Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Mariagerfjord Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Tysk A
|
Lærer(e)
|
Sylvester Dvinge Ditlevsen
|
Hold
|
2024/3g TY2 (3g TY2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Modernes Leben - EKSAMENSSTOF
Forløbet omhandler det moderne menneskes liv samt de faktorer, der er af afgørende betydning herfor. Hovedtemaet omhandler således undertemaer som kærlighed, beskæftigelse, stress, identitet samt forholdet mellem forestilling og realitet - dette gennem arbejdet med forskellige tekster. Gennem dette første forløb trænes fortrinsvis elevernes læse- og lytteevne, samt tekstgengivelse og almen tekstanalyse. Sideløbende trænes elevernes mundtlige og skriftlige sprogproduktion.
Læste tekster:
1: Karen Duve: ´Taxi´, uddraget ´Warum wird man Taxifahrer?´: 2015
2: Karen Duve: ´Taxi´, uddraget ´Einen Freund haben oder lieber nicht?´: 2015
3: Milena Moser: ´Der Ausflug´, novelle: 1993
4: Leonhard Thoma: ´Der Hundetraum´, novelle: 2001
5: Axel Hacke: ´Der Bettler´: novelle: 2004
6: Alina Bronsky: ´Reset´: novelle: 2012
Gennemgået grammatik:
1) De possessive pronominer
2) De relative pronominer
3) De enkeltstyrende præpositioner
4) De dobbeltstyrende præpositioner.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Modernes Leben
|
08-09-2024
|
Kontraster og drømme
|
01-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Märchen - EKSAMENSSTOF
Märchen
Vi undersøger de tyske eventyrs fortryllende verden. I forløbet studeres eventyrets oprindelse, væsentligste karakteristika og typiske opbygning. Tekstmaterialet består af udvalgte eventyr fra: Der Zauberspiegel, Tyskforlaget (2006). Først fokuseres på folkeeventyr, senere kunsteventyr. Centralt for emnet står træning frem mod eksamen gennem arbejde med analyse samt perspektivering. Forløbet afsluttes med filmen ´Das Märchen vom Frosch und der goldenen Kugel´.
Tekstmateriale:
1:´Einleitung´ baggrundsmateriale om eventyrets væsentligste karakteristika og historie
2: Franz Lochbichler: ´An Euch´, digt: 1986
3: Brødrene Grimm: ´Brüderchen und Schwesterchen´, eventyr: 1819
4: Ludwig Bechstein: ´Das Märchen vom Schlaraffenland´, eventyr: 1857
5: Roland Kübler: ´Der Gesang des Wales´: eventyr: 1986
6: Roland Kübler: ´Der Zauberspiegel´: eventyr: 1986
7: Ngo The Chau: ´Das Märchen vom Frosch und der goldenen Kugel´, film: 2022.
Supplerende materiale:
1: frausonnig.jimdo.com: ´Was sind die Merkmale eines klassischen Marchens?´ Klip fra Youtube.
Tilladte ordbøger:
1) Ordbogen.com
2) De røde ordbøger
3) ABC-ordbogen
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Analyse af eventyr
|
10-11-2024
|
Eksamensopgave
|
25-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Sachliteratur
I forløbet arbejdes med sagprosa omhandlende Berlin samt en nytårstale. Analyseværktøjer samt generel introduktion er fra bogen Gattungen af Helle Egendal, Gyldendal (2016).
Læste tekster:
1: Helle Egendal: Merkmale der Sachlitteratur (fra Gattungen)
2: Helle Egendal: Das Rhetorische Pentagram (fra Gattungen)
3: Ernst Reuter: Schaut auf Diese Stadt, tale, (1948)
4: Annett Meiritz/Christoph Sydow: Berlin Erinnert, Berlin Jubelt, artikel (2014)
5: Neujahrsansprache von Angela Merkel 2016.
Sideløbende har eleverne arbejdet med grammatik samt mundtlig og skriftlig sprogproduktion.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Der Reservetorwart
|
15-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Die DDR - EKSAMENSSTOF
Die DDR
Formål:
Forløbets overordnede formål er at give eleverne et indblik i forskellige aspekter af livet i DDR Eleverne skal særligt trænes i forståelse og gengivelse af de forskellige problematikker som gjorde sig gældende for de tyskere, som måtte leve med konsekvenserne af et opdelt Tyskland og styret i øst.. Mod afslutningen af forløbet skal eleverne således kunne fremføre og diskutere de væsentligste aspekter fra de læste tekster omkring emnet. Særlige fokuspunkter for tekstlæsningen er tekstforståelse, - gengivelse, person- og miljøkarakteristikker samt træning i litterær analyse. Eleverne skal ligeledes trænes i at udvælge relevante citater fra en tekst, som kan bruges i en eksamenssituation. Gennem hele forløbet trænes elevernes evne til selvstændigt at præsentere en tekst - dette med tanke på eksamen. Et overordnet mål for hele forløbet er at sikre den fortsatte progression - både mundtligt og skriftligt.
Indhold:
Forløbet tager sit afsæt i elevernes forforståelse omkring DDR og det delte Tyskland. Herefter arbejdes med Muren/opdelingen af Tyskland i tiden efter 2. verdenskrig. Dokumentaren fra Deutsche Welle belyser dette yderligere. I næste del af forløbet fokuseres særligt på livet i DDR - dette gennem arbejdet med tekster, der på forskellig vis tematiserer forskellige aspekter af livet og dagligdagen i DDR. Til sidst i forløbet ser eleverne filmen Das Leben der anderen, hvor der er et særligt fokus på kontrasterne mellem livet i DDR og BRD samt overvågning og betydningen af Stasi.
Metode:
Individuelt arbejde
Par-arbejde
Gruppearbejde
Klassedialog/diskussion
Materiale:
1: Marlies Menge: Liebe Zwischen Ost Und West, novelle (1972)
2: Deutsche Welle: Eingemauert - Wie Die Innerdeutsche Grenze Wirklich War, dokumentar (2009)
3: Heinz Rein: Im Gebüsch, novelle (1976)
4: Wolf Biermann: Warte nicht auf bessere Zeiten, digt (1963)
5: Christa Moog: Es ist 15 Uhr, novelle (1976)
6: Florian Henckel von Donnersmarck: Das Leben der anderen, film (2006)
7: John Bernth: Tyskland i de første efterkrigsår, historisk materiale. Fra Munksgaards ´Tysk antologi fra 1500 til vor tid´ (1982)
8: Reiner Kunze: Das Ende der Kunst, digt (1969)
9: Ukendt forfatter: Die Bespitzelungsmethoden der Stasi: oversigtsmateriale
Supplerende materiale:
1: Fra Youtube: Simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer
Tilladte elektroniske hjælpemidler:
Gyldendals Røde Ordbog
Ordbogen.com
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Eksamenssæt
|
05-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Die 30ér Jahre und Napola - EKSAMENSSTOF
DIE 30ÉR JAHRE UND NAPOLA
Forløbet har til formål at give eleverne en forståelse af en række problematikker, som gjorde sig gældende i 30érnes Tyskland. Tekster omhandlende bogafbrænding, Hitler-Jugend, propaganda samt jødernes svære betingelser udgør forløbets materiale. De læste tekster dækker således et bredt tematisk felt, der giver eleverne mulighed for at diskutere og sammenligne de forskellige tekster ved en eventuel mundtlig eksamen. Centralt for tekstlæsningen står analyse, fortolkning og perspektivering.
Læste tekster:
1: Folkedrab.dk: ´Hitlers magtovertagelse´, historisk introduktionsmateriale.
2: Erich Kästner: Bücherverbrennung am 10. Mai 1933, beretning
3: Ukendt: Erziehung, Werbe- und Beitrittserklärung der Hitler-Jugend, 1934, historisk materiale
4: Herybert Menzel: Braune Kolonnen, digt, 1933
5: Bertolt Brecht: Die Ballade von der Judenhure Marie Sanders, digt, 1935
6: Inge Scholl: Die weisse Rose, novelle, 1947
7: Andreas Springer: Napola - eine Einführung, introducerende materiale til filmen
8: Dennis Gansel: Napola - Elite für den Führer, film, 2005
Tilladte ordbøger:
1) Ordbogen.com
2) De røde ordbøger.
3) ABC-ordbogen
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Undervisning af folkeskoleelever
|
01-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Opsamling og eksamenstræning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612521803",
"T": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612521803",
"H": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64612521803"
}