Holdet 2022 BI/y - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Mariagerfjord Gymnasium
Fag og niveau Biologi A
Lærer(e) Helle Ullmann Hansen
Hold 2022 BI/y (1y BI, 1y BI-øv1, 1y BI-øv2, 2y BI, 3y BI)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Hvad er liv?
Titel 2 Hvorfor er kost og motion vigtig?
Titel 3 Sexologi
Titel 4 Genetik
Titel 5 Ferskvandsøkologi
Titel 6 Sø-økologi
Titel 7 Nervesystemet
Titel 8 Ølbrygning
Titel 9 Skriftlighed i biologi 2.g
Titel 10 Arbejdsfysiologi
Titel 11 Genetik og evolution
Titel 12 Danmarks skove
Titel 13 Strandengen
Titel 14 Immunsystemet
Titel 15 Økotoksikologi
Titel 16 Skriftlighed i biologi 3.g
Titel 17 genetik og bioteknologi
Titel 18 Biologi i matematik og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Hvad er liv?

Formål: At introducere biologifaget og at introducere til levende cellers opbygning og funktion.

Kernestof: cellebiologi: opbygning af pro- og eucaryote celler

Øvelse: osmose i kartoffel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Hvorfor er kost og motion vigtig?

Formål: Forløbets formål er at få en forståelse for hvad vores kost består af, hvordan fordøjelsessystemet fungerer, samt hvad der sker i kroppen, når vi træner. Forløbet skal derved gerne give eleverne mulighed for at træffe bedre og sundere beslutning om egen kost og motionsvaner.

Kernestof:
̶ makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner
̶ enzymer: overordnet opbygning og funktion
̶ biokemiske processer: respiration og gæring
̶ fysiologi: Oversigt over kroppens organsystemer, et udvalgt organsystems opbygning og funktion

Øvelser:
indeholder fødevaren stivelse, nedbrydning af fedt med lipase, kostanalyse, blodsukkermåling, blodtryksmåling
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Sexologi

Formål: Formålet med dette forløb, er at give forståelse for kroppens reproduktive system, hormonregulering, en befrugtet celles udvikling, samt viden om prævention og kønssygdomme

Kernestof:
fysiologi: forplantning og hormonel regulering

Øvelse: Smittespredning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Genetik

Formål: Forløbets mål er at give en introduktion til genetiske grundprincipper, fra opbygning af DNA-molekylet til fordobling, celledeling og arvelighed, men også forståelse af hvordan DNA koder for egenskaber gennem proteinsyntesen.

Kernestof:
makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af proteiner og DNA
genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, det centrale dogme og mutation

Øvelser:
Mikroskopering af celledeling
DNA i jordbær
Blodtypebestemmelse
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Ferskvandsøkologi

Formål: Forløbets formål er at introducere til økologi ved hjælp at åen som eksempel på et økosystem. I forløbet arbejdes der både med processer og kredsløb af forskellige stoffer.

Kernestof:
biokemiske processer: fotosyntese
økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet.

Øvelser: Forureningsgrad af et vandløb, fotosyntese og respiration
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Sø-økologi

Formål:
Formålet med forløbet har været at arbejde med søen som eksempel på et økosystem, hvor elementer af energistrømme og stofkredsløb kan undersøges. Der har været fokus på den oligotrofe og eutrofe sø. Disse søtyper er undersøgt på en ekskursion til Almind Sø og Brassø ved Silkeborg.

Kernestof:
økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb

Øvelser:
ekskursion til AQUAs skoletjeneste, hvor eleverne har undersøgt vandplanter, vanddyr, tagrørstæthed, dybdeprofil, nitrat- og fosfat-koncentration og pH. Desuden demoøvelse med springlag
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Nervesystemet

Formål:
Forløbets fokus var at give et overblik over nervesystemets og nervecellers opbygning, samt nervesignalets vej gennem en nervecelle og mellem nerveceller. Herunder også relevante cellemembranprocesser. Derudover teoretisk og praktisk at undersøge hvordan nervesystemet reagere på forskellige stimuli

Kernestofpunkter:
fysiologi: nervesystemet
cellebiologi: eucaryote celletyper membranprocesser

Øvelser: Strækrefleksen, Dafniers reaktion på alkohol, koffein og nikotin, Stressreaktioner i det autonome nervesystem
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Ølbrygning

Formål:
Formålet med dette forløb er at arbejde med en række biokemiske processer og metoder eksemplificeret i ølbrygningsprocessen.

Kernestof:
Makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og proteiners struktur, specifikke egenskaber og funktioner
enzymer: opbygning, funktion, enzymatiske hovedklasser og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
cellebiologi: opbygning af pro- og eucaryote celler, eucaryote celletyper og membranprocesser
biokemiske processer: respiration og gæring, herunder carbohydraternes intermediære stofskifte
mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer

Øvelser:
Ølbrygning, amylase i spirende byg, enzymet spytamylases temperaturafhængighed,
Hvilken kulhydrat giver hurtigst gæring?
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Skriftlighed i biologi 2.g

Formål: At træne skriftlige kompetencer frem mod især skriftlig eksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Arbejdsfysiologi

Formål: Formålet har været at arbejde med energiomsætning i kroppen, herunder især respiration af kulhydrater

Kernestof:
fysiologi: åndedrætssystem, blodkredsløb, muskler, arbejdsfysiologi
biokemiske processer: respiration og gæring, herunder carbohydraternes intermediære stofskifte

Øvelser:
Hæmatokritmålinger, Øvelser med hånddynamometer, Anaerobt arbejde og laktat
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Genetik og evolution

Formål:
Dette forløb har både genopfrisket emnets og dets begreber, samt uddybet forståelsen genetik og dets rolle i evolutionen.

Kernestof:
genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, genregulering, mutation, genteknologi og bioinformatik
evolutionsbiologi: biologisk variation, naturlig selektion og artsdannelse
Makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af nucleinsyrer

Øvelser: øvelse med gelelektroforese, opstilling af fylogenetisk træ, det voksende æg, GENEious, måling af kranier på menneskeaber
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Danmarks skove

Formål:
Forløbets formål har været at arbejde med skoven som økosystem, der rummer stor variation. Fokus har været på forskellige skovtyper, samt på forskellige eksperimentelle metoder til at undersøge forskellige skovtypers diversitet.  

Kernestof:
økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb, biodiversitet
biokemiske processer: fotosyntesens overordnede delprocesser,

Øvelser: vegetationsundersøgelse (plante-artslister), biodiversitet i 1x1m plots og dækningsgrad, artsdiversitet blandt insekter og andre smådyr, jordbundsundersøgelse (ledningsevne, vandindhold og organisk indhold)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Strandengen

Formål:
Forløbets mål var at arbejde med et lokalt økosystem, som er påvirket af abiotiske faktorer i dets omgivende miljø, der udsætter økosystemet for ændringer, som medfører varierende grad af succession.

Kernestof:
økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb
populationsbiologi: vækstmodeller, populationsgenetik

Øvelser: induktiv øvelse med osmose, linjetaksering, artsbestemmelse, Raunkiær cirkelmetode
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Immunsystemet

Formål:
Forløbets fokus har været på at få overblik over immunsystemet, samt sygdomsfremkaldende organismer og immunsystemets responser  derpå. Derudover perspektivering til resistensudvikling, allergi og til vacciner.

Kernestof:
virus: opbygning og formering
fysiologi: immunsystem,
mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer, infektionsbiologi og resistens
cellebiologi: eucaryote celletyper

Øvelser: ELISA, Bakterier i vores omgivelser og antibiotikas effekt herpå
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Økotoksikologi

Formål:
Dette forløb er et perspektiv på de foregående forløb om forskellige økosystemer

Kernestof:
økologi: økotoksikologi   

Øvelse:
Dyrkningsforsøg af karse i forskellige alkoholopløsninger

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Skriftlighed i biologi 3.g

Formål:
Målet med dette forløb var at træne faglig skriftlighed, frem mod skriftlig eksamen, men også frem mod SRP-perioden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 genetik og bioteknologi

Formål:
Forløbets mål var en genopfriskning af genetikken, samt at lære om moderne bioteknologiske metode. Forløbet centrerede sig om metoder, samt faglig bagrund for transformationsforsøget, samt etiske overvejelser ved brug af nogle af de moderne bioteknologiske metoder.

Kernestof:
genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, genregulering, replikation, proteinsyntese, mutation, mitose, meiose, genteknologi

Øvelser: transformation
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Biologi i matematik og repetition

Formål:
Forløbet har haft som mål at øve skriftlighed frem mod skriftlig eksamen, at genopfriske matematikkompetencer og at repetere.

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer