Holdet 3g3h2g2h Bi (3) (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nørresundby Gymnasium og HF
Fag og niveau Biologi B
Lærer(e) Dorte Schartau Rasmussen
Hold 2025 3g3h2g2h Bi (3) (3g3h2g2h Bi (3))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. De gode, de onde og de rigtigt grusomme
Titel 2 2.  Fight the Bite
Titel 3 Eksamenslinks
Titel 4 3. Kroppen i arbejde
Titel 5 4. Byg en baby
Titel 6 5. Vand og biodiversitet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. De gode, de onde og de rigtigt grusomme

De gode, de onde og de rigtig grusomme
Forløbet "De gode, de onde og de rigtig grusomme" tager udgangspunkt i læren om mikrobielt liv og mikrobernes betydning på godt og ondt for mennesker. Det er en kort introduktion og genopfriskning af cellelære fra bio c. Der arbejdes med forskellige celletyper, herunder eukaryote og prokaryote cellers organeller og deres energiomsætning overordnet. Cellens reproduktion gennem mitose og meiose inddrages, og der introduceres til forskellige membrantransportprocesser. Forløbets teori om antibiotika perspektiveres til svineproduktionen i Danmark. Endelig ser vi kort på virus opbygning og formering samt infektionssygdomme.

Pensum
Biologi i fokus: 7-19
Biologi i udvikling: 97-113

Biotech Academy: Antibiotika og antibiotika resistens https://www.biotechacademy.dk/undervisning/grundskole/bakterier-antibiotikaresistens/antibiotika/

Artikel fra Aktuel Naturvidenskab: Antibiotika til husdyr

Livestream: Styrk dit tarmmikrobiom og hold dig rask

Øvelser
1. Mikroskopi af vandpestceller i fersk- og saltvand
2. Passiv diffusion i agarblok
3. Mitose i løg
4. Temperaturen somfaktor for gærcelleaktivitet
5. Undersøgelse af antibiotikaresistente bakterier i svinekød



Faglige mål i fokus
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger
- tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet under hensyntagen til sikkerhed og til risikofaktorer ved arbejde med biologisk materiale
- formulere sig såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Kernestof:
- cellebiologi: opbygning af pro- og eucaryote celler, eucaryote celletyper og membranprocesser
- mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer, resistens
- virus: opbygning og formering
- Enzymer: funktion og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
- Biokemiske processer: gæring
Supplerende stof
- Sundhed, medicin og sygdom
- Biologisk produktion
- Bioteknologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Fight the Bite

2. Fight the Bite
(life.dk)
Slangebidsforgiftning er et stort problem i fattige områder i den tropiske del af verden. Behandling af slangebidsforgiftning kræver modgift, der er specifik for slangearten. Dette kræver identifikation af slangen, som har bidt.
Mange slanger er vanskelige at identificere på baggrund af udseende, bidmærker og de symptomer, som giften giver. Slangegifte består af toksiner, der fungerer som antigener. Specifikke antistoffer, der kan binde sig til antigener (toksiner) fra forskellige slangegifte, kan bruges til at identificere den slange, der har bidt en patient. I dette forløb arbejder vi med en case, hvor bioteknologiske metoder som ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay) og LFA (Lateral Flow Assay) kan bruges til at synliggøre bindingen mellem antigener og antistoffer og dermed bruges til at identificere slangebid. Vi ser også på hvordan traditionelle modgifte laves. I forløbet indgår en gennemgang af immunsystemet. Sluttelig ser vi på hvordan andre slangegifte er neurotoxiner med inddragelse af nervesystemet.

Læringsmål:
- vurdere traditionelle og bioteknologiske metoder til diagnosticering af slangebidsforgiftning
- argumentere for, at antistoffer kan anvendes til diagnosticering og behandling af slangebidsforgiftning.
Der arbejdes med Verdensmål #3: Sundhed og trivsel.

Pensum:
Fysiologibogen - den levende krop (1. udgave), 2. oplag: 105-118. 119-123
Fight the bite: https://undervisning.life.dk/fb
Biologi i fokus: 43-49, 51-59

Øvelser fra Fight the Bite:
6. Blod og slangegift
7. LFA-test
8. ELISA

Øvelser om nervesystemet
16. Reaktionstid hastighed
15. Hjerterytme hos dafnier

Faglige mål
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssig
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Kernestof
- Mikrobiologi: Infektionsbiologi
- Nervesystemet
- Makromolekyler: opbygning og funktion af proteiner
Supplerende stof
- Sundhed, sygdom og medicin
- bioetik


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Eksamenslinks

Her er de links, I må bruge til eksamen:

Fight the bite: https://undervisning.life.dk/fb

Bakterier og resistens: https://www.biotechacademy.dk/undervisning/grundskole/bakterier-antibiotikaresistens/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 66 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. Kroppen i arbejde

Kroppen i arbejde
Dette er et fysiologiforløb med fokus på kroppens funktion og energiomsætning.
Vi ser på kroppens funktion under normale forhold i hvile og under arbejde og inddrager blodkredsløb, åndedrætssystemet, kost og fordøjelse og samt energiomsætning i celler. Nervesystemets funktion inddrages også i dette forløb.

Pensum:
Kroppen i fokus: 18-22, 25-27,39-40, 42-51, 63-71, 73-88,105-117
Biologi i fokus: 30-31, 35-41, 43-54

Øvelser:
9. Vippespriometer-forsøg
10. Fordøjelse af fedt (triglycerider)
11. Spaltning af albumin med pepsin
12. Måling af arterielt blodtryk
13. Måling af blodsukker
14. Måling af hæmatokritværdien

Kernestof:
- Enzymer: opbygning,funktion, faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
- Fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, åndedrætssystem, blodkredsløb, nervesystem
- Biokemiske processer: respiration og gæring
- Makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner

Faglige mål i fokus
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
- anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til enkle beregninger, beskrivelse og analyse
- anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
Kernestof
- makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner
- enzymer: opbygning, funktion og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
- fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, åndedrætssystem, blodkredsløb





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4. Byg en baby

Byg en baby
Vi arbejder med forplantning og ser på, hvordan et nyt individ dannes. Desuden ser vi på, hvordan individet får forskellige egenskaber. Desuden kommer vi kort ind på, hvorfor nogle par ikke lige får de børn, de gerne vil.
Fokus er på hormoner og forplantning samt DNA og arv
Vi har inddraget evolution og de faktorer, der ligger til grund for dette i dette forløb. Vi repeterer principperne i det centrale dogme, mutationer og nedarvning af egenskaber og snakker om betydningen af disse for evolution. Endelig kommer vi ind på tilpasninger og artsdannelse.

Pensum:
Biologi i fokus:
47-67
81-90
107-108, 110-114, 118, 120-124
126-127
129-130
95-106
Yubio 2025 A:
353-363
368-371

Andet:
Aktuel Naturvidenskab: Darwins begejstring

Øvelser:
19. pGLO transformation
17. Det centrale dogme
22. Blodtypebestemmelse


Faglige mål i fokus:
- indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
- demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger.

Kernestof
- Makromolekyler: Proteiner + nukleinsyrer
- Fysiologi: hormonel regulering og forplantning
Genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, replikation, proteinsyntese, mutationer, genteknologi, mitose og meiose
- Evolutionsbiologi: biologisk variation og naturlig selektion
- genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, replikation, proteinsyntese, mutation, mitose, meiose og genteknologi
- fysiologi: hormonel regulering og forplantning
Supplerende stof
Bioetik


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5. Vand og biodiversitet

Vand og biodiversitet
Forløbet tager udgangspunkt i opbygningen af økosystemer. Vi har talt om primærproducenter og arters inter- og intraspecifikke konkurrence og betydningen af energisstrømme for et økosystem. Stofkredsløbene for kvælstof, kulstof og fosfor er gennemgået. Fotosyntesens lys og "mørkeprocesser" er gennemgået på et overordnet niveau.
Der er arbejdet med vandløb og søer som økosystem herunder biodiversitet og naturgenopretning. I den forbindelse har vi lavet en vandløbsundersøgelse i Østerådal og snakket om projektet der med naturgenopretning, bæredygtighed, artsdiversitet, miljøbeskyttelse.

Pensum:
BIF: 131-133, 138-140, 144-146, 148-151, 153-157
Yubio: 1388-1390, 1443-1453, 1459-1463, 1520-1534,


Øvelser:
20. Algedråber og fotosyntese
18. Vandløbsundersøgelse, naturgenopretning og biodiversitet
   
Faglige mål I fokus
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger

Kernestof
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb og biodiversitet.
- biokemiske processer: respiration og gæring

Supplerende stof
- bæredygtighed
- miljøbeskyttelse


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer