Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Støvring Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Nicolai Dvinge, Simon Pedersen
|
|
Hold
|
2023 id/a (1a id, 2a id, 3a id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Salsa
Formål:
Eleverne har lært tællingen i cubansk salsa (1, 2, 3, -, 5, 6, 7, -) og basale grundtrin alene og i par. Herunder almindelige grundtrin, sidelæns, cumbia samt mambo. Dertil har eleverne lært højredrejning og venstredrejning og stiftet bekendtskab til dobbeltdrejning.
Dansefatninger:
enhåndsfatning, tohåndsfatning, traditionel dansefatning, krydsgreb.
Figurer:
Trippledrejning (dame, herre, dame)
Dile Que No
Sombrero
Casino
Grundtrin og figurer er øvet med og uden musik.
Forløbet har desuden indeholdt fællesdanse bestående af grundtrin samt pardans.
Sidst i forløbet har eleverne i par udarbejdet en salsasekvens ved at sammensætte grundtrin og figurer.
Fokusområder:
- Centrale elementer af dansens tekniske færdigheder mht. fødders og bens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatning
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort salsakoreografi
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basketball
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basket- ball. Der lægges i forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer (stød og studs), driblinger, skud former (stående, lay-up) og finter(kænguru, cuts). Der er ligeledes øvet taktiske elementer som ”løb i det tomme rum”, det at gøre sig spilbar samt forsvar
Fokusområder:
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes”
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder (BEEF)
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Grundtræning
Formålet med grundtræningsforløbet er, at eleverne får en teoretisk og praktisk indsigt i,
hvordan man bygger et grundtræningsprogram op. Der er i forløbet blevet arbejdet med cirkeltræning samt Yubios grundtræningstest. Eleverne har været igennem både et generelt træningsprogram samt et disciplinspecifikt grundtræningsprogram med fokus på beachvolley. Eleverne har desuden arbejdet med udarbejdning og afholdelse af eget grundtræningsprogram.
Fokusområder:
- Udvælge øvelser og argumentere for deres relevans ift. programmets fokus
- Argumentere for opbygning af eget program
- Udvælge musikvalg, der passer til grundtræningsprogram
- Gennemføre eget program både teknisk og fysisk
- Reflektere over andre programmers opbygning og formål
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Ultimate
Introduktion til ultimate.
Fokus på basale færdigheder som forhånds- og baghåndskast og up-side-down samt at gribe med såvel 1 som 2 hænder.
Formel teknisk træning med henblik på automatisering af kast og gribning.
Småspil med henblik på at træne de basale færdigheder i bevægelse, løbebaner samt spilforståelse.
Færdigt spil i differentierede grupper. Regler og fairplaybegrebet er blevet introduceret
Taktisk: Eleverne er blevet introduceret i zone og mand-til-mand-opdækning.
Eleverne er desuden blevet introduceret til stacks i det færdige spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Rytmisk opvarmning
Område: Musik og bevægelse
Rytmisk opvarmning
Formål:
Fromålet med forløbet er at eleverne gruppevis planlægger, beskriver og fremlægger et opvarmningsprogram til musik.
Produktkrav:
- Opvarmningsprogrammet skal vare ca. 15 min. (13-15 min)
I skal vise følgende elementer:
- sving/totalbevægelse
- muskeløvelser (mave, ryg, arme m.m.)
- løb
- hop.
- Musikken skal passe til de forskellige bevægelser
Programmet og I evalueres med udgangspunkt i følgende:
- Bliver man varmet ordentligt op af at lave programmet?
- Passer musik og bevægelser sammen?
- Kan hele gruppen hele programmet?
- Jeres individuelle bevægelseskvaliteter og jeres sans for rytme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rytmisk opvarmningsprogram
|
19-11-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Badminton
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til badminton ved trinvis at sammensætte flere tekniske og taktiske elementer og færdigheder for til slut at kunne fremvise en slagsekvens med de tillærte slag.
Faglige mål:
-kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lop
-være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
-beherskelse af benarbejde til kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
-beherskelse af kort baghåndserv
-Rimelig beherskelse af netdrop og lop fra både forhånd og baghånd
-Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
-Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
-Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Træningsprojekt og Softball
Genre:
Klassiske og nye idrætter
Forløbsbeskrivelse:
I træningsprojektet skal eleverne planlægge, gennemføre og analysere et 8-ugers konditionstræningsprogram.
Formålet er at kunne forbedre konditallet samt gennemføre et 5 km-løb i slutningen af projektet.
Forløbet starter med introduktion til basal træningsfysiologi samt starttest i form af en Cooper løbetest.
Der løbetrænes efterfølgende i hvert idrætsmodul med udgangspunkt i den individuelle træningsplan.
Fokuspunkter: Eleverne skal forsøge at implementere teorien i deres egen træning. F.eks. ved at forholde sig til deres puls, steady-state-kurven og superkompensationsprincippet.
Forløbet afsluttes udover sluttesten og 5km-løbet med en individuel rapport, der samler op på den indviduelle proces.
Ca. halvvejs i forløbet bliver eleverne desuden introduceret til softball.
Dvs. efter elevernes individuelle løbepas, undervises der i softball.
Eleverne introduceres til softballs historie, regler, banen, positioner og diverse elementer i spillet.
Herunder: kaste, gribe & catche, fielde, batte og pitche.
Derudover afprøver eleverne det færdige spil.
Faglige mål:
I dette forløb vil der være vægt på følgende:
- kendskab til de forskellige elementer i spillet
- kendskab til teknisk udførelse af ovenstående
- kendskab til hvordan det færdige spil spilles
Litteratur:
- Thomas Skadhede m.fl.: Yubio Idræt C + B (2023)
Obligatorisk teori i forbindelse med træningsprojektet - Yubio 2023.
Måling af sundhedsparametre – BMI, livvidde og fedtprocent: side 804-805
Målsætning og motivation: side 134-136 samt 808-809
Basal fysiologi: side 45-50
Dannelse af ATP: side 63-64
Træningslære: side 67-78
Link
https://netdoktor.dk/interactive/interactivetests/bmi.php
Kapitel 18 i Yubio: Softball
Side 763 - 777
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Hiphop
Genre:
Musik og bevægelse
Eleverne introduceres til Hiphop og historien bag fænomenet.
Fokus på vil være på danseelementet med træning af grundtrin, attitude og kropsudtryk samt forskellige sammensætninger.
Derudover introduceres eleverne kort til poses og freezes.
Eleverne lærer en fælles dans af underviser og laver derefter en fælles koreografi sammensat af trin fra forskellige grupper.
Derudover en dans fra Dansens Dager 2012 (https://www.youtube.com/watch?v=wXzuO73mCyw&t=82s)
Sider i Yubio:
1377-1380 - Hiphoppens historie, Hiphop- og breakdance
1381-1384 - Øvelser, moves og body rolls
1392 - Freezes
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Volleyball
Genre:
Boldspil
I forløbet introduceres eleverne til volleyball.
I forløbet arbejdes der med følgende tekniske fokuspunkter:
- Basal færdighed i grundslagene fingerslag og baggerslag med henblik på
at kunne holde spillet i gang
- Basal færdighed i underhåndsserv eller overhåndserv med henblik på
at kunne starte spillet
- Kort intro til smash som angrebslag, blokade og modtagning
Derudover fokuseres på følgende taktiske fokuspunkter:
- Forståelse for de basale regler og spilrotationssystemet
- Evne til at placere sig hensigtsmæssigt på banen
- Evne til at spille bolden det mest taktiske sted hen
I den teoretiske kobling arbejdes der både med tekniske og taktiske elementer, samt idrætspsykologi i forbindelse med teambuildingsaspektet.
Litteratur: TS Skadhede m. fl: Yubio – idræt C + B - 2023:
Sider:
583-593 - Volleyballs historie og regler, idé & organisering
593-596 - Øvelser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/286/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56936830020",
"T": "/lectio/286/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56936830020",
"H": "/lectio/286/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56936830020"
}