Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
|
|
Institution
|
Vesthimmerlands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Morten Severin
|
|
Hold
|
2025 2q Id* ()
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Floorball - anaerob tr. og sundhed
Forløb#1 Floorball og anaerob træning samt sundhed
Praksis:
Forskellige afleveringsformer / skud: Slagskud, trækskud og håndledsskud. Vendinger, driblinger, kombinationsøvelser: Løbe og vende om kegle, modtage bolde og afslutning. Sammenspil fra en ende til den anden og afslutning. Løb i position og afslutning. 5-kant. Overlap, dribling rundt om mål og afslutning.
Kaosspil, rækkespil, teknikbane - lille / stor, basistaktik og færdigt spil på stor, men især lille bane.
Teori:
* Severin, Morten: "Kompendium - Idræt B", 2022 - s. 3-24 & 143-146
* Krustrup, Peter & Bangsbo, Jens: "Boldspil for livet - spil sammen om sundhed og velvære", Frydenlund - s. 61-71
Mål:
At eleverne:
- Opnår kendskab til at anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger
- behersker centrale færdigheder i floorball og aktiviteter inden for boldspil
- Kan analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
- Får indsigt i floorballs sundhedsmæssige perspektiver
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Volleyball og muskler
Forløb#1 Volleyball og muskler / muskeltræning samt bevægelsesanalyse
Volleyball og muskeltræning
Praksis:
Tilvænningsøvelser og -spil, basis-taktik, fingerslag, baggerslag, over- og underhåndsserv, blokeringer, smash, kombinationer - eksempelvis til hæver til smash & forskellige modtagningsøvelser & tilpassede spil (elementer fra kids-volley og points, når bolden spilles over tredje gang), samt det færdige spil
Teori:
- Severin, Morten: "Kompendium - Idræt B", VHG - 2024: s. 147-174
Formål:
- Kan beherske centrale færdigheder inden for volley
- Formår at indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Kan indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis
Arbejdsmåde:
Såvel kønsdifferencieret og kønsintegreret
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Pickleball og motivation / sociologi
Pickleball og motivation / sociologi
Praksis:
Holde bolden i gang i luften med forhånd og baghånd, serv (kort / lang), forhåndsslag, baghåndsslag, lob, bryde ind mens bolden er i luften / flugtninger, smash, stopbolde, basal regelkendskab til single og double, kombinationsøvelser, hot potato, dink og det færdige spil (også som op- og ned-rykning samt holdspil)
Teori:
- Severin, Morten: "Kompendium - idræt B", 2022 - s. 63-73 og 79-90
Formål:
- Behersker idrætslige kompetencer inden for Pickleball
- Opnår kropsbevidsthed og spilforståelse
- Erhverver sig indsigt i, hvorfor et spil som Pickleball motiverer nogle og ikke andre?
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Step-aerobic - aerob træning og fitness
Forløb#4 Step-aerobic og aerob træning / fitness
Step-aerobic og aerob træning samt fitness (trukket op fra c-niveau)
Praksis:
Formålet med forløbet er at lære grundtrin og nogle variationer inden for både aerobic og step. For at kunne udføre disse trin skal I kunne koordinere ben- og armbevægelser, og I skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikkens tempo (120-140 BPM). Produktet er en fremvisning på ca. 10 min. bestående af 3-4 koreografier med tilhørende forskellige musikstykker. Koreografierne skal primært være low impact og foregå som step, dog skal én koreografi bestå af aerobic-trin, og én koreografi skal være high impact. Trinene koreograferes så vidt muligt efter blokmetoden. Der skal være progression i programmet med hensyn til intensitet/puls og sværhedsgrad. Koreografierne skal være varierede, og der skal benyttes korrekt teknik. Der lægges desuden vægt på ensartet, synkron udførelse i gruppen. Introduktion til step med elementer fra hip-hop
Teori:
Teori: Severin, Morten: "Kompendium - idræt B”, 2022 - s. 91-100 & 135-142
Formål:
- Kunne gennemføre sekvenser inden for step og aerobic
- Opnå kropsbevidsthed
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Opvarmning til musik
Opvarmning til musik - energiomsætning, opvarmningsteori og varmeproduktion under arbejde (trukket op fra c-niveau)
Praksis:
Forevisning og træning i et opvarmningsprograms enkelte dele (jogging, sving, styrke, hop, udstrækning og fuld fart), hvorefter grupperne har trænet og forevist hver deres opvarmnings program.
Teori:
- Severin, Morten: "Kompendium - idræt B", 2022 - s.101-107 &116-124
- You-Bio (2023) - s. 1286-1307
Formål:
Faglige mål:
- Gennem fysisk aktivitet få kendskab til centrale begreber inden for idrætsteori
- Berherske færdigheder inden for musik og bevægelse
- Opnå kropsbevidsthed
- Få indblik i egen og andre gruppemedlemmers roller
- Udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Politiets optagelsesprøve og træning
Politiets optagelsesprøve og træningsplanlægning, arbejdsfysiologi og doping
Praktisk:
Vi bruger politiets fysiske optagelsesprøve som træningsprojekt. Alle gennemfører de forskellige test som start, hvorefter 2 af prøverne vælges ud, som der trænes i inden af en afslutningsvis prøve i de to valgte discipliner, som også vises til eksamen. Endvidere vises til eksamen eksempel på, hvordan man træner til en af disciplinerne
Teori:
Severin, Morten: "Kompendium - Idræt B", s. 125-134 & 175-187
Severin, Morten: "Politiets optagelsesprøve" (udleveret papirer) - 21 s.
Faglige mål:
- Gennemføre og evaluere et træningsprojekt som retter sig mod politiets fysiske optagelsesprøve (to discipliner pr. person)
- Kunne relatere teori til biologi-undervisningen
- Få indsigt i træningsplanlægning
- Erhverver viden om arbejdsfysiologi og doping
- Beherske færdigheder inden for de fysiske krav til en kommende politibetjent
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#7 KOL i samarbejde med biologi B og UCN
Forløb#7 KOL med biologi B og UCN
KOL i samarbejde med biologi B og fysioterapeut-uddannelsen (UCN)
Indhold:
Teorigennemgang, praktiske øvelser og praktikdag på fysioterapeut-uddannelsen i Aalborg med teori og praktiske øvelser. Efterfulgt af en opgave og senere fagpakkeopgave.
Teori:
- Hessellund, Karsten og Severin, Morten: "Kurts liv med KOL", VHG - 2 sider
- Pilmark, Vibeke: "Patienter med KOL skal styrketræne", s. 8-11 i Fysioterapeuten, nr. 10/11 - 2007
- Hansen, Henrik: "Kronisk Obstruktiv Lunge-sygdom (KOL)", s. 333 - 343 i "Træning - forebyggelse, behandling og rehabilitering", 3. udg. - Fysio / Munksgaard
Film om KOL og træning:
https://www.youtube.com/watch?v=b4pMdWBO_Mg
https://www.youtube.com/watch?v=aJOIPZGzyY4
https://www.youtube.com/watch?v=diF4KoznsDc
https://www.youtube.com/watch?v=kQfRq0ZHirw
Træning:
https://www.youtube.com/watch?v=J_8eKrZ-0HU
Formål:
At eleverne:
- skal kunne behandle problemstillinger i samspil med andre fag
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#8 Andet: VHG-GAMES og hancicapidrætsdag
Andet: VHG-GAMES og temadag: Handicapidrætsdag (i samarbejde med biologi og Paralympics v. Allan Jensen)
VHG-GAMES: Er et stævne for kommunens 8. klasser, som arrangeres af VHG's idrætslærere og elever fra de 3 Idræt-B-hold. Der dystes i fodbold, volley, floorball, ro-stafet, boccia og koreograferede bevægelser. Eleverne var med til at planlægge dagen og fungerede som dommere og praktiske hjælpere
Temadag: Handicapidræt i samarbejde med Biologi B og Paralympics v. Allan Jensen, hvor fokus var på kørestols-teknik, -basket og -rugby
Formål:
- At opnå praktisk erfaring med at planlægge og gennemføre et idrætsstævne for kommunens 8.kl.-elever
- At få indsigt i handicapidrætten og derigennem opnå empati og forståelse for dem, der dyrker idræt med nedsat bevægelsesfunktion
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/288/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290617160",
"T": "/lectio/288/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290617160",
"H": "/lectio/288/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71290617160"
}