Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Mariagerfjord Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Marie Thøis Madsen
|
|
Hold
|
2023 SP/6b (1g SP6b, 2g Sp6b, 3g SP2b)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
La vida cotidiana (VIDAS)
Forløbsbeskrivelse: I grundforløbet arbejder vi med forskellige basale læringsmål (grammatisk og indholdmæssigt) primært ud fra tekster fra grundborgen "Vidas" og den tilhørende arbejdsbog. Forløbet bygger videre på forløbet "Introduktion til spansk", hvor spanskholdet overvejende bestod af de samme elever.
Grammatiske læringsmål:
- Possessive pronominer
- Muy og mucho
- Verbet GUSTAR
- Diftongerende verber
- Nær fremtid (ir + a + inf.)
Ordforråd:
I forløbet er der arbejdet med basalt at kunne fortælle om...
- Sin familie
- Sine venner
- Det område man bor i
- Hvordan man bor
- At gå i skole
Kernestof:
- "Vidas", Liv Kristiane Bugge, Svein Halvorsen, Silvia Rovira, tema 2: La vida cotidiana
- Filmen *Encanto"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Vamos a viajar
Note:
I dette forløb vil vi beskæftige os med emnet "Vi skal ud af rejse!", mens eleverne lærer det basale ordforråd og relevant grammatik. Der vil være et stort fokus på tilegnelse af interkulturelle kommunikative kompetencer.
Læringsmål: løbet af forløbet vil vi særligt have fokus på gennemgang og arbejde med de grammatiske emner og ordforråd:
Præsens
Possessive pronominer i ental
Genitiv
Bøje og anvende verbet "ir"
Anvendelse af verbet "gustar"
Brug af "muy" og "mucho"
Bruge præpositioner til at fortælle, hvor noget befinder sig.
Ordforråd:
Interesser
Familie
Beskrivelse af mennesker
Spørge og fortælle om, hvor noget ligger
Købe mad og spørge om priser
Ugedage, måneder og årstider
Arbejdsformer:
Vi arbejder med emnet ved varierende arbejdsformer, herunder både den deduktive og induktive metode:
Lytte-, læse- og samtalestrategier (tekster, videoklip. sange)
Skriftlig kommunikation
Spil, lege og konkurrencer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
La música de América Latina
Note: I forløbet vil vi beskæftige os musik fra Latinamerika. Forløbet er opdelt i forskellige nedslag i genrer og tider: Mariachi i Mexico, tango i Argentina og nyere musik i hele Latinamerika med fokus på reggaeton og machismo.
Læringsmål:
estar + gerundium
perfektum
gustar og dativstyrende verber
nær fremtid
Kernestof:
Inge Margrethe Clausen: “Tango en Buenos Aires” fra “Tapas - en grundbog” (2001)
Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui: “Tango” y “Vamos a leer” og “El Reguetón” og “¿Qué música te gusta?” fra ¡Ya vamos! (2023)
Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui: “El Reggaetón” fra “El sexo en proceso” (2021)
Merian Storm og Annie Vester-Petersen: “Cielito Lindo” fra “Canta y no llores” (2018)
Supplerende stof:
Día del Mariachi: fest for Santa Cecilia, musikernes skytshelgen (https://mexicoculturas.dk/temaoversigt/mariachikultur-6-8/santa-cecilia-dia-del-mariachi-8/)
Dorthe Fredsgaard Svendsen: “Pasión en la milonga” fra “Retratos Argentinos” (2012)
Luís Fonsi ft. Daddy Yankee - Despacito (2019)
Cali y El Dandee - La Muda (2011)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Jóvenes en España - los mileuristas
Emne: Jóvenes en España - los mileuristas
Hold: 2.g
Note: I forløbet vil vi beskæftige os med unge i Spanien med fokus på unges muligheder efter uddannelse og arbejdsløshed.
Nøgleord:
Ni-ni
Mileurista
Desempleo
Fuga de cerebros
La generación perdida
Kernestof:
IM Clausen; M. Windeløw; AC Zambrano: "Los jóvenes españoles" i Tapas Online
Ole Loumann: “La generación de los mil euros” i Retratos Nuevos (uddrag)
Kasper Klock; Martin Tønner: Generation på røven: La generación perdida: "Muchos jóvenes no tienen lo suficiente para vivir" i España en la Calle (uddrag)
Supplerende stof:
"Out of the job market at 23 - Spain's 'nini' generation: https://english.elpais.com/elpais/2014/11/07/inenglish/1415352012_379056.html
Grammatisk læringsmål:
Refleksive verber
Imperfektum/præteritum
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Fiestas en España
Emne: Fiestas en España
Note: I dette forløb vil vi beskæftige os med traditionelle fester i Spanien.
Som introduktion vil vi arbejde med emnet "ir de tapas".
Vi vil arbejde med og vende tilbage til nøgleord til temaet:
Tradición = tradition
Costumbre = vane
Celebrar = at fejre
Reunirse = at samles
Disfrutar = at nyde
Adrenalina = adrenalin
Peligro = fare
Estar a favor = at være for
Estar en contra = at være imod
Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
Perfektum
Gerundium
Nær fremtid/simpel fremtid
Verbalperifraser
Plusquamperfektum
Superlativer
Kernestof
Ryge, Lærke Marie og Jürgensen, Camilla: "Un mes en Málaga", 2018. Tekst: DAGBOG: Ir de tapas
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 13. Ildfest: La fiesta del fuego: El año nuevo empieza en verano
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 14. Mennesketårne: Jóvenes adictos a las tradiciones: "Hacer castells es adrenalina pura"
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020. Tekst: 15. Tyreløb: Pasión peligrosa: "Correr con los toros me hace sentir más vivo
Texto A, Delprøve 1: ¿El adiós a la fiesta de toros?
Supplerende stof:
Kloch, Kasper og Tønner, Martin: "España en la calle", 2020: V. Fiesta rimer på fare: Spanske byfester med tradition og temperament
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Deporte
Hold: 2.g
Note: I forløbet vil vi beskæftige os med sport: tale om forskellige sportsgrene, sit eget forhold til sport og lære om sporten som kultur i forskellige spansktalende lande. Fokus er primært på Argentinas fodboldkultur herunder fans/hooligans og piger i fodbold.
Nøgleord:
Jugar
Ganar
Equipo
Deporte
Hinchas
Barras
Kernestof:
Capítulo 9 (fra “Ya Vamos”)
4c: El mundo de deportes (fra “Caminando. Grund- og øvebog”)
Entrevista con Fernando Martín, 36 años, empresario de la moda (fra “Retratos Argentinos”) (uddrag)
“Una cancha para ellas”, podcast. https://podcast.duolingo.com/episode-73-una-cancha-para-ellas-a-field-of-their-own
Supplerende stof:
El 48% de los españoles hace ejercicio de manera frecuente (https://www.heraldo.es/noticias/salud/2020/05/21/el-48-de-los-espanoles-hace-ejercicio-de-manera-frecuente-1376114.html)
Grammatisk læringsmål:
Modalverbum + verbum i infinitiv
Indirekte og direkte objektspronominer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Los gitanos y el flamenco (EKSAMENSEMNE #1)
Emne: Gitanos y el flamenco
Hold: 3.g
Note: I forløbet vil vi beskæftige os med gitanos i Spanien og flamencoens betydning for dem såvel som den spanske kultur generelt. Vi beskæftiger os hverdagslivet for gitanos, unge menneskers historier og diskrimination. Derudover arbejder vi med traditionel flamenco og deres funktion for gitanos samt nyere “flamenco” hos Rosalía.
Nøgleord:
Cultura
Herencia
Baile de flamenco
Gitanos
Discriminación
Igualdad
Prejucios
Kernestof:
Lo qué piensan los gitanos de Rosalía: https://www.youtube.com/watch?v=pnamovzq1UE
#YoNoSoyTrapacero #YoNoSoyTrapacera https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=DqBvpWbmdkQ
Rosalía: Malamente: https://www.youtube.com/watch?v=Rht7rBHuXW8
Alalá, 2016 (dokumentar, første 60 minutter)
Ole Loumann: Coge el aire con los manos fra Retratos: doce historias de la España actual
Supplerende stof:
Meaghan Beatley: Grammy nominee Rosalía's flamenco fame is questioned by Spain's Roma community (Grammy nominee Rosalía's flamenco fame is questioned by Spain's Roma community | The World from PRX)
Spain's Gypsy community still suffers discrimination: Spain's Gypsy community still suffers discrimination
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
19,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Colombia (EKSAMENSEMNE #2)
Om emnet:
Vi arbejder med emnet Colombia og de stereotype forestillinger som mange har om landet og befolkningen. Vi vil arbejde med interkulturelle kompetencer med fokus på begrebret "la otra historia".
Nøgleord:
- Cultura
- La única historia
- Estereotipo
- Perspectiva
- Prejucio
- Ser + adj.
Kernestof:
Mi cuerpo: Una mirada a las realidades en Colombia, pp. 11-12
Pablo Rissmøller og Ole Mikkelsen: Mario de Colombia, pp. 26-29 i La identidad contrastada
Narcos, sæson 1, episode 1 og 2
La Voz: “Mi padre era mucho más cruel que el Pablo Escobar de Netflix” (forkortet) "Mi padre era mucho más cruel que el Pablo Escobar de Netflix" - La Voz (diariolavoz.net)
Supplerende materiale:
The danger of a single story: Chimamanda Ngozi Adichie: The danger of a single story | TED
Grammatiske læringsmål:
- GUSTAR
- Muy eller mucho
- Verbalperifraser:
○ TENER + que + inf.
○ NECESITAR + inf.
○ ACABAR + de + inf.
- Præteritum og imperfektum (datider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Latinos en Estados Unidos (EKSAMENSEMNE #3)
Om emnet:
Vi arbejder med emnet Latinos en Estados Unidos, der har fokus på migrationen og dens problematikker mellem USA og Latinamerika. Derudover dykker vi ned i historier om livet i USA efter immigrationen fra Latinamerika.
Nøgleord:
- Migración
- Indocumentad@
- Extranjero
- Cruzar
- Identidad
- Libertad
- Emigrar
Kernestof:
Ulla Ringgard; Aase Kledal: Interview med Alma Cruz, s. 59-66 i Retratos Latinos en California
Helene Balslev Clausen; Line Flintholm: Sueños, s. 15, El paso, s. 24 og Al otro lado, s. 49 i Al otro lado
Supplerende materiale:
Ulla Ringgard; Aase Kledal: Kapitel 1, Introduktion, s. 7-12 i Retratos Latinos en California
Walking to America with the Migrant Caravan | VICE News Tonight Special Report (HBO) https://www.youtube.com/watch?v=ZWq0v4ucav0
Las patronas: https://www.youtube.com/watch?v=3XoPnNaijDo
Gramatiske læringsmål:
- Simpel fremtid
- Præteritum og imperfektum
- Konditionalis
- ACABAR de + inf.
Der kan fåes adgang til klassenotesbog på OneNote med udførlige modulbeskrive
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
8) SPANSK 3G: videoaflevering
|
12-12-2025
|
|
9) SPANSK 3G
|
17-12-2025
|
|
10) SPANSK 3G
|
20-01-2026
|
|
11) SPANSK 3G
|
20-01-2026
|
|
12) SPANSK 3G
|
24-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Género e identidad (EKSAMENSEMNE #4)
Note: I dette forløb vil vi beskæftige os med køn og identitet.
Vi arbejder med stereotyper og fordomme om de forskellige køn. Herunder vil vi beskæftige os med de traditionelle kønsroller og machismo.
Eleverne præsenteres for homoseksuelle forhold og udfordringer i Latinamerika og det katolske samfund.
I forløbet vil vi arbejde med og vende tilbage til følgende nøgleord til emnet:
Amar, casarse, aceptar, roles tradicionales de género, machismo, desafio, rechazar og discriminación
Læringsmål:
Eleverne vil arbejde konteksualiseret med følgende grammatiske emner:
Refleksive verber + gerundium/futurum/perfektum
Verbalperifraser
Kernestof:
Pilmark, Kristina & Olsen,Rikke: "MOSAICO MEXICANO", 2016, El machismo" + ¿Qué es el machismo?
"Carmen y Lola", film, filmstriben.dk
Mikkelsen, Ole Nicolaj & Riismøller, Pablo: "La identidad contrastada - jóvenes en Latinoamérica", 2013, "Mariángeles - una chica diferente"
Avisudklip om den katolske kirkes holdning til homoseksualitet
Supplerende stof:
Sunshine - Don't Confuse Love & Abuse - Day One
Machismo hurts men too | Alejandro Jimenez | TEDxMileHigh
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605434239",
"T": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605434239",
"H": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58605434239"
}