Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2018/19 - 2024/25
|
Institution
|
Nørresundby Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Louise Nørby
|
Hold
|
2022 id/y (1y id, 2y id, 3y id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Styrke-grundtræning
I dette forløb skal vi med udgangspunkt i siderne i Idræt C om muskeltræning arbejde med et begrebsapparat, og "learning by doing".
Således skal vi arbejde med muskeludholdenhed gennem bl.a. bronzecirkel fra Falck og militærets fysiske optagelsesprøve, forskellige WOD's (fra crossfit) og isoleringsøvelser.
Vi skal arbejde med muskelstyrke gennem en gennemgang af brugen af maskiner og frie vægte, enkelt- og flerledsøvelser i styrketrænigsrummet.
Der arbejdes med begreber som: statisk, dynamisk, excentrisk og koncentrisk bevægelse, DOMS (delayed onset muscle soreness), superkompensation og træningsplanlægning (Øvelser, reps, set, pauser og volumen), restitution, push og pull øvelser, hypertrofi, repetition maximum,
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Basisdans
I forløbet har vi stiftet bekendtskab med forskellige dansegenrer fra lanciers til fri koreografi, bundet op på et bestemt stykke musik.
Fokuspunkterne til forløbet har været:
Musikforståelse:
At kunne dissekere et stykke musik og lave optælling af takter, høre vers, omkvæd, mellemspil, mm.
At kunne tælle bpm og taktslag og dermed vurdere musikkens anvendelighed.
Bevægelse:
At kunne bevæge sig rytmisk til et stykke musik
At kunne følge taktslag og skifte bevægelse på taktslag nr. 1
At lære grundelementerne i en koreografi og senere følge koreografien og koordinere arme og ben.
At kunne sammensætte forskellige bevægelser til et givet stykke musik.
At kreativt kunne lave en lille koreografi og lave en lille musikvideo.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Boldbasis, basketball
Genre: Boldspil
Boldbasis
Det er en generel introduktion til boldspil eksemplificeret gennem basketball. Der arbejdes med både tekniske elementer (generel "ballhandling", gribninge, afleveringer, driblinger mm), grundliggende taktiske elementer (bredde og dybde i spillet. Udnyttelse af det fri rum mm.) samt kommunikation.
Læringsmål:
generel ballhandling, driblinger, crossover, bag om ryggen, gennem benene, powerdribbl.
Afleveringer: to-hånds, to hånds studs, overhead.
Afslutninger: lay up, shot, jumpshot.
Poses: reebound, block, screening
Småspil: give and go, backdoor, post,
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Slagboldspil
Forløbet indbefatter en progressiv udvikling af slagboldspil, startende med rundbold til langbold med mere og mere komplekse regler og slutter med softball, hvor det taktiske element er i højsædet. Der er fokus på at "tagge" løberne og at markspillerne afleverer til hinanden og lukker baser. Ydermere er konkurrenceelementet i fokus.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Ultimate og fairplay
Ultimate:
Der er arbejdet med basale teknikker som forside- bagside afleveringer, upside down, pivoteringer, frispilninger samt kommunikation og at løbe for hinanden.
Endvidere er reglerne gennemgået og indspillet samt begrebet gentlemansport er anvendt ifm. dommerfunktion.
Forløbet er tilrettelagt, så det i store træk er en progression fra basketball (boldbasisforløbet) i 1g, og således vil pivoteringer og centralbevægelse være principper, som gentages. Ydermere vil det at løbe fri af forsvaret have en væsentlig rolle.
Klassen er desuden fra start inddelt i 4 teams, som er socialt forpligtede og gensidigt forpligtede på at hjælpe med konstruktiv fejlretning af hinanden. Teamene vil desuden være gennemgående, så vi har arbejdet med en fortløbende miniturnering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Opvarmningsprogrammer
Opvarmningsprogrammer
Eleverne introduceres til udformning og udførelse af et opvarmningsprogram til musik ved at de forevises og afprøver to forskellige rytmiske opvarmningsprogrammer fra underviserne. Eleverne trænes yderligere i totalbevægelser/svingende bevægelser samt bevægelse til musik.
Derefter udleveres og gennemgås kort teori omkring opbygningen af et opvarmningsprogram med fokus på musiktempo, valg af øvelser og øvelsesrækkefølge og begrundelse herfor.
Derefter skal eleverne selv lave et opvarmningsprogram, hvor de med eget valg af musik og øvelser underviser klassekammeraterne. Efterfølgende evalueres de mundtligt af sig selv, kammeraterne og underviserne. Opvarmningsprogrammet skal inden fremførelse afleveres i skriftlig form med oplistning af øvelser samt musikvalg og varighed af både enkeltsekvenser og det samlede program.
Eleverne vurderes i programmet på deres formidling af opvarmningsprogrammet, deres evne til at koble musik og bevægelser, deres evne til at holde takten og lede deres klassekammerater, deres generelle form og programmets opbygning og intensitet, og hvorvidt de er ordentligt forberedte og kan indgå godt og konstruktivt i gruppesamarbejde.
Fokusområde fysisk aktivitet
– Gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
– Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder
– Beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet: Musik og bevægelse
– Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Fokusområde træning
– Tilrettelægge og udføre opvarmningsprogrammer til musik
Kernestoffet er:
– Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
– Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
Kernestof:
Estrup, Engelbreth, Sig, Søren: Idræt C - teori i praksis (ID), Systime 1 udg. 2005; sider: 90-93
Særlige fokuspunkter:
Formidling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Boksefitness
Boksefitness har praktisk fokus på bokseteknik og muskeludholdenhed.
Konkret om bokseforløbet:
Opvarmning: Sjipning og ditto teknik og forskellige variationer og spurt.
Herefter en cirkeltræning, hvor de hver gang noterede antallet af gentagelser, med fokus på: sjipning, armstrækning, burpees, mountainclimbers, overheadlift med vægt, v-ups, jumpsquat og planken, øvelsernes gennemførsel var i øvrigt en del af de faglige mål.
Den bokse- og slagtekniske lektion består i teknisk og styrkemæssigt arbejde med følgende slag, som også er en del af de faglige mål: jab, stød, hook og uppercut. Endelig er fodstilling, holdning, parader og autenticitet også en del af færdighedstilegnelsen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Flagfootball og træningsprojekt
Genre: Boldspil
Flagfootballforløbet afvikles sammen med træningsprojektet. Således vil det både være de fysiske og taktisk aspekter ved flagfootball som er i fokus. Teori og praktik afvikles sideløbende, så teoridelen dækkes af litteratur primært om fysiologi. Et gennemgående element er således forbedring af fysik, herunder primært kondition, hvorfor anaerob løbetræning vil være en væsentlig del af forløbet. Ud over ugens 2 x 70 minutters lektioner, hvoraf den ene lektion er FFB og den anden er intervalløb og elevernes egne programmer, træner eleverne minimum 2 gange i deres fritid.
Gældende for FFB:
Teknisk udførelse af:
- korte og lange afleveringer, med to og en hånd.
-Hand off, og fake handoff.
-Fodarbejde, backpaddel og spin
-Løbe og kastespil
Taktisk og fysisk forståelse af:
- bevægelse for hinanden
- bevægelse på banen
- forståelse af spillet, regler, pointtælling og spillernes rolle
- samarbejde på banen
- angrebsåbninger
-Vigtigheden af kommunikation
Gældende for træningsprojektet:
Teoretisk forståelse for- og fysisk formåen af aerobe og anaerobe træningsprincipper.
Herunder udførsel af en Coopertest samt viden om såvel direkte som indirekte og maksimale og submaksimale tests.
Faglige mål i forløbet er:
- Udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
- Opnå kropsbevidsthed
- Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
Kernestoffet i dette forløb er:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning
- Basale natur- og sundhedsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
- De for undervisningen relevante videnskabelige metoder
Arbejdsformen er et individuelt eller gruppebaseret træningsforløb, træningsprojektet, af mindst otte ugers varighed. Som afslutning på træningsprojektet afleveres en rapport, hvori eleven skal:
- Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
- Koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
- Demonstrere korrekt brug af faglige termer.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsprojektet
|
11-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Streetdance, charleston og hiphop
Genre: Musik og bevægelse.
Et blandet forløb med 20'er Charleston og hiphop.
Faglige mål:
Fokusområde fysisk aktivitet
-Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder.
-Udvikle kropsbevidsthed
-Indgå i forskellige typer samarbejderelationer, herunder kønsintegreret og -differentieret samarbejde.
Fokusområde teoriforståelse
-Eleverne skal kunne reflektere over og skelne mellem udtrykkene i dansestilarterne og sætte dette i relation til tid og sted for dansenes oprindelse.
-Herunder R. Labans bevægelsesteori, med særligt fokus på BESS, i særdeleshed effeorts; tid, rum vægt og flow.
Teori:
Dans 22, Mie Lykke Nielsen (red.) s. 225 og 358-360.
Kort fra GI (https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/musik-og-bevaegelse/swingdance/) : En beskrivelse af Labans bevægelsesteori, med fokus på BESS, herunder tid, rum vægt og flow
-www.swingshoes.dk/authentic-jazz-alphabeth/
-Kompetencer
Fokus i swing: I Charleston er der lagt vægt på klassiske jazzgrundtrin, glæde, bounce, energi, dans på fodballer, og diverse variationer til opbygning af egen koreografi. Der er kropslige udtryksforskelle på om det er bevægelser fra 1920'erne (strakt, let, glidende, frit flow).
Fokus i hip hop: bounce og jacking og inkorporere charleston trin og omforme dem til hip hop genren, (tung, attitude, håndtegn, poses/freezes).
De to danse er valgt pba. deres forskellighed i tid og udtryk, men dog det til fælles at de er streetdanse. Denne forskellighed tillader en progression i såvel forløb som i eksamen.
Endelig er der fokus på at ramme takterne i musikken, skifte på 1'eren, markere takterne gennem bounce og gå all in på bevægelserne.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Pickleball
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Teori-praktik-kobling
Forløbet søger at koble med den nyere idrætshistorie med forskellige ’bølger’ indenfor idrætsgrene,
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
DanceFit
Forløbet DanceFit er en aktivitet, hvor vi arbejder med god musik, varierede dansetrin og et højt energiniveau. Forløbet er "hjemmelavet" i samarbejde med holdet, som var motiveret og inspireret af "Just dance" på youtube.
DanceFit består af koreograferede danse, som hver har et fysiologisk fokus. Således er koreografierne planlagt med bevægelser der målrettes hhv. styrketræning, cardio og mobilitet, og erstatter opvarmningsprogrammer som eksamensforløb. Bevægelserne er dog koreograferede og tilpasset musik.
BPM i sangene er derfor forskelligartede, med henblik på at kunne passe til styrke, cardio og mobilitet.
Faglige mål:
Fokusområde fysisk aktivitet
-Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder.
-Udvikle kropsbevidsthed
-Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Fokusområde teoriforståelse
-Eleverne skal kunne reflektere over og skelne mellem fokuspunkterne i hver koreografi (styrke, cardio og mobilitet).
-Eleverne skal vide hvordan man opbygger og sammensætter en DanceFit koreografi.
-Eleverne skal fastholde et flow (dvs. forsøge at undgå at skulle stoppe op og forklare/vise bevægelserne og i stedet forsøge at opbygge trinene langsomt og dermed gradvist bygger mere og mere på.)
-Eleverne skal opnå rytmisk forståelse og koordinationen
-Eleverne skal være kreative og lave egne produktioner og dermed arbejde med det kropslige udtryk.
Teori:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52508624932",
"T": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52508624932",
"H": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52508624932"
}