Holdet 2023 SP/6a_1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Mariagerfjord Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Anna-Kathrine Schou Dybtved
Hold 2023 SP/6a_1 (1g SP6a, 2g Sp6a, 3g SP2a)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 INTRODUCCIÓN
Titel 2 DÍA DE LOS MUERTOS
Titel 3 FELIZ NAVIDAD Y PRÓSPERO AÑO NUEVO
Titel 4 ¡VAMOS A VIAJAR!
Titel 5 LA MÚSICA DE AMÉRICA LATINA
Titel 6 MOCHILEROS EN AMÉRICA LATINA
Titel 7 JOVENES EN ESPAÑA
Titel 8 FIESTAS EN ESPAÑA
Titel 9 FIESTAS EN ESPAÑA (EKSAMENSEMNE)
Titel 10 LOS NIÑOS DE LA CALLE (EKSAMENSEMNE)
Titel 11 COLOMBIA Y LOS ESTEREOTIPOS (EKSAMENSEMNE)
Titel 12 GÉNERO E IDENTIDAD (EKSAMENSEMNE)
Titel 13 REPETITION + EKSAMENSTRÆNING

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 INTRODUCCIÓN

Estimat: 5 moduler

Kompendium: I hele forløbet vil vi arbejde ud fra dette kompendium: kortlink.dk/2nqt3
Eleverne har fået udleveret kompendiet. De skriver i hånden i kompendiet og i deres kladdehæfte.

Forløbsbeskrivelse:
Forløbet vil følge grundforløbet, hvor eleverne har haft en anden spansklærer. Formålet med forløbet er at sikre, at alle elever har fået undervisning i samme grammatiske emner. Samtidigt vil forløbet fungere som en opsamling på de emner, der er blevet arbejdet med i grundforløbet.

Læringsmål i forløbet:
- Udtale
- Subjektspronominer
- Verbers bøjning i præsens
- Hilsner
- Verbet “estar”
- Adjektivers artikler (flertal, ental, bestemt, ubestemt)
- Farver
- Tøj
- Verbet “tener”
- Verbet “ser”
- “Hay”
- Personbeskrivelse
- Billedbeskrivelse
- Præsentation af sig selv
- Spørgeord
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
AFLEVERING 1 29-11-2023
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 DÍA DE LOS MUERTOS


Kompendium: I hele forløbet vil vi arbejde ud fra dette kompendium: kortlink.dk/2nqum
Eleverne har fået udleveret kompendiet. De skriver i hånden i kompendiet og i deres kladdehæfte.

Forløbsbeskrivelse:
I dette korte forløb vil vi beskæftige os med emnet "De dødes dag", som fejres i Latinamerika.Vi vil have særligt fokus på forståelse og beskrivelse af gentandene på alteret og deres symbolik. Forløbet vil afsluttes med filmen "Coco".


Læringsmål i forløbet:
I løbet af forløbet vil vi særligt have fokus på gennemgang og arbejde med de grammatiske emner:
- Adjektivernes køn og tal
- Genitiv
- Possesive pronominer
- Anvendelse af "hay"
- Besvarelse af spørgsmål (bøjning af verber i præsens)

Ordforråd:
- Ugedage, måneder, årstider
- Humør (estar)
- Farverne
- Familiemedlemmer
- Transparente ord

Vi vil fortsat arbejde med grammatik og ordforråd,som blev gennemgået i grundforløbet og det introducerende forløb.

Arbejdsformer
Lytteforståelse
Tekstlæsning
Skriftlighed
Mundtlig kommunikation
Beskrivelse af en film
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 FELIZ NAVIDAD Y PRÓSPERO AÑO NUEVO


Kompendium: I hele forløbet vil vi arbejde ud fra dette kompendium:
kortlink.dk/2paca

Forløbsbeskrivelse:
Vi vil op til juleferien arbejde med danske og spanske juletraditioner. Efter juleferien vil vi fokusere på nytårstraditioner fra spansktalende lande.


Læringsmål i forløbet:
I løbet af forløbet vil vi særligt have fokus på gennemgang og arbejde med de grammatiske emner:
Stedspræpositioner
Adjektivernes køn og tal
Antonymer
Diftongerende verber
“Ir”
Nær fremtid

Ordforråd:
Transparente ord
Tal (1-90)
Billedbeskrivelse (tøj, farver, udseende)
Alment ordforråd til emnet

Arbejdsformer
Lytteforståelse
Tekstlæsning
Skriftlighed
Mundtlig kommunikation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 ¡VAMOS A VIAJAR!


Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med emnet "Vi skal ud af rejse!", mens eleverne lærer det basale ordforråd og relevant grammatik. Der vil være et stort fokus på tilegnelse af interkulturelle kommunikative kompetencer.

Læringsmål: Læringsmål: I løbet af forløbet vil vi særligt have fokus på gennemgang og arbejde med de grammatiske emner og ordforråd:
Præsens
Possessive pronominer i ental
Genitiv
Bøje og anvende verbet "ir"
Anvendelse af verbet "gustar"
Brug af "muy" og "mucho"
Bruge præpositioner til at fortælle, hvor noget befinder sig.

Ordforråd:
Interesser
Familie
Beskrivelse af mennesker
Spørge og fortælle om, hvor noget ligger
Købe mad og spørge om priser
Ugedage, måneder og årstider

Arbejdsformer:
Vi arbejder med emnet ved varierende arbejdsformer, herunder både den deduktive og induktive metode:
Lytte-, læse- og samtalestrategier (tekster, videoklip. sange)
Skriftlig kommunikation
Spil, lege og konkurrencer

Skriftligt arbejde:
I løbet af forløbet får eleverne følgende skriftlige/mundtlige afleveringer for:
Una carta a Manuel (genre: brev)
Videohilsen fra Spanien (skriftlig og mundtlig aflevering)
"Cosas que me gustan" (skriftlig aflevering)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 LA MÚSICA DE AMÉRICA LATINA

Note:
I forløbet vil vi beskæftige os musik fra Latinamerika. Forløbet er opdelt i forskellige nedslag i genrer og tider: Mariachi i Mexico, tango i Argentina og nyere musik i hele Latinamerika med fokus på reggaeton og machismo.
Vi arbejder ud fra dette kompendium: https://llk.dk/oztarc

Læringsmål:
estar + gerundium
perfektum
gustar og dativstyrende verber
nær fremtid

Kernestof:
Inge Margrethe Clausen: “Tango en Buenos Aires” fra “Tapas - en grundbog” (2001)
Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui: “Tango” y “Vamos a leer”  og “El Reguetón” og “¿Qué música te gusta?” fra ¡Ya vamos! (2023)
Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui: “El Reggaetón” fra “El sexo en proceso” (2021)
Merian Storm og Annie Vester-Petersen: “Cielito Lindo” fra “Canta y no llores” (2018)

Supplerende stof:
Día del Mariachi: fest for Santa Cecilia, musikernes skytshelgen (https://mexicoculturas.dk/temaoversigt/mariachikultur-6-8/santa-cecilia-dia-del-mariachi-8/)
Dorthe Fredsgaard Svendsen: “Pasión en la milonga” fra “Retratos Argentinos” (2012)
Luís Fonsi ft. Daddy Yankee - Despacito (2019)
Cali y El Dandee - La Muda (2011)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 MOCHILEROS EN AMÉRICA LATINA

Hold:2g SP6b

Kompendium: https://llk.dk/dl2ps0
På linket findes det kompendium, som eleverne har fået udleveret til forløbet. Alle kernetekster og tilknyttede opgaver er at finde i kompendiet.

Note:
I dette forløb vil eleverne blive præsenteret for en række latinamerikanske lande og deres kultur, når vi forestiller os, at vi tager på en backpackertur til Latinamerika.
Undervejs i forløbet (på rejsen) vil eleverne møde mennesker fra de lande, som vi 'besøger'.
Vi arbejder ud fra og vender hele tiden tilbage til "nøgleord" til temaet:
Cultura = kultur
Encontrar = at finde/at møde
Conocer = at kende/at lære at kende
Viajar = at rejse
Explorar = at udforske
Experimentar= at opleve
Llegar = at ankomme

Kernestof:
Mikkelsen, O & Riismøller, P., La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica, Mariángeles - una chica diferente, 2013 (s. 8-10) (1,1 normalside)
Mikkelsen, O & Riismøller, P., La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica, Mario de Colombia, quiero una vida sin drogas, 2013 (s. 21-25) (1,6 normalside)
Mikkelsen, O & Riismøller, P., La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica, Héctor de Nicaragua, 2013 (s. 35-39) (forkortet) (1,1 normalside)
- Spillefilm: Diarios de motocicleta, 2004, https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2880304400/motorcykel-dagbog

Supplerende stof:
The Weather Song in Spanish / La Canción del Tiempo y del Clima - YouTube
- (5) 5 UNIQUE FEATURES of ARGENTINIAN SPANISH 🇦🇷 - YouTube
Globetrotter v/ Emil & Martin: Episode 7: Chile on Apple Podcasts
Kampen om historien | Che Guevara - helt eller skurk? | DR LYD

Læringsmål i forløbet:
Repetition fra 1.g:
Udtale
Vejret
Bøjning af verber i præsens (regelmæssige og diftongerende)
Genitiv
“Ser” og “estar”
“Hay”
Nær fremtid
Billedbeskrivelse

Derudover:
Gerundium
Gerundium + refleksivt verbum
Perfektum
Adjektiver
Antonymer

Delprøve 2-genre:
Blog/dagbog
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 JOVENES EN ESPAÑA

Forløb: óvenes en España - los mileuristas

Estimat: 10 moduler

Note:
I forløbet vil vi beskæftige os med unge i Spanien med fokus på unges muligheder efter uddannelse og arbejdsløshed.

Nøgleord:
-Ni-ni
-Mileurista
-Desempleo
-Fuga de cerebros
-La generación perdida

Kernestof:
- IM Clausen; M. Windeløw; AC Zambrano: "Los jóvenes españoles" i Tapas Online
- Ole Loumann: “La generación de los mil euros” i Retratos Nuevos (uddrag)
- Kasper Klock; Martin Tønner: Generation på røven: La generación perdida: "Muchos jóvenes no tienen lo suficiente para vivir" i España en la Calle (uddrag)

Supplerende stof:
- "Out of the job market at 23 - Spain's 'nini' generation: https://english.elpais.com/elpais/2014/11/07/inenglish/1415352012_379056.html

Grammatiske læringsmål:
Refleksive verber
Imperfektum/præteritum
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 FIESTAS EN ESPAÑA


Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med traditionelle fester i Spanien.
Som introduktion vil vi arbejde med emnet "ir de tapas".
Vi vil arbejde med og vende tilbage til nøgleord til temaet:
Tradición = tradition
Costumbre = vane
Celebrar = at fejre
Reunirse = at samles
Disfrutar = at nyde
Adrenalina = adrenalin
Peligro = fare
Estar a favor = at være for
Estar en contra = at være imod

Kompendium: kortlink.dk/2s73a

Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
- Perfektum
- Gerundium
- Nær fremtid/simpel fremtid
- Verbalperifraser
- Plusquamperfektum
- Superlativer

Kernestof:
Ryge, Lærke Marie og Jürgensen, Camilla: "Un mes en Málaga", 2018. Tekst: DAGBOG: Ir de tapas
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 13. Ildfest: La fiesta del fuego: El año nuevo empieza en verano
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 14. Mennesketårne: Jóvenes adictos a las tradiciones: "Hacer castells es adrenalina pura"
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 15. Tyreløb: Pasión peligrosa: "Correr con los toros me hace sentir más vivo
Texto A, Delprøve 1: ¿El adiós a la fiesta de toros?

Supplerende stof:
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020: V. Fiesta rimer på fare: Spanske byfester med tradition og temperament
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
DELPRØVE 2 (#3) 18-02-2025
DELPRØVE 1 (#4) 18-02-2025
DELPRØVE 1 (#5) 20-03-2025
DELPRØVE 2 (#5) 22-04-2025
DELPRØVE 1 (#6) 06-05-2025
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 FIESTAS EN ESPAÑA (EKSAMENSEMNE)

Forløb: Fiestas en España

Estimat: 6 moduler

Kompendium: kortlink.dk/2s73a + kortlink.dk/2s739
På disse link findes de kompendier, som vi har arbejdet med i hele forløbet.
Kernestof til emnet er at finde i kompendierne her.
Eleverne har fået udleveret kompendierne i print.

Note:  I dette forløb vil vi beskæftige os med traditionelle fester i Spanien.
Vi påbegyndte emnet i 2.g og fortsætter i start 3.g.
Som introduktion vil vi arbejde med emnet "ir de tapas".
Vi vil arbejde med og vende tilbage til nøgleord til temaet:
Tradición = tradition
Costumbre = vane
Celebrar = at fejre
Reunirse = at samles
Disfrutar = at nyde
Adrenalina = adrenalin
Peligro = fare
Estar a favor = at være for
Estar en contra = at være imod

Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
Perfektum
Gerundium
Nær fremtid/simpel fremtid
Verbalperifraser
Plusquamperfektum
Superlativer


Kernestof:
- Ryge, Lærke Marie og Jürgensen, Camilla: "Un mes en Málaga", 2018. Tekst: DAGBOG: Ir de tapas (1,7 normalside)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 13., Ildfest: La fiesta del fuego: El año nuevo empieza en verano (1,4 normalside)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 14. - Mennesketårne: Jóvenes adictos a las tradiciones: "Hacer castells es adrenalina pura" (1,3 normalside)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 15. Tyreløb: Pasión peligrosa: "Correr con los toros me hace sentir más vivo (1,5 normalside)
- Texto A, Delprøve 1: ¿El adiós a la fiesta de toros? (1,2 normalside)
- Texto A, Delprøve 1: ¿El adiós a la fiesta de toros? (1 normalside)
-Sergio habla de las fiestas en España (¡Ya vamos!) (0,5 normalside)

Supplerende stof:
- Podcast-fil: 289-las-tapas-espana_mf_24403082_feed_1.mp3
Link: 289. Las tapas en España | Hoy Hablamos (20 minutter)
- Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020: V. Fiesta rimer på fare: Spanske byfester med tradition og temperament (1,6 normalside)
- Hundreds Of Tons Of Tomatoes Are Used As Ammo In Spain's Tomatina Festival - YouTube
- CASTELLERS de Cataluña, the human towers - YouTube
- Pamplona Bull Run 2019: tumbles, turns and injuries - YouTube
- Being a Torero (A short documentary about bullfighting - Part 1) - YouTube
- Se baña de sangre manifestación antitaurina - YouTube
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 LOS NIÑOS DE LA CALLE (EKSAMENSEMNE)

Note:  I dette forløb vil vi beskæftige os med gadebørn i Latinamerika. Vi vil arbejde med årsager til, at børnene er endt på gaden, deres levevilkår og frivillige organisationer, der hjælper børnene.
I løbet af forløbet vil vi arbejde med og vende tilbage til følgende nøgleord til emnet:
ganarse la vida, mendigar, robar, tener hambre/sed/miedo, drogarse, ayudar, apoyar, trabajo voluntario, abandonar, abusar, pobreza

Vi arbejder udfra denne præsentation i hele forløbet: kortlink.dk/2ukgf

Kernestof:
Santiasco: Santiago de Chile HD Cortometraje (video)
“Vocabulario (en español) para el tema Niños de la calle” (ca. 1,2 normalside)
Texto/video: "Un niño pobre vive con su perro en la calle" (Youtube)
Las niñas prostitutas de la autopista a Medellín ('Ángeles azules': Las niñas prostitutas de la autopista a Medellín | Planeta Futuro | EL PAÍS (elpais.com)) (forkortet)  (ca. 0,5 normalside)
"Con un vaso de pega en la mano", Silva, Roger & Silva, Jeanette Krogh, 2009, “Ayuda para los niños de la calle”(ca. 1 normalside)


Supplerende stof:
- Santiasco: Santiago de Chile HD Cortometraje (video)

Læringsmål i forløbet:
Imperfektum/præteritum
Perfektum
Gerundium
Direkte/indirekte objekt
Udtryk med tener
Verbalperifraser
Konjunktiv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 COLOMBIA Y LOS ESTEREOTIPOS (EKSAMENSEMNE)

Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med Colombia og de stereotype forestillinger, mange har om landet og dets befolkning.
Vi vil arbejde med interkulturelle kompetencer og forsøge at nedbryde fordomme med fokus på begrebet "la otra historia"
Vi ser og arbejder med de to første afsnit af Netflix-serien "Narcos".
Vi arbejder ud fra og vender hele tiden tilbage til "nøgleord" til temaet:
Cultura, la única historia, estereotipo, perspectiva, prejuicio, todos/as, ser + adj.
Kompendium: https://kortlink.dk/2ky82

Kernestof:
- El peligro de una única historia (TEDTalk de Chimamanda Adichie)
- Uddrag fra teksten "Mario de Colombia" fra La Identidad contrastada, Ole Nicolaj Mikkelsen, Pablo Riismøller og Gyldendal A/S, 2018 (2 normalsider)
- Narcos, sæson 1, episode 1 (på dvd)
- Narcos, sæson 1, episode 2 (på dvd)
- La Voz, "Mi padre era mucho más cruel que el Pablo Escobar de Netflix" - La Voz (diariolavoz.net) (forkortet) (1 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social", 2020 "PRÓLOGO" s. 3 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social", 2020 "TRANSFORMANDO (0,5 normalside)
- VIDAS EN ÉPOCAS DEL CONFLICTO ARMADO" s. 6 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social" 2020, "¿QUÉ ES EL HIP-HOP?, s. 18 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social" 2020, "OPERACIÓN ORIÓN", s. 16 (0,5 normalside)
- Yoni Alexander Rendón R. "Comuna 13 de Medellin, El arte y la cultura como medio de transformación social" 2020, "CASA KOLACHO", s. 24 (0,5  normalside)
- El País, Casa Kolacha: "La violencia se cura con el hip-hop", Lola Hierro, 2016 (uddrag) (1 normalside)

Supplerende materiale:
- Graffiti tour extranjeros Comuna 13 Medellín | El Tiempo - YouTube
- RECNACER - Flako RL - Video oficial. - YouTube (sang)
- Artikel: Colombias kokainproduktion sætter rekord | Udland | DR
- Meet the colorful Palenqueras during your Spanish course in Cartagena and try tropical fruits (video)
-Come to Medellin to watch La Feria de las Flores Parade / Desfile de Silleteros Medellin Colombia (video)
-Netflix's Narcos "Spanish Lessons" Case Study (video)
- Colombian Artist: Fernando Botero (Spanish) (video)
-Tess Topholm: "Oh Blanca Navidad" (dansk artikel)

Læringsmål i forløbet:
Grammatik (repeterende):
Imperfektum/præteritum
Indirekte objekt/direkte objekt
Verbalperifraser
Perfektum
Konjunktiv
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 GÉNERO E IDENTIDAD (EKSAMENSEMNE)

Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med køn og identitet.
Vi taler om det grammatiske køn, og hvorvidt man kan gøre spansk kønsneutralt.
Vi arbejder med stereotyper og fordomme om de forskellige køn. Herunder vil vi beskæftige os med de traditionelle kønsroller og machismo. I den forbindelse dykker vi ned i machismo i musikken.
Eleverne præsenteres for homoseksuelle forhold og transpersoners udfordringer i Latinamerika og det katolske samfund. At være homoseksuel og professionel sportsudøver vil også være et tema.
I forløbet vil vi arbejde med og vende tilbage til følgende nøgleord til emnet:
Amar, besarse, casarse, aceptar, roles tradicionales de género, machismo, desafio, rechazar og discriminación.
Kompendium: kortlink.dk/2ukgh

Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
Refleksive verber + gerundium/futurum/perfektum
Verbalperifraser
Imperfektum/præteritum

Kernestof:
- Pilmark, Kristina & Olsen,Rikke: "MOSAICO MEXICANO", 2016, El machismo" + ¿Qué es el machismo?  (1 normalsider)
- Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui: “El Reggaetón”,El género en proceso, Los estereotipos de género fra “El sexo en proceso” (2021) (0,5 normalside)
-Mikkelsen, Ole Nicolaj & Riismøller, Pablo: "La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica", 2013, "Mariángeles - una chica diferente" (3 normalsider)
-Avisudklip om den katolske kirkes holdning til homoseksualitet (0,5 normalside)
-Jakub Jankto: "Soy homosexual y ya no quiero esconderme", Ohlalá (somosohlala.com) (1 normalside)
- ¿Qué significa SER HOMBRE en 2024? #quéhombres #podcast (Podcast)

Supplerende stof:
- Daddy Yankee - Gasolina (Video Oficial)
- Bad Bunny's Apple Music Super Bowl Halftime Show
- BAD BUNNY - YO PERREO SOLA | YHLQMDLG (Video Oficial)
- Becky G, Bad Bunny - Mayores (Official Video)
- Bad Bunny - Tití Me Preguntó (Video Oficial) | Un Verano Sin Ti
- Maluma - COCO LOCO (Official Video)
- A MUDA - ♫KR Kevin Roldan (Video Oficial) con Cali y el Dandee (youtube.com) (+ dele af lyrics)
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 REPETITION + EKSAMENSTRÆNING

Repetitionsmoduler til de fire eksamensemner:

1) Fiestas en España
2) Niños de la calle
3) Colombia y los estereotipos
4) Género e identidad (vi når ikke at repetere dette emne)

Eleverne står selv for at planlægge 1/2 modul til hvert emne (i grupper af tre), som de præsenterer for de andre elever.

Eksamenstræning:
Modul 1: Læreren har forberedt en øvetekst til hvert eksamensemne. Eleverne har ikke set teksten før.
Eleverne trækker alle en tekst, samt et billede. På timen får de 60 minutter til at forberede sig.

Modul 2 og modul 3: Eleverne fremlægger individiuelt for læreren i ca. 10 minutter ud fra deres tekst- og billedbeskrivelse.
De andre elever arbejder med delprøve 2 i mellemtiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer