Holdet 3b DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Støvring Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anette Prestat Ipsen, Maja Korsgaard Mulbjerg, Stine Gørup Sørensen
Hold 2023 DA/b (1b DA, 1b DA DHO, 2b DA, 3b DA, 3b DA 130)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Dystopi
Titel 2 Skriv dig frem
Titel 3 Tag ordet
Titel 4 Besættelsen DHO
Titel 5 Tag ordet - del 2
Titel 6 Storytelling
Titel 7 Hvem er lyset for?
Titel 8 Det moderne gennembrud
Titel 9 Det folkelige gennembrud
Titel 10 Realismer i 1930erne
Titel 11 Dokumentar
Titel 12 Modernismer i 1900-tallet
Titel 13 Identitet i det senmoderne samfund
Titel 14 Hudens Værk
Titel 15 SKRIFTLIGHEDSKURSUS 3.G / SRP
Titel 16 Hudens Værk II

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Dystopi

Formål
Forløbet Dystopi – når katastrofen rammer er første forløb i dansk i studieretningsklasserne. Forløbet har derfor til formål at introducere eleverne for en vifte af skønlitterære tekster samt medieværk med stor genremæssig spredning, der vil danne grundlag for tematiske analyser med afsæt i et dystopisk grundtema. Med introduktionen til dystopiske træk i forskellige litterære genrer vil eleverne træne deres analytiske kompetencer med fokus på komposition, personkarakterstik, miljøkarakterstik og fortælleforhold i tekst såvel som film.

Igennem forløbet vil eleverne arbejde med følgende faglige mål:
- Eleverne vil arbejde imod at kunne udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst med både mundtligt og skriftligt med udgangspunkt i gruppefremlæggelser og den første skriftlige aflevering.
- I analysearbejdet af litterære tekster og medieværk vil eleverne oparbejde kompetence i analyse, fortolkning og perspektivering af fiktive tekster, herunder skønlitterære og mediemæssige
- Med den første skriftlige aflevering vil eleverne træne anvendelsen af centrale skriftlige fremstillingsformer herunder analyse og fortolkning.

Indhold
I dette forløb vil vi beskæftige os med en række forskellige genrer i form af novelle, digt, essay, grafisk roman, romanuddrag og medieværk som beskæftiger sig med katastrofer og dystopiske træk. Vi skal i de forskellige genreeksempler stifte bekendtskab med forskellige former for dystopi og undersøge, hvordan mennesker og mellemmenneskelige relationer ændres i mødet med katastrofer.

Elevkompendiet indeholder følgende tekster:
- “Katastrofen” (Fem års Litteratur”
- “Genretræet” (Krydsfelt)
- “Faktaark” om dystopi-genren
- Peter Adolphsen “År 9 efter Loopet” (2013), kap. 1, 10, 12, 13, 14 og 19
- Theis Ørnstoft “Lad os sige” (2013)
- Adda Djørup “Bønner i anledning af Ebola-udbruddet 2014 (essay) Filmteori til danskundervisningen
- Første afsnit af “The Walking Dead”, Frank Darabont (2010).
- “The Walking dead”, Robert Kirkman og Tony Moore (tegneserie uddrag af starten)
- ”78” af Kenneth Bøgh Andersen (2014) af Skabt for hinanden og andre dystopier, novelle




Metoder
Der arbejdes med en introducerende tilgang til litteraturanalyse og fortolkning af en række forskellige skønlitterære og mediemæssige tekster. Med medieværket ”Walking dead” S1E1 arbejdes der med en medieanalytisk tilgang med fokus på visuelle udtryksmidler. Vi arbejder derfor metodisk med medieanalyse og fortolkning med særlig fokus på filmiske virkemidler.

I dette forløb vil der være stor fokus pararbejde og gruppearbejde, da det er første forløb i studieretningsklasserne. Foruden pararbejde og gruppearbejde vil der også være korte individuelle skriveøvelse, gruppefremlæggelser og korte læreroplæg.

Materialer
Elevkompendiet indeholder følgende tekster:
- “Katastrofen” (Fem års Litteratur)
- “Genretræet” (Krydsfelt)
- “Faktaark” om dystopi-genren
- Peter Adolphsen “År 9 efter Loopet” (2013), kap. 1, 10, 12, 13, 14 og 19
- Theis Ørnstoft “Lad os sige” (2013)
- Adda Djørup “Bønner i anledning af Ebola-udbruddet 2014 (essay) Filmteori til danskundervisningen
- Første afsnit af “The Walking Dead”, Frank Darabont (2010).
- “The walking dead”, Robert Kirkman og Tony Moore (tegneserie uddrag af starten)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Analyseafsnit 14-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skriv dig frem

Faglige mål:
Forløbet har til formål at opfylde læreplanens krav om produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed med særlig fokus på skriftlighed. Eleverne skal i forløbet arbejde med at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevist i skriftlige produkter, hvortil eleverne skal trænes i at beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber. I forløbet vil eleverne anvende centrale skriftlige fremstillingsformer i form af analyse, fortolke og vurdering af både fiktive. Elevernes skriftlige arbejde vil indgå i deres elektroniske skriftlige portfolio, hvor de også skal stifte bekendtskab med processkrivning samt genaflevering. Forløbet ligger herforuden i forlængelse af forgående dystopiforløb.

Faglige mål:
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
- At beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske grundbegreber
- At dokumentere indblik i sprogets funktion og variation
- At anvende centrale skriftlige fremstillingsformer – analyse, fortolke og perspektivere med formidlingsbevidsthed
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster

Kernestof:
- Produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed
- Litteraturanalyse og fortolkning
- Tekster fra 2000-tallet

Materiale:
- ”Dansk på NY” af Anette Hauge Nielsen m.fl. 2017, s. 33-39, Systime
- ”Skriv dig frem”, s. 111-113 (om perspektivering), s. 94-95 (om analyse), s. 84-86 (om indledning)
- ”Eksamensgenrerne dansk stx” af Nicolai Rekve Eriksen om analyserende artikel, systime (i-bog)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tag ordet

Faglige mål
Forløbet hører under det sproglige stofområde. Det dækker kernestoffet argumentation og kravet om et obligatorisk forløb om mundtlighed. Eleverne skal i dette forløb arbejde med mundtlighed under overskriften ”Tag ordet!”. Klassen skal arbejde sig med at udtrykke sig præcist og formidlingsbevidst, når de i centrale fremstillingsformerne i kraft af tale, faglige oplæg, debat og diskussion skal argumentere for et bestemt synspunkt. Mod forløbets afslutning arbejder eleverne selvstændigt med en talefremførelse, hvori de anvender retoriske virkemidler med fokus på verbale og nonverbale værktøjer. I skriveprocessen anvendes retorikkens fem faser

Indhold:
- Kommunikationsanalyse
o Kommunikationsmodeller: kommunikationspentagram
- Retorisk analyse herunder fokus på analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
o Etos, patos og logos – informerer, påvirker og underholder; hvad er hensigten med fremstillingen?
o Stilistiske virkemidler og sproglig analyse af taler
- Argumentationsanalyse
o Strengt logisk argumentation – den videnskabelige og filosofiske bevisførelse, argumentation og overbevisningstricks – læserbreve og reklamer.
o Skelne mellem generaliserende, definerende, konstaterende, vurderende og eksemplificerende udsagn.

Materialer:
- Uddrag af ”Dansk på NY”, 2017, s. 8-32
- Uddrag af ”Håndbog til dansk” (ebog)
- Retoriske virkemidler, https://www.gymdansk.dk/retoriske-virkemidler.html

Supplerende materiale:
- Klip: ”BØRNEfonden skaber uddannelse”, 2013: https://www.youtube.com/watch?v=_QKRd8ZxA2Y&t=7s
- Klip: Lars Løkke valgvideo 2011
- Klip: Anne Grethe Bjarup Riis og Susanne Møllers debat om sexarbejdere: https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
- Debatindlæg: "Alting handler ikke om dig" af Lise Brix Danielsen
- Klip: ”Taler du kropssprog” (3), MitCFU
- Mette Frederiksens nytårstale 1/1-24 (uddrag 00.00 - 07.00)
- Argumenttyper: https://www.gymdansk.dk/argumenttyper.html
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2. Analyserende artikel 18-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Besættelsen DHO

Forløbsbeskrivelse:
Med fokus på den tyske besættelse af Danmark under 2. verdenskrig får eleverne en introduktion til modstandsbevægelsen og dens aktionsformer samt udtryksformer i årene 1940-1945. Forløbet er tværfagligt og er en optaget til dansk-historieopgaven med samme tema. Indledningsvist læses uddrag af litteraturhistorien med fokus på ytringsforbud og censur og herefter læses forskellige former for modstandslyrik af danske modstandsfolk. Eleverne ser filmene ”Drengene fra Sankt Petri” (1991) og ”Flammen og Citronen” (2008) som en optakt til ekskursion samt til opgaveskrivning. Der introduceres i forbindelse med skriveprocessen også til danskfagets metoder.

Materialer:
- Litteraturhistorie nedslag med uddrag fra ”1940’ernes litteratur”, 2013 (litteratursiden.dk), Jørgen Sørensen: ”Besættelsen i litteraturen” 2004, Søren Schou: ”Litteraturen under besættelsen” 2020 (Dansk Litteraturs historie), Trols Solgaard: ”Bogcensur under besættelsen 1940-1945” (Danmarkshistorien.dk)
- Kaj Munk, ”Den blå anemone” 1943
- Poul Henningsen, ”Man binder os på mund og hånd” 1945
- Film ”Drengene fra Sankt Petri” (1991)
- Film ”Flammen og Citronen” (2008)
- Uddrag af ”Digtere, divaer og dogmebrødre” (minut 19.00 – 23.30) https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Digtere,%20divaer%20|||---|||%20dogmebrødre%20-%201930-1945&orderby=title&SearchID=0e2a84f4-e546-44e3-819a-59f5ba1f7e57&index=1
- Intro til ”Man binder os på mund og hånd” https://www.youtube.com/watch?v=FVJHZT6YR3E
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3. Debatindlæg 17-03-2024
4. Diskussion 23-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Storytelling

Storytelling er et forløb med et primært litterært perspektiv med crossovers til det sproglige perspektiv. Der arbejdes i forløbet metodisk med litteraturanalyse og
-fortolkning, relevante litterære metoder, litteratur-, kultur- og bevidsthedshistoriske perspektiveringer samt tekster gennem kreative arbejdsprocesser. I forløbet undersøges primært skønlitterære tekster fra tiden før 1700 og tekster fra
2000-tallet. Eleverne inddrager sproglig analyse i analyser af storytelling, hvor der arbejdes med det udvidede tekstbegreb.

Materialer i forløbet:

Clark, Mathilde Walter: “Genkendelsen ligger i marven”, interview af Karin Hedemand fra Litteratursiden.dk, (2011)
https://www.youtube.com/watch?v=m1drR3oaVGc
Paul Zak: The Brain Science of Storytelling
(Uddrag) William Shakespeare “Sonet 130” (1609)

(Uddrag) Lone Hørslev “Giftige blomster og bær” (2009)

(Uddrag) Thomas Kingo: “Ked af verden, og kær ad himmelen” (1681).

Peter Bastian  “Jeg synes også, det er to fabelagtige bøger” (2014

Yahya Hassan: "BARNDOM"
Yahya Hassan tekst1.docx

Yahya Hassan: "DU KOMMER I HELVEDE MIN BROR"
Yahya Hassanteks2.docx

Folkeeventyret Tornerose

Folkeeventyret Kong Lindorm
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Hvem er lyset for?

Forløbet Hvem er lyset for? har overordnet et litterært perspektiv, men indeholder også en række sproglige elementer knyttet til det analytiske arbejde med tekster. I forløbet indgår fiktive og ikke-fiktive tekster fra centrale litteraturhistoriske perioder, og en række kanonforfattere er inddraget i forløbet. Fokus på Oplysning og Romantik.

Faglige mål

1. At kunne udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt.

2. At kunne anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.

3. At kunne analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier.

4. At kunne dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden.

5. At kunne demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.

I forløbet læser vi desuden Holdbergs "Jeppe på Bjerget" som værk, og vi afslutter med et teaterbesøg.

Yderligere er Steen Steensen Blicher: "Sildig Opvaagnen" (1828) læst som værk.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mit sted (Reflekterende artikel) 27-10-2024
Tegnsætning 30-10-2024
Bedømmelse af stile 15-11-2024
Læselog Jeppe 13-01-2025
Ekskursion til Aarhus - Opgave på museet 13-02-2025
Debatterende artikel 16-02-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det moderne gennembrud

Forløbet fokuserer på det moderne gennembrud.

I undervisningen har eleverne arbejdet med:
- Georg Brandes: Af indledningsforelæsning til “Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur” (1871)
- Charles Darwin: Af “Menneskets Afstamning” (1871)
-J. P. Jacobsen: Uddrag af "Fru Marie Grubbe" (1876)
-Henrik Pontoppidan: ”Naadsensbrød” (1887)
-Amalie Skram: Uddrag af romanen "Forrådt" (1892)
-August Strindberg: "Den Starkare" (1889)
-Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1887)

Faglige mål:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Det folkelige gennembrud

Forløbet fokuserer på det folkelige gennembrud.

I undervisningen har eleverne arbejdet med:
- Martin Andersen Nexø, uddrag: ”Pelle Erobreren” (1906)
- Bille August: ”Pelle Erobreren” (1987)
- Jeppe Aakjær: ”Jens Vejmand” (1905)
- Jeppe Aakjær: ”Tyende-Sang” (1907)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Realismer i 1930erne

Forløbet fokuserer på realismer i 1930erne.

Som afsæt for forløbet lærte eleverne om litterær realisme. Eleverne lærte om kunsten i perioden samt det politiske landskab. I forlængelse heraf arbejdede eleverne med kvindekønnets rolle i samfundet, og på baggrund af dette udførte eleverne en debatøvelse, hvor de skulle diskutere med afsæt i det overordnede spørgsmål: ”Skal kvinder have politisk indflydelse?”. Dernæst arbejdede eleverne med analyse og fortolkning af tekster.  

Eleverne har arbejdet med følgende:
- Harald Herdal: ”Det frugtbare Had” (1937)
- Anonym: ”Det svaghjernede køn” (1930)
- Poul Henningsen: ”Kvindemenneske” (1935)
- H.C. Branner: ”Isaksen” (1939)
- Karen Blixen: ”De blå øjne” (1942)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Stil 01-09-2025
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Dokumentar

I dette forløb undersøger og arbejder eleverne med dokumentargenren. I forlængelse heraf har eleverne lært om filmiske virkemidler, de 7 særtræk, undergenrer (den romantiske dokumentar, propagandafilmen, direct camera og hverdagsdokumentar, iscenesat dokumentariske samt den familiære dokumentar) og stilarter (forklarende, observerende, deltagende, performative, poetiske samt refleksive stil). Som afslutning på forløbet har eleverne set dokumentarfilmen ”Det han gjorde” og lavet en samlet analyse af filmen.

Eleverne har arbejdet med:
- DRUK trailer
- Mads Brügger, uddrag: ”Muldvarpen – Undercover i Nordkorea” (2020)
- Jonas Poher Rasmussen: ”Det han gjorde” (2015), værk
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Semesterprøve - forberedelse 19-10-2025
SEMESTERPRØVEN I DANSK 3.G 20-10-2025
Værk 21-10-2025
SYGEPRØVE I DANSK 3.G 28-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 13 Identitet i det senmoderne samfund

FS 4

Fagligt samspil mellem dansk og samfundsfag om identitetsdannelse i det senmoderne samfund. I forløbet indgår litteratur, musik og sociale medier. Det undersøges, hvordan nordiske unge navigerer i grundlæggende spørgsmål om identitet, autenticitet og meningen med livet.

I danskfaget arbejder eleverne med flg.:
- Andreas Odbjerg: "Hvad skal verden med sådan en som mig?"
- Tobias Rahim: "Når mænd græder"
- Sofie Diemer: "LOL-LITA"
- Unges Instagram / TikTok

I FS 4-forløbet indgår en ekskursion til museet KØN i Århus.

Der planlægges og gennemføres en undersøgelse af faglige problemstillinger i relation til emnet, og der gennemføres en kritisk vurdering på et basalt videnskabsteoretisk grundlag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Hudens Værk

Hudens værk handler om at læse huden. Vi arbejder med uddrag fra bogens (Systime)  fire kapitler, hvor vi gennem historiske nedslag skal se på forskellige sider af hudens læselighed.

Første kapitel, Hudens sociale biologi, handler om samspillet mellem biologi og kultur, soma og psyke, krop og eksistens.
Andet kapitel, Hudfarve, handler om hudens farve, raceforestillinger og racisme.
Tredje kapitel, Den nøgne hud, handler om forskellige opfattelser af den nøgne hud. Med særlig vægt på mellemkrigstiden og vor egen tid.
Fjerde kapitel, Den tatoverede hud, handler om tatoveringers betydning i forskellige kulturer, men mest om tatoveringer i vor tid.

I forløbet inkluderes de to sidste forfattere fra kanonlisten (Seeberg og Rifbjerg).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 SKRIFTLIGHEDSKURSUS 3.G / SRP

SKRIFTLIGHEDSKURSUS 3.G / SRP

Skolens formaliapjece: ”Større skriftlige opgaver på Støvring Gymnasium DHO – SRO – SRP”

4-5 moduler med fokus på skriftlighed, opgavestruktur og forberedelse til  SRP.

Fokus på:
O Formalia og sproget (stilleje) (modul 1)
O Den gode indledning, problemformulering og metode (modul 2)
O Diskussion og vurdering + den gode konklusion (modul 3)
O Forberedelse til den mundtlige præsentation (modul 4)
O Opsamling i modul 5 (hvis nødvendigt)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer