Holdet 1p id* (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
Institution Vesthimmerlands Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Morten Severin
Hold 2025 id/p ()

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Volleyball og muskler
Titel 2 Forløb#2 Floorball og anaerob træning
Titel 3 Forløb#3 Opvarmning til musik - energiomsætning
Titel 4 Forløb#4 step-aerobic og iltens vej / aerob tr.
Titel 5 Forløb#5 Pickleball og motivation
Titel 6 Forløb#6 Politiets optagelsesprøve og træning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Volleyball og muskler

Forløb#1 Volleyball og muskler / muskeltræning

Volleyball og muskeltræning

Praksis:
Tilvænningsøvelser og -spil, basis-taktik, fingerslag, baggerslag, over- og underhåndsserv, blokeringer, smash, kombinationer - eksempelvis til hæver til smash & forskellige modtagningsøvelser & tilpassede spil (elementer fra kids-volley og points, når bolden spilles over tredje gang), samt det færdige spil

Teori:
- Severin, Morten: "Teori-materiale til hf - idræt C", VHG - 2024: s. 29-36

Formål:
- Kan beherske centrale færdigheder inden for volley
- Formår at indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Kan indsamle data om, analysere og vurdere egen fysisk aktivitet med henblik på forbedring af praksis

Arbejdsmåde:
Såvel kønsdifferencieret og kønsintegreret
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Floorball og anaerob træning

Forløb#2 Floorball og anaerob træning


Praksis:
Skud og afleveringer: Trækskud, slagskud og håndledsskud. Driblinger, vendinger og parvise afleveringer med bevægelse. Øvelser: Løb i position,
zonespil, skudøvelser og teknikbane. Regelkendskab og basistaktik samtdet færdige spil.

Teoretisk:
Severin, Morten: "Teorimatriale til hf - idræt C", 2024: S. 25-28

Faglige mål:
- Beherske færdigheder inden for floorball
- Opnå elementær viden omkring anaerob træning
- Forstå egen rolle og andres roller i floorball-spillet

Arbejdsmåde:
Hold og i grupper - såvel kønsintegreret som kønsdifferentieret
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Opvarmning til musik - energiomsætning

Forløb#3 Opvarmning til musik - energiomsætning


Praksis:
Forevisning og træning i et opvarmningsprograms enkelte dele (jogging, sving, styrke, hop, udstrækning og fuld fart), hvorefter grupperne lavede og foreviste hver deres opvarmningsprogram.

Teori:
Energiomsætning og opvarmning - side 3 - 13 i  Severin, Morten: "Idrætskompendiet til hf idræt C" (2024)

Faglige mål:
- Gennem fysisk aktivitet få kendskab til centrale begreber inden for idrætsteori
- Berherske færdigheder inden for musik og bevægelse
- Opnå kropsbevidsthed
- Få indblik i egen og andre gruppemedlemmers roller
- Udarbejde og gennemføre et opvarmningprogram
Arbejdsform:
Hold- og gruppemæssigt. Kønsintegreret
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 step-aerobic og iltens vej / aerob tr.

Forløb#4 Step-aerobic og iltens vej / aerob træning

Praksis:
Formålet med forløbet er at lære grundtrin og nogle variationer inden for både aerobic og step. For at kunne udføre disse trin skal I kunne koordinere ben- og armbevægelser, og I skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikkens tempo (120-140 BPM). Produktet er en fremvisning på ca. 10 min. bestående af 3-4 koreografier med tilhørende forskellige musikstykker. Koreografierne skal primært være low impact og foregå som step, dog skal én koreografi bestå af aerobic-trin, og én koreografi skal være high impact. Trinene koreograferes så vidt muligt efter blokmetoden. Der skal være progression i programmet med hensyn til intensitet/puls og sværhedsgrad. Koreografierne skal være varierede, og der skal benyttes korrekt teknik. Der lægges desuden vægt på ensartet, synkron udførelse i gruppen.

Teori:
Severin, Morten: ”Idrætskompendie til hf idræt C”, fysiologi og aerob træning - side 14-24
Faglige mål:
- Kunne gennemføre sekvenser inden for step og aerobic
- Opnå kropsbevidsthed
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder

Arbejdsform:
Hold- og gruppemæssigt. Kønsintegreret og kønsdifferentieret
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Pickleball og motivation

Forløb#5 Pickleball og motivation

Praksis:
Holde bolden i gang i luften med forhånd og baghånd, serv (kort / lang), forhåndsslag, baghåndsslag, lob, bryde ind mens bolden er i luften, smash, stopbolde, basal regelkendskab til single og double, dink, hot potato, kombinationsøvelser, samt det færdige spil

Teori:
Severin Morten: "Idrætskompendium til hf - idræt C", 2021: s. 37-42

Faglige mål:
- Beherske idrætslige kompetencer inden for Pickleball
- Opnå kropsbevidsthed og spilforståelse
- Erhverve sig indsigt i, hvorfor et spil som Pickleball motiverer nogle og ikke andre

Arbejdsform:
Såvel kønsintegreret som kønsdifferencieret
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Politiets optagelsesprøve og træning

Forløb#6 Politiets optagelsesprøve og træning

Forløb#6 Politiets optagelsesprøve og sådan træner du hertil


Praktisk:
Vi bruger politiets fysiske optagelsesprøve som træningsprojekt. Alle gennemfører de forskellige test som start, hvorefter 2 af prøverne vælges ud, som der trænes i inden af en afslutningsvis prøve i de to valgte discipliner, som også vises til eksamen. Endvidere vises til eksamen eksempel på, hvordan man træner til en af disciplinerne

Teori: Severin, Morten: ”Idrætskompendie hf idræt C”, Bliv politibetjent samt bilag hertil - side 43-53 & 55-64 i idrætskompendiet til hf idræt C

Faglige mål:
- Gennemføre og evaluere et træningsprojekt som retter sig mod politiets fysiske optagelsesprøve (tre discipliner pr. person)
- Kunne relatere teori til nf-undervisningen
- Få indsigt i basal muskeltræning
- Beherske færdigheder inden for de fysiske krav til en kommende politibetjent

Arbejdsform:
Hold- og gruppemæssigt. Kønsintegreret og kønsdifferentieret

Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer