019 (sang)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
DELPRØVE 1 (#2) 06-11-2023
DELPRØVE 2 (#2) 20-11-2023
DELPRØVE 1 (#3) 23-01-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 FIESTAS EN ESPAÑA (EKSAMENSEMNE)


Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med traditionelle fester i Spanien.
Som introduktion vil vi arbejde med emnet "ir de tapas".
Vi vil arbejde med og vende tilbage til nøgleord til temaet:
Tradición = tradition
Costumbre = vane
Celebrar = at fejre
Reunirse = at samles
Disfrutar = at nyde
Adrenalina = adrenalin
Peligro = fare
Estar a favor = at være for
Estar en contra = at være imod

Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
- Perfektum
- Gerundium
- Nær fremtid/simpel fremtid
- Verbalperifraser
- Plusquamperfektum
- Superlativer

Kernestof:
Ryge, Lærke Marie og Jürgensen, Camilla: "Un mes en Málaga", 2018. Tekst: DAGBOG: Ir de tapas
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 13. Ildfest: La fiesta del fuego: El año nuevo empieza en verano
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 14. Mennesketårne: Jóvenes adictos a las tradiciones: "Hacer castells es adrenalina pura"
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 15. Tyreløb: Pasión peligrosa: "Correr con los toros me hace sentir más vivo
Texto A, Delprøve 1: ¿El adiós a la fiesta de toros?

Supplerende stof:
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020: V. Fiesta rimer på fare: Spanske byfester med tradition og temperament

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 FIESTAS EN ESPAÑA (fortsættelse fra 2.g) (EKSAMEN)

Forløb: Fiestas en España

Estimat: 6 moduler

Kompendium: kortlink.dk/2s73a + kortlink.dk/2s739
På disse link findes de kompendier, som vi har arbejdet med i hele forløbet.
Kernestof til emnet er at finde i kompendierne her.
Eleverne har fået udleveret kompendierne i print.

Note:  I dette forløb vil vi beskæftige os med traditionelle fester i Spanien.
Som introduktion vil vi arbejde med emnet "ir de tapas".
Vi vil arbejde med og vende tilbage til nøgleord til temaet:
Tradición = tradition
Costumbre = vane
Celebrar = at fejre
Reunirse = at samles
Disfrutar = at nyde
Adrenalina = adrenalin
Peligro = fare
Estar a favor = at være for
Estar en contra = at være imod

Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
Perfektum
Gerundium
Nær fremtid/simpel fremtid
Verbalperifraser
Plusquamperfektum
Superlativer


Kernestof:
- Ryge, Lærke Marie og Jürgensen, Camilla: "Un mes en Málaga", 2018. Tekst: DAGBOG: Ir de tapas (1,7 normalside)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 13., Ildfest: La fiesta del fuego: El año nuevo empieza en verano (1,4 normalside)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 14. - Mennesketårne: Jóvenes adictos a las tradiciones: "Hacer castells es adrenalina pura" (1,3 normalside)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 15. Tyreløb: Pasión peligrosa: "Correr con los toros me hace sentir más vivo (1,5 normalside)
- Texto A, Delprøve 1: ¿El adiós a la fiesta de toros? (1,2 normalside)
- Texto A, Delprøve 1: ¿El adiós a la fiesta de toros? (1 normalside)
-Sergio habla de las fiestas en España (¡Ya vamos!) (0,5 normalside)

Supplerende stof:
- Podcast-fil: 289-las-tapas-espana_mf_24403082_feed_1.mp3
Link: 289. Las tapas en España | Hoy Hablamos (20 minutter)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020: V. Fiesta rimer på fare: Spanske byfester med tradition og temperament (1,6 normalside)
- Hundreds Of Tons Of Tomatoes Are Used As Ammo In Spain's Tomatina Festival - YouTube
- CASTELLERS de Cataluña, the human towers - YouTube
- Pamplona Bull Run 2019: tumbles, turns and injuries - YouTube
- Being a Torero (A short documentary about bullfighting - Part 1) - YouTube
- Se baña de sangre manifestación antitaurina - YouTube
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
DELPRØVE 1 (#1) 09-09-2024
DELPRØVE 2 (#1) 23-09-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 LOS NIÑOS DE LA CALLE (EKSAMENSEMNE)

Note:  I dette forløb vil vi beskæftige os med gadebørn i Latinamerika. Vi vil arbejde med årsager til, at børnene er endt på gaden, deres levevilkår og frivillige organisationer, der hjælper børnene.
I løbet af forløbet vil vi arbejde med og vende tilbage til følgende nøgleord til emnet:
ganarse la vida, mendigar, robar, tener hambre/sed/miedo, drogarse, ayudar, apoyar, trabajo voluntario, abandonar, abusar, pobreza

Kernestof:
Santiasco: Santiago de Chile HD Cortometraje (video)
“Vocabulario (en español) para el tema Niños de la calle” (ca. 1,2 normalside)
Texto/video: "Un niño pobre vive con su perro en la calle" (Youtube)
Las niñas prostitutas de la autopista a Medellín ('Ángeles azules': Las niñas prostitutas de la autopista a Medellín | Planeta Futuro | EL PAÍS (elpais.com)) (forkortet)  (ca. 0,5 normalside)
"Con un vaso de pega en la mano", Silva, Roger & Silva, Jeanette Krogh, 2009, “Ayuda para los niños de la calle”(ca. 1 normalside)


Supplerende stof:
- Santiasco: Santiago de Chile HD Cortometraje (video)

Læringsmål i forløbet:
Imperfektum/præteritum
Perfektum
Gerundium
Direkte/indirekte objekt
Udtryk med tener
Verbalperifraser
Konjunktiv
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 COLOMBIA Y LOS ESTEREOTIPOS (EKSAMENSEMNE)

Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med Colombia og de stereotype forestillinger, mange har om landet og dets befolkning.
Vi vil arbejde med interkulturelle kompetencer og forsøge at nedbryde fordomme med fokus på begrebet "la otra historia"
Vi ser og arbejder med de to første afsnit af Netflix-serien "Narcos".
Vi arbejder ud fra og vender hele tiden tilbage til "nøgleord" til temaet:
Cultura, la única historia, estereotipo, perspectiva, prejuicio, todos/as, ser + adj.
Kompendium: https://kortlink.dk/2ky82

Kernestof:
- El peligro de una única historia (TEDTalk de Chimamanda Adichie)
- Uddrag fra teksten "Mario de Colombia" fra La Identidad contrastada, Ole Nicolaj Mikkelsen, Pablo Riismøller og Gyldendal A/S, 2018 (2 normalsider)
- Narcos, sæson 1, episode 1 (på dvd)
- Narcos, sæson 1, episode 2 (på dvd)
- La Voz, "Mi padre era mucho más cruel que el Pablo Escobar de Netflix" - La Voz (diariolavoz.net) (forkortet) (1 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social", 2020 "PRÓLOGO" s. 3 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social", 2020 "TRANSFORMANDO (0,5 normalside)
- VIDAS EN ÉPOCAS DEL CONFLICTO ARMADO" s. 6 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social" 2020, "¿QUÉ ES EL HIP-HOP?, s. 18 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social" 2020, "OPERACIÓN ORIÓN", s. 16 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social" 2020, "CASA KOLACHO", s. 24 (0,5  normalside)
- El País, Casa Kolacha: "La violencia se cura con el hip-hop", Lola Hierro, 2016 (uddrag) (1 normalside)

Supplerende materiale:
- Graffiti tour extranjeros Comuna 13 Medellín | El Tiempo - YouTube
- RECNACER - Flako RL - Video oficial. - YouTube (sang)
- Artikel: Colombias kokainproduktion sætter rekord | Udland | DR
- Meet the colorful Palenqueras during your Spanish course in Cartagena and try tropical fruits (video)
-Come to Medellin to watch La Feria de las Flores Parade / Desfile de Silleteros Medellin Colombia (video)
-Netflix's Narcos "Spanish Lessons" Case Study (video)
- Colombian Artist: Fernando Botero (Spanish) (video)
-Tess Topholm: "Oh Blanca Navidad" (dansk artikel)

Læringsmål i forløbet:
Grammatik (repeterende):
Imperfektum/præteritum
Indirekte objekt/direkte objekt
Verbalperifraser
Perfektum
Konjunktiv
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 GÉNERO E IDENTIDAD (EKSAMENSEMNE)

Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med køn og identitet.
Vi taler om det grammatiske køn, og hvorvidt man kan gøre spansk kønsneutralt.
Vi arbejder med stereotyper og fordomme om de forskellige køn. Herunder vil vi beskæftige os med de traditionelle kønsroller og machismo. I den forbindelse dykker vi ned i machismo i musikken.
Eleverne præsenteres for homoseksuelle forhold og transpersoners udfordringer i Latinamerika og det katolske samfund. At være homoseksuel og professionel sportsudøver vil også være et tema.
I forløbet vil vi arbejde med og vende tilbage til følgende nøgleord til emnet:
Amar, besarse, casarse, aceptar, roles tradicionales de género, machismo, desafio, rechazar og discriminación.
Kompendium: kortlink.dk/2s7mr

Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
Refleksive verber + gerundium/futurum/perfektum
Verbalperifraser
Imperfektum/præteritum

Kernestof:
- Pilmark, Kristina & Olsen,Rikke: "MOSAICO MEXICANO", 2016, El machismo" + ¿Qué es el machismo?  (1 normalsider)
- Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui: “El Reggaetón”,El género en proceso, Los estereotipos de género fra “El sexo en proceso” (2021) (0,5 normalside)
-Mikkelsen, Ole Nicolaj & Riismøller, Pablo: "La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica", 2013, "Mariángeles - una chica diferente" (3 normalsider)
-Avisudklip om den katolske kirkes holdning til homoseksualitet (0,5 normalside)
-Jakub Jankto: "Soy homosexual y ya no quiero esconderme", Ohlalá (somosohlala.com) (1 normalside)

Supplerende stof:
- Daddy Yankee - Gasolina (Musikvideo)
- Sunshine - Don't Confuse Love & Abuse - Day One (Musikvideo)
- Machismo hurts men too | Alejandro Jimenez | TEDxMileHigh  (Tedtalk)
- Maluma - COCO LOCO (Musikvideo)
- A MUDA - ♫KR Kevin Roldan (Video Oficial) con Cali y el Dandee (Musikvideo)
- ¿Qué significa SER HOMBRE en 2024? #quéhombres #podcast (Podcast)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 REPETITION + EKSAMENSTRÆNING

Repetitionsmoduler til de fire eksamensemner:

1) Fiestas en España
2) Niños de la calle
3) Colombia y los estereotipos
4) Género e identidad

Eleverne står selv for at planlægge 1/2 modul til hvert emne (i par), som de præsenterer for de andre elever.

Eksamenstræning:
Modul 1: Læreren har forberedt en øvetekst til hvert eksamensemne. Eleverne har ikke set teksten før.
Eleverne trækker alle en tekst, samt et billede. På timen får de 60 minutter til at forberede sig.

Modul 2 og modul 3: Eleverne fremlægger individiuelt for læreren i ca. 12 minutter ud fra deres tekst- og billedbeskrivelse.
De andre elever forbereder billedbeskrivelse og arbejder på grammatik i MinLæring i mellemtiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer