Holdet 2q DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Nørresundby Gymnasium og HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anna von Undall Snebang
Hold 2024 DA/q (1q DA, 2q DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Portrætskrivning
Titel 2 Familie som litterært tema
Titel 3 Forløb om dokumentarfilm
Titel 4 Jul i litteratur og medier
Titel 5 Minimalisme og værklæsning
Titel 6 Sproget skaber virkelighed(er)
Titel 7 Lyrik og remediering (Ordkraft)
Titel 8 Myter som motiv
Titel 9 Oplysningstiden og romantikken
Titel 10 Kampagner, kommunikation og humor
Titel 11 Hjælpemidler til terminsprøven 14/11 2025
Titel 12 Nyheder og fortællende journalistik
Titel 13 Glenn Bech - Fællestime
Titel 14 Det moderne gennembrud
Titel 15 Skriftligt forløb - Litterær artikel
Titel 16 Rapmusikkens skjulte skatte
Titel 17 Modernisme og realisme - Miniprojekt
Titel 18 Ordets magt - Retorik og argumentation

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Portrætskrivning

Formål: I først og fremmest lære hinanden at kende. Dernæst skal I stifte bekendskab med interview og portrætskrivning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Familie som litterært tema

1.hf - dansk
Introduktion til genrer og tekstlæsning.

Forløbsbeskrivelse:
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse af, hvordan familie og familieliv som tema skildres i dansk litteratur og medier. Eleverne skal gennem tekstanalyse, medieanalyse, remediering og værklæsning arbejde med forskellige perspektiver på familien, herunder dens kulturelle, historiske og sociale betydning.

Kernestof
"Ebbe Skammelsøn" (Folkevise)
"Vintermedister" (2017) af Thomas Korsgaard
"Den sidste balkjole" (1887) af Herman Bang
"Min familie" (2017) af Sebastian Bune (VÆRKLÆSNING)
"Højt fra træets grønne top" (1848) af Peter Faber
"Barndom" fra digtsamlingen "Yahya Hassan" (2013)
"Doppler" (2005) af Erlend Loe (UDDRAG)
"En rigtig hue" (2018) af Thomas Korsgaard
"En morgen i et villakvarter" (1952) af Tove Ditlevsen

Medier:
"Systembryder" (2019) -spillefilm
"En helt almindelig familie" (2020) - spillefilm
"Festen" (1998) - dogmefilm
"Blodets bånd" (2013) - dokumentarfilm
"Siblings" (2013) af Julie Nord (Maleri)

Supplerende stof
"Håndbog i dansk" (2015) 4. udgave - Systime

"Dansk historie og litteratur- Fællesfagligt forløb om familie, ægteskab og seksualitet" (2010) - Systime. s. 18-29

Den store danske: "Folkeviser"
https://lex.dk/folkevise

Den store danske: "Dogmefilm"
https://lex.dk/dogmefilm

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb om dokumentarfilm

I dette forløb bliver eleverne introduceret til dokumentargenren, til en række dokumentarfilm og en dokumentarserier. Formålet er, at eleverne får kendskab til dokumentarens genretræk og til de forskellige typer dokumentarer. Formålet med denne introduktion til genren er udelukkende at lære eleverne at lave en citatanalyse af en dokumentarfilm ved hjælp af filmiske virkemidler.

Supplerende stof: Håndbog til dansk
"Dokumentarfilm og Mockumentory" (s. 228-237)
"Medieanalyse af dokumentarfilm" (s. 314-315)
"Oversigt til film - filmiske virkemidler" (s. 325-337)
Filmanmeldese: "Sikke en dokumentar! Men jeg har tre alvorlige problemer med 'Den sorte svane'" (2024) fra Altinget.dk

Dokumentarfilm:
"Herlufsholms hemmeligheder" (2022) En TV2-dokumentar
"Testamentet" (2011) - Christian Sønderby Jepsen (VÆRKLÆSNING)
"Miraklet i Gullspång" (2023) - Maria Fredriksson
"Den sorte svane" (2024) episode 1. En TV2-dokumentar
"Gina Jaqueline - En sugardaters fortælling" (2017) episode 1. En DR-dokumentar
"Mr. Nobody against Putin" (2025) Dr.dk

Derudover har eleverne lavet et mindre gruppeprojekt, hvor de skulle lave en analyse af en selvvalgt dokumentarfilm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Jul i litteratur og medier

Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse af, hvordan julen som tema skildres i dansk litteratur og medier. Eleverne skal gennem tekstanalyse, medieanalyse og remediering arbejde med forskellige perspektiver på julen, herunder dens kulturelle, historiske og sociale betydning.

Kernestof:
Litteratur:
"Dejlig er den himmelblå" (1810) af N.F.S. Grundtvig
"Karens jul" (1885) af Amalie Skram
"Den lille pige med svovlstikkerne" (1845) af H. C. Andersen
"Grantræet" (1859) af H. C. Andersen
"Agerhønen" (1947) af Martin A. Hansen

Medier:
"Tinkas juleeventyr" (2017) 1. afsnit
"The julekalender" (1991) 1. afsnit
Komediefilm: "Den tid på året" (2018) - Paprika Steen
Kortfilm: "Grantræet" (2011) - Lars Ostenfeld

Supplerende stof:
"Håndbog til Dansk" (2015) 4. udgave - Systime
s. 79-81 og s. 243-248

Tv!Tv!Tv (27) - Julespecial
https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=4&pageSize=6&search=tv%20tv%20tv&orderby=title&SearchID=182a9e67-c621-4095-bdf1-6b668a4e4ca5&index=3
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Minimalisme og værklæsning

Formålet med dette forløb er at give eleverne kendskab til minimalismen som litterær strømning og til minimalismens karakteristika gennem værklæsning og analyse af Helle Helles roman "De" (2018). Eleverne skal kunne identificere de minimalistiske træk og forstå de forskellige reduktionsmetoder (formel- og semantiskreduktion).   


Kernestof:
Roman: "De" (2018) af Helle Helle (roman, værklæsning)
"En stol for lidt" (1996) af Helle Helle (novelle)
Supplerende stof
Video: "Minimalisme og Helle Helle" - af Søren Vrist Christensen
https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo

"Minimalisme" (2017) af Jørn Ingemann Knudsen
https://dansksiderne.dk/index.php?id=7029

Håndbog til dansk (2015) 4. udgave  - Systime
s. 46-53, 294-295
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Sproget skaber virkelighed(er)

Forløbet er et sprogligt forløb med særlig fokus på argumentation, og retorik mundtligt og skriftligt. Vi ser på argumen-typer, Toulmins argumentationsmodel, Ciceros pentagram, sproghandlinger/talehandlinger, samarbejds og høflighedsprincipper i den gode samtale, Vi har set på taler, debatter, debat-indlæg i aviser, og FB-sider.

Teoristof:
Fra "Håndbog til dansk" s. 150-168 plus s. 176-197, samt lidt reklame-introduktion s. 263-271.

Tekster:

- "Jeg kan da ikke spise kold kold kødsovs", Jyllandsposten, 3.oktober, 2017 (Stil-emne)

- "Niarn vs. Hanne Vibeke Holst (stil-emne) - debat i avisen.

- Dronnings nytårstale, 2023 : https://www.kongehuset.dk/nyheder/laes-h-m-dronningens-nytaarstale-2023-Glenn Bechs nytårstale, 2023 - https://www.dansketaler.dk/tale/glenn-bechs-nytaarstale-2023- Donald Trump vs. Zelenskij, 2025 - https://www.youtube.com/watch?v=v_kTNIYsFnQ- Bertel Haarder går amok (youtube) https://www.youtube.com/watch?v=vRGynNKwWIg
-Reklamer lalandia : Findes der noget, der er sjovere end vand,  https://www.youtube.com/watch?v=S9qQPchyX5w
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Lyrik og remediering (Ordkraft)

Med udgangspunkt i "Ordkraft"- eventen på Nordkraft, som eleverne skulle deltage i har vi arbejdet videre med lyrik og med remedeieringer af digte. Vi har haft fokus på digt-analysens begreber og trænet i at udvælge relevante analyse-nøgler fra skabelonen i "Håndbog til dansk" s. 296-297. Til forløbet knytter sig en kreativ stil, der bygger videre på workshoppen på Nordkraft, hvor man skulle skrive enten et hyldestdigt eller et anti-digt. Ideen var at opøve elevernes personlige stemme ved at lade dem skrive digte på baggrund af digtene fra Nordkraft.   

Teori
"Håndbog til dansk" s. 101-127 - fokus på billedesprog og lyriske genrer s. 71-87.

Lyrik (Nordkraft-kompendiet) - kun overfladisk på de norske og svenske tekster.
HC Andersen:  
Michael Strunge: "Mit digt" (1981)
Karen Blixen "Vinger" (1915 ) '
HC Andersen "Underlige drømme" 1831.

Endvidere læste vi tilslut udvalgte digte fra Casper Erics "Nye balancer" "Handcapdigte" (2024) - ville have nået den som værk, - måske du kan følge op senere, så det kan knyttes an til en af de forløb, hvor man skal pege ud mod mulige erhverv, - jeg havde tænkt sundhedsvæsnet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Myter som motiv

I dette forløb bliver eleverne introduceret til myter som et litterært motiv og undersøger, hvordan mytiske motiver genbruges og omformes i moderne litteratur og medier. Eleverne arbejder med de klassiske myter som "syndefaldsmyten", "Ikaros-myten" og "Ødipus-myten".  
Forløbet har et særligt fokus på allusionsbegrebet og rent metodisk er der fokus på analyse og fortolkning. Derudover har eleverne ligeledes stiftet bekendtskab med Freuds psykoanalyse.

Kernestof:
Den blomstrende have (1993) af Naja Marie Aidt
Vinger (1915) af Karen Blixen  
Astronaut (1985) af Michael Strunge
Dennis (2007) -Kortfilm
En lille død (2005) -Kortfilm
Speak no Evil (2022) – Spillefilm

Supplerende stof:
Mytemotiver i dansk litteratur – en antologi (2005)
s.
”Myten som genre” på www.litteraturensveje.dk
”Freud og Psykoanalysen” (1986) i Det ubevidste - En antologi” Lars Jensen & Steen Lassen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstiden og romantikken

Formålet med dette forløb er at give eleverne en grundlæggende forståelse af den ældre litteraturhistorie ca. fra år 1700-1870. Eleverne vil lære om de forskellige litterære perioder, værker og forfattere. Derudover ser vi både på den kulturelle og historiske kontekst.

Kernestof:
"Pernilles korte Frøkenstand" (1727) af Ludvig Holberg (UDDRAG)
"Morgenvandring" (1805) af Adam Oehlenschläger
"Indvielsen" (1804) af A. W. Schack von Staffeldt
"I Danmark er jeg født" (1850) af H. C. Andersen
"Der er et yndigt land" (1819) af Adam Oehlenschläger
”Angst” (1838) af Emil Aarestrup
"Sildig Opvaagnen" (1828) af St. St. Blicher (LSO, VÆRKLÆSNING)

Supplerende stof:
"Dansk historie og litteratur- Fællesfagligt forløb om familie, ægteskab og seksualitet" (2010) - Systime. s. 18-29, 44-46

"Litteraturhistorien på langs og på tværs" (2012) - Systime
s. 102-103, 107-109, 111-113, 117-119

"Remediering" https://pixidansk.dk/index.php?id=8634

Video: "Holberg og oplysningstiden" fra https://rundtomholberg.dk/temaer/oplysningen/

Video: "Romantikken og universalromantikken - dansk litteratur" - Søren Vrist Christensen
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Dc0lD6CxFnc&t=19s

Video: "Nyplatonisme - dansk litteratur" - Søren Vrist Christensen
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=PKRHpeFuCCc&t=0s

Video: "Biedermeier - dansk litteratur" Søren Vrist Christensen
https://www.youtube.com/watch?v=XDFb3R7U714

Tv-udsendelse: ”1800-tallet på vrangen 1800-1814”  - DR, (2007)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Kampagner, kommunikation og humor

Der har i dette forløb været fokus på kampagnefilm som kommunikationsform. Eleverne har undersøgt, hvordan afsenderen bruger argumentation, filmtekniskevirkemidler og humor til at påvirke en målgruppe. Eleverne har analyseret forskellige typer kampagnefilm og arbejdet med både argumentationsanalyse, appelformer, humorteori og filmiske virkemidler.

Kernestof:
Kampagnefilm: ”Man kan da ikke få for meget pølse” (2019), Kræftens Bekæmpelse
Kampagnefilm: ” ”Småsyg? Jeg-tror-det-er-fedest-jeg-bliver-hjemme-i-dag” (2021), Sundhedsstyrelsen
Kampagnefilm: "Kaffelæsning" (2022), digitaliseringsstyrelsen
Tv-serie: Klovn, 3. sæson, episode 2 ”London Kashmir” (UDDRAG)
DR-SATIRE: Rytteriet, ”Snobberne” (2016)
Tv-program: Jaget vildt (2024), sæson 5 (uddrag)

Supplerende stof:
Håndbog til dansk (2015), Ole Schultz Larsen, Systime, 4. udgave
-Retorik s. 150-156
-Argumentation s. 157-168

Humor i dansk (2007), Systime
”Huller i verden”, Kapitel 1 - fokus på de tre humorteorier: forløsningsterorien, uoverenstemmelsesteorien og overlegenhedsteorien.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Hjælpemidler til terminsprøven 14/11 2025

Disse hjælpemidler må I anvende under terminsprøven:

Fagbøger:
Litteraturhistorien på langs og på tværs
Danskhåndbogen

Du må ikke gå online under eksamen, men du må tilgå disse links direkte:
www.ordnet.dk/ddo
www.ordnet.dk/ods
www.ordbogen.com/da
https://holbergordbog.dk/forside
https://gammeldanskordbog.dk/
https://synonymet.dk
https://dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen/

God Stil
https://app.minlaering.dk/bog/45

Danskgram:
https://app.minlaering.dk/bog/3

Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve 1 14-11-2025
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Nyheder og fortællende journalistik

I dette forløb har eleverne arbejdet med de journalistiske genrer med et særligt fokus på nyhedsartiklen og den fortællende (narrative) journalistik.
Eleverne har arbejdet med journalistikkens formål, nyhedskriterier, vinkling, kilder og troværdighed. Derudover har eleverne undersøgt de sproglige og dramaturgiske virkemidler i den fortællende journalistik.


Kernestof:
Weekendavisen: Dødsdruk og dåb (2012) – Dy Plambech
Zetland: Idealet er en sexet-Disney-pige-ræv (2020) - Isabella Alonso de Vera Hindkjær

Online-aviser:
Ekstra Bladet.dk , Jyllands-Posten.dk, Nordjyske Stiftstidende.dk, BT.dk, Børsen.dk, Politiken.dk, Lige.Her.Nu Aalborg.dk

Supplerende stof:
Håndbog til dansk (2015), Ole Schultz Larsen, Systime, 4. udgave
-”Avisjournalistik”, s. 198-227
-”Ordenes betydninger”, s. 102-111
-”Sproglige billeder”, s. 112-122
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Glenn Bech - Fællestime

Som optakt til en fællestime med et foredrag med forfatter Glenn Bech blev eleverne introduceret til Glenn Bechs forfatterskab.

Kernestof
UDDRAG: "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" (2022) Glenn Bech
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Det moderne gennembrud

I dette forløb er eleverne blevet introduceret til "Det moderne gennembrud" som en central litterær periode i dansk kultur- og litteraturhistorie. Gennem arbejdet med tekster af Herman Bang, Henrik Pontoppidan og Henrik Ibsen har eleverne arbejdet med periodens temaer: social kritik, kønsroller og individets kamp mod samfundets normer.
Ud over traditionelle analyser og fortolkninger har eleverne ligeledes arbejdet med remediering.

Kernestof:
Ane Mette (1887)  - Henrik Pontoppidan
Naadsensbrød (1887) – Henrik Pontoppidan
Foran Alteret (1880) – Herman Bang
Frøkenen (1883) – Herman Bang
Et Dukkehjem (1879) – Henrik Ibsen (UDDRAG, tredje akt)
En dødsnat (1912) – Marie Bregendahl (UDDRAG, s. 177-186)

Tv-teater: Et Dukkehjem (1974) (VÆRKLÆSNING)
Marie Krøyer (2012)  - spillefilm
Du som er i himlen (2021) spillefilm

Supplerende stof
Litteraturhistorien  - På langs og på tværs (2012), 3. udgaver, Systime:  
-”Det moderne gennembrud” s. 127-137
TV-udsendelse: ”1800-tallet på vrangen – revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral, 1880-1890”, (2007), DR
TV-udsendelse: ”Mich Øgendahl og de store forfattere – Herman Bang” (2018), DR1
Video: ”Impressionisme og Herman Bang” (2023) Søren Vrist Christensen
https://www.youtube.com/watch?v=G6Ulq2u4iIc
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Skriftligt forløb - Litterær artikel

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Rapmusikkens skjulte skatte

I dette forløb har eleverne stiftet bekendtskab med rapgenren og forskellige rapudsagn. 
Forløbet giver eleverne en indsigt i rap som en central del af hiphopkulturen og som en moderne lyrisk genre. Eleverne lærer at analyse raptekster ved at undersøge rapteksternes brug af rim, rytme, flow og sprog. I arbejdet med at analysere rapteksrerne er der blevet taget udgangspunkt i Magnus Riisagers analysemodel “guldkædemodellen”, som fremgår i bogen “Rap - rim-rytme-reaktion” (2019).

Faglige mål:
-Analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke‑fiktive tekster fra det sproglige og mediemæssige stofområde.
-Demonstrere indblik i sprogets funktion og variation
-Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst i mundtlig, skriftlig og multimodal form.
-Demonstrere viden om fagets identitet og metoder og kunne anvende disse i arbejdet med tekster.
-Udvikle og anvende kreative skriveprocesser
-Producere egne mundtlige, skriftlige og multimodale tekster, der viser bevidsthed om genre, målgruppe, virkemidler og kommunikationssituation.

Kernestof:
"Vejen" (2017) Sivas
"Ben" (2019) Tessa
"En dag tilbage" (2004) Nik og Jay
"Stein Bagger" (2014) Ukendt kunstner
"Ækte vare" (2014) spillefim fra Dr.dk
"Flammende oprør" (2004) MC Clemens + musikvideo
Musikvideo: "Råbe under vand" (2009) L.O.C og Suspekt
Video: Suspekts optræden på Roskilde Festivalen 2015 (Youtube)

Supplerende stof:
Rap - Rim, rytme, reaktion (2019) Magnus Riisager
Danskhåndbogen (2015) Ole S. Larsen, 4. udg.
(s. 101-141 + 300)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Modernisme og realisme - Miniprojekt

I dette forløb har eleverne stiftet bekendtskab med en række kanonforfattere og "ismer", der har præget litteraturen i Danmark i det 20- århundrede. Eleverne har stiftet bekendtskab med samtlige forfattere og tekster i forløbet, men de har fokuseret på én forfatter og tekst. De har arbejdet i grupper og arbejdet mundede ud i en mundtlig præsentation/fremlæggelse. Eleverne har dermed trænet deres mundtlige formidlingsevne.

Kernestof:
“Lønningsdag” (1900) af Martin Andersen Nexø
“På Memphis station” (1903) af Johannes V. Jensen
“Det blomstrende slagsmål” (1920’erne) af Tom Kristensen
“Paradisæblerne” (1953) af Martin A. Hansen 

“Ringen”(1958) af Karen Blixen
“Hjulet” (1962) af Peter Seeberg
“Det blev os pålagt” (1963) af Klaus Rifbjerg

Supplerende stof:
"Litteraturhistorien på langs og på tværs" (2020),  Systime
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Ordets magt - Retorik og argumentation

Formålet med dette forløb er primært at introducere eleverne for talegenren, retorisk analyse og Ciceros pentagram. Sekundært bliver elevernes viden og færdigheder indenfor argumentationsanalyse, sproglig analyse og appelformer repeteret.

Faglige mål:
-Demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
-Analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
-Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
-Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt.
Beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber


I forløbet skal eleverne arbejde med følgende kernetekster:
-Kong Frederik X’s indsættelsestale (2024)
-Tessas nytårstale (2021)
-Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla (2020)

I forløbet skal eleverne arbejde med følgende supplerende tekster:
-Håndbog til dansk, s. 101-126 + 150-167
-Hvad sker der i et fremtidsværksted? (1984) R. Jungk og N. Müllert
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer