Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Mariagerfjord Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Sylvester Dvinge Ditlevsen
|
|
Hold
|
2024 Ty/6c (1g Ty6c, 2g Ty6c)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Liebe EKSAMENSSTOF
LIEBE
Vi arbejder med temaet og belyser emnet gennem arbejdet med forskellige tekster fra forskellige genrer. Herigennem belyses kærligheden fra forskellige vinkler, og eleverne kommer i gang med det tyske sprog gennem forskellige almengyldige tematikker, der har stor gavn af elevernes forforståelse. Centralt for forløbet står træning af tekstgengivelse, karakteristikker samt perspektivering mellem de enkelte tekster. Sideløbende arbejdes der med basal grammatik samt udvælgelse og brug af citater.
Læste tekster:
1) Gudrun Pausewang: ´Ein rotes Kleid´, novelle: 1988
2) Bosse: ´Liebe ist leise´, sang: 2009
3) Gabriele Wohmann: ´Ein netter Kerl´, novelle: 1973
4) Loriot: ´Das Ei ist hart´, filmklip: 1977
5) Ursula Wölfel: ´Der Vater´, novelle: 1970
Gennemgået grammatik:
1) Artiklernes bøjning samt sætningsanalyse
2) Hjælpeverberne
3) De svage verber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Multikulturalismus EKSAMENSSTOF
Multikulturalismus
Forløbet sætter fokus på det multikulturelle Tyskland. Efter et par introducerende øvelser omkring ´Was ist Kultur?´ og ´Was ist Multikulturalismus?´ arbejder eleverne med et udvalg af tekster tilhørende forskellige genrer, der på forskellig vis behandler emnet. Centralt for emnet står begreber som identitet, tilhørsforhold og de problematikker, som unge tyskere med tyrkisk baggrund må leve med. Tekstmateriale samt øvelser stammer fra bogen ´Hier ist meine Heimat´, Tyskforlaget, 2010.
Læste tekster:
1) Nevfel Cumart: ´Über die Heimat I´, digt 1996
2) Nevfel Cumart: ´Über die Heimat II, digt 1996
3) Muhabbet und Freunde: ´Deutschland´, sangtekst 2008
4) Erdal Sezer: ´Es wird immer etwas Fremdes bleiben´ essayistisk fremstilling 2006
5) Aysegül Acevit: ´Der Bahnhof´, erindring, 2005
6) Yesemin Samdereli: ´Almanya - willkommen in Deutschland, film, 2011
7) Goethe Instituttet: ´Wie Deutschland ein Einwanderungsland wurde´, faktamateriale, 2016.
Gennemgået grammatik:
1) Repetition af basisgrammatik
2) Artiklernes bøjning
3) Sætningsanalyse
4) Stavning
Tilladte ordbøger:
1) Ordbogen.com
2) De røde ordbøger
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Skriftlig prøve på skolen
|
26-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Die DDR und das geteilte Deutschland EKSAMENSSTOF
DIE DDR UND DAS GETEILTE DEUTSCHLAND
Forløbet afsluttes i begyndelsen af 2.g.
Formål:
Forløbets overordnede formål er at give eleverne et indblik i forskellige aspekter af DDR og datidens opdelte Tyskland. Eleverne skal særligt trænes i forståelse og gengivelse af de forskellige problematikker som gjorde sig gældende for de tyskere, som måtte leve med konsekvenserne af det opdelte Tyskland. Mod afslutningen af forløbet skal eleverne således kunne fremføre og diskutere de væsentligste aspekter fra de læste tekster omkring emnet. Særlige fokuspunkter for tekstlæsningen er tekstforståelse, - gengivelse, person- og miljøkarakteristikker samt træning i litterær analyse. Eleverne skal ligeledes trænes i at udvælge relevante citater fra en tekst, som kan bruges i en eksamenssituation. Gennem hele forløbet trænes elevernes evne til selvstændigt at præsentere en tekst - dette med tanke på eksamen. Et overordnet mål for hele forløbet er at sikre den fortsatte progression - både mundtligt og skriftligt.
Indhold:
Forløbet tager sit afsæt i elevernes forforståelse omkring DDR og det delte Tyskland. Herefter arbejdes med Muren/opdelingen af Tyskland i tiden efter 2. verdenskrig. Dokumentaren fra Deutsche Welle belyser dette yderligere. I næste del af forløbet fokuseres særligt på livet i DDR. Digtet Das Ende Der Kunst giver indsigt i datidens censur. Filmen Das Leben Der Anderen skildrer flere af de ovennævnte forhold, og gennem arbejdet med denne opnår eleverne derfor en bredere forståelse af emnet.
Metode:
Individuelt arbejde
Par-arbejde
Gruppearbejde
Klassedialog/diskussion
Materiale:
1: Marlies Menge: Liebe Zwischen Ost Und West, novelle (1972)
2: Deutsche Welle: Eingemauert - Wie Die Innerdeutsche Grenze Wirklich War, dokumentar (2009)
3: Heinz Rein: Im Gebüsch, novelle (1976)
4: Rainer Kunze: Das Ende Der Kunst, digt (1969)
5: Christa Moog: Es ist 15 Uhr, novelle (1976)
6: Ukendt: Die Bespitzelungsmethoden der Stasi, oversigt over metoderne til overvågning.
7: Florian Henckel von Donnersmarch: Das Leben Der Anderen, film (2006)
Supplerende materiale:
1: Fra Youtube: Simpleshow erklärt den Fall der Berliner Mauer
Tilladte elektroniske hjælpemidler:
Gyldendals Røde Ordbog
Ordbogen.com
ABC-ordbogen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Oversættelse og forklaringer
|
02-04-2025
|
|
Almindelig opgave 2
|
19-05-2025
|
|
Skriftlig prøve 2
|
26-05-2025
|
|
Das Ende der Kunst
|
31-08-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Märchen EKSAMENSSTOF
Märchen
Vi undersøger de tyske eventyrs fortryllende verden. I forløbet studeres eventyrets oprindelse, væsentligste karakteristika og typiske opbygning. Tekstmaterialet består af udvalgte eventyr fra: Der Zauberspiegel, Tyskforlaget (2006). Først fokuseres på folkeeventyr, senere kunsteventyr. Centralt for emnet står træning frem mod eksamen gennem arbejde med analyse samt perspektivering.
Tekstmateriale:
1:´Einleitung´ baggrundsmateriale om eventyrets væsentligste karakteristika og historie
2: Franz Lochbichler: ´An Euch´, digt: 1986
3: Brødrene Grimm: ´Brüderchen und Schwesterchen´, eventyr: 1819
4: Ludwig Bechstein: ´Das Märchen vom Schlaraffenland´, eventyr: 1857
5: Roland Kübler: ´Der Zauberspiegel´: eventyr: 1986
6: Ngo The Chau: ´Das Märchen vom Frosch und der goldenen Kugel´: film: 2022.
Supplerende materiale:
1: frausonnig.jimdo.com: ´Was sind die Merkmale eines klassischen Marchens?´ Klip fra Youtube.
Gennemgået grammatik:
1: Repetition af basisgrammatik
2: Træning i nøgleformuleringer i forbindelse med tekstarbejde og -præsentation.
Tilladte ordbøger:
1) Ordbogen.com
2) De røde ordbøger
3) ABC-ordbogen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Vores emne om DDR
|
08-10-2025
|
|
Skriftlig prøve 1
|
02-12-2025
|
|
Skriftlig prøve på skolen
|
02-02-2026
|
|
Der Zauberspiegel
|
04-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Die 30ér Jahre und Napola EKSAMENSSTOF
DIE 30ÉR JAHRE UND NAPOLA
Forløbet har til formål at give eleverne en forståelse af en række problematikker, som gjorde sig gældende i 30érnes Tyskland. Tekster omhandlende bogafbrænding, Hitler-Jugend, propaganda samt jødernes svære betingelser udgør forløbets materiale. De læste tekster dækker således et bredt tematisk felt, der giver eleverne mulighed for at diskutere og sammenligne de forskellige tekster ved en eventuel mundtlig eksamen. Centralt for tekstlæsningen står analyse, fortolkning og perspektivering.
Læste tekster:
1: Erich Kästner: Bücherverbrennung am 10. Mai 1933, beretning
2: Ukendt: Erziehung, Werbe- und Beitrittserklärung der Hitler-Jugend, 1934, historisk materiale
3: Herybert Menzel: Braune Kolonnen, digt, 1933
4: Bertolt Brecht: Die Ballade von der Judenhure Marie Sanders, digt, 1935
5: Andreas Springer: Napola - eine Einführung, introducerende materiale til filmen
6: Dennis Gansel: Napola - Elite für den Führer, film, 2005
7: Folkedrab.dk: ´Hitlers magtovertagelse´, historisk baggrundsmateriale.
Tilladte ordbøger:
1) Ordbogen.com
2) De røde ordbøger.
3) ABC-ordbogen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Valgfri opgave
|
29-04-2026
|
|
Skriftlig prøve 3
|
05-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Opsamling og eksamenstræning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65207846779",
"T": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65207846779",
"H": "/lectio/285/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65207846779"
}