Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nørresundby Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Louise Nørby
|
|
Hold
|
2023 id/u (1u id, 2u id, 3u id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Styrke-grundtræning
Genre: Nye og klassiske idrætter.
I dette forløb skal vi med udgangspunkt i siderne i Idræt C om muskeltræning arbejde med et begrebsapparat, og "learning by doing".
Således skal vi arbejde med muskeludholdenhed gennem bl.a. bronzecirkel fra Falck og militærets fysiske optagelsesprøve, forskellige WOD's (fra crossfit) og isoleringsøvelser samt gennemgå styrketræningsøvelser i skolens træningslokale.
Vi skal arbejde med muskelstyrke gennem en gennemgang af brugen af maskiner og frie vægte, enkelt- og flerledsøvelser i styrketrænigsrummet.
Der arbejdes med begreber som: statisk, dynamisk, excentrisk og koncentrisk bevægelse, agonister, antagonister og synergister, DOMS (delayed onset muscle soreness), superkompensation og træningsplanlægning (Øvelser, reps, set, pauser og volumen), restitution, push og pull øvelser, hypertrofi og RM (repetition maximum).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basisdans
Genre: Musik og bevægelse
I forløbet har vi stiftet bekendtskab med forskellige dansegenrer fra pardans som lanciers og jive til bundet og fri koreografi, til bestemte stykker musik, fx. Jerusalema.
Fokuspunkterne til forløbet har været:
Musikforståelse:
At kunne dissekere et stykke musik og lave optælling af takter, høre vers, omkvæd, mellemspil, mm.
At kunne tælle bpm og taktslag og dermed vurdere musikkens anvendelighed.
Bevægelse:
At kunne bevæge sig rytmisk til et stykke musik
At kunne følge taktslag og skifte bevægelse på taktslag nr. 1
At lære grundelementerne i en koreografi og senere følge koreografien og koordinere arme og ben.
At kunne sammensætte forskellige bevægelser til et givet stykke musik.
At kreativt kunne lave en lille koreografi og lave en lille musikvideo.
At kunne danse alene og sammen med en anden, herunder at føre og blive ført.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Boldbasis, basketball
Genre: Boldspil
Boldbasis
Det er en generel introduktion til boldspil eksemplificeret gennem forskellige kaosspil. Der arbejdes med både tekniske elementer (generel "ballhandling", gribninge, afleveringer, driblinger mm), grundliggende taktiske elementer (bredde og dybde i spillet. Udnyttelse af det fri rum mm.) samt kommunikation.
Der har været arbejdet med spilhjulet, hvor eleverne i grupper selv har skulle lave et kaosspil som skulle afprøves af de andre grupper.
Læringsmål:
generel ballhandling, driblinger, crossover, bag om ryggen, gennem benene, powerdribbl.
Afleveringer: to-hånds, to hånds studs, overhead.
Afslutninger: lay up, shot, jumpshot.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Atletik
Genre: Nye og klassiske idrætter
Målene for atletikforløbet er at give eleverne en forståelse for en række discipliner inden for atletik inden der skal dystes mod andre skoler til social atletikdag. Der arbejdes med tekniske udførsel og kendskab til centrale begreber i løbediscipliner, kastediscipliner og springdiscipliner.
Eleverne skal gennem undervisningen få kendskab til relevante idrætsfaglige begreber, arbejde med funktionelle tekniske øvelser til forbedring af færdighed, opnå større kropsbevidsthed, indlære grundlæggende idrætslige færdigheder:
- Længdespring
- Højdespring
- Trespring
- Kuglestød
- Spydkast
- Løb
Springdiscipliner: Tilløb, Afsætsben, svingben, svæv
Kastedisciplinerne: kastevinkel, Armbevægelse
Løbedisciplinerne: Kondital, anaerob og aerob energiproduktion samt den anaerobe tærskel.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ultimate og fairplay
Genre: Boldspil
Ultimate:
Der er arbejdet med basale teknikker som forside- bagside afleveringer, upside down, pivoteringer, frispilninger samt kommunikation og at løbe for hinanden.
Endvidere er reglerne gennemgået og indspillet samt begrebet fairplay (herunder: Den oprindelige fortolkning, den neutrale fortolkning og den vulgære fortolkning) og gentlemansport er anvendt ifm. (ingen) dommerfunktion.
Forløbet er tilrettelagt, så det i store træk er en progression fra basisbold (boldbasisforløbet) i 1g, og således vil pivoteringer og centralbevægelse være principper, som gentages. Ydermere vil det at løbe fri af forsvaret have en væsentlig rolle ligesom forsvarsøvelser som nøl (stalling) har haft plads.
Klassen er desuden fra start inddelt i 4 teams, som er socialt forpligtede og gensidigt forpligtede på at hjælpe med konstruktiv fejlretning af hinanden. Teamene vil desuden være gennemgående, så vi har arbejdet med en fortløbende miniturnering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Opvarmningsprogrammer
Genre: Musik og bevægelse
Eleverne introduceres til udformning og udførelse af et rytmisk opvarmningsprogram. Eleverne introduceres yderligere i musikforståelse og dissektering af musik samt lokalisering af BPM og at sætte hensigtsmæssige bevægelser til musikken.
Derefter er gennemgået kort teori omkring hensigten med samt opbygningen af et opvarmningsprogram med fokus på musiktempo, valg af øvelser og øvelsesrækkefølge og begrundelse herfor.
Eleverne har i grupper udarbejdet et opvarmningsprogram, hvor de med eget valg af musik og øvelser underviser klassekammeraterne. Efterfølgende evalueres de mundtligt af sig selv, kammeraterne og underviserne. Opvarmningsprogrammet skulle inden fremførelse afleveres i skriftlig form med oplistning af øvelser samt musikvalg og varighed af både enkeltsekvenser og det samlede program.
Eleverne vurderes i programmet på deres formidling af opvarmningsprogrammet, deres evne til at koble musik og bevægelser, deres evne til at holde takten, skifte øvelse på taktslag #1, komme helt ud i bevægelserne og lede deres klassekammerater. Ligeledes blev deres generelle form og programmets opbygning og intensitet, og hvorvidt de er ordentligt forberedte og kan indgå godt og konstruktivt i gruppesamarbejde kommenteret og vurderet.
Fokusområde fysisk aktivitet
– Gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
– Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder
– Beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet: Musik og bevægelse
– Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Fokusområde træning
– Tilrettelægge og udføre opvarmningsprogrammer til musik
Kernestoffet er:
– Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
– Alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
Kernestof:
Bjergsø og Kvikstad, Puls, 2003. s. 90-95.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Boksefitness
Genre: Nye og klassiske idrætter
Boksefitness har praktisk fokus på bokseteknik, sjippeteknik og generel muskeludholdenhed.
Konkret om bokseforløbet:
Opvarmning: Sjipning, herunder generel teknik, forskellige variationer og spurt. (Her under 1 min sjippetest).
Den bokse- og slagtekniske del består i teknisk og styrkemæssigt arbejde med følgende slag, som også er en del af de faglige mål: jab, stød (cross), hook og uppercut. Endelig er fodstilling, holdning, parader, slip og generel autenticitet også en del af færdighedstilegnelsen.
Herefter en cirkeltræning med fokus på muskeludholdenhed: sjipning, armstrækning, burpees, mountainclimbers, sprællemand, jumpsquat og planken, øvelsernes gennemførsel var i øvrigt en del af de faglige mål.
Teoretisk har vi genbesøgt begreber fra forløbet i styrke-grundtræning fra 1.g, herunder agonist, antagonist og synergist. Koncentriske og excentriske bevægelser. Statiske og dynamiske øvelser samt muskel styrke og muskel udholdenhed.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Flagfootball og træningsprojekt
Genre: Boldspil
Flagfootballforløbet afvikles sammen med træningsprojektet. Således vil det både være de fysiske og taktiske aspekter ved flagfootball som er i fokus. Et gennemgående element er forbedring af fysik, herunder primært kondition, hvorfor anaerob løbetræning vil være en væsentlig del af forløbet. Ud over ugens 2 x 70 minutters lektioner, hvoraf den ene lektion er FFB og den anden er intervalløb og elevernes egne programmer, træner eleverne minimum 2 gange i deres fritid.
Faglige mål gældende for FFB:
Teknisk udførelse af:
- korte og lange afleveringer.
-Hand off, og fake handoff
-Fodarbejde, backpaddel og spin
-Løbe og kastespil
-Taktisk forståelse og udarbejdelse af allerede eksisterende løbesystemer.
-Kreativ udformning af egne løbesystemer.
Taktisk og fysisk forståelse af:
- bevægelse for hinanden
- bevægelse på banen
- forståelse af spillet, regler, pointtælling og spillernes rolle
- samarbejde på banen
- angrebsåbninger
-Vigtigheden af kommunikation, både verbal og kropslig.
Gældende for træningsprojektet:
En overordnet teoretisk forståelse for- og fysisk formåen af aerobe og anaerobe træningsprincipper.
Herunder udførsel af en Coopertest. Ydermere skal eleverne deltage i et motionsløb hvor eleven løber 5 eller 10 km, hvor resultatet også, sammen med Coopertesten, vil være afgørende for konditionsbestemmelse og succesen af træningsprojektet.
Faglige mål i træningsforløbet er:
- Udarbejde, gennemføre og evaluere træningsprogrammer og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori
- Opnå kropsbevidsthed
- Kunne forstå den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
Kernestoffet i dette forløb er:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning
- Basale natur- og sundhedsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
- De for undervisningen relevante videnskabelige metoder, herunder fra: https://videnskab.dk/krop-sundhed/hvad-er-den-bedste-konditionstraening/
Arbejdsformen er et individuelt træningsprojektet, af mindst otte ugers varighed. Som afslutning på træningsprojektet afleveres en rapport, hvori eleven skal:
- Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
- Koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
- Demonstrere korrekt brug af faglige termer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsprojektet
|
20-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Pickleball
Genre: Nye og klassiske idrætter
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier. At kende pointtælling og serveregler.
Teori-praktik-kobling
Forløbet søger at koble med den nyere idrætshistorie med idrættens bølgebegreb, herunder foreningsidræt, kommerciel idræt og hverdagsidræt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Streetdance, charleston og hiphop
Genre: Musik og bevægelse.
Et blandet forløb med 20'er Charleston og hiphop, hvor vi tager afsæt i Charlestondansens oprindelse og ser hvordan dansearten har trukket linjer op til 70'ernes hiphop med autentiske jazztrin der har ændret udtryk som kan beskrives ved hjælp af Labans bevægelsesteori.
-Kompetencer
Fokus i swing: I Charleston er der lagt vægt på klassiske jazzgrundtrin, glæde, bounce, energi, dans på fodballer, og diverse variationer til opbygning af egen koreografi. Der er kropslige udtryksforskelle på om det er bevægelser fra 1920'erne (strakt, let, glidende, frit flow). Lead/follow og udviskning af kønsbestemte roller.
Fokus i hip hop: bounce og jacking og inkorporere charleston trin og omforme dem til hip hop genren, (tung, attitude, håndtegn, poses/freezes).
De to danse er valgt pba. deres forskellighed i tid og udtryk, men dog det til fælles at de er streetdanse. Denne forskellighed tillader en progression i såvel forløb som i eksamen.
Endelig er der fokus på at ramme takterne i musikken, skifte på 1'eren, markere takterne gennem bounce og gå all in på bevægelserne gennem autenticitet.
Faglige mål:
Fokusområde fysisk aktivitet
-Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder.
-Udvikle kropsbevidsthed
-Indgå i forskellige typer samarbejderelationer, herunder kønsintegreret og -differentieret samarbejde.
Fokusområde teoriforståelse
-Eleverne skal kunne reflektere over og skelne mellem udtrykkene i dansestilarterne og sætte dette i relation til tid og sted for dansenes oprindelse.
-Herunder R. Labans bevægelsesteori, med særligt fokus på BESS, i særdeleshed effeorts; tid, rum vægt og flow.
Teori:
Steps and story of the 1920's.
Kort fra GI (https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/musik-og-bevaegelse/swingdance/) : En beskrivelse af Labans bevægelsesteori, med fokus på BESS, herunder tid, rum vægt og flow
-https://www.youtube.com/watch?v=pbteWH-3QlY
-Hiphop kompendium fra GI.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Floorball
Genre: Boldspil.
Faglige mål:
-Aflevering og modtagning.
-Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand, forside og bagside.
Boldkontrol:
-Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
-Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
Angreb/forsvar
-Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
-Udføre et trækskud
-Udføre et slagskud
-Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
-Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
Taktik:
-Vise forståelse for taktiske elementer vedrørende spilbarhed i forbindelse med kampsituationer
I forbindelse med spilbarhed har der være fokus på:
- At komme fri af skyggen som forsvarsspiller danner
- At udnytte banens bredde og dybde
-bruge retnings og temposkift
Fokusområde fysisk aktivitet
-Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder.
-Udvikle kropsbevidsthed
-Indgå i forskellige typer samarbejderelationer.
Fokusområde teoriforståelse
Der vil være fokus på kondition og intervalarbejde, så teorien om disse fra træningsprojektet vil gå igen, herunder:
-Kondition
-Aerobt arbejde (lang tid, lav intensitet)
-Anaerobt arbejde (Kort tid, høj intensitet)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652656173",
"T": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652656173",
"H": "/lectio/287/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58652656173"
}