Holdet 3f DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Støvring Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Rasmussen, Stine Gørup Sørensen, Trine Leck Kæseler
Hold 2023 DA/f (1f DA, 1f DA DHO, 2f DA, 3f DA, 3f DA 130)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Dystopi
Titel 2 Skriv dig frem
Titel 3 Tag ordet
Titel 4 Besættelsen DHO
Titel 5 Stilistik og grammatik
Titel 6 Romantikken
Titel 7 Medier og kommunikation
Titel 8 Det moderne gennembrud
Titel 9 Oplysningstiden
Titel 10 Døden
Titel 11 Dokumentarfilm
Titel 12 Folkeviser og fattigdomslitteratur
Titel 13 Skriftlighed: de 3 genrer
Titel 14 Realismer i 1930erne
Titel 15 FS 4
Titel 16 Maskulinitet og eksistentialisme (nyeste tid)
Titel 17 Modernismer i 1900-tallet
Titel 18 Skriftlighedsforløb 3.g
Titel 19 Minimalisme og den nye realisme
Titel 20 Reklamer

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Dystopi

Formål
Forløbet Dystopi – når katastrofen rammer er første forløb i dansk i studieretningsklasserne. Forløbet har derfor til formål at introducere eleverne for en vifte af skønlitterære tekster samt medieværk med stor genremæssig spredning, der vil danne grundlag for tematiske analyser med afsæt i et dystopisk grundtema. Med introduktionen til dystopiske træk i forskellige litterære genrer vil eleverne træne deres analytiske kompetencer med fokus på komposition, personkarakterstik, miljøkarakterstik og fortælleforhold i tekst såvel som film.

Igennem forløbet vil eleverne arbejde med følgende faglige mål:
- Eleverne vil arbejde imod at kunne udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst med både mundtligt og skriftligt med udgangspunkt i gruppefremlæggelser og den første skriftlige aflevering.
- I analysearbejdet af litterære tekster og medieværk vil eleverne oparbejde kompetence i analyse, fortolkning og perspektivering af fiktive tekster, herunder skønlitterære og mediemæssige
- Med den første skriftlige aflevering vil eleverne træne anvendelsen af centrale skriftlige fremstillingsformer herunder analyse og fortolkning.

Indhold
I dette forløb vil vi beskæftige os med en række forskellige genrer i form af novelle, digt, essay, grafisk roman, romanuddrag og medieværk som beskæftiger sig med katastrofer og dystopiske træk. Vi skal i de forskellige genreeksempler stifte bekendtskab med forskellige former for dystopi og undersøge, hvordan mennesker og mellemmenneskelige relationer ændres i mødet med katastrofer.

Elevkompendiet indeholder følgende tekster:
- “Katastrofen” (Fem års Litteratur”
- “Genretræet” (Krydsfelt)
- “Faktaark” om dystopi-genren
- Peter Adolphsen “År 9 efter Loopet” (2013), kap. 1, 10, 12, 13, 14 og 19
- Theis Ørnstoft “Lad os sige” (2013)
- Adda Djørup “Bønner i anledning af Ebola-udbruddet 2014 (essay) Filmteori til danskundervisningen
- Første afsnit af “The Walking Dead”, Frank Darabont (2010).
- “The Walking dead”, Robert Kirkman og Tony Moore (tegneserie uddrag af starten)
- ”78” af Kenneth Bøgh Andersen (2014) af Skabt for hinanden og andre dystopier, novelle




Metoder
Der arbejdes med en introducerende tilgang til litteraturanalyse og fortolkning af en række forskellige skønlitterære og mediemæssige tekster. Med medieværket ”Walking dead” S1E1 arbejdes der med en medieanalytisk tilgang med fokus på visuelle udtryksmidler. Vi arbejder derfor metodisk med medieanalyse og fortolkning med særlig fokus på filmiske virkemidler.

I dette forløb vil der være stor fokus pararbejde og gruppearbejde, da det er første forløb i studieretningsklasserne. Foruden pararbejde og gruppearbejde vil der også være korte individuelle skriveøvelse, gruppefremlæggelser og korte læreroplæg.

Materialer
Elevkompendiet indeholder følgende tekster:
- “Katastrofen” (Fem års Litteratur)
- “Genretræet” (Krydsfelt)
- “Faktaark” om dystopi-genren
- Peter Adolphsen “År 9 efter Loopet” (2013), kap. 1, 10, 12, 13, 14 og 19
- Theis Ørnstoft “Lad os sige” (2013)
- Adda Djørup “Bønner i anledning af Ebola-udbruddet 2014 (essay) Filmteori til danskundervisningen
- Første afsnit af “The Walking Dead”, Frank Darabont (2010).
- “The walking dead”, Robert Kirkman og Tony Moore (tegneserie uddrag af starten)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Analyseafsnit 07-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skriv dig frem

Faglige mål:
Forløbet har til formål at opfylde læreplanens krav om produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed med særlig fokus på skriftlighed. Eleverne skal i forløbet arbejde med at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevist i skriftlige produkter, hvortil eleverne skal trænes i at beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber. I forløbet vil eleverne anvende centrale skriftlige fremstillingsformer i form af analyse, fortolke og vurdering af både fiktive. Elevernes skriftlige arbejde vil indgå i deres elektroniske skriftlige portfolio, hvor de også skal stifte bekendtskab med processkrivning samt genaflevering. Forløbet ligger herforuden i forlængelse af forgående dystopiforløb.

Faglige mål:
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
- At beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske grundbegreber
- At dokumentere indblik i sprogets funktion og variation
- At anvende centrale skriftlige fremstillingsformer – analyse, fortolke og perspektivere med formidlingsbevidsthed
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster

Kernestof:
- Produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed
- Litteraturanalyse og fortolkning
- Tekster fra 2000-tallet

Materiale:
- ”Dansk på NY” af Anette Hauge Nielsen m.fl. 2017, s. 33-39, Systime
- ”Skriv dig frem”, s. 111-113 (om perspektivering), s. 94-95 (om analyse), s. 84-86 (om indledning)
- ”Eksamensgenrerne dansk stx” af Nicolai Rekve Eriksen om analyserende artikel, systime (i-bog)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tag ordet

Faglige mål
Forløbet hører under det sproglige stofområde. Det dækker kernestoffet argumentation og kravet om et obligatorisk forløb om mundtlighed. Eleverne skal i dette forløb arbejde med mundtlighed under overskriften ”Tag ordet!”. Klassen skal arbejde sig med at udtrykke sig præcist og formidlingsbevidst, når de i centrale fremstillingsformerne i kraft af tale, faglige oplæg, debat og diskussion skal argumentere for et bestemt synspunkt. Mod forløbets afslutning arbejder eleverne selvstændigt med en talefremførelse, hvori de anvender retoriske virkemidler med fokus på verbale og nonverbale værktøjer. I skriveprocessen anvendes retorikkens fem faser

Indhold:
- Kommunikationsanalyse
o Kommunikationsmodeller: kommunikationspentagram
- Retorisk analyse herunder fokus på analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
o Etos, patos og logos – informerer, påvirker og underholder; hvad er hensigten med fremstillingen?
o Stilistiske virkemidler og sproglig analyse af taler
- Argumentationsanalyse
o Strengt logisk argumentation – den videnskabelige og filosofiske bevisførelse, argumentation og overbevisningstricks – læserbreve og reklamer.
o Skelne mellem generaliserende, definerende, konstaterende, vurderende og eksemplificerende udsagn.

Materialer:
- Uddrag af ”Dansk på NY”, 2017, s. 8-32
- Uddrag af ”Håndbog til dansk” (ebog)
- Retoriske virkemidler, https://www.gymdansk.dk/retoriske-virkemidler.html

Supplerende materiale:
- Klip: ”BØRNEfonden skaber uddannelse”, 2013: https://www.youtube.com/watch?v=_QKRd8ZxA2Y&t=7s
- Klip: Lars Løkke valgvideo 2011
- Klip: Anne Grethe Bjarup Riis og Susanne Møllers debat om sexarbejdere: https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
- Debatindlæg: "Alting handler ikke om dig" af Lise Brix Danielsen
- Klip: ”Taler du kropssprog” (3), MitCFU
- Mette Frederiksens nytårstale 1/1-24 (uddrag 00.00 - 07.00)
- Argumenttyper: https://www.gymdansk.dk/argumenttyper.html
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2. Analyserende artikel 11-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Besættelsen DHO

Forløbsbeskrivelse:
Med fokus på den tyske besættelse af Danmark under 2. verdenskrig får eleverne en introduktion til modstandsbevægelsen og dens aktionsformer samt udtryksformer i årene 1940-1945. Forløbet er tværfagligt og er en optaget til dansk-historieopgaven med samme tema. Indledningsvist læses uddrag af litteraturhistorien med fokus på ytringsforbud og censur og herefter læses forskellige former for modstandslyrik af danske modstandsfolk. Eleverne ser filmene ”Drengene fra Sankt Petri” (1991) og ”Flammen og Citronen” (2008) som en optakt til ekskursion samt til opgaveskrivning. Der introduceres i forbindelse med skriveprocessen også til danskfagets metoder.

Materialer:
- Litteraturhistorie nedslag med uddrag fra ”1940’ernes litteratur”, 2013 (litteratursiden.dk), Jørgen Sørensen: ”Besættelsen i litteraturen” 2004, Søren Schou: ”Litteraturen under besættelsen” 2020 (Dansk Litteraturs historie), Trols Solgaard: ”Bogcensur under besættelsen 1940-1945” (Danmarkshistorien.dk)
- Kaj Munk, ”Den blå anemone” 1943
- Poul Henningsen, ”Man binder os på mund og hånd” 1945
- Film ”Drengene fra Sankt Petri” (1991)
- Film ”Flammen og Citronen” (2008)
- Uddrag af ”Digtere, divaer og dogmebrødre” (minut 19.00 – 23.30) https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Digtere,%20divaer%20|||---|||%20dogmebrødre%20-%201930-1945&orderby=title&SearchID=0e2a84f4-e546-44e3-819a-59f5ba1f7e57&index=1
- Intro til ”Man binder os på mund og hånd” https://www.youtube.com/watch?v=FVJHZT6YR3E
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3. Debatindlæg 10-03-2024
4. Diskussion 15-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Stilistik og grammatik

Forløbsbeskrivelse:
Forløbet introducerer til grammatisk analyse på hel- og ledsætningsniveau. Med baggrund i en forståelse for sætningers opbygning arbejdes med stilistisk analyse, herunder sætningsopbygning, ordvalg samt troper og figurer. Forløbet sigter i mod at give eleverne en bedre sproglig forståelse, som både kan anvendes i skriftligt arbejde og i analyse af skøn- og faglitteratur.

Moduler:
1. Syntaktisk analyse af hel- og ledsætninger
2. Syntaktisk analyse af hel- og ledsætninger
3. Stilistisk analyse
4. Stilistisk analyse

Faglige mål:
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier

Kernestof:
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantikken

Forløbsbeskrivelse:
I forløbet arbejdes med romantikken og dens strømninger. Eleverne arbejder med lyrikanalyse, analyse af noveller og eventyr samt billedanalyse.

Moduler:
1. Universalromantikken, Guldhornene
2. Universalromantikken, Klokken
3. Nyplatonisme, Indvielsen
4. Nationalromantikken, billedanalyse
5. Nationalromantikken, Fædrelands-sang
6. Biedermeier og poetisk realisme, Hyrdinden og skorstensfejeren
7. Værk: Sildig Opvaagnen
8. Værk: Sildig Opvaagnen
9. Romantisme, Angst og Paa Sneen
10. Romantisme, Skyggen

Faglige mål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Kernestof:
- tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder fra romantikken og romantismen
- tekster fra kanonforfattere Adam Oehlenschläger, Steen St. Blicher og H.C. Andersen
- litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
- tekster gennem kreative arbejdsprocesser


Tekster:
Guldhornene af Oehlenschläger
Klokken af H.C. Andersen
Indvielsen af Schack Staffeldt
Fædrelands-sang af Oehlenschläger
Hyrdinden og skorstensfejeren af H.C. Andersen
Sildig Opvaagnen af Steen Steensen Blicher
Angst af Emil Aarestrup
Paa Sneen af Emil Aarestrup
Skyggen af H.C. Andersen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Medier og kommunikation

Forløbsbeskrivelse
Forløbet omhandler medier og meningsartikler. Det skal give eleverne forståelse for forskellige mediegenrer og deres karakteristika samt give dem mulighed for at forstå og analysere medietekster bedre. Der arbejdes med nyhedsartikler, deres genrer samt disses indre og ydre komposition, derudover arbejdes med fake news og click bait, og eleverne diskuterer, hvordan dette bryder med god nyhedsformidling.
Forløbet giver særligt eleverne gode analytiske evner til at arbejde med meningsartikler, hvor der arbejdes med Ciceros pentagram, appelformer, Toulmins argumentationsmodel og generelt retorisk analyse, herunder sproglige virkemidler, billedsprog og argumentation.
Endelig arbejdes med sproghandlinger og facework. Slutteligt introduceres eleverne til diskursanalyse.

Moduler
1. Nyhedsartikler, ydre og indre komposition, nyhedskriterier
2. Fake news og click bait
3. Ciceros pentagram og appelformer
4. Toulmins model
5. Retorisk analyse
6. Sproghandlinger
7. Facework
8. Diskursanalyse
9. Diskursanalyse

Faglige mål:
dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier

Kernestof
Sproglige perspektiver
litterære tekster, argumenterende tekster og taler.
sproglig analyse, fortolkning og vurdering
retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation

Mediemæssige perspektiver
Tekster fra nyhedsformidling, visuelle udtryksformer og tekster fra sociale medier
Kommunikationsanalyse
analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge

Materialer
Kompendie:
- Solveig Schmidt (2011): Journalistikkens grundtrin - om nyhedsmedier, nyhedskriterier og fortællemetoder
- Larsen (2017): Håndbog til dansk - om nyhedsmedier, ydre komposition, fake news og click bait, Ciceros pentagram, appelformer og Toulminsmodel
- Bruun og Christensen (2014): ”Fiktions– og faktakoder” - om fakta og fiktionskoder
- Kjeld Mazanti Sørensen: ”Ideologier og diskurser”, 2010 - om argumentationskneb og sproglige virkemidler
- Jann Scheuer: “Sproghandlinger”, 2009 - om sproghandlinger og facework


Jens Stoltenbergs tale til mindehøjtidligheden i Oslo Domkirke d. 24. juli 2011 , både transskription og video
Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene, 13/8 2019
Leif Panduro: ”Tur i natten” (1965)
Julie Andem, SKAM, sæson 1, afsnit 1 14.30-15.51 (2015), samt sæson 2, episode 10 38.30-45.00 (2016)





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det moderne gennembrud

Forløbsbeskrivelse:
Forløbet omhandler det moderne gennembrud. Eleverne introduceres til perioden gennem en komparativ analyse mellem "Den grimme ælling" af H.C. Andersen og "Ørneflugt" af Pontoppidan, hvormed forskelle på romantikken og det moderne gennembrud vurderes. Periodens krav til litteraturen diskuteres udfra en analyse af Brandes indledning til forelæsningsrække om litteraturen i det 19de århundrede.
Eleverne arbejder med kritisk realisme, impressionisme og naturalisme som forskellige strømninger i perioden.
Slutteligt arbejdes med det folkelige gennembrud som en fortsættelse af det moderne gennembrud.

Moduler:
1. Det moderne gennembrud, komparativ analyse
2. Det moderne gennembrud, Brandes krav til litteraturen
3. Strømninger i det moderne gennembrud
4. Naadsensbrød af Pontoppidan
5. Karens jul af Amalie Skram
6. To Verdener af J.P. Jacobsen
7. Lykke-Per, analyse af uddrag af afsnit 1 i serien
8. Den sidste Balkjole af Herman Bang
9. Jens Vejmand af Jeppe Aakjær
10. Pelle Erobreren, film Bille August
11. Pelle Erobreren, film Bille August

Faglige mål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Kernestof:
- tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder fra naturalismen
- læsning af en afgrænset periode før 2000
- tekster af kanonforfattere Herman Bang og Henrik Pontoppidan

Tekster:
Den grimme ælling af H.C. Andersen - obs. hører periodisk til romantikken, bruges til sammenligning mellem romantikken og det moderne gennembrud
Ørneflugt af Henrik Pontoppidan
Indledning til forelæsningsrækken "Hovedstrømninger i det 19de århundredes litteratur" af Georg Brandes
Naadsensbrød af Pontoppidan
Karens jul af Amalie Skram
To Verdener af J.P. Jacobsen
Lykke-per, Bille August, uddrag af episode 1.
Den sidste Balkjole af Herman Bang
Jens Vejmand af Jeppe Aakjær
Pelle Erobreren af Bille August
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstiden

Forløbsbeskrivelse
I forløbet arbejdes med oplysningstiden. Der læses en epistel samt skuepillet Jeppe på Bjerget. Forløbet afsluttes med en tur i Aarhus teater for at se en opsætning af samme skuespil.

Moduler
1. Oplysningstiden, epistel
2. Værk: Jeppe på Bjerget
3. Værk: Jeppe på Bjerget
4. Aarhus teater, Jeppe på bjerget

Faglige mål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Kernestof:
- tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder fra oplysningstid
- læsning af en afgrænset periode før 2000
- tekster af kanonforfatter Ludvig Holberg
- litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer

Tekster:
Epistel 89, Sælsomme Ægteskaber af Ludvig Holberg
Jeppe på Bjerget af Ludvig Holberg
Jeppe på Bjerget, opsætning af Christian Lollike, Aarhus teater, 2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Døden

Forløbsbeskrivelse:
Forløbet er et tematisk forløb om døden. I forløbet arbejdes både med det litterære, sproglige og mediemæssige perspektiv, hvor der i det litterære perspektiv arbejdes med analyse af prosa samt lyrikanalyse, i det sproglige perspektiv arbejdes med diskursanalyse og i det mediemæssige perspektiv arbejdes med dokumentaranalyse og analyse af podcast.
Desuden arbejdes med elevernes mundtlige argumentation.

Moduler:
1. Diskurs om døden
2. Døden gennem litteraturhistorien
3. Dokumentar, Du skal dø
4. Analyse af uddrag af Den der lever stille
5. Det sidste farvel, reklamer for Begravelse Danmark og sange og salmer til begravelser
6. Døden i børnehøjde
7. True crime
8. Værk: har døden taget noget fra dig så giv det tilbage
9. Værk: har døden taget noget fra dig så giv det tilbage
10. Opsamling

Tekster:
Når tid og time er for hånd, Hans Thomissøn, 1569 (barok)
Epistel 424, Ludvig Holberg (oplysningstid)
Uddrag af Gunløg Ormtunges saga (saga)
Uddrag af Historien om en moder af H.C. Andersen (romantikken)
Du skal dø, DR1, afsnit 1: "Det sidste suk"
Uddrag af Den der lever stille af Leonora Christina Skov
Reklamer for Begravelse Danmark (https://www.youtube.com/watch?v=TM01_yrNjis og https://www.youtube.com/watch?v=-wIAD8f_iSY)
Se nu stiger solen af havets skød, Jakob Knudsen 1891
Sorrig og glæde de vandre til hobe, Thomas Kingo, 1681
Om lidt, Kim Larsen 1995
Uddrag af Brødrene Løvehjerte af Astrid Lindgren, 1973
Uddrag af Ellens ark af Rebecca Bach-Lauritsen, 2014
Afsnit af podcasten Mørkeland, episode 18
Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage af  Naja Marie Aidt, 2017




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer





Titel 15 FS 4

Et forløb i samarbejde med matematik. I matematik har vi arbejdet med funktioner af to variable. I dansk har vi arbejdet med faglig formidling.

Begrebspar:
Matematik:
- Empirisk/formel
Dansk:
- Kvalitativ og intentionel

Opgaven består i, at eleverne skal behandle et komplekst matematisk emne. Herefter skal de skrive en populærvidenskabelig artikel, og til sidst skal de reflektere over deres kommunikative valg i artiklen.

Dette skal forberede dem til at kunne vælge at skrive en formidlings-SRP.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 16 Maskulinitet og eksistentialisme (nyeste tid)

Der sættes fokus på, hvad det vil sige at være mand i det 21. århundrede, og hvor skæringspunktet er mellem maskulinitet og eksistentialisme i skandinavisk kultur.

Der arbejdes i danskfaget med allernyeste tids film, litteratur, musik og reklamer fra Danmark, Sverige og Norge. Det undersøges, hvordan nordiske mænd navigerer i tilværelsens grundlæggende spørgsmål, og hvordan traditionelle maskuline værdier støder sammen med progressive idealer om ligestilling og følelsesmæssig åbenhed.

Teori og tekster i dansk:
Teori om "eksistentialisme" (herunder Søren Kierkegaards 4 livsstadier (spidsborgeren, æstetikeren, etikeren, den religiøse), Anthony Giddens, Erving Goffman og Joshua Meyrowitz).
Teori om 10 mandetyper i det senmoderne samfund.
Tobias Rahim: “Når mænd græder” (2022) - sang/digt.
Victor Leksell: “Svag” (2022) - sang/digt.
Duncan Wiese: “Kirsebærplukkerne” (2023) - 7 udvalgte digte'.
Øystein Karlsen (instr.):"Exit" (norsk tv-serie), sæson 1, afsn. 1 (2019-2023).
Reklamer (levende og trykte) fra nyeste tid m. forskellige mandetyper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Modernismer i 1900-tallet

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Skriftlighedsforløb 3.g

forberedelse til skrivning af SRP
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 20 Reklamer

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde