Holdet 2024/2gvhf3g bk3 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Mariagerfjord Gymnasium
Fag og niveau Billedkunst C
Lærer(e) Anna-Kathrine Schou Dybtved
Hold 2024/2gvhf3g bk3 (2gvhf3g bk3)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 INTRODUKTION
Titel 2 DE KUNSTNERISKE VIRKEMIDLER (EKSAMEN)
Titel 3 UD AF KOMFORTZONEN (EKSAMEN)
Titel 4 DRØMMENES VERDEN (EKSAMEN)
Titel 5 BLØDT (EKSAMEN)
Titel 6 ARKITEKTUR - FORUD FOR BESØG PÅ AARHUS Ø (EKSAMEN)
Titel 7 NO COMMENT (EKSAMEN)
Titel 8 HÅRDT (EKSAMENSPROJEKT) + eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 INTRODUKTION

Undervisningsbeskrivelse:


I dette indledende modul bliver eleverne præsenteret for faget.
I alle forløb arbejder vi fokuseret med metoden T-A-P (Andersen og Porse, 2020), så eleverne gøres opmærksom på vekselvirkningen mellem teori (T), analyse (A) og praksis (P).
Eleverne arbejder med en analog portfolio, hvor de opbevarer deres fysiske værker samt en digital portfolio i OneNote, hvor de løbende skriver analyser, refleksioner og procesbeskrivelser.
I modulet spørges eleverne ind til, hvad de ønsker at arbejde med (emner, metoder, perioder osv.). Disse ønsker forsøges inddraget i årets forløb.

Formål:
Formålet med modulet er at informere eleverne om, hvad de kan forvente og hvad der forventes af dem i faget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 DE KUNSTNERISKE VIRKEMIDLER (EKSAMEN)

Undervisningsbeskrivelse:
I dette forløb vil vi arbejde med de kunstneriske virkemidler ud fra problemstillingen:
Hvordan påvirker brugen af komposition, form, lys, skygge og farver i et kunstværk kunstnerens budskab og beskuerens oplevelse?

Arbejdsmetoder::
Eleverne arbejder med en analog portfolio, hvor de opbevarer deres fysiske værker samt en digital portfolio i OneNote, hvor de løbende skriver analyser, refleksioner og procesbeskrivelser.
Vi arbejder med metoden T-A-P (Andersen og Porse, 2020), så eleverne gøres opmærksom på vekselvirkningen mellem teori (T), analyse (A) og praksis (P).
Hvert modul omhandler et af de kunstneriske virkemidler: komposition, rum, perspektiv, lys og skygge, samt farver.
Alle begreber kobles op på praktiske øvelser.
Vi arbejder ud fra denne præsentation i hele forløbet:
Præsentation:: kortlink.dk/2m3ek

Alle værker fra forløbet:: kortlink.dk/2s7q6
Ovenstående dokument med værker fra forløbet lægger i forberedelseslokalet til eksamen.

Formål:
Formålet med modulet er at træne eleverne i de kunstneriske virkemidler, så de er i stand til at foretage en formanalyse.

T (teori):  
Komposition
Statisk/dynamisk komposition
Åben/lukket komposition
Hierarkisk/additiv komposition
Diagonal-, trekant-, cirkelkomposition
Det gyldne snit
Rum:
Overlapning
Repoussoir
Lineære gradienter
Optiske gradienter
Farveperspektiv

Perspektiv:
Linearperspektiv
Horisontlinje
Forsvindingspunkt
Orthogonaler
Normalperspektiv
Fugleperspektiv
Frøperspektiv
Centralperspektiv

Lys/skygge:
Naturligt lys
Symbolsk lys/egetlys
Clair-obscur
Synlig lyskilde
Diffust lys
Egenskygge
Slagskygge

Farve:
Primærfarver
Sekundærfarver
Tertiær farver
Lys/mørk-kontrast
Kold/varm-kontrast
Komplementærkontrast
Simultankontrast
Kvalitetskontrast
Farvens tone/valør
Brækkede farver

Analyse (A):
Eleverne præsenteres for en del eksempler på, hvordan virkemidlerne anvendes i professionelle værker, hvorfor der vil være en lang række værker listet under ‘Analyse’. Først i sidste modul i forløbet arbejder eleverne med en dybdegående analyse af et selvvalgt værk, som de er blevet præsenteret for i forløbet.
Værkerne er fra forskellige perioder, men eleverne forventes kun at kunne redegøre for kendetegnene ved barokkunst og ekspressionisme.

Før 1800-tallet:
Masaccio, Den hellige treenighed, ca. 1426-1428,
Facade af San Carlo alle Quattro-kirken i Rom, 1638
Michelangelo, Doni Tondo (Doni Madonna), ca. 1507
Sandro Botticelli, Venus’ fødsel, 1486
Caravaggio: Gravlæggelsen, 1603
Raphael, Madonna of the Meadow, 1506
Guido da Siena, Tronende Madonna med barn, 1270
Rafael, Skolen i Athen, ca. 1511
Pietro Perugino, Christ Handing the Keys to St. Peter, 1481-1482
Giuseppe Bartolomeo Chiari: Hyrdernes tilbedelse, 1720
Hellig familie, Rembrandt, 1640
Michelangelo di Caravaggio, Judith halshugger Holofernes, 1599
Michelangelo di Caravaggio, The Martyrdom of Saint Matthew, 1600
Peter Paul Rubens, Massacre of the innocents, 1610
Peter Paul Rubens, Bortførelsen af Leukippos' døtre, ca. 1618
Pieter Claesz, Vanitas, 1625
Evert Collier, Vanitas, 1663

Efter 1800-tallet:
Edgar Degas: Strygersker, 1884
Grant Wood: American Gothic, 1930
Andy Warhol, Marilyn Monroe, 1967
Caspar David Friedrich, Wanderer above the Sea of Fog , 1818
Cassius Marcellus Coolidge, A Friend in need, 1903
Erik Henningsen, "En Saaret Arbejder", 1895
Frida Kahlo, Me and my Parrots, 1941
Emil Nolde, Dansen omkring guldkalven, 1910
Salvador Dalí, La Tentación de San Antonio, 1946
Henri Matisse, The Horse, the Rider, and the Clown, 1943,
P.S. Krøyer, Sommeraften ved Skagens strand. Kunstneren og hans hustru, Marie , 1899
Anna Ancher, Pigen i den blå stue, 1891
Vincent Van Gogh, Café Terrace at Night, 1888
Lars Nørgaard: De tre gratier, 1985
Franz Marc, Legende væsler, 1911
Ernst Ludwig Kirchner: Gadebillede fra Berlin,1913
Emil Nolde, Korsfæstelse, 1912
Alexei Jawlensky. Woman with Green Fan, 1912
Oluf Høst: Aften, 1928
Vincent van Gogh, Starry Night, 1889
Ellsworth Kelly, Orange Red Relief, 1959
Vincent van Gogh, Starry Night, 1889
Paul Klee - Botanical Garden (1958)
Paul Klee - Architectural Review (1956)
Wassily Kandinsky, Kleine Welten" X  (1922)
Wassily Kandinsky, Kleine Welten" XI  (1922)
Wassily Kandinsky, Kleine Welten" I  (1922)

Samtidskunst:
Louise Bourgeois: Spider, 1994
HuskMitNavn, Signs of Life, 2020.
Michael Kvium, Blindt billede, 1991
Michael Kvium: Simpelt mandsportræt II, 2011
Michael Kvium, Fools, 2000
Julie Nord, The Garden, 2020
Michael Kvium, Kulturkreds, 1991
John Kørner: Alene med skyerne, 2011
Claus Carstensen, Negation as affirmation of will (Brumaire), 2001
Jeff Koons, Play-Doh, 2014
Michael Kvium: Stranded II, 2020


Praktis:
Stregtegning (2-minutters opgave)
Fotografisk gengivelse af værk i fotografi (fokus på forskellig komposition)
Farveperspektiv (‘kold” himmel/’varm himmel’ med sort forgrund)
Gå med linjen. Tegning og collage inspireret af Klee og Kandinsky (fokus på linje, komposition og rumskabende virkemidler)
Perspektivtegning
Fotografi med fokus på perspektiv
Skyggetegning (skyggelægning på kugle)
Ekspressionistisk portræt på plastisk (fokus på skygger/brækkede farver i samspil med mættede farver)

Kernestof:
Busk, K. C., Billedkunstbogen, Komposition, 2019. Forfatterne og Forlaget Columbus (ca. 1,5 normalside)
Busk, K. C., Billedkunstbogen, Rum, 2019. Forfatterne og Forlaget Columbus (ca. 1 normalside)
Busk, K. C., Billedkunstbogen, Linje, 2019. Forfatterne og Forlaget Columbus (ca. 1 normalside)
Busk, K. C., Billedkunstbogen, Lys og skygge, 2019. Forfatterne og Forlaget Columbus (ca. 1 normalside)
Busk, K. C., Billedkunstbogen, Farver, 2019. Forfatterne og Forlaget Columbus (ca. 3 normalside)

Supplerende stof:
(1) Why do old paintings look so weird? | Art 101: Linear Perspective - YouTube
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 UD AF KOMFORTZONEN (EKSAMEN)

Undervisningsbeskrivelse:
I dette forløb vil vi i særdeleshed arbejde med samtidskunst ud fra problemstillingen:
Hvad gør kunst ved vores sanser, og hvordan skabes kunst der tager kunstner og beskuer ud af komfortzonen?


Formål:
Formålet med  forløbet er at hjælpe eleverne til at turde bevæge sig ud af deres komfortzone. Eleverne skal se, at billedkunstfaget handler om at få spændende idéer, tage kreative chancer og udfordre sig selv. Faget handler ikke om, hvem der kan tegne pænest og inden for linjerne.
Vi dykker blandt andet ned i installations- og performancekunst og opdager, hvordan kunst kan påvirke alle vores sanser.  


Arbejdsmetode: Vi arbejder ud fra følgende præsentation i hele forløbet: kortlink.dk/2qwxw
Eleverne arbejder med en analog portfolio, hvor de opbevarer deres fysiske værker samt en digital portfolio i OneNote, hvor de løbende skriver analyser, refleksioner og procesbeskrivelser.
Vi arbejder med metoden T-A-P (Andersen og Porse, 2020), så eleverne gøres opmærksom på vekselvirkningen mellem teori (T), analyse (A) og praksis (P).

T (teori):
Affekt (affektteori)
Kendetegn ved samtidskunst
Installationskunst
Relationel æstetik
Performancekunst
Das Unheimliche

A (analyse): Vi vil i forløbet primært arbejde med samtidskunst. Dog vil vi diskutere, hvorvidt man kan tale om affekt ved værker fra andre perioder (barok og ekspressionisme)

Før 1800-tallet:
Caravaggio: Gravlæggelsen, 1603
Michelangelo di Caravaggio, Judith halshugger Holofernes, 1599
Peter Paul Rubens, Bortførelsen af Leukippos' døtre, ca. 1618
Efter 1800-tallet:
Emil Nolde, Korsfæstelse, 1912
Emil Nolde, Dansen omkring guldkalven, 1910
Samtidskunst:
Lauren Kalman: Hard Wear (Pearls), 2006
Pipilotti Rist: Pour Your Body Out (7354 Cubic Meters), 2008
Jan Hakon Erichsen, Destruction Diaries, 2019
DOLK, Low Key, 2016
Marco Evaristti Helena y el Pescador, 2000
Marina Abramovic, RHYTHM 0, 1974
Jeppe Hein, Smoking Bench, 2002


P (praksis):
Skulptur i margarine
Idé + skitse til værk med fokus på relationel æstetik

Kernestof:
-  ”TAP. Teori til analyse og praksis i billedkunst”, Affekt, Andersen & Porse, 2021 (3,6 normalsider)
- ”TAP. Teori til analyse og praksis i billedkunst”, Relationel æstetik og åbne værker, Andersen & Porse, 2021 (2,2 normalsider)
- An Introduction to Performance Art | TateShots - YouTube (3:41 minutter)  

Supplerende stof:
- ASMR BUTTER EATING | Satisfying Eating Sounds Mukbang 먹방 - YouTube
- SENSE ME - YouTube (udstilling på Trapholt, SENSE ME, 2019-2020)
- Jinsop Lee: Design for all 5 senses | TED Talk (5-sansers graf) → Vi har læst om den i teoriteksten Affekt.
- Marina Abramovic on performing "Rhythm 0" (1974) - YouTube (3:07 minutter)

Dokument med værker:
Alle værker fra forløbet findes i dette dokument: kortlink.dk/2s7qa
Dokumentet printes og lægges i eksamenslokalet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 DRØMMENES VERDEN (EKSAMEN)


Problemstilling:
I forløbet vil vi arbejde teoretisk, analytisk og praktisk med problemstillingen: Hvordan udtrykkes drømme og underbevidste følelser i kunsten, og hvordan påvirker det vores opfattelse af virkeligheden?

Præsentation til forløbet: Igennem hele forløbet arbejder vi udfra denne præsentation: kortlink.dk/2s7qc

Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne en dybere forståelse for, hvordan kunst kan fungere som en kanal for at udtrykke underbevidste tanker, følelser og drømme. Gennem en teoretisk, analytisk og praktisk tilgang lærer eleverne at identificere og anvende surrealistiske teknikker og symbolik, der er med til at udforske og udfordre vores opfattelse af virkeligheden


Arbejdsformer:
I forløbet arbejder vi fokuseret med metoden T-A-P (Andersen og Porse, 2020), så eleverne gøres opmærksomme på vekselvirkningen mellem teori (T), analyse (A) og praksis (P).
Eleverne arbejder med en analog portfolio, hvor de opbevarer deres fysiske værker samt egne noter, hvor de løbende skriver analyser, refleksioner og procesbeskrivelser.

T:
Vi arbejder med teorierne og begreberne:
Surrealisme
Freuds drømmeteorier
Drømmesymboler
Automatisering: automattegning, frottage, automatdigtning
Affekt
Proportioner (renæssancen)
Ready mades
Taktilitet
Kvindekroppen i surrealismen

A: Vi arbejder løbende med analyse af elevernes egne værker. Derudover arbejder vi med mere eller mindre dybdegående analyser af følgende værker, der dækker de tre perioder, før 1800-tallet, efter 1800-tallet og samtidskunst
Salvador Dalí: Dream Caused by the Flight of a Bee around a Pomegranate a Second Before Awakening, 1944
Salvador Dalí, La Tentación de San Antonio, 1946
Joan Miro, The Family, 1924
Max Ernst, The Fugitive, 1925
Georges de la Tour, Dream of St. Joseph, ca. 1600
Salvador Dalí, The Face of War, 1940
Cindy Sherman, Tapestries, 2023
Rene Magritte, The False Mirror, 1928
Man Ray, Boule sans neige, 1927
Salvador Dalí, The Eye of Time, 1941
Frida Kahlo, Uden håb, 1945
Meret Oppenheim, pelset tekop, 1936
Salvador Dalí, The Great Masturbator, 1929
Salvador Dalí, Venus fra Milo med skuffer, 1936
- Edgar Degas: Strygersker, 1884 (impressionismen)
-Frida Kahlo,  The Two Fridas (Las Dos Fridas), 1939
-René Magritte, The Rape (Le Viol), 1934
- Meret Oppenheim, My Nurse (Ma Gouvernante), 1936

P: Eleverne arbejder i løbet af forløbet med forskellige udtryksformer.
- Automattegning/frottage/automatdigtning
- Collage med øje som motiv
- Skulptur i ler (ude af proportioner)
- Tegninger af fragmenter af kvindekroppen


Kernestof:
Katrine Charlotte Busk: Billedkunstbogen, Forlaget Columbus, 2019 (ca. 1,6 normalside)
Kunstforeningen Gl. Strand, undervisningsmateriale i forbindelse med ”Kvindernes surrealisme”, 2019 (ca. 1,1 normalside)
Surrealism in 5 Minutes: Idea Behind the Art Movement - YouTube (video, 5 minutter)
”TAP. Teori til analyse og praksis i billedkunst”, Affekt, Andersen & Porse, 2021 (3,6 normalsider)
-Kunstforeningen Gl. Strand, undervisningsmateriale,"Surrealisme og køn", 2019 (ca. 1 normalside)


Supplerende stof:
Oversigt drømmesymboler – NetSpirit


Værker fra forløbet:
Alle værker fra forløbet kan ses i dette dokument: kortlink.dk/2s7qg
Dokumentet printes og lægges i eksamenslokalet
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 BLØDT (EKSAMEN)

Problemstilling:
I forløbet vil vi arbejde teoretisk, analytisk og praktisk med problemstillingen:
Skab et værk, hvor du udforsker og fortolker begrebet BLØDT
Vis gennem dit arbejde, hvordan du forstår og kan forbinde teori med praksis. Brug relevante kunstteorier, materialevalg og teknikker til at vise, hvad blødhed betyder for dig: Er det en fysisk tilstand, en mental barriere, en kulturel symbolik – eller noget helt tredje?

Præsentation til forløbet:
Igennem hele forløbet arbejder vi udfra denne præsentation: kortlink.dk/2rbpd

Formål:
Eleverne arbejder i tre moduler med et selvstændigt projekt, hvor de individuelt skal skabe værker, der viser, hvad BLØDT betyder for dem.
Forløbet skal ende ud med et værk pr. elev, der viser at eleven er i stand til at  koble relevante teorier, metoder og teknikker til emnet.

Formålet med forløbet er at give eleverne en forsmag på eksamensprojektet senere på skoleåret.
Eleverne trænes i at søge relevant teori til emnet. De kan bruge teori fra undervisningen, eller anden selvvalgt teori.

Arbejdsformer:
Idégenerering
Inspirationssøgning
Skitsetegning
Kobling af relevante begreber til det praktiske arbejde løbende
Kreativ fordybelse i selvvalgt materiale

Supplerende stof:
Eleverne finder selv værker. De er blevet præsenteret for følgende som inspiration til projektet:
- Claes Oldenburg; værker i stof
-Gian Lorenzo Bernini, Voldtægten af Proserpina
- Henri Matisse: The Parakeet and the Mermaid
- Henri Matisse: Dance
- Olafur Eliason: The Weather Project
- P.S. Krøyer: Sommeraften ved Skagen
- Peter Paul Rubens, De tre gratier
- Marc Quinn, Alison Lapper Pregnant
- Petra Kleis, Portraits

Værker fra forløbet:
Alle værker er samlet i dette dokument: kortlink.dk/2s7qy
Dokumentet printes og lægges i eksamenslokalet.

Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 ARKITEKTUR - FORUD FOR BESØG PÅ AARHUS Ø (EKSAMEN)

Undervisningsbeskrivelse:
I dette forløb vil vi arbejde med arkitektur - især modernisme og dekonstruktivisme ud fra problemstillingen:
Hvordan viser arkitekturen på Aarhus Ø nutidens tendenser og byggestil?


Formål:
Formålet med de to moduler er at forberede eleverne til et besøg på Aarhus Ø, hvor vi skal opleve arkitekturen.


Arbejdsmetode: Vi arbejder ud fra følgende præsentation: kortlink.dk/2qybu

Eleverne arbejder med en analog portfolio, hvor de opbevarer deres fysiske værker samt egne digitale noter, hvor de løbende skriver analyser, refleksioner og procesbeskrivelser.
Vi arbejder med metoden T-A-P (Andersen og Porse, 2020), så eleverne gøres opmærksom på vekselvirkningen mellem teori (T), analyse (A) og praksis (P).

T (teori):
- Arkitektur fra renæssancen 
- Arkitektur fra barokken 
- Arkitektur fra samtidskunsten --> Modernisme/Dekonstruktivisme
- Lys/skygge i arkitektur
- Facadeanalyse

A (analyse):
- Z-huset, Aarhus Ø
- Havnehusene, Aarhus Ø
- Pakhusene, Aarhus Ø
- Sant'Andrea, Rom
- San Carlo alle Quattro-kirken i Rom, 
- Isbjerget, Aarhus Ø 
- Facadeanalyse af Lighthouse
- Arizona-Sonora Desert Museum, Tucson, Arizona, USA (kun fokus på lys/skygge)
-Neanderthal Museum, Spanien (kun fokus på lys/skygge)

P (praksis):
- Dekonstruktivistisk bygning ud fra et tilfældighedsprincip
- Lys og skygge i arkitektur (papirklip)

Kernestof:
- Nymodernismen, Dansk Arkitekturcenter (ca. 2 normalsider)

Værker fra forløbet:
kortlink.dk/2s7r2
Dokumentet printes og lægges i eksaminationslokalet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 NO COMMENT (EKSAMEN)


Problemstilling:
I forløbet vil vi arbejde teoretisk, analytisk og praktisk med problemstillingen: Hvordan kan man kombinere tekst, billeder og farver til at udfordre magtstrukturer og kritisere samfundets normer?

Præsentation til forløbet: Igennem hele forløbet arbejder vi udfra denne præsentation: kortlink.dk/2rpfq

Formål:
Formålet med forløbet er at forberede eleverne på et besøg på ARoS, hvor vi skal opleve den aktuelle udstilling 'No Comment' af Barbara Kruger.

Arbejdsformer:
I forløbet arbejder vi fokuseret med metoden T-A-P (Andersen og Porse, 2020), så eleverne gøres opmærksomme på vekselvirkningen mellem teori (T), analyse (A) og praksis (P).
Eleverne arbejder med en analog portfolio, hvor de opbevarer deres fysiske værker samt egne noter, hvor de løbende skriver analyser, refleksioner og procesbeskrivelser.

T:
Vi arbejder med teorierne og begreberne:
- Samtidskunst
- Massemedier
- Installationskunst
-Stedsspecifikke værker
- Fænomenologi 
- Stedets ånd 

A: Vi arbejder løbende med analyse af elevernes egne værker. Derudover arbejder vi med mere eller mindre dybdegående analyser af følgende værker:
- Barbara Kruger, Untitled (Just be yourself), 2000
- Barbara Kruger, Untitled (Gender is irrelevant),1989
- Barbara Kruger, Untitled (I shop therefore I am),1987
- Barbara Kruger – No Comment, ARoS 2024.
- Banksy, vægmaleri/graffiti på South Bank, 2004
- Banksy, vægmaleri/graffiti, Follow your dreams, Boston, 2010
Eleverne får omvisning i "No Comment", samt installationskunst i kælderen.
På egen hånd oplever de andre dele af museet. De opfordres til at besøge Olafur Eliasson – Your rainbow panorama (2011) og Ron Mueck – Boy (1999).

P: Eleverne arbejder i løbet af forløbet med forskellige udtryksformer.
- Skab dit eget Kruger-inspirerede værk
- Haiku-digte med inspiration fra "No Comment" 
- Stencils til graffiti 

Kernestof:
- Stedets ånd og fænomenologi, Fra ” TAP. Teori til analyse og praksis i billedkunst”, Andersen & Porse, 2021 (ca. 1,5 normalside)
- Barbara Kruger: Jeg er optaget af dynamikker omkring magt, ondskab, omsorg, køn, race og klassehierarkier - Issuu (artikel)

Supplerende stof:
- BANKSY: The World's Most Loved Criminal (Youtube)
-Barbara Kruger: in her own words (Youtube)

Værker fra forløbet:
Billeder af installationen "No Comment" og andre værker fra ARoS findes i dette dokument: kortlink.dk/2s7rt
Værker af Banksy findes også her.

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 HÅRDT (EKSAMENSPROJEKT) + eksamensforberedelse

Eleverne arbejder med et individuelt, selvstændigt eksamensprojekt.
Eleverne vil arbejde teoretisk, analytisk og ikke mindst praktisk med en problemstilling valgt af læreren.

Problemstilling
Skab et værk, hvor du udforsker og fortolker begrebet HÅRDT.

Vis gennem dit arbejde, hvordan du forstår og kan forbinde teori med praksis. Brug relevante kunstteorier, materialevalg og teknikker til at vise, hvad hårdhed betyder for dig: Er det en fysisk tilstand, en mental barriere, en kulturel symbolik – eller noget helt tredje?

Teori
Eleverne opfordres til at anvende relevant teori, som vi har arbejdet med i undervisningen. Al gennemgået teori kan ses i studieplanen for alle forløb. De opfordres også til selv at  opsøge teori.

Analyse
I opstarten af modulet vises en række eksempler på, hvordan emnet kan gribes an. Eleverne analyserer løbende deres egne værker, for at koble teori, analyse og praksis.

Praksis
Hvilken udtryksform, eleven vælger, er op til eleven selv.
Projektet ender ud i et visuelt produkt, som eleverne vil præsentere til den mundtlige eksamen til januar.

Præsentation til forløbet: Igennem hele forløbet arbejder vi ud fra denne præsentation: kortlink.dk/2rbpg

Kulturcafé
D. 29/4 afholdes skolens årlige Kulturcafé, hvor alle de kreative fag sammen afholder en aften, hvor de inviterede oplever musik og kunst.
Alle billedkunstelever afholder fernisering af deres eksamensprojekter. I løbet af aftenen står eleverne for at præsentere deres eget værk for de besøgende.
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer