Holdet fi2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Mariagerfjord Gymnasium
Fag og niveau Filosofi C
Lærer(e) Andreas Colding Hauervig
Hold 2025/fi2 (fi2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Spørgsmål og væren
Titel 2 Natur og teknik
Titel 3 Samfund og lykke
Titel 4 Værk og menneske
Titel 5 Verden og filosofi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Spørgsmål og væren

Det filosofiske genstandsområde (Teoretiske: Metafysik/ontologi & erkendelsesteori, praktisk: Politik & etik
Det filosofiske spørgsmål - hvilke typer spørgsmål er interessante?
Den filosofiske metode - Hvordan søges svar?

Begrebsanalyse:
Begrebet væren

Argumentationsteori:
Logik
Syllogismer
Kategoriale domme

Formål: Indsigt i fagets genstandsområde og metode, indsigt i begrebsanalyse og argumentation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning


Titel 3 Samfund og lykke

Forskellige etiske positioner
Dydsetik
Pligtetik (Deontologi)
Nytteetik (Utilitarisme - handling og regel)
Samfundstyper med udgangspunkt i etik (Forbuds- og påbudssamfund; Hjortkjær)
Han og Rosa - Træthedssamfundet og resonans

Formål: Indsigt i de etiske hovedområder (dydsetik, deontologi og utilitarisme). Indsigt i området politisk filosofi.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Værk og menneske

Vi læser Byung-Chul Han "I sværmen" som eksempel på en moderne tænker.
Forløbet vil inddrage erkendelsesteoretiske overvejelser, argumentation, politisk teori, samt etik.

Formål: Indsigt i et filosofisk samtidsværk. Syntetisering af forskellige retninger.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige - Argumentationsteori
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 5 Verden og filosofi

Forløbet indeholder en idéhistorisk gennemgang af begrebet 'demokrati' med inddragelse af begrebet 'frihed'.
Forholdet til naturen genbesøges og sættes i forhold til kultur. Der gives bud på, hvordan dette forhold har udviklet sig.
Hovedspørgsmålet er hvor forholdet mellem natur og kultur står i dag. Dette søges besvaret gennem egen oplevelse, samt gennem de tekster, der læses.

Formål: Indsigt i en idéhistorisk tilgang til nogle af de tidliger besøgte emner; natur, kultur, samfund.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere - Gøre kvalificeret rede for egen oplevelse
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Individuelt arbejde
  • Projektarbejde