Holdet 1pq id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Mariagerfjord Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Mathias Mondrup Pedersen
Hold 2025 id/pq (1pq id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Basketball
Titel 4 Pickleball
Titel 5 Stepaerobic
Titel 6 X-fit
Titel 7 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

Formål:
I forløbet har eleverne arbejdet med kaste og gribeteknik; forhåndkast, baghåndskast og
upsidedown-kastet (hammerkastet). Pivotering, nøltælling, turnover, cutting, interception, regelbrud/fejl, fairplay, finter, og spirit of the game.

Faglige mål:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til
centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre
færdighedsområder: boldspil
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke
samarbejdsrelationer
-kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden

Læringsmål: (Hvad skal eleverne kunne? )
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Du skal kunne udføre en vertikal stak.
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering

Materialer:
Yubio C + B (2025) af Thomas Skadhede m.fl. s. 668-673 + 694-696 + 1258-1259
- Kapitel 15.1 Ultimates historie (s. 668-669)
- Kapitel 15.2 Regler, ide og organisering (s. 669-673)
- Kapitel 15.6 Spirit of the game (s.695-697)
- Kapitel 29.9: Arbejdskravsanalyse 1258-1259

PDF fra Dansk Frisbee Sport Union (DFSU_C_niveau-Guide - Ultimate DFSU) s. 56 om forsvarsspil

Youtube-video:
World Games 2017 Ultimate Gold Medal Game - USA v COL
https://www.youtube.com/watch?v=tq_em0gd7eA

Samt diverse teknikvideoer fra afsnittet om Ultimate i Yubio (2025)

Nøglebegreber:
- Forhåndskast
- Baghåndskast
- Upsidedownkast
- Pivotering
- Nøltælling,
- Turnover
- Cutting/Finter
- Stack
- Løb i det frie rum
- Regelbrud/fejl
- Fairplay,
- Spirit of the game.
- Arbejdskravsanalyse - Hvad kræver det at spille ultimate?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Opvarmningsprogrammer (til musik)
I forløbet har eleverne har I grupper af 3-4 elever lavet og fremvist et opvarmningsprogram. De har efterfølgende evalueret hinanden og deres eget program. Undervejs har eleverne arbejdet med en test, hvor de skulle måle opvarmningens betydning: Et lodret spring, hop fra stående, samt stød med medicinbold. Efterfølgende gennemførte eleverne et komplet opvarmningsprogram hvorefter de igen lavede samme test som de gjorde indledningsvist.
Eleverne er blevet introduceret til teori omkring opvarmning både hvad der sker rent fysisk og mentalt, når vi varmer op, men også hvordan man sætter et opvarmningsprogram sammen. Herunder et særligt fokus på at finde rytmen, tælle takterne i musikken samt hvilke sange der passer til hvile type serier.
Undervejs introduceres eleverne for forskellige former for sving, gang og løbeøvelser, små hoppe-sekvenser, styrkeøvelser m.m.

Faglige mål:
̶  Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til
centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
̶  Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: Musik og bevægelse
̶  Opnå kropsbevidsthed
̶  Udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram samt gennemføre og evaluere et træningsprogram og i begge tilfælde kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
̶  Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.

Fokuspunkter (hvad skal eleverne kunne)
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Bruge egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op

Materiale:
Yubio C + B (2025) s. 1334-1340 + s. 1355-1358
- Kapitel 30.1 Hvorfor varme op? (s. 1334-1335)
- Kapitel 30.2 Selve musikken (s. 1335-1336)
- Kapitel 30.3 Bevægelseskvaliteter (s. 1337-1338)
- Kapitel 30.4 Programmets opbygning (s. 1339-1340)
- Kapitel 30.8 Labans bevægelseslære (s.1355-1358)

Nøglebegreber:
- Almen/specifik opvarmning
- Musikkens udtryk og tempo (BPM). passer musikken til den serie nummeret skal bruges til?
- 1. taktslag
- BESSr
- Bevægelseskvaliteter: Førte, markerede og svingende bevægelser
- Progression
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Basketball

Basketball
Formål:
I forløbet har eleverne arbejdet med driblinger, afleveringer og pivotering, samt stående skud og lay-up. Derudover har eleverne øvet forskellige løbemønstre og samspil med hinanden. Eleverne er i undervisningen blevet præsenteret for spillet historie samt regler, idé og organisering. Eleverne har ydermere spillet kampe efter de mest grundlæggende regler.
I slutningen af forløbet havde holdet en ekskursion til Randers for at se en ligakamp mellem Randers Cimbria og Holbæk-Stenhus. Fraværende elever analyserede sekvenser fra en NBA-kamp med fokus på at detektere kendte spilmønstre og finter.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Pivotering
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Stående skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder (Hopskud er ekstra "pynt")
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten), spinmove (Crossover mellem benene er ekstra)"pynt".
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Materialer:
Yubio-bogen (2025) af Thomas Skadhede m.fl. s. 550-560
- Kapitel 12.1 Basketballs historie (s. 550-551)
- Kapitel 12.2 Regler, ide og organisering (s. 551-560)

Videoer fra Yubio (2025) - Herunder driblinger, afleveringer og løbemønstre

Nøglebegreber:
- Brystaflevering
- Enhånds, træd til siden
- Studsaflevering
- Skip-aflevering
- Pivotering
- Stående skud
- BEEF (Balance, Elbow, Eyes, Follow through)
- Jumpshot
- Lay-up
- Cross-over
- pumpfake
- Spinmove
- Give and go
- Cuts
- Rebound
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Pickleball

Pickleball:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i
pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe. Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.

Faglige mål:
̶  Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
̶  Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: klassiske og nye idrætter
̶  Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke
samarbejdsrelationer
̶  Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden

Fokuspunkter (hvad skal eleverne kunne)
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv og returnering i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen i forskellige situationer og forståelse for, hvornår forskellige typer af slag skal bruges.

Materiale:
Yubio (2025) af Thomas Skadhede m.fl. s. 1269-1275
- Kapitel 210.1: Pickleballs historie (s.1269-1271)
- Kapitel 210.2: Regler, ide og organisering (s. 1271-1275)

Videoer:
Yubio (2025): Greb, benstilling og batvinkel - http://yubio.dk/booklinks.html?id=210_Teknik_1_Greb

YouTube:
How to play pickleball in 5 minutes
https://www.youtube.com/watch?v=pDDwZgepQeE
Master the third shot drop
https://www.youtube.com/watch?v=O-VOy2lhtB8
Top 3 tips for strong pickleball volleys
https://www.youtube.com/watch?v=UTL8YSKFIcg
Pickleball Drill – No mans land
https://www.youtube.com/watch?v=DHsgVb84tGo

Nøglebegreber:
- Køkkenet/Kitchen (No volley Zone)
- NVZL (No Volley Zone LIne)
- Grundslag (Baghånd og forhånd)
- Dink
- Serv og returnering
- Double-bounce reglen
- Lob
- Flugtning
- Third-shot-drop
- Benstilling (Åben/Lukket)
- Batvinkler (Åben/Neutral/Lukket)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Stepaerobic

Formålet med forløbet stepaerobic er, at eleverne lærer grundtrin og nogle variationer i stepaerobic. Fokus har været på rytmeforståelse og at udføre forskellige trin i takt til musik samtidig med at koordinere ben og armbevægelser. I forløbet har eleverne selv sammensat små koreografier og sammensat trin til en mindre serie. Ellers er de blevet præsenteret for 3 serier med forskellig sværhedsgrad, tempo og musikgenre.
Det har været basis øvelser uden pauser, så som spark, v-trin, a-trin, v-trin med drejning, knæ, curl, flyv, 3 knæ, L-trin, lunges bagud og sidelæns. Pausen er vigtig at undgå, så der arbejdes kontinuerligt med fokus på kondition og udholdenhed.

Faglige mål:
̶  Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for
træning og idrættens discipliner
̶  Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: musik og bevægelse
̶ Opnå kropsbevidsthed
̶  Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
̶  Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
̶  Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder

Fokuspunkter (hvad skal eleverne kunne)
- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning, puls og Borgs skala.

Materiale:
Yubio (2025) af Thomas Skadhede m.fl. s. 1457-1462 + 1476-1478 + 1308-1310
- Kapitel 34.1: Hvad er det? (1457-1459)
- Kapitel 34.2: Opbygning af serier (1459-1461)
- Kapitel 34.3: Udførelse
- Kapitel 34.3.1 Intensitet (1461)
- Kapitel 34.3.2 Musik (1461-1462)
- Kapitel: 34.7 Kontinuerlig træning (1476-1478)
- Kapitel 30.8 Labans bevægelseslære (1355-1357)

Nøglebegreber:
- Kontinuerlig træning
- Borgs skala
- Laban (BESSr)
- Blok
- Skiftetrin
- Progression
- Intensitet (Højde, arme, musik, high / low impact)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 X-fit

Formål:
Formålet med X-Fitforløbet er en grundlæggende indføring i X-Fit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på. I forløbet introduceres eleverne for mange forskellige typer af WOD's, ligesom tekniktræning til centrale øvelser gennemgås. I slutningen af forløbet skal I selv lave en WOD ud fra en af de gennemgåede typer af WOD's. Det gælder om her at finde gode øvelser, der både kræver teknik og god fysik at udføre. I bedømmes på WOD'ens opbygning, herunder hvordan I teknisk og fysisk klarer at udføre den. Jeres WOD kan evt. filmes, så læreren kan se den på et senere tidspunkt.

Faglige mål - Hvad skal jeg kunne?
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med udstyr (kettlebells, dumbbells, box og sjippetov mm.)
- Forstå principperne i de mange forskellige WOD-s herunder variationsmuligheder
- Sammensætte jeres egen WOD på en fornuftig måde rent opbygningsmæssigt.
- Være fysisk og teknisk i stand til at gennemføre WOD’s - herunder jeres egen
- Støtte, motivere og teknisk korrigere andre

Kernestof:
- Aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og koordination
- Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- Grundlæggende principper indenfor styrketræning og bevægelseslære

Materiale:
- Bøger:
Yubio (2025) s. 985-992 + s. 67-69 + s. 78-83

Nøglebegreber:
- Styrketræning
- Muskelstyrke
- Muskeludholdenhed
- Superkompensation
- CrossFit
- WOD (Workout of the day)
- Funktionel træning
- De ti træningsdomæner der vægtes lige meget i CrossFit
- Redskaber: Kettlebell, Dumbbel, Wall ball osv.
- Fight gone bad
- TABATA
- EMOM
- E2MOM
- Team WOD (Split anyhow / YGIG)
- AMRAP
- Climb the ladder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer