Holdet 3k id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
Institution Vesthimmerlands Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Morten Severin
Hold 2023 id/k ()

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Boldbasis og teori hertil
Titel 2 Forløb#2 Pickleball - sociologi og motivation
Titel 3 Forløb#3 Opvarmning til musik - energiomsætning
Titel 4 Forløb#4 Fodbold - doping
Titel 5 Forløb#5 Volleyball og muskler
Titel 6 Forløb#6 Akrobatik og behændighed og spring
Titel 7 Forløb#7 Koreograferede bevægelser til musik
Titel 8 Forløb#8 Floorball - sundhed og anaerob træning
Titel 9 Forløb#9 Step-aerobic - fysiologi - aerob træning
Titel 10 Forløb#10 5-a-side-håndbold - effekt på sundhed
Titel 11 Forløb#11 Politiets optagelsesprøve - træning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Boldbasis og teori hertil

Boldbasis og teori hertil

Praktisk:
faglige basisfærdigheder: Tekniske – gribe, kaste, drible, finte etc. Og Taktiske – være-blive-gøre sig spilbar, udnytte bredde og dybde, støtte, forsvare sig. At spille bolden, at spille med, at spille mod, kombinationsspil og at udvikle spil: Beherske / kontrollere bolden, transportere bolden, skille sig af med bolden (grundlæggende omfatter ovenstående driblinger, afleveringer, skud, finter etc.), sætte bolden i bevægelse, få kontrol over bolden, samarbejde om bolden (såvel verbal som nonverbal kommunikation) - (dette består bl.a. af afleveringer, spilbarhed, bredde, dybde, spil i frit område og temposkift), erobre bolden, forhindre modspiller i at spille bolden, forhindre modspiller i at modtage bolden
(Består bl.a. af bevægelse uden bold, blokering, spærring af modspiller, markering, opbakning, overtal / undertal og opdækningsformer). Desuden Handlemuligheder: Ændre regler (tempo, plan, teknik, kraft, opdækning etc.), ændre rum (bane og størrelse), ændre bold-antal og boldtype, ændre scoringssteder & ændre spillerantal. Øvelser og spil samt løbende evalueringer.

Teoretisk:
- Severin, Morten: "Boldbasis", VHG - 2021: s. 1-51, hvoraf side 3-10 var obligatorisk for alle og herefter kunne de selv udvælge mellem side 11-51 efter gruppebehov.

Formål:
At eleverne:
- ikke blot lærer, men også oplever og forstår kvaliteterne i boldspil, så de kan overføre disse fra den ene aktivitet til den anden
- oplever et undervisningsmiljø præget af tryghed, og hvor tvivl og usikkerhed tages alvorligt. Aktiviteter skal udformes og tilpasses, så alle kan være med
- stifter bekendtskab med en åben undervisningssituation, hvor deltagerne tillægges medindflydelse. Mål og hensigter bør være tydelige for enhver. Og så er boldbasis forbundet med Aha-oplevelser, hvor deltagerne skaber sig nogle erfaringer, som er grundlaget for indlæring af boldspil (spil er handling, og det kræver beslutninger)
- lærer og gør brug af ændringsmuligheder
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Pickleball - sociologi og motivation

Pickleball - sociologi og motivation

Praksis:
Holde bolden i gang i luften med forhånd og baghånd, serv (kort / lang), forhåndsslag, baghåndsslag, lob, bryde ind mens bolden er i luften, smash, stopbolde, basal regelkendskab til single og double, dink, hot potato, kombinationsøvelser, det færdige spil (& i form af op og nedrykning samt holdspil)

Teori:
- Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - idræt C", VHG - 2023: s. 96-103 & 106-117

Formål:
At eleverne:
- Behersker idrætslige kompetencer inden for Pickleball
- Opnår kropsbevidsthed og spilforståelse
- Erhverver sig indsigt i, hvorfor et spil som Pickleball motiverer nogle og ikke andre
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Opvarmning til musik - energiomsætning

Opvarmning til musik - energiomsætning og opvarmningsteori

Praksis:
Forevisning og træning i et opvarmningsprograms enkelte dele (jogging, sving, styrke, hop, udstrækning og fuld fart), hvorefter grupperne lavede og foreviste hver deres opvarmnings-program.

Teori:
- Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - idræt C", VHG - 2023: s. 3-13
- YouBio (2023) - s. 1287-1302

Formål:
At eleverne ...
- Gennem fysisk aktivitet får kendskab til centrale begreber inden for idrætsteori
- Berhersker færdigheder inden for musik og bevægelse
- Opnår kropsbevidsthed
- Får indblik i egen og andre gruppemedlemmers roller
- Udarbejder og gennemfører et opvarmningsprogram
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Fodbold - doping

Fodbold - doping

Praksis:
Forskellige afleveringsformer (inderside og halvliggende vristspark samt øvelser hertil) i parvise øvelser og små funktionelle gruppeøvelser, hovedstød, tæmninger med bryst, lår og fod (også retningsbestemte), overlap og vendinger. Kombinationsøvelser: Y-øvelser, afslutningsbaserede: Bordinggaard-øvelsen variant heraf. Forskellige småspil og det færdige spil

Teori:
Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - Idræt C", 2023 - s. 126-133


Formål:
At eleverne:
- Kan beherske centrale færdigheder inden for fodbold
- Formår at indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Kan indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
- Bliver i stand til at opnå viden og kundskaber om centralt doping- stof
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Volleyball og muskler

Volleyball og muskler (muskeltræning)

Praksis:
Tilvænningsøvelser og -spil, basis-taktik, fingerslag, baggerslag, over- og underhåndsserv, blokeringer, smash, kombinationer - eksempelvis til hæver til smash & spil

Teori:
- Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - idræt C", VHG - 2023: s. 30-37

Formål:
- Kan beherske centrale færdigheder inden for volley
- Formår at indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Kan indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
- Opnår praktisk kendskab til muskeltræning
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Akrobatik og behændighed og spring

Forløb 6: Akrobatik, behændighed og spring
Praktisk:
Tilvænningsøvelser så som pakke op, sugekoppen, fodkamp, klap bagi, klap på maven, spænd maven og fra liggende til håndstand. Akrobatik: Parvis akrobatik, kontrabalance, modbalancer, stå på ryg, gasten, udkigget, håndstand på lår, tre mand høj og tablerauer.
Spring: Forlæns og baglænsrulle, flyverulle, Hovedstand og håndstand m. rulle, vejrmølle og araberspring, koldbøtter og forlæns salto.

Formål:
At eleverne:
- gennem alsidig undervisning opnår god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne anvende centrale begreber inden for træning, idrættens discipliner og teoriområder
- Behersker centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for klassisk idræt
- Opnår kropsbevidsthed
- Bliver i stand til at anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger



Teori:
You Bio: S. 1049 - 1069
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Koreograferede bevægelser til musik

Koreograferede bevægelser til musik - Labans bevægelsesteori

Praksis:
Introduktion til Laban, hvor eleverne skal lave små del-elementer af Labans Bess-teori (Body, effort, space og shape). Eleverne skal efterfølgende i grupper lave deres egen koreografi til en dans, som afslutningsvis vises

Teori:
- Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - idræt C", VHG - 2021: s. 118-125
- Labans bevægelseslære - https://skoleidraet.dk/media/1363387/Labans-bevaegelseslaere.pdf

Formål:
At eleverne:
- opnår kropsbevidsthed
- indgår i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Floorball - sundhed og anaerob træning

Floorball - sundhed og anaerob træning

Praksis:
Forskellige afleveringsformer / skud: Slagskud, trækskud og håndledsskud. Vendinger, driblinger, kombinationsøvelser: Løbe og vende om kegle, modtage bolde og afslutning. Sammenspil fra en ende til den anden og afslutning. Løb i position og afslutning. 5-kant. Overlap, dribling rundt om mål og afslutning.
Kaosspil, rækkespil, teknikbane - lille / stor, basistaktik og færdigt spil på stor og lille bane.

Teori:
* Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - idræt C", VHG - 2023: s. 26-29 & 38-56
* Krustrup, Peter & Bangsbo, Jens: "Boldspil for livet - spil sammen om sundhed og velvære", Frydenlund - s. 61-71

Mål:
At eleverne:
- Opnår kendskab til at anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
- behersker centrale færdigheder i floorball og aktiviteter inden for boldspil
- Kan analysere og reflektere over idrættens kulturelle betydning
- Opnår indsigt i såvel en sundhedsfremmende som sygdomsforebyggende tilgang i idræt
- får indsigt i anaerob træning i relation til floorball
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Step-aerobic - fysiologi - aerob træning

Step-aerobic - fysiologi og aerob træning

Praksis:
Formålet med forløbet er at lære grundtrin og nogle variationer inden for både aerobic og step. For at kunne udføre disse trin skal I kunne koordinere ben- og armbevægelser, og I skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikkens tempo (120-140 BPM). Produktet er en fremvisning på ca. 10 min. bestående af 3-4 koreografier med tilhørende forskellige musikstykker. Koreografierne skal primært være low impact og foregå som step, dog skal én koreografi bestå af aerobic-trin, og én koreografi skal være high impact. Trinene koreograferes så vidt muligt efter blokmetoden. Der skal være progression i programmet med hensyn til intensitet/puls og sværhedsgrad. Koreografierne skal være varierede, og der skal benyttes korrekt teknik. Der lægges desuden vægt på ensartet, synkron udførelse i gruppen.

Teori
Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - idræt C", VHG - 2023: s. 14-25

Formål:
At eleverne:
Faglige mål:
- Kan gennemføre sekvenser inden for step og aerobic
- Erhverver kendskab til aerob træning ift. step-aerobic
- Opnår kropsbevidsthed
- Demonstrerer viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 5-a-side-håndbold - effekt på sundhed

Five-a-side-håndbold - effekt på sundhed

Praksis:
Grundlæggende kast, hopskud mod mål og fløjskud, kryds med afslutninger, indløb med skud, hurtige opløb, grundlæggende taktik, spil

Teori:
- Krustrup, Peter & Bangsbo, Jens: "Boldspil for livet - Spil sammen om sundhed og velvære", Frydenlund - s. 50-58

Formål:
At eleverne ...
- Opnår kendskab til at anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
- får indsigt i de sundhedsmæssige effekter ved at spille 5-a-side-håndbold
- behersker centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for boldspil og five-a-side-håndbold
- Kan analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11 Politiets optagelsesprøve - træning

Politiets optagelsesprøve - træningsprojekt: Bliv politibetjent & træningsprojekt

Praktisk:
Vi bruger politiets fysiske optagelsesprøve som træningsprojekt. Alle gennemfører de forskellige test som start, hvorefter 2 af prøverne vælges ud, som der trænes i inden en afslutningsvis prøve i de to valgte discipliner, som også vises til eksamen. Endvidere vises også til eksamen et eksempel på, hvordan man træner til en af disciplinerne

Teori:
Severin, Morten: "Teori-materiale til STX - Idræt C", 2023: s. 102-104
Severin, Morten: "Politiets optagelsesprøve" (udleveret papirer) - 21 s.

Formål:
At eleverne:
- Gennemfører og evaluere et træningsprojekt som retter sig mod politiets fysiske optagelsesprøve (to discipliner pr. person)
- Får indsigt i basale træningsprincipper og kan træne mod forbedring
- Behersker færdigheder inden for de fysiske krav til en kommende politibetjent
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer