Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nørresundby Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Klaus Nørgaard, Sille Vejlby
|
|
Hold
|
2023 DA/t (1t DA, 2t DA, 3t DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Fremstillingen af unge i medier og litteratur.
Vi starter med et forløb om "Fremstilling af unge i medier og litteratur".
Ideen er, at vi ser på forskellige 'tekster' fra både fortid og nutid - og i forskellige genrer, for at se nærmere på, hvordan det at være ung og måden ungdom fremstilles på ændrer sig gennem tiden.
Vi starter med nogle aktuelle dokumentarfilm - og introduktion til dokumentarfilmsanalyse:
"Børn på druk", afsnit 1: Juleøl til alle" (DR, 2023)
"Presset ungdom", afsnit 1 (TV2, 2023)
"Teenagedyret" (DRTV, 2020)
Så springer vi til Middelalderens litteratur for at på, hvordan det at være ung fremstilles i folkeviserne - og dermed introduktion til folkeviseanalyse.
"Torbens datter" (riddervise om slægtens betydning)
"Ebbe Skammelsen" (om konflikten mellem individets interesser og slægtens interesser)
"Bonden og elverpigen" (en tryllevise om, hvilke konsekvenser det kan have at følge sine drifter)
"Elverskud" (igen en tryllevise, denne gang i psykologisk tolkning om konflikten mellem over-jeget og id'et)
"Den lille rødhætte" (et folkeeventyr, der også kan tolkes Freudiansk!!!)
"Harpens kraft" (en tryllevise der viser, at det onde kan bekæmpes via kærlighed og kristendommens tro)
Herfra springer vi til en perspektivering til et moderne digt: Heksehyl af Maria Damsholt fra 1981 (her ser vi et langt friere forhold til driften og det'et, præget af den moderne kvindefrigørelse)¨
I 1800-tallets romantik fremstilles ungdom og kærlighed på en mere 'romantisk måde'. Her får de elskende for det meste hinanden til sidst - selv om de må gå igennem nogle udfordringer inden.
Christian Winther: Hans og Grethe (fra Træsnit, 1828) - et digt der viser, hvordan kærligheden i ægteskabets rammer kan føre til lykke og harmoni.
H.C.Andersen: "Hyrdinden og skorstensfejeren" (her lever de ikke helt op til idealerne o0m den evige, smukke kærlighed - men de får trods alt hinanden,
Springer vi frem til "det moderne gennembrud" i slutningen af 1800-tallet, kan vi se en mere realistisk fremstilling af det at være ung - og kønsrolleforventningerne:
I Amalie Skrams: "Forraadt" (uddrag af roman fra 1892) ser vi det arrangerede ægteskabs bagside: Det at være pige/kvinde i 1800-tallet havde i store træk kun et formål: ægteskab og husmoderrollen.
Kigger man på en perspektivering til kønsrollerne i nutidens samfund er der trods alt sket en del ændringer. Det ses fx i reality-dokumentaren:
"Prinsesserne fra blokken (afsnit 1, DRTV) - her er forventningerne til den moderne, frigjorte pige i centrum - på godt og ondt?
i "Succesjægerne" (DRDK, 2012) får vi et indblik i de kønsrolleforventninger, de unge mænd støder på i nutiden.
Det samme problem beskæftiger Sonnergaard sig med i novellen:
"Sex" (fra Radiator, 1997). Her er det macho-rollen, der bliver sat til debat.
Det samme gælder kortfilmen: "Dennis" (2007) om den bodybuildede Dennis, der ikke kan leve op til sin maskulinie krop...bl.a. pga. en moderbinding.
Tove Ditlevsen skriver i 1951 "Det første møde" - en novelle om en pige og en dreng, der skal prøve sex for første gang.
Og i et uddrag fra "Plastic" (1995) ser vi en kritik af de krops- og kønsrolleforventninger, der møder unge i nutiden: En kritik af perfektionismen og narcissismen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Skr arbejde
Eleverne introduceres til skriftlighed på gymnasiet og skriver en fælles opgave for at øve skriveprocessen.
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ung - før og nu
|
12-03-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
DA-HI: Det moderne gennembrud og naturalismen
Formålet med forløbet er:
- At få viden om en litteraturhistorisk periode, nemlig det moderne gennembrud og at kunne analysere tekster fra den periode
- At blive fortrolig med periodens nøgleord: Kirke, klasse, køn, især klasse
- At lære om to af kanonforfattere: Henrik Pontoppidan og Martin Andersen Nexø
- At blive klar til at skrive en større opgave med metodebevidsthed
- At blive fortrolig med reportagegenren
Primær litteratur:
Henrik Pontoppiddan: ”Anemette” (1887)
Martin Andersen Nexø: ”En lønningsdag” (1900)
Herman Bang: ”Fattigliv” (1880), skriftlig opgave
Amalie Skram " Forrådt", uddraget med Pastor Huhn
Naturalisme i billedkunsten:
Brendekilde: "Udslidt"
Bertha Wegmann: "Portræt af Jeanna Bauck", 1881.
Sat over for Christoffer-Wilhelm Eckersberg: "Bella og Hanna. M.L. Nathansons ældste døtre", 1820.
Sekundær:
Kompendium: Fra "Brug litteraturhistorien" : Kap: "Det moderne gennembrud, ud med Gud, 1871-1890" af Mimi Sørensen, Systime (pdf) s. 101-135:
:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave april
|
23-04-2024
|
|
Opgave maj (2)
|
02-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Introforløb: Realismebrud og aviskronik
Fra DMG til nutiden, realismen på nye måder: Læsning af "Biller" af Charlotte Weitzche mhp. genrebrud og leg, kontrast og parallelpersoner, skelne ml. real og symbolplan. Samt optakt til processkrivekursus med fokus på dokumentarserien Prinsesserne på Blokken, hvor eleverne skulle sammenligne de to sæsoners fokus samt lære at skrive en aviskronik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Dramaforløb om Vildanden
Værklæsning af dramaet "Vildanden" af Henrik Ibsen.
Ekskursion til Aalborg Teater for at se forestillingen " Vildanden"
Følgende begreber i spil:
Akt, scene, sekvens, 5 akts modellen, replikindividualisme, Ibsens retrospektive teknik, det naturalistiske drama
Teateranmeldelsen som skrivegenre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 1 Prinsesserne på blokken før og nu
|
13-09-2024
|
|
Opgave 2 Teateranmeldelse
|
04-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
DK i krig, journalistisk og medieforløb
Nyheds og medieforløb om DKs krigsdeltagelse i de sidste 30 år
1) Dokumentarserien ”Velkommen til frontlinjen” https://www.dr.dk/drtv/serie/velkommen-til-frontlinjen_475665
Begreber: Dokumentarfilmstyper, fakta og fiktionskoder, kildetyper, vinkling, filmiske virkemidler
2) Klassisk journalistik: Nyheder
Begreber: Nyhedstrekanten, nyhedskriterier, research, kilder, objektivitet , journalistiske genrer, herunder især lederen, pressen som den 4. statsmagt
Materiale:
https://www.dr.dk/om-dr/nyheder/saarbare-kilder-og-over-300-timers-arkivmateriale-amalie-er-gaaet-i-krig-med-stor
https://www.dr.dk/om-dr/nyheder/i-krig-danmark-dr-vil-loefte-en-samtale-om-den-danske-krigsindsats-de-seneste-30-aar
https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/tilbage-til-fronten-den-gode-den-onde-og-den-dumme-krig/10377320
https://www.information.dk/emne/dansk-krigsdeltagelse
Hjælpe litteratur:
https://indidansk.dk/analysehjul/informationsartikel/
https://indidansk.dk/baggrundsartikel-genretraek/
https://indidansk.dk/nyhedsartikel-genretraek/
Håndbog til dansk: om journalistik
Skriftlighed:
Debatterende artikel om DK i krig
Mundtighed:
Træne oplæg om dokumentarfilmen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 3 Debatterende artikel
|
12-11-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Perspektiver på romantikken del 1
Fra Den splittede romantik: Dualismen: Den ophøjede men splittede digter på den ene side og digteren som universalromantisk lever i harmoni med den besjælede natur på den anden side. Den romantiske kærlighed som tema i litteraturen med sving omkring biedermeier og romantisme.
1 Romantikintro: Dokumentarserien 1800 tallet på vrangen: ”Guld, hor og romantik, lektie: 2 Universalromantik og Pocchahontas
3 Universalromantik og Oehl. ” Morgenvandring” og romantikken i ord og billeder. Lektie: Kanon 14 podcast om Oehlenscläger
4. Den splittede romantik; Platons hulelignelse, dualisme og Staffeldts ”Indvielsen”
5. Nationalromantik og Oehl. Der er et yndigt land og I Dk er jeg født af HCA Musikvideo: Burhan G I DK er jeg født .
7. Perspektivering til fiktionsserien "Familier som vores" af Thomas Vinterberg
8. Biedermeier: Den romantiske kærlighed/biedermeier: "Den lille Karen " af Thomasine Gyllemburg.
Skriftlig opgave: Analyserende artikel om "Døden i romantikken (HCA
Opgave: Reflekterende artikel om kærlighed (I den reflekterende artikel indgå tekster af Medina, Tove Ditlevsen samt Grundtvigs Det er så yndigt at følges aad
Om den reflekterende artikel https://octavius.vibygym.dk/den-reflekterende-artikel.html
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 4 Analyserende artikel om romantikken
|
06-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Nytårstalen samt retoriske virkemidler
Indhold:
Nytårstalen som genre, talegenrer, retoriske virkemidler, appelformer, retorisk pentagram, talens faser, talens udførelse, analyse og produktion af taler, forskel på dansk og norsk
Teori:
Håndbog til dansk, Om sproglige figurer (s. 122- 125 samt Kap. om retorik s. 150-156
Materialer:
Kong Frederiks nytårstale 2024
Kong Haralds nytårstale 2024
Statsministerens nytårstale
Den alternative nytårstale på Deadline af Hella Joof
Skriftlighed: Skrive en nytårstale
Mundtlighed: Holde en nytårstale
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Perspektiver på romantikken del 2 Nationalromantik
Nationalromantik og Oehl. Der er et yndigt land
Perspektivering til fodboldsange/musikvideo:
Joey Moe - Et Lille Land (Lyric Video)
Skulder Ved Skulder – Danmarks officielle fodboldsang
Sammenlign de to fodboldsange/nationalsange: Hvordan trækker de på nationalromantikken?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Skriv din nytårstale
|
06-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Innovationsprojekt i da og ng
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Perspektiver på romantikken, Biedermeier/romantism
Romantismen: Emil Aarestrup "Angst"og Perspektivering til fiktionsserien "Familier som vores " af Thomas Vinterberg"
Biedermeier: Den romantiske kærlighed/biedermeier:
Thomasine Gyllembourg "Den lille Karen "
Steen Steensen Blicher: "Hosekræmmeren"(1829) oplæst af Karsten Pharoe https://den2radio.dk/udsendelser/hosekraemmeren
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Den reflekterende artikel
|
28-04-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Minimalismen som stilart med fokus på Helle Helles
Forløbet undersøger den minimalistiske tendens i nyere litteratur med særligt fokus på Helle Helles noveller.
Primært Materiale:
Kortfilmen ”Kuppet”
Helle Helle: "Søndag 15.10", "En stol for lidt "og "Der findes ikke flere sennepsmarker i Danmark"
Sekundært materiale
Litteraturhistorien på langs og tværs : Om minimalismen s. 200-202, om tendenser i den nyeste Litteratur s. 215, Minimalisme s. 226, Minimalistiske noveller s. 292
Analysemodel til novelle s. 283-284
Håndbog til dansk: Om sproghandlinger s. 179-181
Begreber: De tomme huller, isbjergteknikken, underteksten, scenisk fremstilling, reader responsteorien, sproghandlinger, principper for samtale
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
En opgave for meget i 2g
|
01-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Læselyst og værklæsning
Hvorfor læser vi? Om læselyst: Svend Brinkmanns artikel de 7 bud og novellen Alle kan ro af Pia Juul (2008) samt Thomas Korsgaard En rigtig hue (2018)
https://www.gyldendal.dk/artikler/svend-brinkmann-bogforum-2017
---
Romanen som værk i 6.lektion: Klassen læser forskellige nyere anske nyere romaner,
Der læses og tales om værket samt skrives noter :
Afsluttes med et mundtlig gruppeoplæg.
Læselyst timer: 6 romaner, 4 i hver gruppe. Hver lektion læses der i ca. 2/3 af tiden, til sidst tales der om det læste.
- Thomas Korsgaard Hvis der skulle komme et menneske forbi (2017)318/ social arv
- Tine Høeg: Tour de Chambre (2020) / ungdom, identitet, traume og veninder 324
- Merete Pryds Helle Oh Romeo, (2013)126, kulturforskelle og intertekstualitet: Romeo og Julie af Shakespeare.
- Jonas T Bengtson: Submarino 390 sider/social arv
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Gruppeoplægspræsentation om selvvalgt roman
|
02-10-2025
|
|
Analyserende artikel Minimalisme
|
06-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Syn på køn
Syn på køn: Fra sædelighedsfejden til i dag, feminismens 4 faser og syn på manden i dag
Primær litteratur:
Uddrag af Amalie Skram ”Constance Ring” (1885)
Vita Andersen : ”Lænken om min hals” (1970)
Tove Ditlevsen ” Selvportræt 1” (1969)
Tove Ditlevsen ” Skilsmisse 4” (1969)
Trille ” Øjet” (1970)
TV2 ”Rigtige mænd” (1985)
Dr Dokumentaren " Skam dig, Emma" (2011) https://www.dr.dk/drtv/se/skam-dig-emma_216523
Tobias Rahim ”Når mænd græder” (2022)
Tessa ” Engangspik” (2022)
Maren Uthaug: Uddrag af romanen ”11%” (2022)
Glenn Bech: Om toxic maskulinitet og uddrag af jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (2022)
Gry Stokkedahl : Uddrag af ” At performe transkønnet vrede” (2022)
Uddrag af https://www.dr.dk/drtv/serie/maskulin_340980
Sekundær:
Uddrag ”Et køn i skred”, fra andet kompendium
Teori om feministisk metode og kønskritisk læsning
Uddrag ” Kønnet til genforhandling” fra ”Stemmer i 1970´erne”
https://heartbeats.dk/det-vaelter-frem-med-maend-der-graeder-det-er-godt-men-der-er-ogsaa-et-men/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
3t DA skr. prøve
|
10-11-2025
|
|
Opgave om maskulinitet
|
12-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Hævn og vrede som motiv i litteraturen
Forløbet undersøger vrede og hævnmotivet i dansk litteratur. Vi undersøger hvad hævn er, Hvad er vrede? På hvilken måde viser vreden sig i teksterne? Hvordan kommer de til udtryk rent stilistisk og på hvilken måde hænger de sammen med deres tid? Hvad er periodens kendetegn? Hvad har de til fælles? hvordan det kommer til udtryk.
Vi arbejder med tekster med stor tidsmæssig spredning, og genremæssigt har vi læst både noveller, folkeviser, kortfilm og arbejdet med romanen "Kirstens hævn" som værk.
Sys Bjerre: ”Malene” (2008)
Om folkeviser og Hr. Torbens datter
Folkevisen: Hr. Ebbes døtre
Folkevisen: Ebbe Skammelsøn
Kortfilmen ”Perker” (2002) 28 min
Klaus Rifbjerg: ”Frække Jensen” (1964)
Peter Seeberg: ”Forsøg med vrede” (1981)
Jan Sonnergaard: ”Polterabend” (1997)
”Jeg er fucking vred på mine forældres generation” (Interview med Yahya Hassan fra 2013)
Maja Lee Langvad: ”Hun er vred. Et vidnesbyrd om transnational adoption” (2014)
Lise Søgaard “Vreden ulmer i ny dansk litteratur” (Kristeligt Dagblad, 2015)
Bjørn Rasmussen: ”Kirstens hævn (2024) som værklæsning med særligt henblik på genre, personer, sprog, fortællestil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Reflekterende artikel, procesopgave
|
05-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Modernitetserfaringer og modernisme
Lyrik: Modernitetserfaringer og modernisme som stilart, herunder ekspressionisme
Primær litteratur:
Rudolf Broby- Johansen: ”Bordelpige dræber ufødt”, 1922
Tom Kristensen ” Angst”, 1930
Værklæsning af Klaus Rifbjerg "Undervejr med mig selv", 1956
Elevprojekt og fremlæggelser af:
1. Johs. V. Jensen:” Interferens”, 1906 (Tidlig modernisme)
2. Tom Kristensen ”Det blomstrende slagsmål” (ekspressionisme)
3. Klaus Rifbjerg: ”Det er blevet os pålagt”, 1963 (konfrontationsmodernisme)
4. Michael Strunge: ”Natmaskinen” 1981( 80´er modernisme)
5. Yahya Hassan: ”Du kommer i helvede min bror”, 2013 (autofiktion, moderne knækprosa stil/konfrontation)
6. Theis Ørntoft: ”Vandet i hanerne smager af klor”, Digte 2014 (økokritik, autofiktion)
Sekundær litteratur:
Litteraturhistorien på langs og tværs:
Tidlig modernisme: s. 158-162
Ekspressionismen: s. 163-165
Konfrontationsmodernismen S. 179-181,
80´er lyrikken s. 191- 194
Yahya Hassan s. 238-240
Klimalitteratur s. 241-243
Samt Lyrik i 1900 tallet s. 304-316
-
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Debatterende artikel
|
12-03-2026
|
|
Terminsprøve 2
|
15-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
19
|
Den eksistentialistisk prægede litteratur
Forløbet har fokus på den eksistentialistiske strømning i dansk litteratur i det 20.årh. særligt prosaen.
Kanonforfatterne: Martin A Hansen, Karen Blixen, Peter Seeberg, samt introduktion til Kierkegaards stadielære
Materialer:
Litteraturen på langs og tværs, efterkrigsmodernismen s. 173- 178
Brug litteraturhistorien. 165- 171
Om Litterære metoder, Håndbog til dansk s. 87-99
Tekster af :
Martin A. Hansen, "Roden"
Peter Seeberg "Hullet"
Albert Camus: Af" Sisyfos myten"
Karen Blixen "Ringen"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgavesæt april (klima)
|
01-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652382384",
"T": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652382384",
"H": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652382384"
}